Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες να 'στε καλά...Στην επόμενη που θα μου κάνει κάτι τέτοιο θα το κάνω....Να 'στε καλά

 

Εγώ πάντως τελικά το έστειλα πίσω και ζήτησα αντικατάσταση βάσει DOA 7 ημερών. Δευτέρα θα ξέρω περισσότερα.

 

Του έκανα και επιδιόρθωση από το SEUS όπως προαναφέρθηκε αλλά τίποτα. Στην τελική και πολύ το έψαξα. Καινούρια συσκευή που κλείνει και δεν ανοίγει 2 φορές την μέρα και πρέπει να βγάλεις μπαταρία και να ξαναβάλεις για να νιώσει, όχι κάτι πάει στραβά και ζητάς αμέσως καινούριο.

 

Πάντως το αν όντως κλείνει μένει ένα μυστήριο, αφού φαίνεται απλά σα να μην ξυπνάει με τίποτα από την αναμονή, μιας και μου το έκανε με πλήρη φόρτιση και όταν κάποιες ώρες μετά πήγα να το ανοίξω και δεν άνοιγε, του βγαλα μπαταρία, την ξανα έβαλα αμέσως και το άνοιξα και ήταν στο 60%!

 

Googlάρετε Sleep of Death και θα δείτε τι εννοώ. 99% των περιπτώσεων είναι ελαττωματική συσκευή σύμφωνα με όσα λένε.

 

Το ίδιο μου είπαν και με ένα τηλεφώνημα στο τοπικό Sony Ericsson Service Center. Συσκευή που κλείνει χωρίς την ενέργεια του χρήστη, μπορεί να οφείλεται σε λογισμικό. Συσκευή όμως που μετά δεν ανοίγει με τίποτα εκτός και αν βγάλεις και βάλεις μπαταρία, τότε είναι θέμα hardware.

 

Πάντως ξέρω πως δεν μου φταίει το Android, αλλά μετά από 5-6 crashes σε εφαρμογές στα καλά καθούμενα και 6 φορές να μην ανοίγει το κινητό (που δεν φταίει το Android λογικά) μέσα σε 3 ημέρες, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσοι ύμνοι για τα φθηνά Androids. Δεν διαφέρει πολύ η κατάσταση από την παλιά κατάσταση με τα Windows Mobile, απλά είναι τόσο πιο mainstream η φάση πλέον που είναι και πιο αποδεκτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άτυχος σε αυτό το ζήτημα. Ας ελπίσουμε ότι θα το περάσουν στην εγγύηση τουλάχιστον.

 

 

Τελικα το κινητο πηγε για αντικατασταση,και το ειχε στην κατοχη του 8 μερες μολις(εκανα λαθος για τις 2 εβδομαδες).Ευτυχως!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τελικά το έστειλα πίσω και ζήτησα αντικατάσταση βάσει DOA 7 ημερών. Δευτέρα θα ξέρω περισσότερα.

 

Του έκανα και επιδιόρθωση από το SEUS όπως προαναφέρθηκε αλλά τίποτα. Στην τελική και πολύ το έψαξα. Καινούρια συσκευή που κλείνει και δεν ανοίγει 2 φορές την μέρα και πρέπει να βγάλεις μπαταρία και να ξαναβάλεις για να νιώσει, όχι κάτι πάει στραβά και ζητάς αμέσως καινούριο.

 

Πάντως το αν όντως κλείνει μένει ένα μυστήριο, αφού φαίνεται απλά σα να μην ξυπνάει με τίποτα από την αναμονή, μιας και μου το έκανε με πλήρη φόρτιση και όταν κάποιες ώρες μετά πήγα να το ανοίξω και δεν άνοιγε, του βγαλα μπαταρία, την ξανα έβαλα αμέσως και το άνοιξα και ήταν στο 60%!

 

Googlάρετε Sleep of Death και θα δείτε τι εννοώ. 99% των περιπτώσεων είναι ελαττωματική συσκευή σύμφωνα με όσα λένε.

 

Το ίδιο μου είπαν και με ένα τηλεφώνημα στο τοπικό Sony Ericsson Service Center. Συσκευή που κλείνει χωρίς την ενέργεια του χρήστη, μπορεί να οφείλεται σε λογισμικό. Συσκευή όμως που μετά δεν ανοίγει με τίποτα εκτός και αν βγάλεις και βάλεις μπαταρία, τότε είναι θέμα hardware.

