Jump to content

[Επίσημο] Nokia E6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει στο Πλαίσιο και σε όποιο κατάστημα ρώτησα δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα.Γιατί πούλησα το ολοκαίνουργιο μου Ε5 ο βλάκας?

 

Κάποιο άλλο κατάστημα ρε παίδες?

 

Τα καταστήματα της Wind έχουν ελληνικά Ε6.

 

Επι του Ε6 τωρα να πω οτι το push email (mail for exchange) σε λογαριασμο gmail (google apps with domain) δουλευει τελεια. Οταν ειναι ρυθμισμενο σε always on ερχεται το μηνυμα εντος 7-10 δευτερολεπτων απο την ωρα που εμφανιζεται στο inbox του gmail

 

Έτσι δε σου ξοδεύει περισσότερη μπαταρία αφού ελέγχει συνέχεια για το εάν υπάρχει καινούργιο μήνυμα?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι δε σου ξοδεύει περισσότερη μπαταρία αφού ελέγχει συνέχεια για το εάν υπάρχει καινούργιο μήνυμα?

 

αυτο ειναι σιγουρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα της Wind έχουν ελληνικά Ε6.

 

 

 

Έτσι δε σου ξοδεύει περισσότερη μπαταρία αφού ελέγχει συνέχεια για το εάν υπάρχει καινούργιο μήνυμα?

 

Οχι!

 

Δεν ελεγχει συνεχεια αν εχει email. Απλα το email γινεται push στην συσκευη και η συσκευη το τραβαει με το που ενημερωθει απο τον server στον οποιο ειναι μονιμα συνδεδεμενο.

 

Ετσι γινεται εξοικονομηση ενεργειας καθως δεν γινονται απανωτα logins - check email - logouts και η μπαταρια κραταει μεν λιγοτερο απο οτι αν δεν υπηρχε καθολου συνδεση δεδομενων ( αυτο εξυπακουεται ) αλλα δεν ξοδευει περισσοτερη μπαταρια απτο να εχεις timed login και να κανεις check το email ανα τακτα-περιοδικα χρονικα διαστηματα.

 

Ετσι λειτουργουν και τα blackberry, το iphone και γενικα οποιοδηποτε κινητο "σεβεται" τον εαυτο του ( αν υπαρχει τετοιο πραγμα δηλαδη ).

 

Δες και εδω : http://en.wikipedia.org/wiki/Push_email

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα της Wind έχουν ελληνικά Ε6.

 

διαφημιζει το μαυρο. Ξερεις αν το φερνει και σε ασπρο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι!

 

Δεν ελεγχει συνεχεια αν εχει email. Απλα το email γινεται push στην συσκευη και η συσκευη το τραβαει με το που ενημερωθει απο τον server στον οποιο ειναι μονιμα συνδεδεμενο.

 

Ετσι γινεται εξοικονομηση ενεργειας καθως δεν γινονται απανωτα logins - check email - logouts και η μπαταρια κραταει μεν λιγοτερο απο οτι αν δεν υπηρχε καθολου συνδεση δεδομενων ( αυτο εξυπακουεται ) αλλα δεν ξοδευει περισσοτερη μπαταρια απτο να εχεις timed login και να κανεις check το email ανα τακτα-περιοδικα χρονικα διαστηματα.

 

Ετσι λειτουργουν και τα blackberry, το iphone και γενικα οποιοδηποτε κινητο "σεβεται" τον εαυτο του ( αν υπαρχει τετοιο πραγμα δηλαδη ).

 

Δες και εδω : http://en.wikipedia.org/wiki/Push_email

 

αυτο ειναι πολυ ενδιαφέρον.... Εγω εχω 4 λογαριασμούς εμαιλ που ελέγχω καθε 2 ώρες. Αρα ολα μπορώ να τα ρύθμισω μεσω του mail for exchange? Εχει κανενα μειονέκτημα σε σχεση με αυτο που χρησιμοποιώ σημερα??

Link to comment
Share on other sites

Η Wind δεν το έχει πια στην σελίδα της.

 

http://www.cosmodata.gr/category/830/smartphones-kinita/page/9

 

Εστειλα email και μου απαντήσανε :

 

Cosmodata Τμήμα Αναλωσίμων " Οικονόμου Αγγελική " b2b@cosmodata.gr

3:28 PM (37 minutes ago)

QWERTY keyboard ΝΑΙ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ KEYBOARD ΝΑΙ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ MENU NAI

 

Είναι καλή η τιμή ή το έχει βρει κάποιος φτηνότερα?

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

Η Wind δεν το έχει πια στην σελίδα

 

 

το εχει στο τελευταιο φυλλαδιο που μπορεις να το δεις μεσα απο το σαιτ της

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα καινουργιο απο τον Mr Mobile στην Πανεπιστημιου.

