Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν τα μιλιαμπέρ είναι χαμηλότερα από αυτά που ζητάει να φορτίσει-δουλέψει μία συσκευή, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να καεί το τροφοδοτικό. Η συσκευή "απαιτεί" κάποιο ρεύμα ώστε να δουλέψει. Όταν το τροφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει αυτό το ρεύμα, ζορίζεται αρχίζει να ζεσταίνεται και τσαφ! Στις περισσότερες περιπτώσεις βέβαια. Και σαφώς δεν μιλάω για μία πολύ μικρή διαφορά στα μιλιαμπέρ.

Όλα είναι μια χαρά όταν το τροφοδοτικό δίνει παραπάνω μιλιαμπέρ. Η συσκευή θα τραβήξει τόσο ρεύμα όσο ακριβώς χρειάζεται. Δεν υπάρχει φόβος να καεί η συσκευή όταν το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα από ότι απαιτεί η συσκευή.

 

Τώρα μπορώ να πω ότι ξεκαθάρισε πλήρως το τοπίο. Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσο ποιο λιγα ειναι τα mA τοσο ποιο αργα θα φορτιζει και δεν ειχει προβλημα ουτε ο φορτιστης ουτε η μπαταρια.

Εαν υπερβαινει τον φορτιστη σπιτιου στην ενταση,θα φορτιζει ποιο γρηγορα αλλα καταπονειται η μπαταρια του κινητου και μειωνεται ο χρονος ζωης της μπαταριας.

Με λιγα λογια, λιγοτερα mA δεν υπαρχει προβλημα απλα ειναι αργο.

Αλλα και περισσοτερα εαν μιλαμε για 100-200mA δεν υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο λιγα ειναι τα mA τοσο ποιο αργα θα φορτιζει και δεν ειχει προβλημα ουτε ο φορτιστης ουτε η μπαταρια.

Εαν υπερβαινει τον φορτιστη σπιτιου στην ενταση,θα φορτιζει ποιο γρηγορα αλλα καταπονειται η μπαταρια του κινητου και μειωνεται ο χρονος ζωης της μπαταριας.

Με λιγα λογια, λιγοτερα mA δεν υπαρχει προβλημα απλα ειναι αργο.

Αλλα και περισσοτερα εαν μιλαμε για 100-200mA δεν υπαρχει θεμα.

 

Aν δεν κάνω λάθος ο φορτιστής του σπιτιού που δίνει η Sony Ericsson με τη συσκευή είναι ο ΕΡ-800 με max output 800mAh, άρα αν ο φορτιστής που έχω στο αυτοκίνητο δεν πέφτει κάτω από τα 600mAh (γύρω στα 700 πρέπει νά'ναι αν θυμάμαι καλά) τον χρησιμοποιώ και όλα καλά, έτσι κι αλλιώς μόνο για έκτακτη ανάγκη τον χρειάζομαι οπότε δεν πιστεύω να έχω κανένα θέμα είτε με τον φορτιστή, είτε με τη συσκευή.

 

Να είστε καλά για τις αναλύσεις που κάνατε παιδιά!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μιλιαμπέρ είναι χαμηλότερα από αυτά που ζητάει να φορτίσει-δουλέψει μία συσκευή, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να καεί το τροφοδοτικό. Η συσκευή "απαιτεί" κάποιο ρεύμα ώστε να δουλέψει. Όταν το τροφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει αυτό το ρεύμα, ζορίζεται αρχίζει να ζεσταίνεται και τσαφ! Στις περισσότερες περιπτώσεις βέβαια. Και σαφώς δεν μιλάω για μία πολύ μικρή διαφορά στα μιλιαμπέρ.

Όλα είναι μια χαρά όταν το τροφοδοτικό δίνει παραπάνω μιλιαμπέρ. Η συσκευή θα τραβήξει τόσο ρεύμα όσο ακριβώς χρειάζεται. Δεν υπάρχει φόβος να καεί η συσκευή όταν το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα από ότι απαιτεί η συσκευή.

Οταν το βαζουμε στο pc στη θυρα usb φορτιζει με 500mah.

Για το οτι Η συσκευή θα τραβήξει τόσο ρεύμα όσο ακριβώς χρειάζεται δεν το ξερω αυτο, ειχα την εντυπωση οτι μπορει να υπαρχει προβλημα.

Οποτε μηπος το θεμα ειναι να μην ξεπερναμε τα V και με τα mah δεν υπαρχει προβλημα?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα κινητα εαν δειτε,δεν γραφουν ποσο ρευμα πρεπει να τους δωσεις.

