Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Galaxy S


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να περασεις αγγλικη ρομ, αυτοματα σημαινει οτι εχεις επεμβει στο λειτουργικο αρα "It is invalidated if unauthorised persons carry out any alterations and/or repairs".

Το αν τσεκαρουν στα μπρικαρισματα αν το πειραξες εσυ ειναι αλλο θεμα. Οπως επισης ειναι αλλο θεμα αν οι αετονυχηδες εδω στην Ελλαδα, σου βγαζουν μια ανυπαρκτη βλαβη για να πληρωσεις τα μαλλιοκεφαλα σου:)

 

μα αν τους δωσεις το μπλοκ πανευρωπαικης εγγυησης πως θα καταλαβουν οτι το κινητο δεν εχει αγοραστει απο την Αγγλια πχ για να καταλαβουν οτι εχεις αλλαξει και ρομ?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το να εχεις μια rom Αγγλιας και να εχεις το μπλοκ πανευρωπαικης εγγυησης δεν μπορω να καταλαβω με ποιο τροπο θα μπορουσε να παραβιασει τους παραπανω ορους...

οπως ειπα και προηγουμενως αμα το εχεις κανει root μετατροπη του fs κτλ τοτε αλαζει το πραγμα

και στην τελικη δεν ειμαι σιγουρος αν οταν μπρικαρεις το τηλεφωνο τσεκαρουν πρωτα ποια ρομ ειχες... :worry:

 

Δεν μιλάω βέβαια για την περίπτωση που το κινητό είναι τελείως νεκρό ( όπως πχ. του Παναγιώτη). Εκεί δεν ασχολούνται επειδή δεν μπορούν ή δεν θέλουν. Στην περίπτωση όμως που μπορούν να ελέγξουν το λογισμικό και διαπιστώσουν ότι υπάρχει διαφοροποίηση που δεν έγινε μέσω kies ή τεχνικού τους, πχ. root - lagfix όπως ανέφερες, ναι μπορούν να σου ακυρώσουν την εγγύηση. Το ίδιο προφανώς θα συμβεί και αν βρουν αγγλική rom σε κινητό με ελληνικό product code. Δεν μπορούσε να γίνει μέσω kies (χωρίς κλεψιά), δεν έγινε από τεχνικό τους, άρα την πάτησες. Βέβαια διατηρούν το δικαίωμα να σου ακυρώσουν την εγγύηση εάν το θέλουν. Εάν σταθείς τυχερός δεν θα το θέλουν.

 

Edit: @suspect γιατί ξεχνάμε το ποιο απλό. Σου ζητάνε και την απόδειξη αγοράς.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα αλλαξεις ρομ ειναι πολυ απλο να αλλαξεις και product code

το δικο μου πχ αυτη τη στιγμη δεν διαφερει σε τιποτα απο ενα κινητο Αγγλικης προελευσης

αμα δεν τους δωσω την ελληνικη αποδειξη και τους δωσω το μπλοκ πανευρωπαικης εγγυησης δεν θα μπορεσουν να καταλαβουν απο ποια χωρα αγοραστηκε το κινητο αρχικα

εκτος και αν υπαρχει διαφοροποιηση των κωδικων ΙΜΕΙ αναλογα με την χωρα προελευσης και το τσεκαρουν και αυτο

 

στους ορους παντως δεν γραφει κατι για αποδειξη, κανει λογο μονο για το μπλοκ

τωρα αμα ζητανε και την αποδειξη αλλαζει το θεμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μα αν τους δωσεις το μπλοκ πανευρωπαικης εγγυησης πως θα καταλαβουν οτι το κινητο δεν εχει αγοραστει απο την Αγγλια πχ για να καταλαβουν οτι εχεις αλλαξει και ρομ?

Βασιλη, κοιτανε το product code.

Το ίδιο προφανώς θα συμβεί και αν βρουν αγγλική rom σε κινητό με ελληνικό product code. Δεν μπορούσε να γίνει μέσω kies (χωρίς κλεψιά), δεν έγινε από τεχνικό τους, άρα την πάτησες. Βέβαια διατηρούν το δικαίωμα να σου ακυρώσουν την εγγύηση εάν το θέλουν. Εάν σταθείς τυχερός δεν θα το θέλουν.

