Jump to content

Πρόβλημα οθόνης στα Nokia N8 / C7


thsss
 Κοινοποίηση

Έχετε πρόβλημα κόκκινης οθόνης;  

142 members have voted

  1. 1. Έχετε πρόβλημα κόκκινης οθόνης;

    • Ναι και είναι ελληνικό
    • Ναι και είναι παραεισαγωγή
    • Όχι και είναι ελληνικό
    • Όχι και είναι παραεισαγωγή


Recommended Posts

το μονο που μπορω να σας πω ειναι μην γενικευετε και μην δημιουργειτε πανικο και ψευδαισθησεις σε χρηστες. κυκλοφορουν πολλα κινητα με παιδια που δεν μπαινουν στο φορουμ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το μονο που μπορω να σας πω ειναι μην γενικευετε και μην δημιουργειτε πανικο και ψευδαισθησεις σε χρηστες. κυκλοφορουν πολλα κινητα με παιδια που δεν μπαινουν στο φορουμ

 

Φίλε μου η κοκκινίλα στο δικό μου πάντως δεν είναι καθόλου ψευδαίσθηση αλλά 100% πραγματική. Αν το δικό σου δεν έχει την κοκκινίλα και δεν θα σε πείραζε και να την είχε τότε ευχαρίστως ανταλλάζω το δικό μου με το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λύση μερική υπάρχει...

Τερματίστε το φωτισμό της οθόνης με το LIGHT CONTROL και θα ησυχάσετε... Λίγη μπαταρία θα καίει παραπάνω το κινητό αλλά τουλάχιστον θα το ευχαριστηθείτε:cool:

Γιατί πέραν του γκρι όλα τα χρώματα της οθόνης είναι το λιγότερο...καταπληκτικά:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλο προβλημα με το C7 μου και σκεφτομουν να απαιτησω αλλαγη συσκευης μιας και μετα απο μια επισκευη το προβλημα παραμενει. με αυτα που διαβαζω ομως για τις οθονες μου εχει παει να.... θα κατσω με το προβλημα, δε βαριεσαι. απλα η ΝΟΚΙΑ πεθανε για μενα (μετα απο καμμια 10αρια συσκευες που αγορασα).

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλο προβλημα με το C7 μου και σκεφτομουν να απαιτησω αλλαγη συσκευης μιας και μετα απο μια επισκευη το προβλημα παραμενει. με αυτα που διαβαζω ομως για τις οθονες μου εχει παει να.... θα κατσω με το προβλημα, δε βαριεσαι. απλα η ΝΟΚΙΑ πεθανε για μενα (μετα απο καμμια 10αρια συσκευες που αγορασα).

 

Δεν είναι ουσιαστικό το πρόβλημα. Ούτε ιδιαίτερα εμφανές. Σε μία συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι υπάρχει ένας τόνος μωβ.

Η οθόνη παραμένει καταπληκτική.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πριν από λίγη ώρα παρέλαβα το Ν8 από το ΝΟΚΙΑ care. Ένα έχω να σας πω. Το τηλ μου έκανε μια υπέροχη βόλτα μέχρι την Φινλανδία και γύρισε πίσω όπως ακριβώς το έστειλα. Δεν κάνανε τπτ. Τι άλλο πρέπει να γίνει δλδ. Σήμερα το σύγκρινα με το Ν8 του κολλητού μου, όπου και σε κείνον εμφανίζεται η κοκκινίλα τελικά αλλά σε μικρότερο βαθμό και δεν είναι ιδιαίτερα αντιληπτό. Εμένα κάνει μπαμ. Τελευταία μου επιλογή το ΝΟΚΙΑ care στον Εύοσμο. Αν και πιστεύω πως θα έπρεπε να ήταν η πρώτη μπας και ξεμπέρδευα νωρίτερα. Ο υπάλληλος στο κατάστημα δεν γνώριζε, είναι δυνατόν;, για το θέμα της κοκκινίλας μέχρι που κατέβασα απο το ιντερνετ την φωτο με τις αποχρώσεις του γκρι και μου είπε πως όντως έχει μεγάλο πρόβλημα και να το αφήσω να μου την αλλάξει με άλλη. Του είπα ευχαριστώ αλλά δεν προλαβαίνω να το αφήσω άλλες 2 μέρες και να το παραλάβω με το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όταν βάζω ασπρο φόντο σε screensaver για να δω άμα υπάρχει κοκκινίλα υπάρχει πάνω ίσα ίσα μια σκια στο άσπρο αυτό ειναι η κοκκινίλα?Επίσης δεν εμφανίζεται πουθενά αλλού εκτός από εκει.Υπαρχει ενδεχόμενο να μεγαλώσει αν είναι κοκκονιλα?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Από την αγορά του Ν8 και διαβάζοντας τα γραφόμενα σας εδώ διαπίστωσα και εγώ την κοκινίλα στο μισό ημισφαίριο του ρολογιού που πριν νόμιζα οτι είναι ο χρωματισμός του ρολογιού έτσι ντεγκραντέ που δείχνει.(Ασε που μ'αρέσει έτσι κιόλας:lol:) .Η κοκινίλα όμως φαίνεται και στις ταινίες σε σκηνές με χαμηλή φωτεινότητα και απευθύνθηκα σε Nokia Care να για να αλλάξω οθόνη αφού διαπίστωσαν το πρόβλημα. Απλά επειδή στράβωσα στο να το αποχωριστώ το μονάκριβό μου καινούργιο γαρ και σούπερ κατά τα άλλα N8, η λύση για μένα είναι η εξής.Λέγεται QTorch και εξαφανίζει το πρόβλημά μου σύν ότι στις ταινίες και στις φωτό απογειώνεται η απόδοση της amoled για τέλειο μαύρο και υψηλή φωτεινότητα. Αυτό είναι το πρώτο μου post ελπίζω να το τσεκάρετε όσοι έχουν πρόβλημα και θα χαρώ σε μιά απάντηση η απορία :D.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κοκκινίλα εμφανίζεται μόνο στο ασημί Nokia N8 η και στα άλλα χρώματα;

 

σε ολα...:worry:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καποιος αξιοποιστος τροπος αντιμετωπισης;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

καποιος αξιοποιστος τροπος αντιμετωπισης;;;

 

σε nokia care...