Οσο για την καταναλωση μπαταριας με το always on εγω το εχω ρυθμισει να ειναι always on καθε μερα απο 09.00 εως 21.00

Δευτερη μερα σημερα και η μπαταρια ειναι στην μεση. Αρα λοιπον 3 μερες αν κραταει το θεωρω πολυ καλο.

Επισης παιζει ρολο και ο τυπος της συνδεσης. Αν χρησιμοποιει το ιντερνετ του παροχου δεν καταναλωνει τοσο πολυ. Αν εισαι σπιτι και βρισκει το wifi και συνδεεται με αυτο τοτε καταναλωνει περισσοτερο.

Μπορεις να τα ρυθμισεις αυτα βαζοντας τα σωστα priorities στην συνδεση για internet.

Edited by Fotis_Greece
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα καινουργιο απο τον Mr Mobile στην Πανεπιστημιου.

Οσο για την καταναλωση μπαταριας με το always on εγω το εχω ρυθμισει να ειναι always on καθε μερα απο 09.00 εως 21.00

Δευτερη μερα σημερα και η μπαταρια ειναι στην μεση. Αρα λοιπον 3 μερες αν κραταει το θεωρω πολυ καλο.

Επισης παιζει ρολο και ο τυπος της συνδεσης. Αν χρησιμοποιει το ιντερνετ του παροχου δεν καταναλωνει τοσο πολυ. Αν εισαι σπιτι και βρισκει το wifi και συνδεεται με αυτο τοτε καταναλωνει περισσοτερο.

Μπορεις να τα ρυθμισεις αυτα βαζοντας τα σωστα priorities στην συνδεση για internet.

 

 

Παιδια, το wifi τρωει λιγοτερη μπαταρια. Διαπιστωμενο σε ολες τις συσκευες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι πολυ ενδιαφέρον.... Εγω εχω 4 λογαριασμούς εμαιλ που ελέγχω καθε 2 ώρες. Αρα ολα μπορώ να τα ρύθμισω μεσω του mail for exchange? Εχει κανενα μειονέκτημα σε σχεση με αυτο που χρησιμοποιώ σημερα??

 

Θα το ρυθμισεις ειτε με το nokia email for exchange ειτε θα το βαλεις αυτοματο ελεγχο στα email συνεχεια και οχι καθε 2 ωρες πχ.

 

Εγω εχω 4 email τα οποια τα χρειαζομαι για την δουλεια, τα εχω μεσω του gmail συνδεδεμενα ωστε να εχω tags κλπ για οργανωση και χρησιμοποιω το Profimail το οποιο το εχω αγορασει γιατι πιστευω αξιζει τα λεφτα του καθως ειναι το σοβαροτερο mail client τουλαχιστον για την symbian πλατφορμα.

 

Η μπαταρια σου θα κραταει πολυ περισσοτερο πλεον καθως δεν θα κανει login - check - logout το οποιο καταναλωνει παρα πολλη ενεργεια αλλα θα ειναι σε ενα standby mode, το οποιο ναι μεν θα εχει περισσοτερη καταναλωση απο το να μην υπηρχε καθολου συνδεση αλλα τα επιπεδα της αυτονομιας θα αυξηθουν.

 

Εγω ενημερωτικα, με βαρια χρηση καθε μερα ( στο Ε5 ομως ), με το profimail μονιμα ανοικτο και συνδεδεμενο απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 1 το βραδυ σε wifi οποτε ειμαι σπιτι και gprs/3g οποτε ειμαι εξω, γυρω στην μιση - μια ωρα κλησεις καθε μερα τουλαχιστον + 100 sms καθως και εναν μεσο ορο 15 emails, και λιγακι πιο σπανια ( πχ 3 φορες τη βδομαδα για 1 ωρα ) χρηση του gps, κραταει απο μια μερα ΓΕΜΑΤΗ μεχρι και 2 εφοσον προσεξω λιγακι και το εχω σε προφιλ χωρις δονηση ας πουμε οταν το εχω σπιτι που δεν χρειαζεται κιολας.

 

Αντιστοιχα παλια που ειχα και το bluetooth headset συνδεδεμενο, με την ιδια χρηση, κρατουσε maximum 1μιση μερα αλλα ενταξει δικαιολογειται πιστευω.

 

Φυσικα, αυτο εχει νοημα εαν τα emails που ειναι να σου στελνουν πρεπει να τα βλεπεις εκεινη την στιγμη και οχι μετα απο καποια ωρα ( πχ εστω και 10-20 λεπτα ). Αλλα η διαφορα υπαρχει και ειναι αισθητη.

 

Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλή χρονιά.

 

υπαρχει κάποια υπηρεσια/προγραμμα εστω και επι πληρωμη σε στυλ cloud storage?

