Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο 8ωρο όταν είμαι δουλειά δεν το αγγίζω το κινητό όπως και όταν κοιμάμαι.Αν το deep sleep κάνει καλή δουλειά τις ώρες που είναι σχεδόν Off και με την χρήση μου που δεν είναι σκληρή

Μπορεί να μη χρειάζομαι Smartphone αφού έχω και το Samsung Monte που με καλύπτει αλλά βρήκα να το δώσω γιατί το βαρέθηκα.Όλο και κάποια λειτουργία του θα μου φανεί χρήσιμη από το να πάω σε "απλό" κινητό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρετε πού μπορώ να τσεκάρω/αλλάξω το κέντρο μηνυμάτων (sms);

Έχω τη "μαμίσια" ROM.

Edited by tsioy
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!

Μπορει καποιος να μου πει απο που ρυθμιζω τα capacitive πληκτρα να φωτιζουν οταν παιζω με το τηλεφωνο?

Εννοω δηλαδη οταν ειναι αναμενη η οθονη να ειναι κ τα πληκτρα αναμενα.

Τελικα ακυρο, μετα απο τοσο καιρο πρωτη φορα παρατηρησα οτι οταν η οθονη ειναι ανοιχτη αναβουν και τα πληκτρα

αλλα η οθονη λιγο πριν σβησει εντελως κανει μια μικρη μειωση στον φωτισμο της και ταυτοχρονα σβηνουν και τα πληκτρα.

Αλλα και παλι δεν αναβουν μετα εκτος αν κλειδωσεις το κινητο και μετα το ξανανοιξεις!

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να αλλαξω τον explorer εβαλα προεπιλογη το μαμα αλλα θελω να βαλω τον opera

 

Ρυθμίσεις/εφαρμογές/διαχείριση, διαλέγεις το browser και κάνεις εκκαθάριση προεπιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα η οθόνη να μην σβήνει κατά τη διάρκεια της κλήσης για να μπορώ να βλέπω το χρόνο κλήσης και τυχόν αναμονές κλήσεων χωρίς να την ρυθμίσω να είναι συνέχεια ανοιχτή;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις δίπλα στο ακουστικό, έχει δύο δέκτες. Αυτοί ελέγχουν αν βρίσκεται κάποιο αντικείμενο κοντά (δηλ. το κεφάλι) κατά τη διάρκεια της κλήσης. Αν δε βρίσκεται κάτι, επιτρέπουν στην οθόνη να φωτίζει, αν βρίκεται κάτι (δηλ. βάζεις το τηλέφωνο στο αυτί σου και μιλάς) σβήνουν την οθόνη.
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .μηπως ξερει καποιος τπτ ακουστικα συμβατα με το huawei ;γιατι μου κοπηκαν τα δικα του και εχω παρει 2 ζευγαρια απο ebay τα οποια και καλα ηταν για αυτο το τηλεφωνο αλλα τελικα δεν ειναι συμβατα...σας ευχαριστω πολυ...
Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα τι εχει να κανει αυτο με το ideos x5?.... φτανει με τα εντελως out of topic μηνυματα...

πραγματικα μπορει να ακουστω κακος αλλα θα αρχησω να κανω report μηνυματα μονο και μονο επειδη θα ειναι εκτως θεματος... το νημα δεν ειναι "γραφτε ολες τις android αποριες σας..."

 

install greek sms language (καπως ετσι λεγεται) για το go sms. και επελεξε το απο το "supported languages" οπου ειναι στο "send settings" , επισης τικαρε και το "enable locale support.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα τι εχει να κανει αυτο με το ideos x5?.... φτανει με τα εντελως out of topic μηνυματα...

πραγματικα μπορει να ακουστω κακος αλλα θα αρχησω να κανω report μηνυματα μονο και μονο επειδη θα ειναι εκτως θεματος... το νημα δεν ειναι "γραφτε ολες τις android αποριες σας..."