Η μπαταρια εχει ενδειξη σε mAh δηλαδη την χωρητικοτητα τις.

Αναλογα με τα mA που θα την δωσεις αυτη θα κανει και τον αναλογο χρονο φορτισης.

εαν δωσεις 2πλασια mA θα κανει τον μισο χρονο αλλα καταπονειται λογω τις θερμανσης που προκαλειται.

Ετσι λογω αυτης τις καταπονησης εχουμε μικροτερη διαρκεια ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πετάχτηκα στο αυτοκίνητο και τον έφερα στο γραφείο αλλά διαβάζω τα specs του και με μπερδεύει λίγο..

 

Γράφει λοιπόν:

Enstrada: 10,8 - 33Vcc 0-750mA

Salida: 4,75 - 5,25Vcc 0-950mA

 

Kαταλάβατε τίποτα;:wacko:

Να τον χρησιμοποιήσω στο αυτοκίνητο στη θέση του 5V - 800mAh που έχουμε για το σπίτι;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το Enstrada ειναι το πρωτευον(εισοδος) δηλαδη τι μπορεις να το δωσεις(το ρευμα του αυτοκινητου)

Το Salida ειναι το δευτερευον (εξοδος) δηλαδη ειναι 150mA ποιο μεγαλος απο του σπιτιου.

Απλα θα ειναι λιγο ποιο γρηγορος στην φορτιση.

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα δουλεψε το κανονικα.

Edited by Nitse4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα δουλεψε το κανονικα.

 

Τέλος στις ερωτήσεις μου, υπέρ-ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Και ναιιιιιιι..!!!!!!!! Πλέον είμαι κι εγώ ένας ευτυχισμένος κατοχος του μικρού μας..!!!!!!! Μόλις παρέλαβα το mini pro σε μαύρο και ελληνικότατοοο..!!!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση στο κινητο και τωρα εχω την εκδοση 4.0.2.Α.0.62. Τι μπορω να κανω τωρα για να σβησω τις εφαρμογες? Υπαρχει αλλως οδηγος που να κανει root σε αυτη την εκδοση?

 

Input DC 11 - 30v

Output 5v - 700mAh

και της sony ericsson ηταν: Input: DC 12-24V

Output: 5.0V - 700mA. Μπορει να υπαρξει προβλημα στην συσκευη?

Δυστυχώς για την 062 δεν μπορείς να κάνεις κάτι προς το παρόν. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το φορτιστή. (έχεις κάνει λάθος στο Output του φορτιστή της Samsung. 700 mA είναι, όχι mAh)

Μπορεί κάποιος χρηστιανος να μου πει πως απενεργοποιώ τη φωνιτική κλήση; Έχω πάρει κατά λάθος τον μισό τηλεφωνικό κατάλογο!!!!

 

Και εγώ το ίδιο σχεδόν. Εμένα το τηλέφωνο καλεί άσχετα ανύπαρκτα νούμερα πολλές φορές... :(

Εύκολο. Κάντε freeze με κάποιο πρόγραμμα την εφαρμογή "Φωνητική Κλήση 2.3.4". Έτσι την ονομάζει στο Neo V. Μετά από αυτό το bluetooth σας θα συμπεριφέρεται όπως πρέπει. Πατώντας το κουμπί της κλήσης θα τερματίζει και πατώντας δυο φορές θα καλεί τον τελευταίο κληθέντα αριθμό. (τουλάχιστον το MW600 αυτό κάνει)

Υπάρχει κάποιος που έχει βρει τρόπο να δει τον ΑΝΤΕΝΝΑ live μέσα από το site του στο mini pro;

Δοκίμασε με dolphin.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση πάνω σε αυτό μιας κι έχω κι εγώ έναν φορτιστή αυτοκινήτου Motorola, για να δοκιμάσουμε έναν διαφορετικό φορτιστή χωρίς ρίσκα για τη συσκευή μας θα πρέπει δηλαδή να τσεκάρουμε και τις δύο τιμές του output; Πρέπει να είναι ίδια και τα V και τα mAh στην έξοδο;:)

Καλό είναι. Αλλά και μικρές διαφορές να έχουν δεν χάλασε ο κόσμος.

