Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικά έγινε! Θέλω να αποφύγω την επαναφορά εργοστασιακών γιατί θα χάσω τα πάντα. Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο;

Δεν είπα να κάνεις επαναφορά αλλά επανεκκίνηση (κλείσε και ξαναάνοιξε το κινητό)... το δοκίμασες???

Τα κινητά πλέον είναι (σαν) υπολογιστές. Μπορεί να έφαγε κάνα σκάλωμα και με την επανεκίνηση να έρθει στα ίσια του...

 

Edit: Όπως ρώτησε και ο zxr, ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείς για αποστολή μηνυμάτων??? Αν ΔΕΝ έχεις τη μαμίσια και δεν επανέλθει μετά από επανεκκίνηση του κινητού, δοκίμασε να την κάνεις απεγκατάσταση και μετά από μια επανεκκίνηση κάνε την πάλι εγκατάσταση. Αν τέλος καλό όλα καλά, πες μας τι έγινε και με ποιόν τρόπο έφτιαξε το πρόβλημα. Η τελευταία λύση είναι να επαναφέρεις εργοστασιακές ρυθμίσεις με το SEUS.

 

EDIT 2: Δεν σε έχω για χαζό, αλλά παλιότερα την είχα πατήσει και νόμιζα ότι είχε πρόβλημα το κινητό ή η (παλιά) συσκευή μου :O, αλλά... μήπως σου τελείωσε η κάρτα και δεν μπορείς να στείλεις μήνυμα??? Βέβαια δεν θα μπορείς ούτε τηλέφωνο να πάρεις αν ισχύει κάτι τέτοιο...

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με σκότωσες τώρα!

 

Ότι θες εδώ είμαστε (και χωρίς γλυκό!) :)

 

Πρέπει να βρούμε εφαρμογή για batch uninstall

 

Κάνε ένα restart. Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς;

 

Δεν μπορείς να κάνεις edit στο ήδη υπάρχον apn και να περάσεις τις ρυθμίσεις πάνω σε αυτό; Καλή θητεία!

Ευχαριστώ. Δεν υπάρχει κανένα apn να κάνω edit. Ούτε με επαναφορά ρυθμίσεων ούτε τίποτα.

 

Το εξής παράδοξο συνέβη, προσπάθησα για πολλοστή φορά να δημιουργήσω apn και μου είχε βγάλει από μόνο του κάποιες τιμές για το mcc mnc. Πατάω αποθήκευση χωρίς να αλλάξω τις τιμές και αποθηκευτηκε κανονικά. Πήγα μετά να το κάνω edit να βάλω τις σωστές τιμές, πατάω αποθήκευση και το apn εξαφανίζεται!

αυτό μου συμβαίνει πλέον. Μυστήριο...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την μαμά εφαρμογή αλλά δοκίμασα και από handcent και από go sms αλλά τίποτα. Ναι, το έκλεισα και το άνοιξα πολλές φορές καθώς το πρόβλημα έχει μέρες που εμφανίστηκε. Θα βάλω την κάρτα σε άλλο κινητό και αν από εκεί στέλνει μάλλον πάω για hard reset. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σάς.

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Το εξής παράδοξο συνέβη, προσπάθησα για πολλοστή φορά να δημιουργήσω apn και μου είχε βγάλει από μόνο του κάποιες τιμές για το mcc mnc. Πατάω αποθήκευση χωρίς να αλλάξω τις τιμές και αποθηκευτηκε κανονικά. Πήγα μετά να το κάνω edit να βάλω τις σωστές τιμές, πατάω αποθήκευση και το apn εξαφανίζεται!

αυτό μου συμβαίνει πλέον. Μυστήριο...

 

μήπως έχεις πολύ παλιά κάρτα ΣΙΜ? δες το κ αυτό.

επίσης δες αν έχεις μια παλια συσκευη ωστε να βαλεις την καρτα ΣΙΜ και να ελεγξεις αν εμφανίζονται σωστά τα APN.

