Jump to content

[ROM] Juwe


Coolgreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ:

http://forum.damiangto.org/

 

Πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή, να περιμένεις την έγκριση (δεν αργεί συνήθως) και μετά μπορείς να κατεβάσεις!

 

τον περναμε κανονικα πανω στη juwe οπως ειμαστε με τον CF-root χωρις wipe reset και ιστοριες? μη φαμε κανενα κρασαρισμα τωρα που εστρωσε το κινητο..!!(να γινει rfs το συστημα παλι ε?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τον περναμε κανονικα πανω στη juwe οπως ειμαστε με τον CF-root χωρις wipe reset και ιστοριες? μη φαμε κανενα κρασαρισμα τωρα που εστρωσε το κινητο..!!(να γινει rfs το συστημα παλι ε?)

 

Μπορείς να το περάσεις και με lagfix (χωρίς να το βγάλεις) αν και προσωπικά θα συνιστούσα να το απενεργοποιήσεις πρώτα (δια παν ενδεχόμενο)...

Περνάς τον kernel μέσω odin (προτιμώ πάντα να περνώ τους kernel μέσω ODIN αντί για CWM στις 2.3.3, χωρίς βέβαια να σημαίνει πως δεν μπορείς να τον περάσεις μέσω CWM) και έτοιμος:)! Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, δεν αλλάζει το κινητό σου, ούτε χάνεις κάτι (όλα θα είναι ακριβώς όπως πριν)! Ούτε φυσικά χρειάζεται wipe κλπ! ΑΛΛΑ αν περάσεις αυτόν τον kernel τότε πέρνα και το fix που έχει για τη μπροστά κάμερα γιατί ειδάλλως δεν λειτουργεί.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το περάσεις και με lagfix (χωρίς να το βγάλεις) αν και προσωπικά θα συνιστούσα να το απενεργοποιήσεις πρώτα (δια παν ενδεχόμενο)...

Περνάς τον kernel μέσω odin (προτιμώ πάντα να περνώ τους kernel μέσω ODIN αντί για CWM στις 2.3.3, χωρίς βέβαια να σημαίνει πως δεν μπορείς να τον περάσεις μέσω CWM) και έτοιμος:)! Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, δεν αλλάζει το κινητό σου, ούτε χάνεις κάτι (όλα θα είναι ακριβώς όπως πριν)! Ούτε φυσικά χρειάζεται wipe κλπ! ΑΛΛΑ αν περάσεις αυτόν τον kernel τότε πέρνα και το fix που έχει για τη μπροστά κάμερα γιατί ειδάλλως δεν λειτουργεί.

 

Το Fix απο cwm ετσι? και κατι τελευταιο, στα 1200 (για 1300 δεν το συζητω ακομα), ποσο διαφορα εχει? πως το βλεπεις το κινητο? μην καψουμε τιποτα. . !

Link to comment
Share on other sites

Το Fix απο cwm ετσι? και κατι τελευταιο, στα 1200 (για 1300 δεν το συζητω ακομα), ποσο διαφορα εχει? πως το βλεπεις το κινητο? μην καψουμε τιποτα. . !

Το fix ναι, το περνάς απο CWM! Δεν αλλάζει τίποτε (το module της κάμερας κυρίως), κάντο άφοβα!

Ο damian Gto έχει βάλει ξανά τα 1000 mhz default ταχύτητα στο κινητό στον νέο kernel (beta 5), όμως δίνει δυνατότητα overclock μέχρι τα 1300 mhz πλέον!!! Με τον beta 3 kernel να τρέχει στα 1200 (default στον beta 3) πάντως ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα θέμα/πρόβλημα! Αλλά είναι και θέμα κινητού (δεν είναι όλα τα κινητα το ίδιο ανεκτικά σε overclock).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Το fix ναι, το περνάς απο CWM! Δεν αλλάζει τίποτε (το module της κάμερας κυρίως), κάντο άφοβα!