 

install greek sms language (καπως ετσι λεγεται) για το go sms. και επελεξε το απο το "supported languages" οπου ειναι στο "send settings" , επισης τικαρε και το "enable locale support.

 

sorry για το off topic...ευχαριστω για την απαντηση..

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

παιδια η μπαταρια μαλλον του ideos μου τα χει παιξει! και clear battery stats εχω κανει και δεν πιανει τιποτα.οταν το φορτιζω η ενδειξη φτανει μεχρι το 90% και δεν φορτιζει αλλο και η μπαταρια τελειωνει αρκετα γρηγορα,καθε μια μερα το πολυ θελει φορτισμα ενω πριν κραταγε 2-3 μερες. μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω αυθεντικη μπαταρια για το κινητο? εψαξα στο ebay αλλα ειδα οτι ειναι πολυ φθηνες και φοβαμαι μην ειναι μουφες.εχει κανεις να μου προτεινει?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καλό calibration πρώτα και αν έχεις ακόμη πρόβλημα ψάχνεις.

-Αφήνεις την μπαταρία να αδειάσει μέχρι να σβήσει η συσκευή

-Χωρίς να την ανοίξεις τη συνδέεις μέχρι να φορτίσει εντελώς και για 30 λεπτά αφού φορτίσει

-Αποσυνδέεις και ανοίγεις τη συσκευή, κάνεις clear battery stats και τη χρησιμοποιείς πάλι όσπου η μπαταρία να αδειάσει τελείως και να σβήσει.

-Αφήνεις πάλι να φορτίσει εντελώς όπως και πριν.

 

Επίσης δες αν η συσκευή μπαίνει σε deep sleep όταν σβήνει η οθόνη μέσω του cpu spy. Το γρήγορο άδειασμα μπορεί να οφείλεται σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε φορτίζει πάνω απο 90% έχει χαλάσει. Το πρόβλημα με το deep sleep απλά θα στην τέλειωνε πιο γρήγορα, αλλά δεν την εμποδίζει να φτάσει στο 100%. Αν σου φορτίζει και πολύ γρήγορα είναι χαλασμένη σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε φορτίζει πάνω απο 90% έχει χαλάσει. Το πρόβλημα με το deep sleep απλά θα στην τέλειωνε πιο γρήγορα, αλλά δεν την εμποδίζει να φτάσει στο 100%. Αν σου φορτίζει και πολύ γρήγορα είναι χαλασμένη σίγουρα.

 

κανα λινκ για να παρω μια νεα αυθεντικη υπαρχει?

στην εγγυηση πιανεται η μπαταρια?? αλλα αντε να αποδειξω στην wind τι πραγματικα συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε φορτίζει πάνω απο 90% έχει χαλάσει. Το πρόβλημα με το deep sleep απλά θα στην τέλειωνε πιο γρήγορα, αλλά δεν την εμποδίζει να φτάσει στο 100%. Αν σου φορτίζει και πολύ γρήγορα είναι χαλασμένη σίγουρα.

 

αμεσως εχει χαλασει....

 

@jmallen3: 1) η μπαταρια εχει εγγυηση 6 μηνες. 2) δοκιμασε αυτο πρωτα: με ανοιχτη την συσκευη φορτισε το οσο παει (δλδ 90) οπως ειναι και φορτιζει καντου restart (αν το εχει η rom που εχεις καντο απο αυτο, αλλιως με καποιο app, αν δεν εχεις ουτε καν root για να τρεξει το app να κανει restart στην χειρότερη κλειστο κανονικα) και μετα ανοιξε το αμεσως και δες αν θα φορτισει παραπανω (μην διακοψεις ποτε την φορτιση), αν το κανει και κολλησει πχ στο 96 επανελαβε μεχρι να πας 100. οταν πας 100 κανε και ενα battery calibration με το ομώνυμο app.

Link to comment
Share on other sites

αμεσως εχει χαλασει....

