Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασε αυτην την εφαρμογη : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result

αφησε το κινητο να ξεφορτησει και μετα φορτησε το 100%

μετα ανοιξε αυτην την εφαρμογη και κανε battery calibration

ελπιζω να βοηθησα! :D

Το έχω κάνει αλλά κάνει πάλι τα ίδια ...

Ευχαριστώ πάντως ...

Καμία άλλη λύση ??

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω την "4.1.Β.0.587"(Root με unlocked bootloader) και μου τελειώνει γρήγορα η μπαταρία ...

Υπάρχει καμία λύση για μην τελειώνει ??

 

Υ.Γ :Το αφήνω 8 ώρες να φορτίσει (κλειστό) και ανάβει πράσινο λαμπάκι μου σημαίνει ότι φόρτισε ...Το ανοίγω και η μπαταρία είναι στο 98

% ...

 

μηπως εχεις βαλει καποια custom rom? με την φορτιση το πρασινο λαμπακι νομιζω αναβει μετα το 95% το κινητο φορτιζει μεχρι το 100% και μετα να παει στο 95% και ξαναφορτιζει οποτε λογικο ειναι

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Είχα custom rom αλλά τώρα έχω την official αλλά λίγο να μπω στο internet και να παίξω κανένα game η μπαταρία φεύγει για πλάκα δηλαδή 15 % με 30 λεπτά χρήσης ...

Μήπως έχει κανένα πρόβλημα η μπαταρία ??

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Είχα custom rom αλλά τώρα έχω την official αλλά λίγο να μπω στο internet και να παίξω κανένα game η μπαταρία φεύγει για πλάκα δηλαδή 15 % με 30 λεπτά χρήσης ...

Μήπως έχει κανένα πρόβλημα η μπαταρία ??

Τώρα τελευταία μου τα κάνει κι εμένα αυτά τα νερά. Λογικά κάτι του προκαλεί battery drain. Δες τι αλλγές έχεις κάνει από όταν παρατήρησες το πρόβλημα.

Το λαμπάκι ανάβει - στην stock τουλάχιστον - μετά το 90%. Οπότε δεν είναι παράλογο να το βγάζεις και να είναι στο 98%.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω 8 ώρες λογικό είναι να έχει φορτίσει η μπαταρία ε ??

Με το που ανοίγω το κινητό έχει 98% μπαταρία ...

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω 8 ώρες λογικό είναι να έχει φορτίσει η μπαταρία ε ??

Με το που ανοίγω το κινητό έχει 98% μπαταρία ...

 

Κι εμένα έτσι. 96, 97, 98%. Σε ένα από αυτά παίζω. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω 8 ώρες λογικό είναι να έχει φορτίσει η μπαταρία ε ??

Με το που ανοίγω το κινητό έχει 98% μπαταρία ...

 

δεν χρειάζεται τοσο δεν παθαίνει και τιποτα φυσικα ενα 2.5 ωρο φτανει δεν χρειαζεται να το αφησει τοσες ωρες για να παει 100% αν 8υμαμαι καλα απο το 10% μεχρι το 100% μου εκανε 2:42

 

σωστο και αυτο με το calibration..

Edited by cool_pipis

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είστε rooted κάντε calibration την μπαταρία μετά από πλήρη φόρτιση

 

Αν εννοείς clear battery stats, που αυτό θα εννοείς, δεν αλλάζει κάτι. Το έχω κάνει πολλές φορές. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε το manual της συσκευής, θα δείτε ότι η μπαταρία ποτέ δεν φορτίζεται στο 100% όσο είναι στην πρίζα, για λόγους συντήρησης της μπαταρίας.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μήνα αναμονή , βαρέθηκα να περιμένω σε μια δυσλειτουργική έκδοση και πέρασα με το flashtool την νέα και (τελευταία)

έκδοση για το xperia mini την 4.1.Β.0.587.

Διότι αν περίμενα μέσω Pc companion θα την έπαιρνα το 2017.

 

Την πέρασα με πολύ καλό clean install και τώρα θα το στήσω το κινητάκι από την αρχή.

Αν συναντήσω κανένα πρόβλημα θα ενημερώνω τους κατόχους!

(Ξέρω ότι εξακολουθεί να μην δουλεύει το led notification αλλά όπως είχα προτείνει και στο παρελθόν το apk SMSAwake θα κάνει την δουλεία του):)

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχθες εστειλα στο service το μινι μου! οτι φωτο εβγαζα ηταν σαν τα κινητα του 2000 θολαδα και εντονα φωτεινα σημεια!ειχα προσεξει μια αλλοιωση στο τζαμακι της καμερα, αλλα δεν μου φαινοταν εξοτερικη, δεν ξερω πραγματικα, ελπιζω μονο να το επισκευασει γιατι εχω ξενερωσει
Link to comment
Share on other sites

για τον οδηγό root δίνω κάποιες οδηγίες συμπλήρωσης... και αντικατάστασης...