Ο damian Gto έχει βάλει ξανά τα 1000 mhz default ταχύτητα στο κινητό στον νέο kernel (beta 5), όμως δίνει δυνατότητα overclock μέχρι τα 1300 mhz πλέον!!! Με τον beta 3 kernel να τρέχει στα 1200 (default στον beta 3) πάντως ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα θέμα/πρόβλημα! Αλλά είναι και θέμα κινητού (δεν είναι όλα τα κινητα το ίδιο ανεκτικά σε overclock).

 

reboot λογικα θα βαραει αν δεν τα σηκωνει τα MhZ... Ε δε νομιζω να καει κιολας! Τοσο γκαντεμια πια?!!!

 

Edit : Το αρχειο cfo.conf για το Overclock, πως να το κανω? τχτ και γραφω μεσα πχ 1200MHZ και μετα το κανω απο .τχτ -> .conf?

Lagfix εχει ο GTO?

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

reboot λογικα θα βαραει αν δεν τα σηκωνει τα MhZ... Ε δε νομιζω να καει κιολας! Τοσο γκαντεμια πια?!!!

Μην φοβάσαι, δεν θα καεί, απλά δεν θα ξεκινάει όπως είπες και εσύ! Πάντως σίγουρα επηρεάζεται (αρνητικά) η διάρκεια ζωής της cpu!!!

Edit : Το αρχειο cfo.conf για το Overclock, πως να το κανω? τχτ και γραφω μεσα πχ 1200MHZ και μετα το κανω απο .τχτ -> .conf?

Lagfix εχει ο GTO?

βάζεις τιμή (πχ 1200MHZ) και το σώζεις ως cfo.conf στον κατάλογο /system/etc του κινητού

αν δεν μπορείς να το κάνεις στο κινητό κάντο στον HY και μετέφερε το!!!

Make a file in /system/etc and name it cfo.conf

In that file you write one of these values

1300MHZ

1200MHZ

1000MHZ

800MHZ

 

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζομαι να τον φλασαρω. να εχω τικαρισμενο και το F. reset time στο odin? (ξεχασα!!)

NAI όπως και δήποτε! και το auto-reboot (να ξανακάνει εκκίνηση το κινητό δηλαδή μετα το πέρασμα του kernel).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα πενα. lagfix τωρα ομως? στο ext4 manager ελεγε οτι μπορει να μη δουλευει σωστα γιατι δεν υπαρχει CF-root kernel. .

 

 

Edit: το κανω τωρα, λογικα δε θα υπαρχει προβλημα. αλλα οπως ρωταει και ο φιλος παρακατω, πως καταλαβαινουμε αν εγινε oc? 1200 εκανα εγω

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι έχει γίνει OC πχ στα 1200MHZ?

Πέραν του οτι κάνει το κινητό ενα τικ πιο γρήγορο (το κάνει απόλυτα smooth νομίζω:p) θα το δεις σε εφαρμογές που λένε την ταχύτητα της cpu, πχ

-το setcpu (θα το δεις στις ταχύτητες)

-στο quadrant (cpu score>1500 αν θυμάμαι καλά). ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ: στα settings της εφαρμογής στο max freq θα δειτε 1300 αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι τρέχει στα 1300, δείχνει το μέγιστο που μπορεί να φτάσει βάση kernel!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

παιδεια μηπως ξερει κανεισ αν αλλαζει το SAR της συσκευης με τis custom ρομ?

 

Δεν αλλαζει οχι.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, κατεβασα χθες μες την μαυρη νυχτα την καταμαυρη juwe 4.3.1 και την περασα στο κινητο μου.

ηξερα απο τα screenshots στο xda οτι η ρομ ειναι καταμαυρη, με ολα τα εικονιδια-κειμενα ασπρα και επειδη γενικα θελω λιγο χρωματακι στο κινητο μου ξεκινησα να κατεβαζω themes και να αλλαζω εικονιδια-batterymods-lockscreens κλπ.

 

γενικα εφτασα σε ενα επιπεδο που το θεωρω αποδεκτο για τα γουστα μου αλλα ειχα 2 σοβαρες απωλειες απο αποψη ομορφιας της ρομ.