πχ θελω να μου στειλουν ενα αρχειο με email να φτασει στο storage και εγω να μπω μεσω κινητου και να το κατεβάσω;

 

το ρωταω γιατι προσφατα μου στειλαν ενα pdf μεσω gmail γυρω στα 7ΜΒ και το gmail αρνηθηκε να το κατεβασω μεσω κινητου γιατι λέει οτι ειναι υπερβολικά μεγάλο μεγεθος (;;; )

ετσι μου το στειλαν σε καποιο αλλο λογαριασμο imap και κατεβηκε.

 

ή επισης αν υπαρχει καποιο app ωστε να συνδεομαι απομακρυσμενα στο home server που εχω και να τραβαω οτι αρχειο θέλω.

(απο κοινοχρηστο εννοειται φακελο γιατι εκει μπορω να το ρυθμισω να τραβαει τα αρχεια συνημενα απο email που μου στελνουν, αλλα δεν ξερω πως να μπω απο το κινητο στον κοινοχρηστο φακελο)

 

και καλη χρονια :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλή χρονιά.

 

υπαρχει κάποια υπηρεσια/προγραμμα εστω και επι πληρωμη σε στυλ cloud storage?

πχ θελω να μου στειλουν ενα αρχειο με email να φτασει στο storage και εγω να μπω μεσω κινητου και να το κατεβάσω;

 

το ρωταω γιατι προσφατα μου στειλαν ενα pdf μεσω gmail γυρω στα 7ΜΒ και το gmail αρνηθηκε να το κατεβασω μεσω κινητου γιατι λέει οτι ειναι υπερβολικά μεγάλο μεγεθος (;;; )

ετσι μου το στειλαν σε καποιο αλλο λογαριασμο imap και κατεβηκε.

 

ή επισης αν υπαρχει καποιο app ωστε να συνδεομαι απομακρυσμενα στο home server που εχω και να τραβαω οτι αρχειο θέλω.

(απο κοινοχρηστο εννοειται φακελο γιατι εκει μπορω να το ρυθμισω να τραβαει τα αρχεια συνημενα απο email που μου στελνουν, αλλα δεν ξερω πως να μπω απο το κινητο στον κοινοχρηστο φακελο)

 

και καλη χρονια :)

Dropbox.

Google it. Ειναι και δωρεαν μεχρι μια χωρητικοτητα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα καινουργιο απο τον Mr Mobile στην Πανεπιστημιου.

Πως εξηγείται τόσο μεγάλη διαφορά τιμής στα παρα εισαγωγής απο τα "κανονικά" εισαγωγής?

 

Να περιμένω λίγο διάστημα να πέση η τιμή του και στα κανονικά εισαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους

 

Μόλις απέκτησα το κινητό και ήθελα να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κανείς το D-pad για να το κάνει φωτιζόμενο,σε κάποιο Nokia care κατάστημα?

 

http://i40.tinypic.com/23t5bti.jpg

 

http://i40.tinypic.com/14aem9h.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,παρε το e6 με κλειστα ματια,εγω ειχα n8 και το εδωσα για αυτο το τηλ,ειχα και το e5 η μερα με την νυχτα,τα μονα αρνητικα που εχει ειναι οτι:δεν εχει το ηχειο που εχει το e5 και ειναι λιγο ποιο βαρυ

 

Καλή χρονιά

Εννοείς οτι το ηχείο στο ακουστικό του Ε5 ήταν καλύτερο?, πιο δυνατό?, άκουγες καλύτερα απο ότι είναι στο Ε6?

 

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει πολύ το Ε6 αλλά η ένταση απο το ακουστικό παίζει μεγάλο ρόλο για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

To ακουστικο το Ε5 ειναι ποιο δυνατο απο του Ε6. Βασικα του Ε5 ειναι παρα πολυ δυνατο

Στα τεστ του gsmarena αναγραφει και τα αποτελεσματα τη δοκιμη του ηχειου

http://www.gsmarena.com/nokia_e5-review-504p4.php

 

Speakerphone test Voice, dB Pink noise/ Music, dB Ringing phone, dB Overal score

Nokia E5 75.1 66.2 75.7 Good

Speakerphone test Voice, dB Pink noise/ Music, dB Ringing phone, dB Overal score

Nokia E6 68.8 61.5 70.7 Average

Τωρα γιατι ειναι πιο φτηνα τα παραεισαγωγης δεν ξερω, αλλωστε η Νοκια πουλαω μεσω των παροχω αν δεν κανω λαθος τωρα οποτε απλα η Ιταλικη Wind (αν κρινω απο το product code) αγοραζει πιο φτηνα και τα δινει και εδω.

