Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να φανταστώ οτι για 2.3 δεν έχουμε ακόμα 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα? (μιλάω πάντα για την stock εφαρμογή και όχι για 3rd party που λογικά γίνεται)
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει το htc_ime αλλα μετά από κάθε επανεκκίνηση πρέπει να το δηλώσεις στο settings/language & keyboard

 

Εμένα δε δουλεύει φιλαράκι. Ενώ το ενεργοποιώ, όταν πατάω στο κενό για να γράψω, δε "σηκώνεται" το πληκτρολόγιο. Δεν ξέρω γιατί δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ οτι για 2.3 δεν έχουμε ακόμα 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα? (μιλάω πάντα για την stock εφαρμογή και όχι για 3rd party που λογικά γίνεται)

 

Απαντάω μόνος μου στον εαυτό μου αλλά και σε όσους ψάχνονται...ο συγκεκριμένος φίλος είναι απλά ΉΡΩΑΣ!!! :D

 

Όποιος ψάχνει για λύση: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3680414#post3680414

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω μόνος μου στον εαυτό μου αλλά και σε όσους ψάχνονται...ο συγκεκριμένος φίλος είναι απλά ΉΡΩΑΣ!!! :D

 

Όποιος ψάχνει για λύση: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3680414#post3680414

 

Δουλεύει και σε 2.3?? γιατί βλέπω ότι είναι για froyo 2.2 και την stock της wind. To έχεις δοκιμάσει και είναι οκ?

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια επιλογή στο κινητό που να μπορείς να βάλεις μονο 3G σήμα.

Ο λόγος που το θέλω είναι ότι βρίσκομαι σε σημείο με υψηλό σήμα 2G και πολύ χαμηλό 3G με αποτέλεσμα να επιλεγει πάντα 2G.

Στην SS5 που είχα είχε τέτοια επιλογή αλλα στην cyanogen δεν την βρίσκω η δεν την βλέπω.

Γνωρίζει κάποιος κάτι η υπάρχει κάτι ανάλογο στο market?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω cyanogen και προσπαθώ στο μαρκετ να κατεβάσω 2 apps της google και δεν μπορω με τπτ!

Προκειται για το "Google +" και για το "Chrome to phone"

 

Καμια ιδεα? γιατι δεν???

 

** βρήκα τα apk και τα έβαλα manually, αλλα γιατι αυτο ρε γμτ?

Edited by icecbr

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω cyanogen και προσπαθώ στο μαρκετ να κατεβάσω 2 apps της google και δεν μπορω με τπτ!

Προκειται για το "Google +" και για το "Chrome to phone"

 

Καμια ιδεα? γιατι δεν???

 

** βρήκα τα apk και τα έβαλα manually, αλλα γιατι αυτο ρε γμτ?

 

Πρέπει να κατεβασεις το market enabler και να δήλωσεις κάποιο αμερικανικό δίκτυο.

 

Sent from my Blade

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβασεις το market enabler και να δήλωσεις κάποιο αμερικανικό δίκτυο.

 

Sent from my Blade

 

το δοκίμασα, αλλα δεν μου κάνει με τπτ εγκατάσταση αυτό που βρήκα στο xda.. :(

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα κατάφερα.. με το enabler.. όλα ΟΚ

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και σε 2.3?? γιατί βλέπω ότι είναι για froyo 2.2 και την stock της wind. To έχεις δοκιμάσει και είναι οκ?

 

Ε για να το λέω πάει να πει οτι το δοκίμασα κιόλας :p

 

Ναι ενώ το έχω δοκιμάσει σε froyo 2.2 και δουλεύει άψογα, το δοκίμασα και σε 2.3 και δουλέυει επίσης άψογα!!

Ένα τεράστιο μπράβο απο μένα καθώς ήταν το μοναδικό πρόβλημα για να βάλω την 2.3 σε ένα ZTE μιας φίλης που το μόνο που κάνει είναι να στέλνει μηνύματα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, νομίζω ότι θα πρέπει να ενημερώσεις και τον developer ότι παίζει σε 2.3 Σε πια 2.3 το έχεις δοκιμάσει και σε τι κινητό?
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, νομίζω ότι θα πρέπει να ενημερώσεις και τον developer ότι παίζει σε 2.3 Σε πια 2.3 το έχεις δοκιμάσει και σε τι κινητό?