 

Edit: @suspect γιατί ξεχνάμε το ποιο απλό. Σου ζητάνε και την απόδειξη αγοράς.

 

Α βλεπω οτι απαντησε ηδη στην προηγουμενη ερωτηση ο Μακης. Οσο για το αν θελουν να σε βγαλουν εκτος εγγυησης, αυτο ακριβως εννουσα κι εγω πριν, επειδη μιλησα με αρκετα παιδια με αφορμη την περιπετεια μο τοτε και ειδα οτι το service ειναι μια υποθεση που βρωμαει πολυ με τις χρεωσεις.

 

edit - Μα δεν γινεται νομιζω χωρις αποδειξη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Έκρινα σωστή τη μετακίνηση μηνυμάτων σε αυτό το θέμα :)

Επειδή τώρα τελευταία παρατηρώ αρκετές διαμαρτυρίες, είχα γράψει ένα ποστ με κάποια ενδιαφέροντα links.

Θα ψάξω και θα σας το βρω :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

στους ορους παντως δεν γραφει κατι για αποδειξη, κανει λογο μονο για το μπλοκ

τωρα αμα ζητανε και την αποδειξη αλλαζει το θεμα

 

Βασίλη στη ζητάνε με τη δικαιολογία ότι θέλουν να διαπιστώσουν πότε αγόρασες το κινητό και αν είσαι χρονικά μέσα στην διετία της εγγύησης. Μπαρμ******λα δηλαδή.

 

Σε ανάλογη εμπειρία μου με την νόκια (alpha copy:clap:) μου ζήτησαν την απόδειξη τάχα μου γι' αυτόν τον λόγο. Τους είπα "καλά ρε παιδιά θα με τρελάνετε, ποιά διετία, το κινητό κυκλοφόρησε από τη νόκια πριν από τρεις μήνες, από που το αγόρασα, από το εργαστήριό σας στην Φινλανδία;" και η απάντησή τους "πολιτική της εταιρίας". Βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τελικά

security@samsung.com

φαντάζομαι και support@samsung.com θα ισχύει.

 

Επίσης βρήκα αυτό; http://www.samsung.com/sec/info/contactus.html

πας στο mobile το οποίο είναι κάτω στην τελευταία σειρά και σου ανοίγει ένα καινούριο παράθυρο, υποθέτωντας οτι έχεις κάποιον σοβαρό browser πάτας το google translate και βουαλά σου βγάζει ένα ωραιότατο αγγλικό menu.

Κώστα όμως αν έχεις διάθεση να κάνεις σοβαρή δουλειά μην την κάνεις μισή, σου προτείνω να μαζέψεις emails/ονοματεπώνυμα από κατόχους galaxy s/3 και να γράψεις και για το θέμα των αναβαθμίσεων που καθυστερούν μισό αιώνα.

 

Έχω ένα facebook group με 52 άτομα δυναμική αν ενδιαφέρεσαι ;) (βασικά του domigr είναι αλλά whatever)

τώρα που το σκέφτομαι και μερικά sites μπορούν να χρησιμοποιηθούν ;) , δεν παίζω εγώ!

cheers.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τα email της Samsung, της Κορεάτικης. Γιατί πιστεύω δεν έχει νόημα να στείλουμε στην Ελληνική.

Πάλι τα ίδια θα απαντήσουν, ακόμα και όλη η Ελλάδα να το έχει συνυπογράψει αυτοί δεν την παλεύουν κάστανο.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τα email της Samsung, της Κορεάτικης. Γιατί πιστεύω δεν έχει νόημα να στείλουμε στην Ελληνική.

Πάλι τα ίδια θα απαντήσουν, ακόμα και όλη η Ελλάδα να το έχει συνυπογράψει αυτοί δεν την παλεύουν κάστανο.

 

αυτο το εβαλες για την εγγυση που συζηταμε η για το θεμα της gb στην Ελλαδα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για τα πάντα όλα.