 

Χθες είδα ένα επεισόδιο house και κάποια στιγμή η διευθύντρια του είχε κόκκινο μαλλί και κόκκινα ρούχα... Και στον υπολογιστή ήταν μαύρα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστη λύση στο πρόβλημά μας είναι να συνδέσουμε το n8 με την Σούπερ Ντούπερ τηλεορασάρα μας ή τον προβολέα μας μέσω hdmi και εκεί να δούμε την ταινία μας εντυπωσιάζοντας τους πάντες (ποιό άλλο smartphone το κάνει αυτό με αξιώσεις?:lol: Σοβαρά τώρα είναι πολύ κουραστικό όσο ποιοτική και να είναι η εικόνα σε μια μικρούλα οθόνη να βλέπεις ένα έργο.Την οθόνη στο κινητό την χρησιμοποιώ σαν προεπισκόπηση σε φωτό η video και μιά χαρά δουλεύει.Οταν στο μέλλον χρειαστεί να αλλάξω Μπαταρία τότε ίσως αλλάξω μόνος μου και την Οθόνη,κυκλοφορούν οδηγίες στο youtube για αυτό.Στο ebay βρίσκεις οθόνη με 35 Eυρώ.Και θα έχω και την χαρά ότι το έφτιαξα μόνος μου και το πρόσεξα.
Link to comment
Share on other sites

Το Nokia Care είναι η λύση. Εγώ πήγα σήμερα σε αυτό του Αιγίου και ο Άγγελος (υπεύθυνος) μου άλλαξε την οθόνη μέσα στην εγγύηση και τώρα το Ν8 είναι τέλειο. Η εξυπηρέτηση του συγκεκριμένου Nokia Care είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα για την ευρύτερη περιοχή της επαρχίας.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Έχει προβεί σε αντικατάσταση προβληματικής οθόνης σε Ν8 κάποιος που μένει Αθήνα ;

 

Aν ναι σε ποιό nokia care ;

 

Έχω βαρεθεί να ρωτάω στο Π. Φάληρο, όλο από 15θήμερο σε 15θήμερο μου λένε .

 

Ευχαριστώ

Edited by mspant
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα δε το ηξερα!! Εαν το αγορασω παραεισαγωγης απο καποιο e-shop θα μπορω να το παω στο nokia care; Θα πληρωσω;

 

Μπορει καποιος να δειξει καποιο βιντεακι που να δειχνει το προβλημα;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα δε το ηξερα!! Εαν το αγορασω παραεισαγωγης απο καποιο e-shop θα μπορω να το παω στο nokia care; Θα πληρωσω;

 

Ναι μπορεις

Παντως δεν ειναι σιγουρο οτι και αυτη που θα σου βαλουν δεν θα εχει εστω και λιγο το ιδιο προβλημα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις

Παντως δεν ειναι σιγουρο οτι και αυτη που θα σου βαλουν δεν θα εχει εστω και λιγο το ιδιο προβλημα

 

όπως επίσης δεν είναι σίγουρο ότι το κινητό που θα αγοράσει θα έχει και το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω πως στην καθημερινη χρηση δεν καταλαβαινεις κοκκινιλα,μονο σε ταινιες με σκοτεινες σκηνες.Δεν ειναι κατι τραγικο δηλαδη.
Link to comment
Share on other sites

Καποιο βιντεο να δω το προβλημα;

 

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ6h5odEts

Οσα βιντεάκια και να δεις αν σου τύχει εσένα σε καινούργιο Ν8 είναι άγριο ξενερωμα....τα πιο πολλά eshops πουλάνε συσκευές παραεισαγωγής που κατα το 80% μπορεί να σου τύχει η φόλα και μετά πιαστο αυγό και κουρευτο....;):(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το δοκιμασε κανενας? http://www.youtube.com/watch?v=nvDPk5W-jEY&feature=c%C2%ADhannel_video_title%EF%BB%BF

Κανει τιποτα 'η μουφα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το δοκιμασε κανενας? http://www.youtube.com/watch?v=nvDPk5W-jEY&feature=c%C2%ADhannel_video_title%EF%BB%BF

Κανει τιποτα 'η μουφα?

 

μούφα είναι φίλε μου. το πρόβλημα ή το έχεις ή δεν το έχεις το να αυξήσεις τη φωτεινότητα για να μην είναι τόσο ορατό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

True.Απλα μειωνει καπως το προβλημα.Δοκιμασμενο και απο μενα που εχω βαλει σχεδον μια σαιζον True Blood στο Ν8.Βεβαια σε μενα δεν ειναι και τραγικο,αλλα μειωνεται το προβλημα με φουλ φωτεινοτητα.Αν και κατα τα αλλα η οθονη του ειναι σουπερ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...