Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια για εμενα τιποτα με το θεμα που αναβοσβηνει η οθονη αρχιζει και γινεται ενοχλητικο.......

Το ίδιο έκανε και σε 2 φίλους μου (το έχω ξαναπεί παλιότερα για τον 1) για περίπου 1-2 μήνες, μέχρι που μια μέρα άρχισε το γνωστό πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι τα αρχικά στάδια της υπερθέρμανσης των πλήκτρων αφής... χωρίς να το έχω διαβάσει κάπου επίσημα.

 

Είναι ενοχλητικό να ανάβει μόνη της η οθόνη χωρίς λόγο, είναι όμως πολύ πιό ενοχλητικό το να μην μπορείς να κάνεις τίποτα με το κινητό σου και να σε πετάει στην αρχική οθόνη συνέχεια επειδή έχει "κολλήσει" το πλήκτρο back... Σου το λέω από προσωπική εμπειρία! :mad:

Μετά το Service εδώ κ 2 μήνες, το mini μου δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα και περιμένει να φάει

παγωτό!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποιo wallpaper οπως ηταν το κινητο ειναι δεν αλλαξα τιποτα.......δλδ το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω να αρχισει ΄υπερθερμανση δεν υπαρχει λυση?

 

εκλεισα και ανοιξα το κινητο διεγραψα και μερικες εφαρμογες και μεχρι τωρα δεν εχει προβλημα θα δουμε ομως......μηπως φορτωνεται πολυ η μνημη και για αυτο το κανει???Δεν εχω κανει root δεν ξερω τι ακριβως εινα αυτο αλλα φανταζομαι ειναι κατι σαν φορματ δλδ ξεκιναει το κινητο μονο με το λογισμικο χωρις καμια εφαρμογη και βαζεις εσυ οτι θελεις.Μπορω να αποθηκευω τις εφαρμογες στις SD?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εκλεισα και ανοιξα το κινητο διεγραψα και μερικες εφαρμογες και μεχρι τωρα δεν εχει προβλημα θα δουμε ομως......μηπως φορτωνεται πολυ η μνημη και για αυτο το κανει???Δεν εχω κανει root δεν ξερω τι ακριβως εινα αυτο αλλα φανταζομαι ειναι κατι σαν φορματ δλδ ξεκιναει το κινητο μονο με το λογισμικο χωρις καμια εφαρμογη και βαζεις εσυ οτι θελεις.Μπορω να αποθηκευω τις εφαρμογες στις SD?

 

Οχι το root δεν εχει σχεση με φορματ.απλα μπορεις να κανεις πολλα περισσοτερα απο,τι χωρις root.

Βαλε την εφαρμογη app2sd και θα σου πει ποιες μπορεις να μεταφερεις στην καρτα μνημης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν επηρεαζεται τιποτα αλλο αμα ειναι να κανω και root.....

 

Υποτειθεται χανεις την εγγυηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Δοκιμασα σημερα να κανω το update σε 4.0 για να ξαναζωντανεψω το ξεχασμενο μου Mini Pro..

Κατεβαζω το Pc companion, συνδεο το τηλεφωνο, μου βγαζει κανονικα οτι υπαρχει καινουρια αναβαθμιση για το τηλεφωνο, ξεκιναει η διαδικασια κανονικα και στο δευτερο βημα σε καποια φαση μου λεει προετοιμασια και ξαφνικα... Μηνυμα οτι ειναι αδυνατη η εγκατασταση

 

Τι συμβαινει ακριβως??? Το εχει παθει κανενας αλλος αυτο?

Εχω ξανακανει αναβαθμιση απο Pc companion και δεν ειχα κανενα προβλημα

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Δοκιμασα σημερα να κανω το update σε 4.0 για να ξαναζωντανεψω το ξεχασμενο μου Mini Pro..

Κατεβαζω το Pc companion, συνδεο το τηλεφωνο, μου βγαζει κανονικα οτι υπαρχει καινουρια αναβαθμιση για το τηλεφωνο, ξεκιναει η διαδικασια κανονικα και στο δευτερο βημα σε καποια φαση μου λεει προετοιμασια και ξαφνικα... Μηνυμα οτι ειναι αδυνατη η εγκατασταση

 

Τι συμβαινει ακριβως??? Το εχει παθει κανενας αλλος αυτο?

Εχω ξανακανει αναβαθμιση απο Pc companion και δεν ειχα κανενα προβλημα

Φανταζομαι εχεις 64-μπιτα windows...Ειναι βλακεια της SONY, βασικα...Κανε την αναβαθμιση με SEUS

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εχεις 64-μπιτα windows...Ειναι βλακεια της SONY, βασικα...Κανε την αναβαθμιση με SEUS

Ναι 64-μπιτα εχω 7 ultimate.... Πεσ το μου οτι εκανε τετοια μ....ια η ΣΟΝΥ, κ δε κανει αναβαθμηση γι αυτο το λογο...Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!

