Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

Συνεχιζεται το προβλημα ρε παιδια! Εκανα την αλλαγη στις ρυθμισεις αλλα τιποτα. Σβηνω την οθονη κ την αφηνω 5-10 λεπτα, την ανοιγω και παλι με εχει πεταξει!! Τι στο καλο φταιει????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγω αυτο συμπερανα.. Αρα ειναι καλυτερο να το βαλω στο "ποτε οταν ειναι συνδεδεμενο"? για να μην καταναλωνει μπαταρια τζαμπα.. αλλα πλεον δεν θα με ειδοποιει για ανοιχτα δικτυα οταν δεν ειμαι συνδεδεμενος,σωστα?

 

Σωστότατα..!!! εγώ το έχω ΠΟΤΕ και αυτο όταν βρίσκει δίκτυο (τζαμπα):lol: κατεβάζει μπάρα..!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον ειναι θεμα του ρουτερ! Καποιος στην πολυκατοικια εχει ενα τομσον ανοιχτο και μπηκα σ αυτο για δοκιμη κ εδω και κανα 2ωρο δεν μ εχει πεταξει καθολου.. Γνωριζει κανεις τι παιζει με τα netfaster iad της HOL??
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ίσως να μην φταίει ούτε το router αλλά η ίδια η HOL. Με τις άλλες συσκευές μπαίνεις κανονικά και χωρίς πρόβλημα στο δίκτυο; Με netfaster δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο O2X.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην φταίει ούτε το router αλλά η ίδια η HOL. Με τις άλλες συσκευές μπαίνεις κανονικά και χωρίς πρόβλημα στο δίκτυο; Με netfaster δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο O2X.

 

Ναι κανονικα με το iphone ας πουμε δεν εχω κανενα προβλημα..και στο πατρικο μου που εχουμε hol με netfaster κ εκει με πεταει!! Τι να πω.. 1η φορα μου το κανει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά, ούτε με τη 2.2.2 ούτε -τώρα- με τη 2.3.4 έχω κάποιο πρόβλημα, αν εξαιρέσω την αλλαγή σε Γερμανικά-Αγγλικά ως input langs μετά από reset (που δεν είναι πρόβλημα, είναι γερμανικό 2X άρα σωστά το κάνει). Με τη 2.3.4 έχει διορθωθεί και η καθυστέρηση στο UI και έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης....

 

Όλα ΟΚ λοιπόν...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και μια βδομάδα ξαφνικά το τηλέφωνο ενώ είναι φορτισμένο σε ένα π.χ. α ποσοστό (μου το έχει κάνει σε διαφορετικά ποσοστά) κλείνει από ξεφόρτιστη μπαταρία.

Όπως δείχνει και στην παρακάτω φωτογραφία:

[ATTACH]23057[/ATTACH]

Δεν έχω εγκαταστήσει κάτι καινούργιο και είμαι με την 2.3.4 περίπου ένα μήνα.

Το μόνο που έχω κάνει κανά δυο μέρες πριν αρχίσει το πρόβλημα είναι root.

Και την προηγούμενη δευτέρα (το πρόβλημα άρχισε κυριακή) επειδή υπέθεσα ότι μπορεί το πρόβλημα να δημιουργήθηκε επειδή τη αναβάθμιση την έκανα με kdz αρχεία και δεν έκατσε καλά πάνω στην 2.2.2 ξανά έκανα αναβάθμιση με το smartflash και bin αρχεία οπότε όλα μπήκαν από την αρχή.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοια συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα ξαφνικά το τηλέφωνο ενώ είναι φορτισμένο σε ένα π.χ. α ποσοστό (μου το έχει κάνει σε διαφορετικά ποσοστά) κλείνει από ξεφόρτιστη μπαταρία.

Όπως δείχνει και στην παρακάτω φωτογραφία:

[ATTACH]23057[/ATTACH]

Δεν έχω εγκαταστήσει κάτι καινούργιο και είμαι με την 2.3.4 περίπου ένα μήνα.

Το μόνο που έχω κάνει κανά δυο μέρες πριν αρχίσει το πρόβλημα είναι root.

