Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λες;;τοσο πολυ εχει επεμβει;;;

δεν υπαρχει ακομα οδηγος για unbrand νομιζω.

Θυμάμαι κάποιος απο εδώ που το έκανε μέσω κάποιου site πριν μέρες.

 

εγώ από την άλλη παίδες λέω να κάνω debrand με το wotan server να ξεμπερδεύω μιά και καλή με το vodafone branding. με το παλιό μου κινητό (Nokia e72) που και αυτό ήταν voda branded έκανα το ίδιο...

 

http://www.wotanserver.com/en/sony-ericsson/se/xperia-mini-pro-sk17/debranding-flash

 

Ενδιαφέρον ακούγεται. Δεν το είχα υπ'όψιν μου το πρόγραμμα αυτό. Αν το κανείς δώσε μας πληροφορίες...

 

Sent from my SK17i using Tapatalk

 

...λοιπόν το έκανα... μιά χαρά έγινε unbranded, χάθηκαν βέβαια τα πάντα, εφαρμογές κλπ, επέλεξα κατά την διαδικασία general trade greece 2.3.4 καλή τύχη σε όποιον το επιχειρήσει

 

 

υ.γ. ήταν rooted και τώρα πιά δεν είναι θα το ξανακάνω όμως...

 

 

Βρήκα τις συζυτήσεις που έγιναν για αυτούς που ενδιαφέρονται.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεις να δοκιμασεις την εφαρμογη no led απο το market.

 

Μάλλον δε ήμουν αρκετά σαφής. Εννοώ όχι το ότι δεν έχω καποιου είδους ειδοποίηση για χαμένο μηνυμα και θέλω κατι να μου το υπενθυμίζει (όπως ας πουμε η εφαρμογή no led) αλλά το γεγονός ότι όταν μ έρχεται ενα μηνυμα, την στιγμη που έρχεται δεν αναβει η οθονη! Μόνο από τον ήχο ή τη δόνηση μπορώ να το αντιληφθώ. Είναι δυνατόν να μην φωτίζεται η οθόνη όταν ερχεται ένα μηνυμα?? :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι δυνατόν να μην φωτίζεται η οθόνη όταν ερχεται ένα μηνυμα?? :blink::blink::blink:

 

Έτσι δουλεύουν όλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις μου ήρθε ενημέρωση για την .058. Αυτή ειναι η τελευταία? Έχω κάνει και το root και δε θελω να την περάσω τωρα γιατι μετά άντε πάλι μια απ'τα ίδια. Έλα όμως που το τσεκαρα OTA και τωρα από τις ειδοποιήσεις δε φεύγει το εικονίδιο από την status bar με εκκαθάριση... γιατι δεν υπάρχει απλά το εικονίδιο της εκκαθάρισης.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύουν όλα.

 

Κάτσε βρε συ.τι έτσι δουλεύουν ολα?δηλαδη οταν σε σένα έρχεται μήνυμα δεν ανάβει η οθόνη??και οταν σε παίρνουν τηλ,πως το σηκώνεις χωρις να ανάβει η οθόνη?

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτσε βρε συ.τι έτσι δουλεύουν ολα?δηλαδη οταν σε σένα έρχεται μήνυμα δεν ανάβει η οθόνη??και οταν σε παίρνουν τηλ,πως το σηκώνεις χωρις να ανάβει η οθόνη?

 

Τι δεν κατάλαβες από αυτό που είπα; Έτσι δουλεύουν όλα τα android... δεν ανάβει η οθόνη όταν έρχεται sms. Η κλήση τι σχέση έχει; Είναι άλλο πράγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κατάλαβες από αυτό που είπα; Έτσι δουλεύουν όλα τα android... δεν ανάβει η οθόνη όταν έρχεται sms. Η κλήση τι σχέση έχει; Είναι άλλο πράγμα.