γενικότερα μπορείς μέσα στο μενου με τα ΑΡΝ να πατήσεις το μενου για τις επιλογες και να επιλεξεις την επαναφορά "reset".Συνήθως επανέρχονται οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Αν κανω root στο mini pro θα μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες απο το τηλεφωνο στην καρτα μνημη?? Εχω το App2SD free και καποιες εφαρμογες δεν μπορουν να μεταφερθουν. Επισης αν κανω root θα μπορω να λαμβανω κανονικα τις ενημερωσεις των προγραμματων και του λογισμικου??

 

Εχω και ενα προβλημα με τα μηνυματα, εχω το handcent SMS και οταν το εχω κλειστω και μου στειλει καποιος μηνυμα οταν το ανοιγω (συσκευη) δεν λαμβανω τα μηνυματα παρα μονο τα μηνυματα με τις κλησεις που εχασα

Edited by aleka_0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Αν κανω root στο mini pro θα μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες απο το τηλεφωνο στην καρτα μνημη?? Εχω το App2SD free και καποιες εφαρμογες δεν μπορουν να μεταφερθουν. Επισης αν κανω root θα μπορω να λαμβανω κανονικα τις ενημερωσεις των προγραμματων και του λογισμικου??

 

Εχω και ενα προβλημα με τα μηνυματα, εχω το handcent SMS και οταν το εχω κλειστω και μου στειλει καποιος μηνυμα οταν το ανοιγω (συσκευη) δεν λαμβανω τα μηνυματα παρα μονο τα μηνυματα με τις κλησεις που εχασα

 

οχι.το app2sd δεν εχει σχεση με το root.καποιες εφαρμογες δεν ειναι, απο τον κατασκευαστη τους,μετακινησιμες στην καρτα μνημης δυστυχως.

αν κανεις ρουτ θα λαμβανεις ολες τις ενημερωσεις απο τα παντα.απλα οταν κανεις αναβαθμιση το λογισμικο θα χανεις το root.μικρο το κακο.

 

για το δευτερο δεν μπορω να σε βοηθησω.στο κανει και στην μαμα εφαρμογη αυτο;δοκιμασε και το GO sms

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους το άφησα απο τα χέρια μου...είναι έρωτας!!!...τωρα μία ερώτηση θέλω να κάνω..υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουν αυτά που μου βγάζει στης οθόνη αυτο πχ εκεί που είναι η ενδειξη για το wifi και τους ήχους..και επίσης ΑΥΤΗ Η ΑΗΔΙΑ το widget για τον καιρό που εμ δεν ρυθμίζεται-εκτος αν πρέπει να κάνω κάτι αλλο-εμ δεν μπορώ να βρω πως στο καλό βγαίνει απο εκεί...
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους το άφησα απο τα χέρια μου...είναι έρωτας!!!...τωρα μία ερώτηση θέλω να κάνω..υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουν αυτά που μου βγάζει στης οθόνη αυτο πχ εκεί που είναι η ενδειξη για το wifi και τους ήχους..και επίσης ΑΥΤΗ Η ΑΗΔΙΑ το widget για τον καιρό που εμ δεν ρυθμίζεται-εκτος αν πρέπει να κάνω κάτι αλλο-εμ δεν μπορώ να βρω πως στο καλό βγαίνει απο εκεί...

 

για να αφαιρεσεις widgets πατας παρατεταμενα πανω σε καποιο και το σερνεις στον καδο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μπορεί κάποιος με mini (sk15i) να δοκιμάσει αν μπορεί να κάνει φωνητικές κλήσεις μέσω του google talk;

 

ευχαριστώ πολύ.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Μία απορία... έχω το handcent και μπορώ να βάλω notification ήχο για τα μηνύματα ένα mp3. Στην μαμησια εφαρμογή γίνεται αυτό?????????? χωρίς κάποια extra εφαρμογή δηλαδή...
Link to comment
Share on other sites

Τρελές τιμές μου λέτε... Το amazon έχει κλάση δέκα 16gb εάν δεν κάνω λάθος με είκοσι ευρώ στο σπίτι... Μια χαρά δηλαδή :-)

 

Κιθάρα ερώτηση τώρα... Πως μπορώ να σβήσω κάποιες μαμά εφαρμογές. ?? Γιατί μου την δίνουν που τρέχουν συνέχεια από πίσω....πιάνουν ένα σωρό ραμ...