 

Πάντως ξέρω πως δεν μου φταίει το Android, αλλά μετά από 5-6 crashes σε εφαρμογές στα καλά καθούμενα και 6 φορές να μην ανοίγει το κινητό (που δεν φταίει το Android λογικά) μέσα σε 3 ημέρες, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσοι ύμνοι για τα φθηνά Androids. Δεν διαφέρει πολύ η κατάσταση από την παλιά κατάσταση με τα Windows Mobile, απλά είναι τόσο πιο mainstream η φάση πλέον που είναι και πιο αποδεκτή.

 

Μην το συζητάς καθολου.εκατσες στην περίπτωση.αντικατάσταση και τσαμπουκά άμα σου πούνε μα μου σου του!:p

 

Αλλά μην το συγκρίνεις..τόσοι εδω μεσα δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα.

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πριν μία εβδομάδα αγόρασα το xperia mini και από την πρώτη κιόλας μέρα που το πήρα στα χέρια μου παρατήρησα πως η οθόνη τρεμοπαίζει. Επειδή είναι αδύνατον να διαβάσει κάποιος όλες τις προηγούμενες συζητήσεις, μπορεί να μου πει κάποιος αν αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα?? Αν το πάω πίσω στο κατάστημα θα μου το αντικαταστήσουν??? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πριν μία εβδομάδα αγόρασα το xperia mini και από την πρώτη κιόλας μέρα που το πήρα στα χέρια μου παρατήρησα πως η οθόνη τρεμοπαίζει.

 

Αν εννοείς αυτό, τότε δε θα στο αντικαταστήσουν γιατί το έχουν όλα. Δες πιο κάτω από εκεί που σου έστειλα για "λύσεις". Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα υπάρχει. Δες εδώ π.χ.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση: μετα απο την αναβάθμιση .62 στο μινι μου πιστευω εχω μια πολυ μικρή ενίσχυση σήματος στο wi-fi . Στα ιδια σημεία στο σπιτι ή εχω καλύτερο σήμα ή πιο σταθερό. Εσείς παρατηρήσατε κάτι τέτοιο?

 

Sent from my ST15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου... Από όσο διάβασα λιγάκι έχει να κάνει με τον αισθητήρα φωτός και δεν διορθώνεται... :(

 

Μα με την εφαρμογη disable autobrigtness απενεργοποιειται το τρεμοπαιγμα

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος εαν υπαρχει εφαρμογη που να ειδοποιει για μνμ ή χαμενη κληση

με τα led στο home button δηλαδη να αναβοσβηνει αυτο αντι του κανονικου? και αυτο

γιατι οταν το εχω αθορυβο πρεπει να δω το επανω led αν αναβοσβηνει ή να ξεκλειδωσω

το κινητο για να δω εαν εχω καποια ειδοποιηση. μιλαω για το st15i γιατι το pro εχει το led

μπροστα απ'οσο ξερω.

NoLeds....
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... εχω το xperia x10 mini pro sk17i και τωρα τελευταια μου παρουσιασε προβλημα στον συγχρονισμο με το facebook... εβγαζε σε καθε επαφη και μια εικονα και τωρα τιποτα... γιατι ??? επισης εκανα και αναβαθμιση android 2.3.4 , υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Μα με την εφαρμογη disable autobrigtness απενεργοποιειται το τρεμοπαιγμα

 

Που σημαίνει βέβαια μόνιμη φωτεινότητα στο 100% με ότι αυτό συνεπάγεται για την αυτονομία της μπαταρίας, σωστά;

 

Αυτός είναι και ο λόγος που μάλλον δεν θα το κάνω τελικά.. πλάκα πλάκα όσοι βάλατε την 0.62 δεν πήρατε την επιλογή απενεργοποίησης του αυτόματου φωτισμού; Έχω μια μικρή ελπίδα μήπως το πρόσθεσαν εν τέλει..:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... εχω το xperia x10 mini pro sk17i και τωρα τελευταια μου παρουσιασε προβλημα στον συγχρονισμο με το facebook... εβγαζε σε καθε επαφη και μια εικονα και τωρα τιποτα... γιατι ??? επισης εκανα και αναβαθμιση android 2.3.4 , υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο ?

sk17i και x10 mini pro ΔΕΝ πάνε μαζί φίλε fingerskater...

Ή το ένα θα έχεις ή το άλλο, αλλά φαντάζομαι ότι έχεις το mini pro αφού φοράς την 2.3.4... (x10 mini pro είναι το παλιό μοντέλο που είναι πιο μικρό και με κανονικά πλήκτρα menu και back και όχι αφής).

 

Όσο για τον συγχρονισμό δεν ξέρω αν φταίει η αναβάθμιση, μιας και προσωπικά δεν συγχρονίζω με facebook.

