Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παδια, καλημερα.

Η συσκευη αφου περασε μερικα λεπτα στα χέρια του γιου μου,(ισως να ειναι και άσχετο,μπορει να το εκανε παλαιοτερα και τωρα να το παρατηρησα) δεν ανοιγει παραμόνο αν ειναι στο ρεύμα.

Δηλαδη χρειαζεται να κανει το πρώτο boot που βγαινει το σημα του ideos, οτι φορτιζει και μετα πατώντας το κουμπι ξεκιναει.

Ολα αυτα χωρις ενεργοποιημενη την γρήγορη εκκινηση.Αν την ενεργοποιησω ξεκιναει κανονικα.

Καμια ιδεα?

Δε δειχνει να ειναι θεμα συσκευης αλλα μαλλον λειτουργικου, εχω την πρωτη 2.3 που ονομαστηκε beta μετα νομιζω.

Μηπως τα επαιξε το κουμπι?Να κανω αποπειρα για επισκευη τωρα που είναι ακομα στην εγγυηση? ή θα μπλέξω, θα μεινω χωρις συσκευη για κανα μηνα και δε θα λυθει το προβλημα.Να γυρισω στην 2.2 να δοκιμασω αν το κανει ή να παω σε πιο συγχρονη rom?

θενξ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παδια, καλημερα.

Η συσκευη αφου περασε μερικα λεπτα στα χέρια του γιου μου,(ισως να ειναι και άσχετο,μπορει να το εκανε παλαιοτερα και τωρα να το παρατηρησα) δεν ανοιγει παραμόνο αν ειναι στο ρεύμα.

Δηλαδη χρειαζεται να κανει το πρώτο boot που βγαινει το σημα του ideos, οτι φορτιζει και μετα πατώντας το κουμπι ξεκιναει.

Ολα αυτα χωρις ενεργοποιημενη την γρήγορη εκκινηση.Αν την ενεργοποιησω ξεκιναει κανονικα.

Καμια ιδεα?

Δε δειχνει να ειναι θεμα συσκευης αλλα μαλλον λειτουργικου, εχω την πρωτη 2.3 που ονομαστηκε beta μετα νομιζω.

Μηπως τα επαιξε το κουμπι?Να κανω αποπειρα για επισκευη τωρα που είναι ακομα στην εγγυηση? ή θα μπλέξω, θα μεινω χωρις συσκευη για κανα μηνα και δε θα λυθει το προβλημα.Να γυρισω στην 2.2 να δοκιμασω αν το κανει ή να παω σε πιο συγχρονη rom?

θενξ.

 

χωρις να ειμαι σιγουρος για τι φταιει εισαι σιγουρος πως το πατας οση ωρα χρειαζεται?

στην 2.3 αλλαξανε τον χρονο που απαιτειται στο πατημα του power οταν ειναι κλειστο τελειως και θελει 4+sec για να παρει την εντολη να ανοιξει...

 

αν δεν ειναι αυτο πες να σου πουνε αλλες γνωμες μιας και δεν εχω κατι αλλο στο μυαλο μου...

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι σιγουρος για τι φταιει εισαι σιγουρος πως το πατας οση ωρα χρειαζεται?

στην 2.3 αλλαξανε τον χρονο που απαιτειται στο πατημα του power οταν ειναι κλειστο τελειως και θελει 4+sec για να παρει την εντολη να ανοιξει...

 

αν δεν ειναι αυτο πες να σου πουνε αλλες γνωμες μιας και δεν εχω κατι αλλο στο μυαλο μου...

 

ευτυχως ηταν τοοοοοοσο απλο... 5+δπ

θενξ

Link to comment
Share on other sites

Από στοκ 2.2.1 πως παμε επίσημα σε επόμενη έκδοση; υπάρχει πρόγραμμα σαν το kies της Samsung που να το κάνει μόνο του; όχι odin . Αλλαζει προς το καλύτερο η προς το χειρότερο η συσκευή;

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

εκανα το update σε 2.3.5 αλλα εχω καποια προβληματα

το κινητο στο interface του lag-αρει αρκετα

 

μετα βιας rootara το κινητο με DooMLoRD_v4_ROOT αλλα το CWM δεν μπορω να το περασω ουτε με σφαιρες

απο pink screen συνδεω το USB κ δεν μου διαβαζει τιποτα για να περασω τα files κ ολα τα root explorers μου βγαζουν fail οταν παω να κανω αντιγραφη ή μετονομασια το recovery.img (αυτο το παλευω με τα guide )

περασα τα adb drivers αλλα κ παλι οταν εχω το κινητο σε pink screen βαζω usb k τιποτα....

εχω το rom manager που οπως λεει εχει περασει το clockwork mod reocvery 5.0.2.8 αλλα οταν κανω reboot με βγαζει σε ενα recovery που οπως διαβασα σε 4-5 σελιδεσ το χαρακτηριζουν ως το εργοστασιακο

 

2.δν μπορω να περασω rom aurora ISC

μου λεει fail to verife whole-file signature

αυτο αποτι διαβασα εχει να κανει με το οτι δεν εχει περαστει το CWM,ισχυει?