 

Edit: Τελικα κατεβασα το SEUS και εκανα κανονικοτατα την αναβαθμηση....

Απιστευτη αυτη η ΣΟΝΥ να μην εχει support για 64-μπιτ

Edited by manosf23
CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Ναι 64-μπιτα εχω 7 ultimate.... Πεσ το μου οτι εκανε τετοια μ....ια η ΣΟΝΥ, κ δε κανει αναβαθμηση γι αυτο το λογο...Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!

 

Edit: Τελικα κατεβασα το SEUS και εκανα κανονικοτατα την αναβαθμηση....

Απιστευτη αυτη η ΣΟΝΥ να μην εχει support για 64-μπιτ

 

Μια ερώτηση φίλε μου για σένα που προχώρησες στην αναβάθμιση του xperia mini με το SEUS. Χρειάζεται να πάρουμε backup του τηλεφώνου ή δεν επηρεάζει τα περιεχόμενα του τηλεφώνου η αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Αλλα το titanium backup προυποθετει οτι εχεις κανει root το τηλεφωνο

@zxr : με το MyPhoneExplorer, μπορεις να κανεις backup και restore τις εφαρμογες, ακομα κ αν δεν εισαι root?

Εχει κανεις να προτεινει κατι αντιστοιχο του titanium backup για συσκευες που δεν ειναι root?

 

Όχι εφαρμογές με το MyPhoneExplorer. To λεω ξεκάθαρα "Backup τις εφαρμογές με το titanium και τις επαφές, μηνύματα με το MyPhoneExplorer".

 

Αν δεν είσαι root δες το MyBackup για τις εφαρμογές.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum εχω κανει αναβαθμηση το κινητό xperia st15i σε εκδοση 4.0.2 και θελω να βάλω τιν παλια τιν δικια του 2,2 προσπάθησα με το Sony PC Companion 2.1 αλλα δεν τα καταφερα να το επαναφέρω με βάζει τιν 4. πάλι ευχαριστω :!:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου εκδοση του sony ericsson update service συμβατη με mac os x lion?
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανε και σε 2 φίλους μου (το έχω ξαναπεί παλιότερα για τον 1) για περίπου 1-2 μήνες, μέχρι που μια μέρα άρχισε το γνωστό πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι τα αρχικά στάδια της υπερθέρμανσης των πλήκτρων αφής... χωρίς να το έχω διαβάσει κάπου επίσημα.

 

Είναι ενοχλητικό να ανάβει μόνη της η οθόνη χωρίς λόγο, είναι όμως πολύ πιό ενοχλητικό το να μην μπορείς να κάνεις τίποτα με το κινητό σου και να σε πετάει στην αρχική οθόνη συνέχεια επειδή έχει "κολλήσει" το πλήκτρο back... Σου το λέω από προσωπική εμπειρία! :mad:

Μετά το Service εδώ κ 2 μήνες, το mini μου δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα και περιμένει να φάει

παγωτό!!!! :D

 

Μετά από μίσο χρόνο μου το έκανε πρώτη φορά. Αυτό με το αναβόσβημα δεν το παρατήρησα.

Μόνο με service το λύνουμε; Κάποιοι είπαν με επανεγκατάσταση λειτουργικού

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μίσο χρόνο μου το έκανε πρώτη φορά. Αυτό με το αναβόσβημα δεν το παρατήρησα.

Μόνο με service το λύνουμε; Κάποιοι είπαν με επανεγκατάσταση λειτουργικού

Δοκίμασε αν θες να του κάνεις μια επαναφορά-αναβάθμιση με το SUS. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, αν είσαι όμως root, να θυμάσαι ότι χάνεις το root και επειδή αναβαθμίζεσαι στην 4.0.2.A.0.62 ΔΕΝ θα μπορείς να κάνεις root.

Στη θέση σου πάντως θα έκανα λίγο υπομονή και θα έβαζα μια και καλή το παγωτό.

Ελπίζω και εύχομαι να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση φίλε μου για σένα που προχώρησες στην αναβάθμιση του xperia mini με το SEUS. Χρειάζεται να πάρουμε backup του τηλεφώνου ή δεν επηρεάζει τα περιεχόμενα του τηλεφώνου η αναβάθμιση?

Μπορεις να κανεις αναβαθμιση και να κρατησεις τις εφαρμογες και τα δεδομενα σου, η να κανεις καθαρη εγκατασταση της νεας εκδοσης. Καλου κακου, παρε ενα backup ο,τι θες να κρατησεις. [Εννοειται οτι τα δεδομενα που βρισκονται στην καρτα μνημης δεν χανονται]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum εχω κανει αναβαθμηση το κινητό xperia st15i σε εκδοση 4.0.2 και θελω να βάλω τιν παλια τιν δικια του 2,2 προσπάθησα με το Sony PC Companion 2.1 αλλα δεν τα καταφερα να το επαναφέρω με βάζει τιν 4. πάλι ευχαριστω :!:

Δες αυτό. Πρέπει να βρεις την rom για το κινητό σου.