Στα V κατά 99,9% θα είναι ο ίδιος (μόλις πάω στο αμάξι θα τον τσεκάρω), θα έχω λοιπόν το νου μου να μην περνάει και τα 700mAh ο φορτιστής, παρεπιπτόντως, αν τα mAh είναι λιγότερα τι θα συμβεί; Απλά ότι θα φορτίζει πιο αργά απ'τον 700άρη;

Διορθώνω κι εδώ. Όχι mAh. Αυτό είναι χωρητικότητα. Δηλαδή πόσα mA μπορεί να δώσει μια μπαταρία σε μια ώρα. Εσένα σαν μέγεθος σε ενδιαφέρουν τα mA, την ποσότητα του ρεύματος δηλαδή που θα πρέπει να τροφοδοτείς.

Πως την πάτησες έτσι εσύ? ;)

Δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση το bluetooth που έχεις και κάνε εγκατάσταση ξανά. Αν συνεχίσει το πρόβλημα, δοκίμασε με ένα άλλο bluetooth να δουλέψεις το κινητό και αν σου κάνει τα ίδια αυτο λογικά θα σημαίνει ότι φταίει το κινητό.

 

Πως την πάτησε; Ήθελε να γίνει iphone-κιας και να πειράξει τα εικονίδια! :p:p Για το bluetooth απάντησα πιο πάνω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...ηθελα να πρασινισω ολη την στατους μπαρ και τα εικονιδια της μιας και φετος η ομαδα παει για πρωταθλημα και εγινε το κακο..

αποκλειεται να μην βγει ρουτ για την .62

Απο,τι θυμαμαι και ο απλος τροπος για τις .42 και .58 ειχε αργησει παρα πολυ..

θα κανω υπομονη εγω και τα 35 ελευθερα mb ram που εχω πλεον..:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι κάπου πιο πίσω θα έχει αναφερθεί, αλλά επειδή δεν γίνεται να διαβάσεις 270 σελίδες, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει για την πρώτη φόρτιση? Πόση ώρα πρέπει να το αφήσω? Πρέπει να ξεφορτίσει τελείως πρώτα? Πόσοι κύκλοι φόρτισης-αποφόρτισης πρέπει να γίνουν για αρχή κτλ..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι κάπου πιο πίσω θα έχει αναφερθεί, αλλά επειδή δεν γίνεται να διαβάσεις 270 σελίδες, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει για την πρώτη φόρτιση? Πόση ώρα πρέπει να το αφήσω? Πρέπει να ξεφορτίσει τελείως πρώτα? Πόσοι κύκλοι φόρτισης-αποφόρτισης πρέπει να γίνουν για αρχή κτλ..

Ευχαριστώ..

 

Μπες στην υπογραφη μου.εχει φτιαξει εναν τελειο οδηγο ο zxr.εκει λεει τα παντα.:)

Καλοριζικο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κωνσταντίνε.. Εκεί το είχα ξαναδιαβάσει κάποτε, αλλά δεν το θυμόμουν.. :p

Ευχαριστώ..! :)

 

Αα, και κάτι άλλο.. Υπάρχουν κάπου οδηγίες τοποθέτησης screen protector, για να μην κάνω καμιά 'πατάτα'..???

Edited by MrPanozzz
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το θέμα της φωνητικής κλήσης το έλυσα ως εξης: Έκανα root (ευτυχώς δεν ειχα περάσει την τελευταία ενημέρωση), κατέβασα το titanium backup, έκανα απεγκατάσταση τη φωνητική κλήση και αντε γεια!!!!! Ησύχασα !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κωνσταντίνε.. Εκεί το είχα ξαναδιαβάσει κάποτε, αλλά δεν το θυμόμουν.. :p

Ευχαριστώ..! :)

 

Αα, και κάτι άλλο.. Υπάρχουν κάπου οδηγίες τοποθέτησης screen protector, για να μην κάνω καμιά 'πατάτα'..???

 

:)

τι να σου πω βρε Πανο,εγω την εβαλα μονος και μπηκε λιγο οπως ναναι.δες στο youtube.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση αν γινω μελος στο xperia club, να μπορουν να μου ελέγχουν το κινητό με αποτέλεσμα να ανιχνεύουν τι κάνω? π.χ. αν το rootαρω..???
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κωνσταντίνε.. Εκεί το είχα ξαναδιαβάσει κάποτε, αλλά δεν το θυμόμουν.. :p

Ευχαριστώ..! :)

 

Αα, και κάτι άλλο.. Υπάρχουν κάπου οδηγίες τοποθέτησης screen protector, για να μην κάνω καμιά 'πατάτα'..???