Και την προηγούμενη δευτέρα (το πρόβλημα άρχισε κυριακή) επειδή υπέθεσα ότι μπορεί το πρόβλημα να δημιουργήθηκε επειδή τη αναβάθμιση την έκανα με kdz αρχεία και δεν έκατσε καλά πάνω στην 2.2.2 ξανά έκανα αναβάθμιση με το smartflash και bin αρχεία οπότε όλα μπήκαν από την αρχή.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοια συμπεριφορά;

 

Μου το είχε κάνει και εμένα αρκετές φορές.

Για κάποιο λόγο, δεν δείχνει σωστά το υπόλοιπο της μπαταρίας, ενώ καταναλώνει αφύσικα πολύ ενέργεια. Η μόνη ένδειξη που είχα ήταν ότι το τηλέφωνο ήταν ζεστό. Όποτε λοιπόν το ένιωθα πιο πάνω από το φυσιολογικό έκανα επανεκκίνηση και εμφανιζόταν το πραγματικό ποσοστό.

 

Τώρα τι εμπλοκή πάθαινε δεν το ανακάλυψα. Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα απο stock rom και πήγα σε CM7. Και πίσω δεν ξανακοίταξα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα ξαφνικά το τηλέφωνο ενώ είναι φορτισμένο σε ένα π.χ. α ποσοστό (μου το έχει κάνει σε διαφορετικά ποσοστά) κλείνει από ξεφόρτιστη μπαταρία.

Όπως δείχνει και στην παρακάτω φωτογραφία:

[ATTACH]23057[/ATTACH]

Δεν έχω εγκαταστήσει κάτι καινούργιο και είμαι με την 2.3.4 περίπου ένα μήνα.

Το μόνο που έχω κάνει κανά δυο μέρες πριν αρχίσει το πρόβλημα είναι root.

Και την προηγούμενη δευτέρα (το πρόβλημα άρχισε κυριακή) επειδή υπέθεσα ότι μπορεί το πρόβλημα να δημιουργήθηκε επειδή τη αναβάθμιση την έκανα με kdz αρχεία και δεν έκατσε καλά πάνω στην 2.2.2 ξανά έκανα αναβάθμιση με το smartflash και bin αρχεία οπότε όλα μπήκαν από την αρχή.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοια συμπεριφορά;

 

 

Από μια πρώτη ματιά θα έλεγα ότι, μπορεί να ειναι θέμα μπαταρίας κοινός τα έπαιξε ..!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Από μια πρώτη ματιά θα έλεγα ότι, μπορεί να ειναι θέμα μπαταρίας κοινός τα έπαιξε ..!!

Έχω άλλες δύο μπαταρίες και μου το έκανε σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Από μια πρώτη ματιά θα έλεγα ότι, μπορεί να ειναι θέμα μπαταρίας κοινός τα έπαιξε ..!!

 

Δεν είναι θέμα μπαταρίας. Με την ίδια μπαταρία σε CM7 δεν μου το εκανε ποτέ

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μας άφησε χρόνους η μπαταρία .

Το πήγα στο service σήμερα και περιμένω απάντηση .

Ήταν εξυπηρετικότατοι , αλλά με χάλασε το ότι μου είπαν ότι η μπαταρία έχει 6 μήνες εγγύηση . Δηλαδή εγώ που έφτασα στους 8 την πάτησα ?

 

Α τελικά αγοράσω μπαταρία . Πέραν της κλασικής ( FL-53HN Li-Ion 3.7V, 1500 mAh ) σκέφτομαι για καμία λίγο μεγαλύτερη μπας και κρατήσει λίγο παραπάνω σε χρήση το κινητό ?

έχω βρεί αυτή 2400 : http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php?shopGroupId=64082444&tracker=adwords_gr_GPS& langId=10&gclid=CJ6ptP6-j60CFUhrfAodhFdTnQ#/assortmentProductI/12603087/shopGroupId/40841444

και αυτή 1600 : http://www.droidax.com/1600mah-for-lg-optimus-2x.php

και αυτή 1700 αλλά μου φάνηκε πανάκριβη http://www.mugen-power-batteries.com...obile-g2x.html

Προτείνεται κάποια από τις δύο ή κάποια άλλη ?

 

Είχα κάνει αυτό το ποστ στα αξεσουάρ πιστεύοντας ότι φταίει η μπαταρία .