 

Νόμιζα ότι ο φίλος εννοούσε και στις κλήσεις δεν του ανοίγει.γιαυτο τις ανεφερα

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κατάλαβες από αυτό που είπα; Έτσι δουλεύουν όλα τα android... δεν ανάβει η οθόνη όταν έρχεται sms. Η κλήση τι σχέση έχει; Είναι άλλο πράγμα.

 

Με Zte Blade και Lg Optimus 2x που είχα αναβε κανονικά η οθόνη σε εισερχόμενα μηνύματα.

 

Απλά μ έκανε εντύπωση πως δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο με το Mini και ρώτησα σε περίπτωση που μ διαφεύγει κάποια ρυθμιση... :worry:

 

Με Zte Blade και Lg Optimus 2x που είχα αναβε κανονικά η οθόνη σε εισερχόμενα μηνύματα.

 

Απλά μ έκανε εντύπωση πως δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο με το Mini και ρώτησα σε περίπτωση που μ διαφεύγει κάποια ρυθμιση... :worry:

 

Τελικά χρησιμοποίησα το Missed Μessage flasher σε συνδυασμό με το SmsAwake και το πρόβλημα λυθηκε. Και αναβει η οθονη όταν έρχεται ενα μηνυμα, και εχω και led ειδοποιηση σε περιπτωση που δεν δω το μηνυμα αρχικά :D

 

Να ρωτησω κάποιον που ξέρει και εχει εγκαταστησει το Call Meter 3g, πως μπορώ να εξαιρέσω από τον χρόνο των εξερχομενων κλησεων (Call out) τις κλησεις που κανω μέσω Viber? Mου περνάει τις κλησεις μέσω voip στον συνολικό χρόνο εξερχομένων... :O

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Με Zte Blade και Lg Optimus 2x που είχα αναβε κανονικά η οθόνη σε εισερχόμενα μηνύματα.

 

Απλά μ έκανε εντύπωση πως δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο με το Mini και ρώτησα σε περίπτωση που μ διαφεύγει κάποια ρυθμιση... :worry:

 

Παντως και σε εμενα αργει να αναψει η οθονη οταν εχω εισερχομενη κληση...Βλεπω το led πανω αριστερα να αναβοσβηνει και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα αναβει και η οθονη...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα το xreria to mini και μεσα σε 2 24ωρα εχω το εξης προβλημα: απο την πρωτη χρηση που του εκανα, πριν καν το φορτισω για πρωτη φορα, αρχισε να μου κλεινει στα καλα καθουμενα(δηλαδη υπηρχαν στιγμες που το αφηνα αχρησιμοποιητο για λιγα sec και αυτο εσβηνε)...δε του εδωσα σημασια στην αρχη πιστευα πως ειναι απο την μπαταρια που δεν ειχε φορτισθει... επομενο βημα εκανα update το firmware μηπως και σταματησει....με το που κατεβασα και ενα antivirus απο το market, αρχισε να το ξανακανει...το απεγκαθιστω και για καποιες ωρες δεν παρουσιασε τιποτε... σημερα το μεσημερι που χρησιμοποιησα wifi και internet, εμφανιστηκε... ετσι στα ξαφνικα, μεσα σε λιγα δευτερα να μου σβηνει (ή να μου κανει επανεκκινηση)... μαλιστα την μια απο αυτες δε μου ανοιγε καν, και αναγκαστικα να βγαλω μπαταρια...!! πριν λιγο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμ. μηπως και γινει κατι...

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας??? κι αν ναι, τι ακριβως πρεπει να κανω?? να ειναι θεμα λογισμικου ή καποιο σφαλμα υλικου??