 

- Πανευρωπαικές εγγυήσεις που ακυρώνονται.

- Αργές αναβαθμίσες εώς και ανύπαρκτες στα: Galaxy 3/Galaxy S

- Το χειρότερο Service στην Ευρώπη.

- Ανύπαρκτο after sales support, η επικοινωνία μέσω email είναι λες και σου απαντάει αυτόματος τηλεφωνητής.

 

Αυτά.... μπορεί και να ξεχνάω κάτι κιόλας :p

Συγκεκριμένα αυτό το είχα γράψει στον te_salat όταν είχε χαλάσει το Nexus S του και η αντιπροσωπεία εδώ δεν το δέχτηκε με την δικαιολογία οτι δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα...

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για τα πάντα όλα.

 

- Πανευρωπαικές εγγυήσεις που ακυρώνονται.

- Αργές αναβαθμίσες εώς και ανύπαρκτες στα: Galaxy 3/Galaxy S

- Το χειρότερο Service στην Ευρώπη.

- Ανύπαρκτο after sales support, η επικοινωνία μέσω email είναι λες και σου απαντάει αυτόματος τηλεφωνητής.

 

Αυτά.... μπορεί και να ξεχνάω κάτι κιόλας :p

Συγκεκριμένα αυτό το είχα γράψει στον te_salat όταν είχε χαλάσει το Nexus S του και η αντιπροσωπεία εδώ δεν το δέχτηκε με την δικαιολογία οτι δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα...

 

εν'ολιγοις μας λες οτι για οποιοδηπτε θεμα να στειλουμε mail εκει... :lol::lol:

στη φορμα συμπληρωσης ομως για το mail εψαξα λιγο τις επιλογες για να δηλωσουμε το προιον που εχουμε και ειχε κατι κορεατικα στην λιστα δεν καταλαβαινα τι ελεγε, πως θα διαλεξεις το galaxy s πχ?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο τι προιόν θα διαλέξουμε, αν στείλουμε 100 άτομα το ίδιο email στα Αγγλικά, ένα δεν θα καταλήξει στα σωστά χέρια;

Αυτός είναι ο σκοπός και ακόμα πιο σωστά θα χρειαστεί ένα online petition το οποίο θα πρέπει να έχει ένα 3χιλίαρο υπογραφές τουλάχιστον. Δεν είναι χαζοί οι Κορεάτες, θα επιληφθούν του θέματος. :)

 

Όλα αυτά όμως χρειάζονται οργάνωση, εγώ έχω την θέληση και μπορώ να ασχοληθώ, το θέμα είναι οτι χρειαζόμαστε κάποιους πόρους και έναν που να μπορεί να στήσει αυτό το online petition.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλσπερα!Κατεβασα εγω την free εκδοση.Εκανα τις ρυθμισεις κανονικά και μου πιανει 6 δορυφορους και σε χρηση 4ις.Τι κανω λαθος?Εσεις την donate εχετε ή την free?
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλσπερα!Κατεβασα εγω την free εκδοση.Εκανα τις ρυθμισεις κανονικά και μου πιανει 6 δορυφορους και σε χρηση 4ις.Τι κανω λαθος?Εσεις την donate εχετε ή την free?

 

Μήπως είσαι σε κανένα υπόγειο; Ή μέσα σε τοίχους;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

xa xa οχι.Στο μπαλκονι του σπιτιου μου είμαι.Εχει ενα πολυ μικρο εμποδιο απο μια τεντα του πανου οροφου αλλα δεν νομιζω να ναι τοσο σοβαρο.Πατησα εγκατασταση ,μου κατεβηκαν

οι ρυθμισεις κανονικα,ο σερβερ εγινε europe.pool.ntp.prg,εισαγωγη ωρας μπηκε κανονικα.Τωρα που το ξαναδοκιμασα μου επιασε 8 δορυφορους,αλλα το αφησα 3-4 λεπτα και 12 οπως βρηκες εσυ δεν επιασα.Βεβαια τωρα απο το ndrive απο 18 δευτερολεπτα κλειδωνω στα 12,αλλα δορυφορους πολλουσ δεν πιανει!αν παρω το donate τι διαφορα εχει?ειναι μια επιλογη που λεει gps doctor και ειναι κλειστή σε μενα.Προτεινεις καμια ιδεα?

Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τον σερβερ μεσω του faster fix και καταφερα και επιασα 10 δορυφορους,αλλα κλειδωσα σε 7 .Φταιει που εχει συνεφια εξω? ή δεν παιζει ρολο?Παντως μεσα απο το ndrive τα ιδια μου δειχνει οπως παλια.δεν εχει βελτιωθει κατι.Τ ομονο που βελτιωθηκε ειναι απο 18 δευτερολεπτα,κλειδωμα στα 12 δευτερολεπτα
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τον σερβερ μεσω του faster fix και καταφερα και επιασα 10 δορυφορους,αλλα κλειδωσα σε 7 .Φταιει που εχει συνεφια εξω? ή δεν παιζει ρολο?Παντως μεσα απο το ndrive τα ιδια μου δειχνει οπως παλια.δεν εχει βελτιωθει κατι.Τ ομονο που βελτιωθηκε ειναι απο 18 δευτερολεπτα,κλειδωμα στα 12 δευτερολεπτα

 

Δε φαίνονται πάντα οι 12 δορυφόροι! Εξαρτάται από την ώρα, καθώς και από το πού είσαι στον πλανήτη εκείνη τη στιγμή.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

http://www.samfirmware.com/apps/blog/entries/show/7340353-android-2-3-4-hits-galaxy-s-gt-i9000-

 

Πότε βγαίνει το 2.3.3 στην Ελλάδα είπαμε;

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

http://www.samfirmware.com/apps/blog/entries/show/7340353-android-2-3-4-hits-galaxy-s-gt-i9000-

 

Πότε βγαίνει το 2.3.3 στην Ελλάδα είπαμε;

 

Την εχουμε περασει απο το πρωι αρκετα παιδια την 2.3.4 και την συζητουμε στο hacks/αναβαθμισεις αν θελεις δες εκει:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πότε βγαίνει το 2.3.3 στην Ελλάδα είπαμε;

 

Δες το πρώτο ποστ. Τα εξηγεί όλα! :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

http://www.samfirmware.com/apps/blog/entries/show/7340353-android-2-3-4-hits-galaxy-s-gt-i9000-

 

Πότε βγαίνει το 2.3.3 στην Ελλάδα είπαμε;

 

Μια παρατήρηση για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το 2.3.4 δεν έχει βγει πουθενά ακόμα. Η jvp είναι απλά ανεπίσημη leaked.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το 2.3.4 δεν έχει βγει πουθενά ακόμα. Η jvp είναι απλά ανεπίσημη leaked.

 

Ναι, αλλα δυστυχως αυτο δεν νομιζω να δικαιολογει σε καμια περιπτωση τα τζιμανια της samsung hellas:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δυστυχως αυτο δεν νομιζω να δικαιολογει σε καμια περιπτωση τα τζιμανια της samsung hellas:)

 

αν κυκλοφορουσε στην ελλαδα η 2.2.1 που κανει το κινητο ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, τοτε εγω προσωπικα δεν θα ειχα την απαιτηση να παρω και ψωμακι απο την samsung hellas.. ας εβγαζαν αυτην μονο και μονο για να εχουν ενα καλο software ολοι αυτοι που δεν ασχολουνται με τα φλασαρισματα και ολοι οσοι θελουν εγγυηση..

δεν πιστευω να ειχαμε τοση φασαρια αν ειχαμε 2.2.1..

 

ετσι κι αλλιως, ακομα και να ειχαμε ελληνικη 2.3.3 (εμεις εδω), παλι θα ημασταν εκτος εγγυησης λογο custom kernel-root..

σε ολες τις ρομ ετσι κι αλλιως εχουμε ελληνικα μενου,πληκτρολογια,swype.. οποτε ποιος ο λογος για μια ελληνικη ginger??(ξανατονιζω, για εμας!)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Galaxy S
  • This topic was unlocked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...