 

Το κινητό 5 μέρες πριν παρουσίασε κατά την διάρκεια της φόρτισης πολύ υψηλή θερμοκρασία στο επάνω μέρος (στο ύψος του λογότυπου και λίγο πιο κάτω στο μπροστινό μέρος , και πίσω στο ύψος της κάμερας ) . Η μπαταρία ήταν φυσιολογική ( καμία ζέστη ).

 

Όταν μετά φόβου μην εκραγεί το αποσύνδεσα και ενώ ήταν καυτό περίμενα να κρυώσει ( το φύσηξα λιγάκι να βοηθήσω ) .

Πήγα να το ανοίξω και είδα ότι παρόλο που το είχα αφήσει 1-1,5 ώρα για φόρτιση η μπαταρία είχε μόλις 2 %. Με το που άνοιξε άρχισε να ξαναζεσταίνεται ( σε τρελά επίπεδα ) , και παρότι είχα αποσυνδέσει την φόρτιση πρίν το άνοιγμα . Πριν προλάβω να το κλείσω έκλεισε μόνο του .

Περίμενα να κρυώσει πλήρως και επανέλαβα την φόρτιση. Ζεστάθηκε μεν αλλά όχι τόσο που να με φοβίσει όσο την πρώτη φορά .

Το παρατηρούσα και μετά από καμιά 40-50 λεπτά δοκίμασα να το ανοίξω . Άνοιξε με μπαταρία στο 55% ( λογικό νούμερο για την διάρκεια φόρτισης ) και ξαναπαρουσίασε την υψηλή , τρελή , θερμότητα .

Το έκλεισα και το πήγα στο service εξηγώντας τα όλα .

 

Σήμερα παρέλαβα απο το service (2,5 μέρες έμεινε μέσα) όπου μου είπαν ότι όλα είναι καλά και ελεγμένα .

Έλεγξαν μπαταρία ( είναι ΟΚ ) και άλλαξαν πλακέτα (έχω πλέον νέο ΙΜΕΙ).

 

Λοιπόν από το 100% της μπαταρίας που παρέλαβα στις 4:45 άδειασε μέσα σε 6 ώρες :shock: με μόλις 2-3 μικρά τηλέφωνα και ένα συγχρονισμό e-mail.

Επίσης η ζέστη στο πίσω μέρος είναι υψηλή με αποτέλεσμα να φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω κοντά στο κεφάλι μου .

Δεν θέλω να σκάσει τίποτα στο αυτί μου και να τρέχω.

 

Τι λέτε να κάνω ?

Το έχει πάθει κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν η θερμοκρασία ξεπερασει καποιο οριο βγαζει μηνυμα στην οθονη. Αν συνεχισει να αυξανεται η θερμοκρασία τοτε το κινητο κλεινει οποτε δεν νομιζω να πρεπει να ανησυχεις τοσο πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αυτό το ποστ στα αξεσουάρ πιστεύοντας ότι φταίει η μπαταρία .

 

Τι λέτε να κάνω ?

Το έχει πάθει κανείς άλλος.

Η είναι προβληματικό και πρέπει να πάς πάλι στο σερβις ή έχεις ανοιχτό το GPS και κάποιο πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί. Μονο το GPS μπορεί να φάει τόσο γρήγορα τη μπαταρία και να ζεσταθεί το τηλέφωνο, σε κανονικές συνθήκες (αν δεν έχει βλάβη δηλαδή).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδες... μιας και σας βρήκα και εδώ λέμε τα προβλήματα με το Lg P990

 

Μετά από κανά 6μηνο με το Lg optimus 2x σαν να αρχίζει να σέρνεται η συσκευή και το touch screen δεν ανταποκρίνεται και τόσο ζωηρά όπως στην αρχή. Δηλαδή είναι φορές που πρέπει να πατήσω δύο φορές για να πάρει την εντολή.

Ξέρει κανείς; Πάει το μυαλό σας κάπου; Το έχει πάθει κανείς άλλος;

 

Ευχαριστώ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδες... μιας και σας βρήκα και εδώ λέμε τα προβλήματα με το Lg P990

 

Μετά από κανά 6μηνο με το Lg optimus 2x σαν να αρχίζει να σέρνεται η συσκευή και το touch screen δεν ανταποκρίνεται και τόσο ζωηρά όπως στην αρχή. Δηλαδή είναι φορές που πρέπει να πατήσω δύο φορές για να πάρει την εντολή.