 

απο τα theme που χρησιμοποιησα χαθηκε η transparent μαυρη notification bar της juwe με το ασπρο ρομποτακι κατω δεξια που μου αρεσε παρα πολυ και χαθηκαν επισης και τα μαυρα transparent εικονιδια με τα ασπρα γραματα που εμφανιζονται οταν πατας το αριστερο κουμπι αφης οταν εισαι στην αρχικη οθονη.

 

επειδη αλλαζα τα εικονιδια του theme μπας και καταφερω κατι αλλα δεν εβγαλα ακρη, φανταζομαι οτι αυτα αλλαζουν μαλλον καπως αλλιως.

ισος ας πουμε αλλαζεις τα ονοματα των αρχειων που χρησιμοποιει το theme που τρεχει σε καποιο αρχειο στο κινητο η γενικα κατι τετοιο.

 

η ερωτηση ειναι ξερει κανεις πως μπορω να κανω αυτες τις αλλαγες?

 

να κανω την μπαρα δηλαδη transparent μαυρη οπως ηταν στην rom κρατοντας ομως τα δικα μου εικονιδια για το wifi-bt-gps κλπ

και να αλλαξω τα εικονιδια των ρυθμισεων σε transparent μαυρα κανοντας τα γραμματα απο κατω τους ασπρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, κατεβασα χθες μες την μαυρη νυχτα την καταμαυρη juwe 4.3.1 και την περασα στο κινητο μου.

ηξερα απο τα screenshots στο xda οτι η ρομ ειναι καταμαυρη, με ολα τα εικονιδια-κειμενα ασπρα και επειδη γενικα θελω λιγο χρωματακι στο κινητο μου ξεκινησα να κατεβαζω themes και να αλλαζω εικονιδια-batterymods-lockscreens κλπ.

 

γενικα εφτασα σε ενα επιπεδο που το θεωρω αποδεκτο για τα γουστα μου αλλα ειχα 2 σοβαρες απωλειες απο αποψη ομορφιας της ρομ.

 

απο τα theme που χρησιμοποιησα χαθηκε η transparent μαυρη notification bar της juwe με το ασπρο ρομποτακι κατω δεξια που μου αρεσε παρα πολυ και χαθηκαν επισης και τα μαυρα transparent εικονιδια με τα ασπρα γραματα που εμφανιζονται οταν πατας το αριστερο κουμπι αφης οταν εισαι στην αρχικη οθονη.

 

επειδη αλλαζα τα εικονιδια του theme μπας και καταφερω κατι αλλα δεν εβγαλα ακρη, φανταζομαι οτι αυτα αλλαζουν μαλλον καπως αλλιως.

ισος ας πουμε αλλαζεις τα ονοματα των αρχειων που χρησιμοποιει το theme που τρεχει σε καποιο αρχειο στο κινητο η γενικα κατι τετοιο.

 

η ερωτηση ειναι ξερει κανεις πως μπορω να κανω αυτες τις αλλαγες?

 

να κανω την μπαρα δηλαδη transparent μαυρη οπως ηταν στην rom κρατοντας ομως τα δικα μου εικονιδια για το wifi-bt-gps κλπ

και να αλλαξω τα εικονιδια των ρυθμισεων σε transparent μαυρα κανοντας τα γραμματα απο κατω τους ασπρα.

 

αυτό που ζητάς δυστυχώς δεν γίνεται και αυτό καθότι τα περισσότερα εικονίδια,ιδιότητες (διαφάνεια) κλπ κρύβονται σε ενα αρχείο (FRAMEWORKS.APK) και όχι πολλά ώστε πχ να αλλάζεις απλά ενα αρχείο κάθε φορά για διαφορετικά εικονίδια.