Edited by vgnFE31h
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Τρελές τιμές μου λέτε... Το amazon έχει κλάση δέκα 16gb εάν δεν κάνω λάθος με είκοσι ευρώ στο σπίτι... Μια χαρά δηλαδή :-)

Κιθάρα ερώτηση τώρα... Πως μπορώ να σβήσω κάποιες μαμά εφαρμογές. ?? Γιατί μου την δίνουν που τρέχουν συνέχεια από πίσω....πιάνουν ένα σωρό ραμ...

Για να σβήσεις "μαμά" εφαρμογές πρέπει πρώτα να γίνεις root και μετά να εγκαταστήσεις το Titanium Backup το οποίο θα βρείς στο market.

Για να γίνεις root δες στο παρακάτω link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 , εκτός και αν έχεις κάνει αναβάθμιση στην .0.62 έκδοση software, οπότε και θα πρέπει να περιμένεις... Μέχρι στιγμής το root υποστηρίζεται έως την 0.42 έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Μια άσχετη ερώτηση, το talk τι ακριβώς ειναι; Και γιατί δεν με αφήνει να αλλάξω λογαρισμο; Έχω 2 gmail ''πάνω'' στο κινητό και έχει κολλήσει στο 1ο ενώ θέλω να το γυρίσω στο 2ο που ειναι και το κύριο account/mail μου αλλά δεν γίνεται. Πως το κάνω; Χελπ.
Link to comment
Share on other sites

Μία απορία... έχω το handcent και μπορώ να βάλω notification ήχο για τα μηνύματα ένα mp3. Στην μαμησια εφαρμογή γίνεται αυτό?????????? χωρίς κάποια extra εφαρμογή δηλαδή...

Καλημέρα. Φυσικά και μπορείς. Είσαι στη μαμά εφαρμογή για τα μηνύματα και πατάς ρυθμίσεις με το δεξί κουμπί αφής. Τόνος ειδοποίησης και επιλεγεις επιλογή ήχου. Μπαίνεις μέσα και μετά βιβλιοθήκη μουσικής. Ε από εκεί επιλεγεις τον ήχο που θες :-)

Μια άσχετη ερώτηση, το talk τι ακριβώς ειναι; Και γιατί δεν με αφήνει να αλλάξω λογαρισμο; Έχω 2 gmail ''πάνω'' στο κινητό και έχει κολλήσει στο 1ο ενώ θέλω να το γυρίσω στο 2ο που ειναι και το κύριο account/mail μου αλλά δεν γίνεται. Πως το κάνω; Χελπ.

Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή λογαριασμού?

Καλημέρα

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν υπάρχει σαν επιλογή.

 

Καλημέρα.

Το talk είναι εφαρμογή όπως το skype το msn και τα σχετικά προγράμματα του είδους. Για επικοινωνία δηλαδή μέσω ίντερνετ.

Λογικά από το μενού της συσκευής, αν πας ρυθμίσεις, λογαριασμοί και συγχρονισμός, και επιλέξεις τον λογαριασμό που θέλεις, κάτω κάτω στην οθόνη σου έχει επιλογή Κατάργηση λογαριασμού. Από εκεί αν τον διαγράψεις, λογικά, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το talk, γιατί με το που ανοίγεις το talk, είσαι συνδεδεμένος ώστε να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον που είναι online.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω βαλει στο mini pro το Go Launcher EX, το προβλημα μου ειναι οτι αν το γυρισω στην αρχικη οθονη δηλαδη σε αυτη που ειχε απο την μαμα του δεν μου αναγνωριζει τις εφαρμογες που εχω στην μνημη, οταν τις παταω μου γραφει οτι η εφαρμογη δεν βρεθηκε,:ninja: γιατι γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να έκανα δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με τον κύριο λογαριασμό μου. Τι κάνω; :confused:
Link to comment
Share on other sites

.62 εγκαταστάθηκε επιτυχώς. Με το PC Companion μου κόλλαγε ο υπολογιστής μόλις πήγαινε να κάνει έλεγχο τηλεφώνου.... το δοκίμασα σε άλλο PC και δεν έβρισκε την αναβάθμιση!?!?!?! μου έλεγε το κινητό είναι ενημερωμένο.... Ίσως έχουν βάλει σειρά προτεραιότητας ανάλογα με το πότε εγκαταστάθηκε το pc companion.. Τελικά την πέρασα με το SEUS. Έχει επιλογή για ενημέρωση μόνο, Ή ενημέρωση και επαναφορά. Με την επαναφορά χάνονται τα δεδομένα. Εγώ έκανα το πρώτο και δεν χάθηκε τίποτα! Να δούμε τώρα τι θα δούμε!