 

 

καμια βοηθεια?

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

εκανα το update σε 2.3.5 αλλα εχω καποια προβληματα

το κινητο στο interface του lag-αρει αρκετα

 

μετα βιας rootara το κινητο με DooMLoRD_v4_ROOT αλλα το CWM δεν μπορω να το περασω ουτε με σφαιρες

απο pink screen συνδεω το USB κ δεν μου διαβαζει τιποτα για να περασω τα files κ ολα τα root explorers μου βγαζουν fail οταν παω να κανω αντιγραφη ή μετονομασια το recovery.img (αυτο το παλευω με τα guide )

περασα τα adb drivers αλλα κ παλι οταν εχω το κινητο σε pink screen βαζω usb k τιποτα....

εχω το rom manager που οπως λεει εχει περασει το clockwork mod reocvery 5.0.2.8 αλλα οταν κανω reboot με βγαζει σε ενα recovery που οπως διαβασα σε 4-5 σελιδεσ το χαρακτηριζουν ως το εργοστασιακο

 

2.δν μπορω να περασω rom aurora ISC

μου λεει fail to verife whole-file signature

αυτο αποτι διαβασα εχει να κανει με το οτι δεν εχει περαστει το CWM,ισχυει?

 

 

καμια βοηθεια?

 

Για το 2 που ρωτάς ναι ισχύει κατέβασε το es explorer και θυμήσου να του βάλεις δικαιώματα να μπορεί να σβήσει και να γράψει. Όταν βάλεις το σωστό cwm θα δουλέψει. Και θα λυθεί και το πρόβλημα 1. Στην ουσία ψάξε στο xda έχει λεπτομερέστατες οδηγίες. Απλά επικόλληση θα κανείς με root δικαιώματα.

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Για το 2 που ρωτάς ναι ισχύει κατέβασε το es explorer και θυμήσου να του βάλεις δικαιώματα να μπορεί να σβήσει και να γράψει. Όταν βάλεις το σωστό cwm θα δουλέψει. Και θα λυθεί και το πρόβλημα 1. Στην ουσία ψάξε στο xda έχει λεπτομερέστατες οδηγίες. Απλά επικόλληση θα κανείς με root δικαιώματα.

 

 

Το κατεβασα κανω root,δεχομαι μηνυμα οτι η εφαρμογη απεκτησε δικαιωματα superuser κ παλι δεν με αφηνει να κανω κατι περισσοτερο..

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα κανω root,δεχομαι μηνυμα οτι η εφαρμογη απεκτησε δικαιωματα superuser κ παλι δεν με αφηνει να κανω κατι περισσοτερο..

Πρέπει να κατεβάσεις μια εφαρμογή, που λέγεται Remount αν δεν κάνω λάθος, από το μάρκετ και να κάνεις mount τον φάκελο .cust_backup/image σαν RW. Μετά θα μπορείς να περάσεις αρχεία εκεί και έτσι να αλλάξεις το recovery.img.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσεις μια εφαρμογή, που λέγεται Remount αν δεν κάνω λάθος, από το μάρκετ και να κάνεις mount τον φάκελο .cust_backup/image σαν RW. Μετά θα μπορείς να περάσεις αρχεία εκεί και έτσι να αλλάξεις το recovery.img.

 

 

την κατεβασα,με αφηνει να παω μεχρι τον φακελο .cust_backup/ οχι sto image

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

την κατεβασα,με αφηνει να παω μεχρι τον φακελο .cust_backup/ οχι sto image

Οκ ναι αν θυμάμαι καλά αυτόν χρειάζεται να κάνεις, ο image που είναι μέσα του πρέπει να γίνει αυτόματα. Κάνε λοιπόν αυτόν τον φάκελο mount σαν RW και μετά προσπάθησε με τον es explorer να αλλάξεις το recovery.img.

Link to comment
Share on other sites

Απο προστατευτικα οθονης εχει να προτεινει καποιος κατι καλο?Ας ειναι και ακριβα,με ενδιαφερει να μην χαλασει καθολου η αποκριση της touch screen και επισης να μην αλλαζουν τα χρωματα της οθονης.Ειδα να προτινουν τα savvies

http://www.ebay.com/itm/Savvies-Crys...item27c3b703e8

αλλα φαινονται οτι δεν καλυπτουν 100% την οθονη,το περιγραμμα τους αν προσεξετε που ειναι οι τρυπες δεν φτανει μεχρι εκει που ενωνονται η οθονη με το πλαισιο της συσκευης (το οποιο θα ηταν καλυτερο για να μην υπαρχει το ενδεχομενο να μπαινει σκονη μεσα στο κινητο απο την περιοχη της ενωσης οθονης-πλαισιου.Και επισης γιατι δεν φαινεται καθολου ωραιο το προστατευτικο να ειναι λιγο μικροτερο απο την οθονη ιδιως γιατι μετα απο λιγο καιρι θα κατσει σκονη στο περιγραμμα του προστατευτικου και θα χτυπαει ασχημα

Link to comment
Share on other sites

Οκ ναι αν θυμάμαι καλά αυτόν χρειάζεται να κάνεις, ο image που είναι μέσα του πρέπει να γίνει αυτόματα. Κάνε λοιπόν αυτόν τον φάκελο mount σαν RW και μετά προσπάθησε με τον es explorer να αλλάξεις το recovery.img.