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το θέμα...στο thread του developer :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μετάνιωσα πάρα πολύ που έβαλα την RC1. Με την n94 είχα 3 μέρες με μέτρια χρήση και τώρα με την ίδια μου έχει πέσει στην 1 μέρα διάρκεια μπαταρίας.

Δεν περίμενα να είναι τόσο χάλια. Περίμενα να έχει τουλάχιστον ίδια απόδοση και όχι τόσο χειρότερη.

Οι άλλοι βλέπετε βελτίωση δηλαδή;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μετάνιωσα πάρα πολύ που έβαλα την RC1. Με την n94 είχα 3 μέρες με μέτρια χρήση και τώρα με την ίδια μου έχει πέσει στην 1 μέρα διάρκεια μπαταρίας.

Δεν περίμενα να είναι τόσο χάλια. Περίμενα να έχει τουλάχιστον ίδια απόδοση και όχι τόσο χειρότερη.

Οι άλλοι βλέπετε βελτίωση δηλαδή;

 

Καλησπέρα , το πρόβλημα που αναφέρεις οφείλετε στην libaudio . Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα .. Κάνε μια αναζήτηση για libaudio-libcamera-20110706-signed.zip , είναι ένα patch που ουσιαστικά επαναφέρει προϋγούμενη έκδοση των 2 libraries που δεν είχαν αυτό το πρόβλημα .. Ολα αυτά αν ΔΕΝ χρησιμοποιείς το ραδιόφωνο όμως ....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μετάνιωσα πάρα πολύ που έβαλα την RC1. Με την n94 είχα 3 μέρες με μέτρια χρήση και τώρα με την ίδια μου έχει πέσει στην 1 μέρα διάρκεια μπαταρίας.

Δεν περίμενα να είναι τόσο χάλια. Περίμενα να έχει τουλάχιστον ίδια απόδοση και όχι τόσο χειρότερη.

Οι άλλοι βλέπετε βελτίωση δηλαδή;

 

όχι φυσικά... οι nightlies ακόμα ρουφάνε μπαταρία σαν τρελές, ακόμα και με την αλλαγή του audio lib η μπαταρία δεν βελτιώνεται και τόσο... μπορεί να μένει κολλημένη η ένδειξη της μπαταρίας χωρίς χρήση, αλλά με χρήση πέφτει κατακόρυφα.

 

εγώ το λέω πάντως παντού πως η Ginger Stir Fry (android 2.3.4) είναι η καλύτερη για μπαταρία και έχει τον kernel της zte που σημαίνει πως υποστηρίζει ράδιο και δεν έχει gps restarts.. κι ας μην είναι overclockable, πάει σφαίρα. Άσε που αν κάποιος θέλει 2.3.4 rom βασισμένη στο leaked zte kernel και να κάνει και overclock υπάρχει και η Blue Ginger.. Άνετα κάποιες από αυτές θα μπορούσαν να είναι επίσημες 2.3.4 αναβαθμίσεις για το blade

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως γράφω παραπάνω δεν πρόβλημα, αλλά έχω την RC1 που έχει το αλλαγμένο libaudio και δεν ακούω ράδιο..

 

εγώ το λέω πάντως παντού πως η Ginger Stir Fry (android 2.3.4) είναι η καλύτερη για μπαταρία και έχει τον kernel της zte που σημαίνει πως υποστηρίζει ράδιο και δεν έχει gps restarts.. κι ας μην είναι overclockable, πάει σφαίρα.

Κανένα διαθέσιμο link να την δοκιμάσουμε?? Μπαίνει σε Gen1?

 

Edit: Απαντήθηκε σε άλλο thread για το link και είναι για Gen2.

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως γράφω παραπάνω δεν πρόβλημα, αλλά έχω την RC1 που έχει το αλλαγμένο libaudio και δεν ακούω ράδιο..

 

Κανένα διαθέσιμο link να την δοκιμάσουμε?? Μπαίνει σε Gen1?