 

Εχει δει κανένας την λίστα με τα updates της .62 ???

 

Εμένα δεν μου την εμφανίζει ούτε με το ένα ούτε με το άλλο.Μηοως επειδή έχω ρουτάρει το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου την εμφανίζει ούτε με το ένα ούτε με το άλλο.Μηοως επειδή έχω ρουτάρει το κινητο;

 

οχι δεν παιζει ρολο!δ ερχονται παντα ταυτοχρονα σε ολους οι ενημερωσεις

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν απεγκαταστησω τη μητρικη εφαρμογη των μηνυματων υπαρχουν συνεπειες?χρησιμοποιω το handcent

Ναι. Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην μπορείς να στείλεις οπότε μην την πειράζεις.

 

υπάρχει τρόπος να γυρίσω απο την 4.0.2.Α.0.62 σε παλαιότερη?

πριν και απο την 42 αν γίνεται.

Υπάρχει. Δες εδώ

Εμένα δεν μου την εμφανίζει ούτε με το ένα ούτε με το άλλο.Μηοως επειδή έχω ρουτάρει το κινητο;

Υπομονή

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω προβλημα

εχω το μινι το απλο και ειχα κανει ρουτ και αποφασισα σημερα να του κανω με το seus μια αναβαθμιση

ακουλουθησα τις οδηγιες αλλα δν προσεξα οτι ειχα 5% μπαταρια και συνεχισα τα βηματα της αναβαθμισης μωλις ξεκινησε να γινετε η διαδικασε κολισε η μπαρα που φορτωνει και μου εβγαλε μυνημα οτι απετυχε και να ελενξω τη μπαταρια αν ειναι φορτισμενη και να ξαναδοκιμασω. εβγαλα το καλοδιο απο το πι σι και εβαλα το κινητο για φορτιση αλλα πηγα να το ανοιξω και δν ανοιγε, παει να ανοιξει και μου διχνει ενα σηματακι με μια πινακιδα τριγωνη με θαυμαστικο στη μεση και κινητο απο κατω και ξανακλινει και βγαζει παλι το ιδιο σημα και συνεχιζετε αυτο οσο το εχω στη φορτιση, και δν ξερω τωρα αν φορτισε(το λαμπακι απο πανω δν αναβει οταν το εχω στη πριζα). Παρολα αυτα το αφησα καμια ωρα με το καλωδιο στη πιζα και ξαναδοκιμασα αλλα παλι τιποτα.

Με PC companion δν μπορεσα γιατι δεν το ειχα εγκατεστημενο και αφου το κινητο δν ανοιγει δν μπορουσα να το εγκαταστησω απο το κινητο, ετσι το κατεβασα αλλα δν αναγνωριζει το κινητο απλα λεει βρεθηκε συσκευη.

παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν θέλω να γίνω root γιατί τι γίνεται με την εγγύηση ... Εάν κολλήσει τίποτα δεν θα μπορέσω να το ξεrootαρω... Με το μικρό μου μυαλό το σκέφτομαι...

Κάτι ακόμα...reset από που κάνει? Μου κόλλησε ξαφνικά σήμερα δεν άκουγε τίποτα από αφή...έβγαλα την μπαταρία...ο μοναδικός τρόπος είναι αυτός?

Πως κλείνω ένα πρόγραμμα μια και έξω?? Δίχως να ξανανοίξει...?

Το λαμπάκια που έχει γιατί γίνεται μια κόκκινο μια πορτοκαλι κατά την διάρκεια της φόρτισης? Δηλαδή το βάζω και εάν το χρησιμοποιώ είναι πορτοκαλί... Ενώ κλειστό το κινητό φορτίζει με κόκκινο...παίζει τίποτα με ταχεια και κανονικη φόρτιση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :-)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...