Τα εικονίδια κλπ είναι αποθηκευμένα μέσα στο .apk (το οποίο .apk είναι στην ουσία είναι αρχείο που περιέχει άλλα, μπορείς να τα δεις με κάποιο zip explorer) οπότε κάποιος με πολύ θέληση και υπομονή μπορεί να τα φτιάξει όπως θέλει, οι υπόλοιποι (και εγώ) απλά τα περιμένουμε έτοιμα!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, κατεβασα χθες μες την μαυρη νυχτα την καταμαυρη juwe 4.3.1 και την περασα στο κινητο μου.

ηξερα απο τα screenshots στο xda οτι η ρομ ειναι καταμαυρη, με ολα τα εικονιδια-κειμενα ασπρα και επειδη γενικα θελω λιγο χρωματακι στο κινητο μου ξεκινησα να κατεβαζω themes και να αλλαζω εικονιδια-batterymods-lockscreens κλπ.

 

γενικα εφτασα σε ενα επιπεδο που το θεωρω αποδεκτο για τα γουστα μου αλλα ειχα 2 σοβαρες απωλειες απο αποψη ομορφιας της ρομ.

 

απο τα theme που χρησιμοποιησα χαθηκε η transparent μαυρη notification bar της juwe με το ασπρο ρομποτακι κατω δεξια που μου αρεσε παρα πολυ και χαθηκαν επισης και τα μαυρα transparent εικονιδια με τα ασπρα γραματα που εμφανιζονται οταν πατας το αριστερο κουμπι αφης οταν εισαι στην αρχικη οθονη.

 

επειδη αλλαζα τα εικονιδια του theme μπας και καταφερω κατι αλλα δεν εβγαλα ακρη, φανταζομαι οτι αυτα αλλαζουν μαλλον καπως αλλιως.

ισος ας πουμε αλλαζεις τα ονοματα των αρχειων που χρησιμοποιει το theme που τρεχει σε καποιο αρχειο στο κινητο η γενικα κατι τετοιο.

 

η ερωτηση ειναι ξερει κανεις πως μπορω να κανω αυτες τις αλλαγες?

 

να κανω την μπαρα δηλαδη transparent μαυρη οπως ηταν στην rom κρατοντας ομως τα δικα μου εικονιδια για το wifi-bt-gps κλπ

και να αλλαξω τα εικονιδια των ρυθμισεων σε transparent μαυρα κανοντας τα γραμματα απο κατω τους ασπρα.

εχω αλλαξει sτην notification bar to android με το σημα της ομαδας μου.πες μου τι θες να αλλαξεις ισως βοηθησω.τα γραμματα δεν ξερω ακομη πως να τα αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ζητάς δυστυχώς δεν γίνεται και αυτό καθότι τα περισσότερα εικονίδια,ιδιότητες (διαφάνεια) κλπ κρύβονται σε ενα αρχείο (FRAMEWORKS.APK) και όχι πολλά ώστε πχ να αλλάζεις απλά ενα αρχείο κάθε φορά για διαφορετικά εικονίδια.

Τα εικονίδια κλπ είναι αποθηκευμένα μέσα στο .apk (το οποίο .apk είναι στην ουσία είναι αρχείο που περιέχει άλλα, μπορείς να τα δεις με κάποιο zip explorer) οπότε κάποιος με πολύ θέληση και υπομονή μπορεί να τα φτιάξει όπως θέλει, οι υπόλοιποι (και εγώ) απλά τα περιμένουμε έτοιμα!

 

φιλε μου την εχω κανει ηδη την διαδικασια που εγραψες, ανοιξα τα frameworkres.apk και tw-frameworkres.apk και οπως εγραψες αλλαζα οποια εικονιδια ηθελα να εχω στο κινητο μου.

απλα μαζι με αυτα που ηθελα να αλλαξω αλλαξαν και 2 ακομη που δεν ηθελα.

 

 

εχω αλλαξει sτην notification bar to android με το σημα της ομαδας μου.πες μου τι θες να αλλαξεις ισως βοηθησω.τα γραμματα δεν ξερω ακομη πως να τα αλλαξω.

 

επειδη θα μου παρει πολυ ωρα να στο εξηγησω και να το καταλαβεις θα σου δειξω απλα τις φωτο.