Φουλ καθαρισμα στην οθονη,

ξεκινά από αριστερά η από δεξιά,

μην βγάλεις όλη μαζί τη μεμβράνη ξεκίνησε τη σιγά σιγά κράταγε τη όσο ποιο όρθια μπορείς χωρις να τη χαλασεις και με μια κάρτα- τηλεκάρτα πίεζε σιγά σιγα.

Όπως σου γράφει και O κωνσταντίνος δες και κάνα βιδεακι!

 

 

 

 

 

 

 

Απο βλακεια μπηκα σε bootloop και δεν ανοιγε το κινητο..αναγκαστηκα να φλασαρω με σεους και τωρα εχω την .62 ρε γμτ.αντε να βγει το ρουτ γιατι τρελαινομαι με ολα αυτα που εχει μεσα το κινητο και δεν μπορω να τα διωξω!

Ωχ βρε κωνσταντίνε κρίμα....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Φουλ καθαρισμα στην οθονη,

ξεκινά από αριστερά η από δεξιά,

μην βγάλεις όλη μαζί τη μεμβράνη ξεκίνησε τη σιγά σιγά κράταγε τη όσο ποιο όρθια μπορείς χωρις να τη χαλασεις και με μια κάρτα- τηλεκάρτα πίεζε σιγά σιγα.

Όπως σου γράφει και O κωνσταντίνος δες και κάνα βιδεακι!

 

 

 

 

 

 

 

 

Ωχ βρε κωνσταντίνε κρίμα....

ευχαριστώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για screen protectors να ενημερώσω: εγώ πήρα αυτό το screen protector από e-bay. Ήρθε από Κίνα σε 3 εβδομάδες ακριβώς. Κόστισε 1,5 ευρώ (το πακέτο έχει 2 τεμάχια μέσα). Βέβαια από άποψη ποιότητας δε θα έλεγα πως είναι κι ό, τι καλύτερο. Όταν είναι ανοιχτή η οθόνη είναι μια χαρά. Με κλειστή την οθόνη στο φως αν το "παίξεις" λίγο πλάγια φαίνεται να έχει μια ιριδίζουσα απόχρωση. Δεν ενοχλεί πρακτικά κάπου αυτό απλά δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι (για παράδειγμα οι αυθεντικές της HTC που βάζω στα HTC smartphones). Bέβαια κι εδώ ισχύει το ό, τι δίνεις, παίρνεις προφανώς οπότε δεν έχω κάποιο παράπανο. Τη δουλειά την κάνει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες εκανα την αναβαθμιση στην νεα εκδοση που εδωσε το facebook.απο τοτε δεν συνδεεται πια.βαζω ονομα και κωδικο αρχιζει να φορτωνει κια μετα βγαζει αποτυχια συνδεσης.τι μπορω να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες εκανα την αναβαθμιση στην νεα εκδοση που εδωσε το facebook.απο τοτε δεν συνδεεται πια.βαζω ονομα και κωδικο αρχιζει να φορτωνει κια μετα βγαζει αποτυχια συνδεσης.τι μπορω να κανω ?

 

Να προσθέσεις ένα ακόμα αρνητικό σχόλιο στα εκατοντάδες που έχουν ήδη γραφτεί στο market..!

 

Έχει πρόβλημα η εφαρμογή και δεν βλέπω φως γι'αυτό μπαίνω μέσα απ'τον opera καιρό τώρα, δοκίμασέ το, λογικά θα σου δουλεύει κανονικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο. Κάντε freeze με κάποιο πρόγραμμα την εφαρμογή "Φωνητική Κλήση 2.3.4". Έτσι την ονομάζει στο Neo V. Μετά από αυτό το bluetooth σας θα συμπεριφέρεται όπως πρέπει. Πατώντας το κουμπί της κλήσης θα τερματίζει και πατώντας δυο φορές θα καλεί τον τελευταίο κληθέντα αριθμό. (τουλάχιστον το MW600 αυτό κάνει)

 

Ευχαριστούμε! Πως κάνουμε freeze;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω καν facebook.

Για το δεύτερο τώρα, όταν λες ειδοποίηση τι εννοείς ακριβώς? Σε κάποιο νέο μήνυμα ας πούμε? Χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή για τα μηνύματα?

 

οταν ερχονται μηνυματα και οχι δεν χρησιμοποιω καποια εφαρμογη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Εχω το xperia mini st15 και θα ήθελα να του κάνω hard reset γιατί του έβαλα κωδικό ασφαλείας(ξεκλειδώματος) αλλα τον ξέχασα !!!Πως γινεται το hard reset ??

Ευχαριστώ πολύ !!!

Edited by spyrossss
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...