 

Με αυτά που είπε ο φίλος αυτό είναι το συμπέρασμα. Χαλάνε καμιά φορά οι μπαταρίες, δεν είναι όλα θέμα calibration.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, πρώτα ελέγχουμε αν δεν υπάρχει θέμα λογισμικού.

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό(η μπαταρία φόρτιζε μέχρι 94%) και τελικά με φλασάρισμα της ρομ μετά από wipe έφτιαξε και δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα με το calibration δημιουργούνται σε αλλαγή rom. Ο φίλος δεν μας είπε αν έκανε κάτι τέτοιο. Αν έχει την αυθεντική δεν υπάρχει λόγος να χάλασαν ξαφνικά τα στατιστικά. Και εγώ (χωρίς custom rom) έκανα ενα calibration γιατί μου έκανε κάτι περίεργα η μπαταρία, αλλά δε μπορώ να πω οτι είδα και καμία διαφορά.

 

Το να σου φορτίζει μέχρι 94% και να κάνεις εκείνη τη στιγμή calibration απλά ορίζει σαν 100% την τάση που πριν θεωρούσε 94%. Δεν αλλάζει τίποτα στην ουσία, απλά σου δείχνει άλλη ένδειξη. Αν έχεις κρατήσει τις ενδείξεις τάσης που είχε πριν στο 94% θα δεις οτι είναι η ίδια τάση που τώρα στη λέει 100%. Σημασία έχει η τάση της μπαταρίας και οχι το αν το κινητό θα την ονομάσει 100% ή 90%.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι θα το λυσει με calibration.... απλα ειπα να το κανει ΑΦΟΥ δοκιμασει την "λυση" που του ειπα ΚΑΙ πετυχει.
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου,που είναι λίγο διαφορετική.

Καταρχήν, υπάρχουν τηλέφωνα που ποτέ δεν φτάνουν σε φόρτιση το 100%(nexus s)

χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα.Όσοι θέλουν λεπτομέρειες για την διαδικασία της

φόρτισης,αξίζει να διαβάσετε αυτό:

http://www.androidpolice.com/2010/12/14/your-battery-gauge-is-lying-to-you-everything-you-need-to-know-about-bump-charging-and-inconsistent-battery-drain/

Πιστεύω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις μικρής αυτονομίας,φταίει κάποια

εφαρμογή,κι όχι η μπαταρία,που άλλωστε είναι και λίγων μηνών.Γι αυτό και

πρώτα απ' όλα τσεκάρουμε με το cpu spy,οτι το τηλ μπαίνει σε deep sleep,

όταν είναι κλειστό.Αλλιώς δεν έχει νόημα η συζήτηση.Πρόσφατα είχα ανάλογο

πρόβλημα,όταν μετά την εγκατάσταση του lookout security η αυτονομία έπεσε

περίπου στο μισό.Έβγαλα ένα-ένα τα τελευταία προγράμματα μέχρι να βρώ το

υπεύθυνο.

Επίσης η τάση δεν συμπίπτει με το φορτίο της μπαταρίας, μιας και αυξομειώνεται

κατά την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η τάση δεν συμπίπτει με το φορτίο της μπαταρίας, μιας και αυξομειώνεται

κατά την χρήση.

 

Έχω γράψει 2-3 σελίδες πιο πίσω πως συνδέεται η τάση με το φορτίο. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι παιδες

εχω ενα θεμα με τους υποτιτλους εδω κ 2 μερες ισως κατι να πειραξα χωρις να το καταλαβα.

στην αρχη εβγαζε ιερογλυφικα κ τωρα δεν τους βγαζει καθολου.κ στο mobo κ στο rockplayerlite

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτό θα έπρεπε να το γράψεις στο θέμα των εφαρμογών και οχι εδώ, rock και mobo είναι το ίδιο πράγμα (και τα δυο χρησιμοποιούν ffmpeg). Για να βλέπεις υπότιτλους επιλέγεις show subtitle και char set iso-8859-7 που είναι τα Ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...