 

η notificaton bar οταν ειναι κατεβασμενη στην juwe rom ειναι καπως ετσι :

http://img6.imageshack.us/img6/3926/20110514195812.png

 

προσεξε οτι ειναι μαυρη transparent. (μπορεις να δεις απο πισω το wallpaper και εχει και το ρομποτακι κατω δεξια)

η δικια μου εγινε ετσι

http://img156.imageshack.us/img156/8365/cap201105232257.jpg

θελω να κρατησω τα χρυσα εικονιδια (θα τους περασω ενα χερι photoshop αν καταφερω να κανω την μπαρα)

και θελω κατα τα αλλα η μπαρα να γινει οπως πριν. μαυρη transparent με το ρομποτ κατω δεξια.

 

επισης θελω αυτα τα εικονιδια

http://img696.imageshack.us/img696/6294/cap2011052322571.jpg

να τα κανω μαυρα με ασπρη γραματοσειρα αντι για ασπρα με μαυρη γραμματοσειρα. (οπως ηταν στο κανονικο theme της juwe rom δηλαδη.

 

γενικα αν σε καποιους δεν αρεσει το theme της juwe, οι αλλαγες που εκανα ειναι αυτες που βλεπετε σε αυτο το ποστ οποτε αν το προτιμαει κανεις απο το stock της juwe, μπορω να του στειλω το αρχειο.

 

χρησιμοποιησα αυτο το battery mod :

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=571908&d=1303150904

 

 

με το aosp lockscren (στα κανονικα του χρωματα)

http://img155.imageshack.us/img155/5081/cap201105232258.jpg

 

και γενικα εχει καποια στοιχεια απο stock theme

http://img708.imageshack.us/img708/7026/cap2011052322581.jpg

http://img849.imageshack.us/img849/7374/cap2011052323151.jpg

http://img189.imageshack.us/img189/6236/cap2011052323152.jpg

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε την στο SystemUI.apk

 

Πόσο απλά (τόσο!) είναι μερικά πράγματα; Μήπως να ασχοληθούμε να φτιάξουμε και εμείς κανένα θέμα βρε παιδιά :p;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε την στο SystemUI.apk

 

χμμμ δεν ξερω τι γινεται, την αλλαξα με την "status_bar_background" που ειχε μεσα το θεμα αλλα συνεχιζει να δειχνει την παλια.

για να δοκιμασω αν οντως αυτα ειναι τα εικονιδια τα οποια αποτελουν την taskbar δοκιμασα να αλλαξω τα υπολοιπα εικονιδια και οντως ολα αλλαξαν μια χαρα.

ολα εκτος απο την συγκεκριμενη εικονα που δεν λεει να την εμφανισει με τιποτα...

 

ισος εκτος απο αυτην την εικονα μεσα στο systemUI.apk να υπαρχει αλλη μια σε καποιο αλλο μερος και να εμφανιζει εκεινη το συστημα? δεν ξερω...

 

Πόσο απλά (τόσο!) είναι μερικά πράγματα; Μήπως να ασχοληθούμε να φτιάξουμε και εμείς κανένα θέμα βρε παιδιά

 

απλο ειναι οταν εχεις ετοιμα εικονιδια και ξερεις που ειναι η θεση που πρεπει να μπουνε οποτε απλα πας και κανεις αντικατασταση.

αν πρεπει να φτιαξεις δικα σου εικονιδια απο το 0 η πρεπει να βρεις που ακριβως στο κινητο βρισκετε το καθε εικονιδιο που θελεις να αλλαξεις δεν θα την ελεγα και ευκολη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας γράψει εναν οδηγό για το πώς αλλάζουμε θέματα?

 

Δεν χρειάζεται οδηγός, βάζεις το zip στην εσωτερική και το κάνεις install όπως έβαλες την ROM, από CWM.

Αλλά προσοχή γιατί δεν κάνουν τα θέματα για όλες τις ROMs!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι άνθρωπος των θεμάτων :) αλλά ακούω στο xda έχουνε διάφορα, google it :D

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...