 

ευχαριστω,εκανα μ@λ@κι@ με το remount κ απλα επελεγα το folder αλλα δεν παταγα να το κανει rw :P

 

προχωραω τωρα στη rom κ η παναγια μαζι μου γιατι ηδη εχω ξενερωσει με την αποκριση του launcher κ την συμπεριφορα του κινητου,πολυ κολλημα :/

 

ακομα μετα απο ωρα δεν μπαινει σε CWM,εχω βγαλει τα quick boot,παταω vol + k Power k η συσκευη bootαρει λες κ την ανοιγεις απλα,καμια αλλη ιδεα?

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,εκανα μ@λ@κι@ με το remount κ απλα επελεγα το folder αλλα δεν παταγα να το κανει rw :P

 

προχωραω τωρα στη rom κ η παναγια μαζι μου γιατι ηδη εχω ξενερωσει με την αποκριση του launcher κ την συμπεριφορα του κινητου,πολυ κολλημα :/

Καλή επιτυχία φίλε.

Α και ξέχασα να σου πω νωρίτερα οτι θέματα σχετικά με το μοντάρισμα του κινητού(custom roms, recoveries κτλ) θα πρέπει να τα ποστάρεις εδώ. Το θέμα στο οποίο έχεις ποστάρει τώρα είναι το επίσημο του Χ5 το οποίο είναι μόνο για θέματα σχετικά με τις επίσημες ρομ, ανταλλακτικά και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

φτου συγνωμη κοσμε,απλα πολλοι μιλαγαν εδω για τις custom roms

Don't worry. Ναι είχε ψιλοξεφύγει το θέμα. Γι'αυτό είπα να σε ενημερώσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Αν αντιμετώπισε κανείς άλλος την ίδια κατάσταση με εμένα ή ξέρει τι μπορεί να φταίει.

 

Εδώ και μερικές μέρες ενώ παίζω κάποια τραγούδια με το player που έχει εξ ορισμού το κινητό, τα τραγούδια σταματάνε από μόνα τους και αλλάζει στο επόμενο σε ανύποπτες στιγμές. Ή μπορεί ενώ το έχω σταματήσει το player, να ξεκινήσει από μόνο του να ξαναπαίζει.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω αλλά κατεβάζοντας την εφαρμογή Huawei Radio λειτουργεί το ραδιόφωνο. Το δοκίμασα με Stock Rom

 

http://115.com/file/belx62o5

 

Το κουμπί για download είναι το δεξιά από το κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω αλλά κατεβάζοντας την εφαρμογή Huawei Radio λειτουργεί το ραδιόφωνο. Το δοκίμασα με Stock Rom

 

http://115.com/file/belx62o5

 

Το κουμπί για download είναι το δεξιά από το κόκκινο.

 

λειτουργεί δηλαδή κανονικά στην 2.2.1???

σε εμένα με την 2.3 δεν εγκαθίσταται πάντως.

κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

λειτουργεί δηλαδή κανονικά στην 2.2.1???

σε εμένα με την 2.3 δεν εγκαθίσταται πάντως.

κανείς άλλος?

 

ουτε και σε ics

mi8
Link to comment
Share on other sites

ουτε και σε ics

H ενσωματομένη εφαρογή για ραδιόφωνο στη aurora 1.13 δεν μου βγάζει ήχο...

:mad:

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

H ενσωματομένη εφαρογή για ραδιόφωνο στη aurora 1.13 δεν μου βγάζει ήχο...

:mad:

 

στην 1.12 με το εξωτερικο ηχειο δουλευει μια χαρα με ακουστικα σχεδον καθολου.

δοκιμασα το spirit fm αλλα χωρις επιτυχια

mi8
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς την εφαρμογή Ρολόι Καιρού από την 2.3.5? Είχα μια παλαιότερη έκδοση του ως totem weather αλλά το widget του δεν δουλεύει...
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει να προτεινει κανεις τιποτα καλα προστατευτικα για την οθονη,που να καλυπτουν ολη την οθονη ομως ,να μην ειναι λιγο μικροτερα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω αλλά κατεβάζοντας την εφαρμογή Huawei Radio λειτουργεί το ραδιόφωνο. Το δοκίμασα με Stock Rom

 

http://115.com/file/belx62o5

 

Το κουμπί για download είναι το δεξιά από το κόκκινο.

 

 

Σε εμενα με 2.2.1 παντως δεν παιζει. Κολλησε το κινητο και μου εκανε και restart...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα με 2.2.1 παντως δεν παιζει. Κολλησε το κινητο και μου εκανε και restart...

 

Μια από τα ίδια ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...