 

καλησπερα παιδια, και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον φιλο. το πηρα την παρασκευη, δουλεψε 2-3 ωρες μολις μπηκα στο ιντερνετ, αρχισε συνεχεια επανεκινησεις μονο του. εβγαλα καρτα μνημης το ιδιο, αλλαξα καρτα sim το ιδιο, εκανα αναβαθμιση σε 0,42 που ελεγε μολις μπηκα στο ιντερνετ το ιδιο. τι γινεται; αμα το αφησεις αναβοσβηνει συνεχεια μονο του!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον φιλο. το πηρα την παρασκευη, δουλεψε 2-3 ωρες μολις μπηκα στο ιντερνετ, αρχισε συνεχεια επανεκινησεις μονο του. εβγαλα καρτα μνημης το ιδιο, αλλαξα καρτα sim το ιδιο, εκανα αναβαθμιση σε 0,42 που ελεγε μολις μπηκα στο ιντερνετ το ιδιο. τι γινεται; αμα το αφησεις αναβοσβηνει συνεχεια μονο του!

 

κανε χρηση DOA.απο που το πηρες?πηγαινε το πισω και απαιτησε να παρεις καινουριο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο το oteshop μου το φεραν!

 

το πας πισω οπως εισαι αυριο.ελπιζω να εχεις κοντα σου.εχεις δικαιωμα επιστροφης μεσα σε 7 μερες για να παρεις καινουριο.

ειδικα αν το κανει συνεχεια,τοτε ισως το κανει και μπροστα τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το κανει συνεχως. αν το κανεις αναβαθμιση, στην αρχη δουλευει. μεχρι να κανεις κατι κατι. π.χ εφαρμογη, ιντερνετ. μετα ξεκιναει, αναψε, σβησε, αναψε, σβησε. σε κατασταση αναμονης ομως. οσο το δουλευεις, η το φορτιζεις δεν σβηνει!
Link to comment
Share on other sites

ε ωραια.αν σου πουνε μα μου σου του.τους το δειχνεις επι τοπου.μην αγχωνεσαι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η μπαταρία μου άρχισε να αδειάζει εντελώς κάθε 12 ώρες περίπου, ενώ πάντα τη φορτίζω στο 100%, τι κάνω;; :(

 

Το ξαναφόρτισα σβηστό μέχρι τέλος και το πρόβλημα λύθηκε. Οπότε νομίζω η μπαταρία όταν με σβηστό κινητό δε φορτιστεί εντελώς, χάνει το καλιμπράρισμα της, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα λοιπον και για το δικο μου πρωτο προβλημα με το προ!!

δεν μπορει να συνδεθει με τιποτα ξαφνικα απ το wifi του σπιτιου μου :(

ενω μεχρι χθες δεν ειχα κανενα προβλημα! τι μπορει να φταιει ετσι ξαφνικα??

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα λοιπον και για το δικο μου πρωτο προβλημα με το προ!!

δεν μπορει να συνδεθει με τιποτα ξαφνικα απ το wifi του σπιτιου μου :(

ενω μεχρι χθες δεν ειχα κανενα προβλημα! τι μπορει να φταιει ετσι ξαφνικα??

 

Δεν μας λες τι σου λεει!

Σβηστο απο τη μνημη μαζι με ολα τα δικτυα που εχεις συνδεθει κατα καιρους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσπαθει να κανει συνεχεια συνδεση αλλα αποσυνδεετε,,,ολη την ωρα αυτο κανει!!

για την ακριβεια: σαρωση-συνδεση-αποσυνδεθηκε

Edited by kouberman
Link to comment
Share on other sites

προσπαθει να κανει συνεχεια συνδεση αλλα αποσυνδεετε,,,ολη την ωρα αυτο κανει!!

για την ακριβεια: σαρωση-συνδεση-αποσυνδεθηκε

 

Σβησε τα δικτυα που χεις στην μνημη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σβησε τα δικτυα που χεις στην μνημη

 

το εκανα και αυτο αλλα δεν γινετε τιποτε

συνεχιζει να κανει το ιδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθει να κανει συνεχεια συνδεση αλλα αποσυνδεετε,,,ολη την ωρα αυτο κανει!!

για την ακριβεια: σαρωση-συνδεση-αποσυνδεθηκε

 

Κάνε ένα restart στο κινητό , αλλά και στο router.

Αν το πρόβλημα παραμένει, δοκίμασε να συνδεθείς σε άλλο ασύρματο δίκτυο,

να δεις μήπως φταίει το router και όχι το κινητό.