 

τα αρχεία υπάρχουν κι εδώ...

 

μια διευκρίνηση μονάχα... οκ τα βήματα μέχρι τέλος αλλά ρουτ δεν έγινε γιατί;

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update ICS ρουφάει την μπαταρία. Πάντα κρατούσε η μπαταρία αρκετά αν πρόσεχα κάποια πράγματα. τώρα διαρκεί όσο αν το χρησιμοποιούσα αρκετά πιο παλιά. Δεν λέω διάρκειες γιατί θα με βγάλετε ψεύτη. :p

Τώρα πάντως πάει 48ωρες με το ζόρι αν το χρησιμοποιώ πολύ λίγο. (μην μου πείτε καλά είναι γιατί δεν ήμουν συνηθισμένος σε τέτοια :p )

Link to comment
Share on other sites

στο icecream υπαρχει οντως προβλημα με παιχνιδια που δεν παιζουν?

 

εχεις καποια παραδειγματα? η καποια πηγη?

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για την παρακάτω ερώτηση, είμαι λίγο (ίσως πολύ) άσχετος αλλά:

 

το κινητό έχει το κλασσικό gps δέκτη? Γιατί στα χαρακτηριστικά βλέπω να αναφέρεται μόνο το a-gps. Αν έχει, θα μπορούσε να μου πει κάποιος σε φυσιολογικές συνθήκες πόσο γρήγορα κλειδώνει τους δορυφόρους?

 

Τέλος, υπάρχουν ασυμβατότητες σε εφαρμογές - παιχνίδια λόγω των αναλογιών των πλευρών της οθόνης?

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για την παρακάτω ερώτηση, είμαι λίγο (ίσως πολύ) άσχετος αλλά:

 

το κινητό έχει το κλασσικό gps δέκτη? Γιατί στα χαρακτηριστικά βλέπω να αναφέρεται μόνο το a-gps. Αν έχει, θα μπορούσε να μου πει κάποιος σε φυσιολογικές συνθήκες πόσο γρήγορα κλειδώνει τους δορυφόρους?

 

Τέλος, υπάρχουν ασυμβατότητες σε εφαρμογές - παιχνίδια λόγω των αναλογιών των πλευρών της οθόνης?

Το a-gps ειναι μια εξελιγμένη μορφή του κλασσικού παλιού για να κλειδώνει πιο γρήγορα άμα έχει πολυκατοικίες κτλ. Μια χαρά είναι το gps. Άμα είσαι σε χώρο καλό και όχι σε βουνά και πολυκατοικίες που δυσκολεύεται, είναι καλό.

 

Επειδή έχει μικρή οθόνη κάποια παιχνίδια δεν παίζουν. Προφανώς και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. έχω ένα μάλλον ασυνήθιστο πρόβλημα με το κινητό. αφού το πήρα από το service πήγα να βάλω την κάρτα sim μέσα και το μόνο που έκανε το κινητό είναι να μου εμφανίζει την κάρτα, δίπλα από εκεί που δείχνει το σήμα, με ένα κόκκινο σημαδάκι στην πάνω δεξιά άκρη του εικονιδίου. ο τεχνικός μου είπε πως δεν είναι τίποτα και πως απλά δεν αναγνωρίζει την κάρτα, και πως θέλει απλά ένα μικρό λύγισμα πριν την βάλω μέσα. ξέρεις κανείς τι σημαίνει αυτό..?
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ξεκλιδωσω τον bootloader? ειδα στο σαιτ της σονυ τον επισημο τροπο και κατεβασα το τελευταιο android sdk.μετα μου ζηταει να αντικαταστησω ενα αρχειο αλλα δν μπορω να βρω πουθενα αυτον τον φακελο!!!τι να κανω?

υπαρχει μηπως αλλως τροπος για να ξεκλιδωσω τον bootloader?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ξεκλιδωσω τον bootloader? ειδα στο σαιτ της σονυ τον επισημο τροπο και κατεβασα το τελευταιο android sdk.μετα μου ζηταει να αντικαταστησω ενα αρχειο αλλα δν μπορω να βρω πουθενα αυτον τον φακελο!!!τι να κανω?

υπαρχει μηπως αλλως τροπος για να ξεκλιδωσω τον bootloader?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335820

εδω αναφερει λεπτομερως ολα τα βηματα για ξεκλειδωμα μεσω του σαιτ.

ο αλλος τροπος ηταν με καλωδιο και testpoints τον οποιο δεν κατεχω ,οποτε αν ξερει καποιος αλλος μπορει να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...