Ξέρει κανείς; Πάει το μυαλό σας κάπου; Το έχει πάθει κανείς άλλος;

 

Ευχαριστώ...!!!

 

Κανε RESTORE το τελευταίο BACKUP που έκανες με το ROM Manager και θα δεις πώς θα τρέχει..!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Η είναι προβληματικό και πρέπει να πάς πάλι στο σερβις ή έχεις ανοιχτό το GPS και κάποιο πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί. Μονο το GPS μπορεί να φάει τόσο γρήγορα τη μπαταρία και να ζεσταθεί το τηλέφωνο, σε κανονικές συνθήκες (αν δεν έχει βλάβη δηλαδή).

 

Μόλις γύρισα από το service . To παρέλαβαν πάλι και θα απαντήσουν αύριο . ( πρέπει να ομολογήσω ότι αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί με την σημερινή εξέλιξη , θα έλεγα τα καλύτερα λόγια για την αντιμετώπιση του service της LG . Παρόλα αυτά πρέπει να αναφέρω ότι είναι ευγενέστατοι. )

Ελπίζω να μην μείνω χωρίς τηλέφωνο . Ηδη αυτή η ταλαιπωρία μου έχει στοιχίσει αρκετά.

 

@Tsaglis Οχι φίλε μου τίποτα δεν είναι ανοιχτό . Όλα απενεργοποιημένα , Wifi , GPS , συγχρονισμός , όλα κλειστά .

Σήμερα το πρωί (αφού φόρτιζε όλο το βράδυ) το άνοιξα στις 9:20 με χρήση μόνο ως τηλέφωνο περίπου 13-14 λεπτά ομιλίας .:cry: , όλα κλειστά . με απλή ταπετσαρία (όχι live) , και με την οθόνη στα 30 sec σε ρύθμιση auto έμενε με 2% μπαταρία στις 2:20 το μεσημέρι .:shock:

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο καμια 10αρια μερες, το GPS με τη 2.2 δε το χα δοκιμασει καθολου, εκανα update τη 2.3.4 και με το gpstest ενω μου δειχνει κανα δυο δορυφορους δε μου δειχνει το σηματακι του gps (τη δορυφορικη κεραια) πανω πανω στη μπαρα... αυτο σημαινει οτι δε δουλευει; και κατι αλλο ρε παιδια σε κατι ασχετες φασεις μου βγαζει μηνυμα στη home screen "το δικτιο δεν ειναι διαθεσιμο" ξερει κανεις τι ειναι αυτο; κατα τα αλλα μαμαει το εργαλειο :D
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ολα καλα πραγματικα δεν εχω καποιο θεμα με το κινητο... εχω 2 προβληματισμους ο ενας λιγο ασχετος... 1ον το κινητο γενικα πως το βλεπεται πουλαει γενικα σαν συσκευη??? 2ον εγω το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο δυστηχως η ευτυχως το πηρα..ο τυπος μου πε οτι θα μου δινε αποδειξη αγορας κτλ αλλα τελικα δεν την εφερε και προσπαθω να επικοινωνησω μαζι του γιατι ειπε θα μου την δωσει αλλα δεν ξερω ακομα...τεσπα αν χρειαστει κουφια η ωρα κατι μπορω να το στειλω service απο το ΙΜΕΙ του???? επισης θεωρω μειον που δεν εχω αποδειξη πλεον γιατι αν θελω καποια στιγμη να το δωσω θα το θεωρει μειον ο επομενος..εσεις τι λετΕ??
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο καμια 10αρια μερες, το GPS με τη 2.2 δε το χα δοκιμασει καθολου, εκανα update τη 2.3.4 και με το gpstest ενω μου δειχνει κανα δυο δορυφορους δε μου δειχνει το σηματακι του gps (τη δορυφορικη κεραια) πανω πανω στη μπαρα... αυτο σημαινει οτι δε δουλευει; και κατι αλλο ρε παιδια σε κατι ασχετες φασεις μου βγαζει μηνυμα στη home screen "το δικτιο δεν ειναι διαθεσιμο" ξερει κανεις τι ειναι αυτο; κατα τα αλλα μαμαει το εργαλειο :D

 

Άνοιξε το GPS και κλείσε άνοιξε τη συσκευή. Μετά άνοιξέ τη και περίμενε μερικά λεπτά σε εξωτερικό χώρο με άπλα (να βλέπεις πολύ ουρανό). Την πρώτη φορά αργεί, μπορεί και 10 λεπτά.