 

Το router σου το "βλέπεις" με καλό σήμα ?

Αν παρατηρείς χαμηλό σήμα ή συνεχείς αυξομειώσεις σήματος, δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι επικοινωνίας (Channel) από το Interface του router σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart στο κινητό , αλλά και στο router.

Αν το πρόβλημα παραμένει, δοκίμασε να συνδεθείς σε άλλο ασύρματο δίκτυο,

να δεις μήπως φταίει το router και όχι το κινητό.

 

Το router σου το "βλέπεις" με καλό σήμα ?

Αν παρατηρείς χαμηλό σήμα ή συνεχείς αυξομειώσεις σήματος, δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι επικοινωνίας (Channel) από το Interface του router σου.

 

εκανα ρεσταρτ στο κινητο αλλα τα ιδια! το ρουτερ το βλεπει με φουλλ σημα

θα κανω και ενα ρεσταρτ το ρουτερ να δω

 

εκανα τελικα ρεσταρτ στο ρουτερ και φαινετε να δουλευει κανονικα τωρα!

τι περιεργα ειναι αυτα τωρα??

Edited by kouberman
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν μπορει να αντικατασταθει το κινητο σου καθως αυτο γινεται σε ολα τα μινι.ετσι ειναι φτιαγμενο.δεν υπαρχει κατι να φτιαξει το σερβις.

 

Υπαρχει μια εφαρμογη στο market φτιαγμενη απο xda μερια που υποτειθεται απενεργοποιει την αυτοματη φωτεινοτητα.

Και παρεθεσα και γω αλλη μια εφαρμογη που κανει αυτη τη δουλεια και ενας φιλος που την δοκιμασε μου πε οτι λυθηκε το προβλημα

 

Δοκίμασα κάποιες free εφαρμογές από το market, δίχως αποτέλεσμα όμως.

Πλέον , όπως ανέφερα, δεν το έχω το κινητό, το άλλαξα.

 

Θέλω όμως να αναφέρω, χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης μαζί σου, πως το να το έχουν όλα τα mini αυτό το θέμα με το τρεμόπαιγμα δεν σημαίνει πως δεν είναι bug του κινητού.

Κατά τη γνώμη μου είναι αμέλεια της Sony Ericsson που έχουν βγάλει το κινητό έτσι στην αγορά και κυρίως που δεν ασχολούνται να το διορθώσουν σε όσα έχουν αυτό το πρόβλημα.

Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να σβήνω το φως του δωματίου για να γράψω ένα sms ή να μπω στο ίντερνετ.

 

Και το λέω αυτό έχοντας βγάλει το καπέλο στην SE για το Κ800i (που δουλεύει μέχρι κ σήμερα ως 2ο κινητό) καθώς και για το x10 mini που έχω εδώ και 10 μήνες.

Δυστυχώς, το καινούριο mini, προσωπικά με απογοήτευσε.

Δύο δοκίμασα και δεν είναι δυνατόν να προσπαθώ να τους πείσω πως έχει πρόβλημα.

 

Πιστεύω όμως, πως όσοι δεν έχουν θέμα με την οθόνη θα το ευχαριστηθούν πολύ, γιατί γενικά για τα λεφτά του είναι από τα TOP.

 

Να τονίσω ξανά πως ό,τι γράφω είναι με τελείως φιλική διάθεση.

Άλλωστε, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας στο πρόβλημα που είχα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με αυτα τα κινητα.....

1 το μιι και το μινι προ εχουν δονηση???

2 ακουγετε το βουητο στην εγγραφη βιντεο???

3 πιο απο τα δυο κινητα ειναι πιο καλο???

4 το λαμπακι της ειδοποιησης γινεται να αλλαζει χρωμα με καποια εφαρμογη???

5 ποσες μερες κραταει περιπου η μπαταρια???

Αυτα......

Ελπιζω να μην σας κουρασα! ;)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...