 

Διαθέσιμες Custom Roms για το ZTE Blade

 

Ginger Stir Fry Beta13 released 13/07/11

 

Addons for Ginger Stir Fry - Gingerbread Goodies [updated 06/07/11] (addons όπως DSP manager, XT9 keyboard, CM7 music addon, zte smart dialer κ.α., καθώς και πληθώρα από themes και mods)

 

Μία παραλαγή αυτής είναι η Blue Ginger

 

όλα αυτά είναι για gen2... οι περισσότερες προσφέρουν Gen1 to Gen2 Upgrade TPT βέβαια...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ρωτήσω, εγώ που έχω gen1 με cm7-rc1 θα μπορέσει να μου κάνει upgrade χωρίς προβλήματα γιατί είδα ότι αναφέρεται σε "This is an all in one rom + gen2 radio firmware + clockworkmod install for 'Gen1' ZTE Blades & Orange San Franciscos which were sold with Android 2.1 (Eclair)" ??

Τι είναι το ΤΡΤ?? (άσχετος με το αντικείμενο)

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα μπει, αφού είσαι gen1 θα σου το μετατρέψει σε gen2 και μετά μπορείς να γυρίσεις σε gen1 με οποιοδήποτε gen2->gen1 TPT upgrade θες. Αλλά ο kernel είναι διαφορετικός, τελείος διαφορετικός. H Cyanogen έχει τον δικό της kernel που η cyanogen team έχει κάνει συμβατό με blade. Ο kernel της zte όμως είναι άλλος, φτιαγμένος από την αρχή με σκοπό να είναι συμβατός με το blade (γι'αυτό και έχει και ραδιόφωνο και όλα τα σχετικά από την αρχή)... 2.3.4 και οι δύο, αλλά χρειάζεται wipe data + cache μιας και αλλάζεις kernel σε πιο συμβατό.

 

edit: μ@λ@κίες γράφω... αφού είναι TPT το wipe είναι σίγουρο

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μετάνιωσα πάρα πολύ που έβαλα την RC1. Με την n94 είχα 3 μέρες με μέτρια χρήση και τώρα με την ίδια μου έχει πέσει στην 1 μέρα διάρκεια μπαταρίας.

Δεν περίμενα να είναι τόσο χάλια. Περίμενα να έχει τουλάχιστον ίδια απόδοση και όχι τόσο χειρότερη.

Οι άλλοι βλέπετε βελτίωση δηλαδή;

 

 

καλησπέρα και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα :mad: αλλααααααα

κανε αυτό που έκανα και θα δεις διάφορα ΜΕΓΆΛΗ

 

1 άστο να αδιαση τέλειος να κλείσει από μπαταριά

2 ανιξετω χωρίς να συνδέσεις στο φορτιστή και κανε wipe batery stat

3 βαλτό για φόρτιση και κανε 2 κύκλους φόρτισης

 

θα δεις άλλο κινητό

 

έμενα είναι στης 18 ώρες αυτή τι στιγμή με 30 λεπτά ομιλίας , 20 λεπτά παιχνίδι , και 5 λεπτά wifi και έχει πέσει στο 80% η μπαταριά

Edited by lolo
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν σου λέγαμε να τις βαθμολογήσεις με κριτήριο την αυτονομία μπαταρίας θα ήταν κάπως έτσι.

 

2.2 swedish/portugise κ.α.......................... 90/100

2.3 gingerbread.........................................70/100

2.3 cynogen nightly με παλιο libaudio.........50/100

2.3 cynogen RC1+.....................................30/100

 

Γιατί το wipe είναι μεγάλος μπελάς ακόμα και με το titanium.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω... η 2.3 gingerbread έχει καλύτερη αυτονομία από ss

 

 

Τι είναι το ΤΡΤ?? (άσχετος με το αντικείμενο)

 

TPT=Total Phone Transfer... οι πιο διαδεδομένοι τρόποι να βάλει κανείς μία rom είναι 2... ο ένας με CWM και ο άλλος με TPT. Με CWM κάνεις ουσιαστικά update, αφού δεν μπορείς να αλλάξεις partition αλλά μόνο το σύστημα αλλάζεις. Με μπορείς να αλλάξεις πολλά περισσότερα, όπως radio, size partitions, ram size, κ.α., οπότε δεν θεωρείται ένα απλό update αλλά upgrade. Η διαδικασία TPT είναι πολύ διαδεδομένη γιατί δεν χρειάζεται PC, δεν χρειάζεται να έχεις το CWM, και μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις το κινητό σου από gen1 -> gen2, ή αντίστροφα, φλασάρωντας απλά μια rom. Με την διαδικασία αυτή καθαρίζουν τα πάντα στο κινητό (όχι και στην sd φυσικά)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...