Ένα bug που έχει η 2.3.4 είναι ότι πρέπει να ανοίγει η συσκευή με σνοιχτό GPS για να μην έχει πρόβλημα

 

ρε παιδες ολα καλα πραγματικα δεν εχω καποιο θεμα με το κινητο... εχω 2 προβληματισμους ο ενας λιγο ασχετος... 1ον το κινητο γενικα πως το βλεπεται πουλαει γενικα σαν συσκευη??? 2ον εγω το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο δυστηχως η ευτυχως το πηρα..ο τυπος μου πε οτι θα μου δινε αποδειξη αγορας κτλ αλλα τελικα δεν την εφερε και προσπαθω να επικοινωνησω μαζι του γιατι ειπε θα μου την δωσει αλλα δεν ξερω ακομα...τεσπα αν χρειαστει κουφια η ωρα κατι μπορω να το στειλω service απο το ΙΜΕΙ του???? επισης θεωρω μειον που δεν εχω αποδειξη πλεον γιατι αν θελω καποια στιγμη να το δωσω θα το θεωρει μειον ο επομενος..εσεις τι λετΕ??

 

Νομίζω ότι δεν ζητάνε απόδειξη στο σερβις. Καταλαβαίνουν αν έχεις εγγύηση ή όχι από το IMEI.

Αν είναι Ευρωπαϊκό (λογικά είναι) δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Το κινητό πούλησε αρκετά και πουλάει γιατί είναι καλό το value for money. Μην περιμένεις βέβαια να είναι από τα top σε πωλήσεις. Δεν έχω στατιστικά στα χέρια μου, κρίνω μονο από το πόσο ασχολούνται μαζί του στα διάφορα fora.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ολλανδικο ειναι Τsaglis οποτε ελπιζω οντως να μην εχω θεμα..!

 

Φρόντισε να παραλάβεις την απόδειξη, είναι απαραίτητη για το service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτο το βλεπω λιγο δυσκολο....το γιατι το ξερω καλυτερα και θα το καταλαβει κ αυτος που μου το δωσε αν τον συναντησω..το μονο που μπορω να κανω αν θυμαμαι καλα να ζητησω επανεκτυπωση της αποδειξης αλλα ισως χρειαστει να ναι ο προηγουμενος απο μενα μαζι...τεσπα σκοπος ειναι να μην χρειαστει ποτε κατι τετοιο δηλαδη να το παω για service...δοξα το θεο κατι ξερω απο κινητα ας ηταν καλα το SGS που ειχα και με διδαξε..ευχαριστω παντως
Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να παραλάβεις την απόδειξη, είναι απαραίτητη για το service.

 

Κακό δεν είναι να την έχεις. Αλλά όταν είχα πάει το δικό μου δεν την ζητήσανε. Να έτυχε;

 

φιλε αυτο το βλεπω λιγο δυσκολο....το γιατι το ξερω καλυτερα και θα το καταλαβει κ αυτος που μου το δωσε αν τον συναντησω..το μονο που μπορω να κανω αν θυμαμαι καλα να ζητησω επανεκτυπωση της αποδειξης αλλα ισως χρειαστει να ναι ο προηγουμενος απο μενα μαζι...τεσπα σκοπος ειναι να μην χρειαστει ποτε κατι τετοιο δηλαδη να το παω για service...δοξα το θεο κατι ξερω απο κινητα ας ηταν καλα το SGS που ειχα και με διδαξε..ευχαριστω παντως

 

Το Service της LG είναι ταχύτατο και πολύ εξυπηρετικό. Το αν είναι και αποτελεσματικό είναι και θέμα πόσο εύκολο είναι να εντοπιστεί η ζημιά.

Έρχονται στο χώρο σου με κούριερ και το παραλαμβάνουν, σπάνια να κάνει πάνω από μια εβδομάδα να έρθει (~4 εργάσιμες). Αν το βιάζεσαι πας μόνος σου και το παίρνεις σε μία μέρα, μπορεί και νωρίτερα (αν πας πρωί μπορεί να το πάρεις το απόγευμα).

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες παντως το χω καμμια εβδομαδα κοντα απροβληματιστο φαινεται..ενα θεμα με root ειχα στις αρχες αλλα πλεον ολα οκ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...