Που σημαίνει βέβαια μόνιμη φωτεινότητα στο 100% με ότι αυτό συνεπάγεται για την αυτονομία της μπαταρίας, σωστά;

Όχι φίλε Μάκη, δεν σημαίνει φωτεινότητα 100%. Τρέχεις το προγραμματάκι για να απενεργοποιήσεις τον light sensor και στη συνέχεια από τις ρυθμίσεις χαμηλώνεις τη φωτεινότητα όσο % θες.

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει βέβαια μόνιμη φωτεινότητα στο 100% με ότι αυτό συνεπάγεται για την αυτονομία της μπαταρίας, σωστά;

 

Αυτός είναι και ο λόγος που μάλλον δεν θα το κάνω τελικά.. πλάκα πλάκα όσοι βάλατε την 0.62 δεν πήρατε την επιλογή απενεργοποίησης του αυτόματου φωτισμού; Έχω μια μικρή ελπίδα μήπως το πρόσθεσαν εν τέλει..:confused:

 

αυτο να σου πω την αληθεια δεν το χω σκεφτει..σιγουρα δεν υπαρχει η μπαρα για να ρυθμισεις εσυ την ενταση μετα το disable?καλυτερα να στο πει καποιος φιλος που το χει βαλει!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο να σου πω την αληθεια δεν το χω σκεφτει..σιγουρα δεν υπαρχει η μπαρα για να ρυθμισεις εσυ την ενταση μετα το disable?καλυτερα να στο πει καποιος φιλος που το χει βαλει!;)

 

υπαρχει η ρυθμιση παιδια

Link to comment
Share on other sites

...πλάκα πλάκα όσοι βάλατε την 0.62 ...

Την αναβάθμιση την "ψάχνουμε" και ΟΤΑ, σωστά??? :confused: Ή οπωσδήποτε μέσω PC Companion??

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση την "ψάχνουμε" και ΟΤΑ, σωστά??? :confused: Ή οπωσδήποτε μέσω PC Companion??

 

Ε ναι..καο ΟΤΑ.αλλα εμενα ποτε δεν μου την βρισκει ετσι..μονο μεσω SEUS

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι..καο ΟΤΑ.αλλα εμενα ποτε δεν μου την βρισκει ετσι..μονο μεσω SEUS

Kάτι είχα υποψιαστεί... :lol: Σ'ευχαριστώ.

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση την "ψάχνουμε" και ΟΤΑ, σωστά??? :confused: Ή οπωσδήποτε μέσω PC Companion??

 

Ναι, εγώ μέσω wi-fi την έκανα και δέν την έψαξα, ήρθε και με βρήκε με ενα μηνυματάκι στην οθόνη όταν συνδέθηκα με το δίκτυο. Γίνετε εύκολα και γρήγορα η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η ρυθμιση παιδια

 

Πολύ ωραία, άρα το προγραμματάκι δουλεύει κανονικά και στο -εννοείται root- xperia mini έτσι; Ρωτάω επειδή κάποιος ανάφερε λίγες μέρες πριν πως δεν του δουλεύει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο στο xda forum, στη σελίδα 11 κάποιος πάλι λέει ότι του δουλεύει κανονικά ενώ κάποιος άλλος πάλι λίγο παρακάτω αναφέρει ότι "..it doesn't work on my xperia mini. Superuser always says root request rejected."

Τι πρόβλημα να αντιμετωπίζει με το Superuser άραγε;:worry:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

στο μινι της συζύγου ΔΕΝ κάνει update!!

προσπάθησα μέσω wifi κάνει επανεκκίνηση , δείχνει το <<κουτάκια >>να αδειάζει -γεμίζει, και τίποτα

αντιθέτως με το pc companion μόλις κλείνει η συσκευή μου βγάζει το κομπιούτερ ένα εικονίδιο(μάλλον είναι η κάρτα μνήμης του κινητού που βλέπει) και κολλάει το pc!!!!!!!!!!!!!

Ξέρει κανείς να βοηθήσει?????

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!! θα χρειαστώ τα φώτα σας σε κάτι...μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση για την αναβάθμιση στην 0.62 στο xperia mini... το θέμα είναι ότι το κινητό μου είναι ρουταρισμένο...υποθέτω ότι αν την κάνω θα χάσω το ρούτ σωστά;;;; :confused:
Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!! θα χρειαστώ τα φώτα σας σε κάτι...μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση για την αναβάθμιση στην 0.62 στο xperia mini... το θέμα είναι ότι το κινητό μου είναι ρουταρισμένο...υποθέτω ότι αν την κάνω θα χάσω το ρούτ σωστά;;;; :confused:

 

εννοειτε αυτο

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν 8ες να μπαινεις σε διαδικασια να ξεκλειδωνεις τον bootloader κ να βαζεις καποιον 3rd party μεινε εκει οπως κ εγω ;)

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...