Υπαρχει καπου εκδοση του sony ericsson update service συμβατη με mac os x lion?

Bridge

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημερα λεβεντες, συνδεω το κινητο μου σε λειτουργικο linux και δεν το αναγνωριζει τι πρεπει να κανω???? κανεις με linux??? το κινητο μου λεει οτι συνδεθηκε αλλα στο pc δε βλεπω κατι
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θες να του κάνεις μια επαναφορά-αναβάθμιση με το SUS. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, αν είσαι όμως root, να θυμάσαι ότι χάνεις το root και επειδή αναβαθμίζεσαι στην 4.0.2.A.0.62 ΔΕΝ θα μπορείς να κάνεις root.

Στη θέση σου πάντως θα έκανα λίγο υπομονή και θα έβαζα μια και καλή το παγωτό.

Ελπίζω και εύχομαι να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα...

 

 

Έχω ήδη το 4.0.2.A.0.62 και είναι το δεύτερο λογισμικό που αναβάθμισα απο το official update.

Αυτό λέω και εγώ να περιμένω. Αλλά θα το λύσει; Γιατί αν είναι μόνο θέμα πλακέτας που είπαν κάποιοι

τότε και με το ice τα ίδια θα κάνει. Λέτε για αυτό να αργεί να βγει για τα απλά mini; Να θέλουν να λύσουν το πρόβλημα;

Edited by Spyrus

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ubuntu αλλα μου το αναγνωριζει σαν memory stick.Πεταει δηλαδη παραθυρο οπως στα windows και βλεπω τα αρχεια

 

ubuntu εχω και εγω αλλα δε μου βγαζει κατι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα..

Το προβλημα με τα πληκτρα αφης συμβαινει μονο στο μινι και οχι στο προ.

Δεν εμφανιζεται αμεσως. Σε αλλους εμφανιστηκε στις 5 ημερες (οπως και στο δικο μου) και σε αλλους μετα απο 3 εβδομαδες.

Οταν μιλαμε οτι τρελαινονται τα πληκτρα αφης μετα απο χρηση μιλαμε ακομα κι οταν εισαι απλα στο μαρκετ και κατεβαζεις εφαρμογες μετα απο κανα 10λεπτο, ή αν παιζεις παιχνιδι (δεν παιζω παιχνιδια, εβαλα ενα για να το δοκιμασω).

Επισης, η συσκευη τρελαινεται οταν ζεσταινεται κατα τη διαρκεια της φορτισης ακομα κι οταν ειναι σβηστη !

Το πως γινεται αυτο το εχω εξηγησει σε προηγουμενο ποστ. Αν πατησεις πληκτρο αφης (back ή μενου) οταν φορτιζει σβηστη η συσκευη, αναβει η οθονη και σου βγαζει την ενδειξη της φορτισης. Στα προβληματικα μινι μετα απο κανα 45λεπτο φορτισης καθε λιγα δευτερολεπτα αναβει μονη της η οθονη σαν να εχει πατησει καποιος τα πληκτρα αφης εμφανιζοντας τη σχετικη ενδειξη.

2 ενδεικτικα βιντεο απο προβληματικες συσκευες :

 

Οσον αφορα το αν σταματησε η παραγωγη, αυτη την ενημερωση εκανε ενα SE service center απο χωρα του εξωτερικου σε καποιον που πηγε εκει το τηλεφωνο για το ιδιο προβλημα. Αυτο εγραψε ο τυπος στο φορουμ της SE. Επισης και καπου αλλου διαβασα κατι αντιστοιχο ως φημη, αλλα δεν θυμαμαι που.

Γενικα η αντιμετωπιση της SE ειναι γελοια σε ολα τα επιπεδα. Οπως γελοιο ειναι να απαξιωνει τις συσκευες της, κανοντας τρομακτικες πτωσεις τιμης μεσα σε ελαχιστες μερες. Η τιμη του mini εχει ηδη κατρακυλησει, ενω υπενθυμιζω οτι το play προημερων τα multirama το πουλουσαν 240 ευρω (απο 600 που ειχε οταν κυκλοφορησε πριν ελαχιστες εβδομαδες).

 

Ακριβος τα ιδια που περιγραφη ο φιλος παραπανω αρχισε να κανει και της γυναικας μου στις πρωτες 4 μερες.Το εστειλε σημερα στο καταστημα απο οπου το πηρε για να το φτιαξουν.

Γνωριζετε αν η βλαβη αυτη συμπεριλαμβανετε στην εγγυηση 2 χρονων που δινουν ??

ή θα πρεπει να πληρωση την επιδιορθωση αν φτιαχνει εεε??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...