 

@malestrom Εγω εχω μιλησει με το Νοκια care στην Αλεξανδρας και μου ειπανε να παρω μεσα Ιανουαριου μηπως εχουν ερθει τοτε τα ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα της Wind έχουν ελληνικά Ε6.

ξερουμε τιμη παιδιά;

 

το εχει κανονικα η wind, στα 399 €.

εγω το πηρα πριν 1 μηνα απο το birdphone.gr, εισαγωγη απο Ιταλια, στα 278€.

αψογο!!

 

ερωτηση:

δεν εχω καταλαβει ακομα τι κανει το communicator...:ninja:

καποια βοηθεια???

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

δεν εχω καταλαβει ακομα τι κανει το communicator...:ninja:

καποια βοηθεια???

 

Απο οτι ξερω ειναι κατι σαν msn αλλα μεσω exchange server. Δηλ πρεπει να εχεις εταιρικο email.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox.

Google it. Ειναι και δωρεαν μεχρι μια χωρητικοτητα.

 

καλη χρονιά καταρχάς,

φιλε μου το ειχα υποψην το dropbox αλλά

σ'ευχαριστώ γιατι ψαχνοντας για πληροφοριες σχετικα με αυτό διαβασα οτι μπορεί να κανει αντιστοιχηση δισκου σε δικτυο (map drive location) και να βλεπεις τα αρχεια ακριβως οπως το c:, d: , καρτα μνημης κλπ.

οποτε δεν μου χρειαζεται, πλεον βλεπω απο οπου και να ειμαι τα αρχεια του home server μου :up:

 

ασε που ενα app που λεγεται ndrop δεν ειναι και τοσο καλό ουτε εχει βγαλει η dropbox δικο της app.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν και πως μπορω να γραψω μια καταχωρηση στο ημερολογιο η οποια να μην ειναι αιτημα συσκεψης ή επετειος ή υποχρεωση και να ειναι καθαρα και μονο event? Δηλ θελω να καταγραφω καθε μερα πχ τι εκανα στην δουλεια μου και μετα μεσω του exchange mail που εχω να συγχρονιζει το ημερολογιο μου. Αλλα οσο και να προσπαθησα μονο αιτημα συσκεψης ή επετειος ή υποχρεωση μου δινει να επιλεξω.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν επιλεξεις τιποτα στη συσκεψη αλλα ακριβως απο κάτω τσεκαρεις το γεγονος ημερησιας διαρκειας δεν σε βολευει;

αλλιως μονο σε σημειωση μπορει να γινει αυτό και να το στειλεις μετα με email μεσω exchange.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν επιλεξεις τιποτα στη συσκεψη αλλα ακριβως απο κάτω τσεκαρεις το γεγονος ημερησιας διαρκειας δεν σε βολευει;

αλλιως μονο σε σημειωση μπορει να γινει αυτό και να το στειλεις μετα με email μεσω exchange.

 

Αν το κανω ετσι τοτε και στο Outlook θα το δειχνει ως συσκεψη. Το θεμα ειναι οτι σε αλλες συσκευες της πλακας μπορεις να δημιουργησεις ενα event. :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε το e5 δεν το φτανει κανενα κινητο,σε δυναμη ηχου.το e6 με βαση το 10 παιρνει 7.καμια σχεση αν εχεις συνηθησει το e5 θα ξενερωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα..

Εκατσα και διαβασα αρκετες παρουσιασεις και ολες τις σελιδες για το Ε6, ομολογω πως ακομα δεν εχω πειστει 100%.

Ειμαι λιγακι ιδιοτροπος ανθρωπος ως προς τις συνηθειες και τις επιλογες μου, γι'αυτο και θελω να ρωτησω καποιους κατοχους 1-2-3 πραγματα.

Αρχικα ειμαι κατοχος Ε5 και οπως ειπα δυσκολα αλλαζω πραγματακια, δεν με βολευουν android, ios, win τιποτα..

Οι διαφορες του Ε6 με το Ε5 ως προς τη λειτουργικοτητα του ειναι μεγαλες?

Το qwerty εχει συντομευσεις συνδιασμων οπως το Ε5 (π.χ. Spacebar = φακος, ctrl+sym = γλωσσα)

Η διαφορες με το Anna & Belle που διαβαζω περιπου ποιες ειναι? δηλαδη μολις βγει το belle για το Ε6 θα αλλαξει ριζικα ή καμια σχεση?

 

Γενικα, για εναν ανθρωπο που μιλαει αρκετες ωρες (ειναι ευχαριστημενος με τη μπαταρια του Ε5), SMS, δουλευει τον Ιστο για κυριες σελιδες, Emails, Χαρτες Ovi... Να προχωρησει στο Ε6 απο το Ε5 ??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν καποιες ερωτησεις ειναι ανουσιες. :X

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...