Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ααα οκκ!!! ρε παιδια τι ζιγκλερ να βαλω μαζι με εξατμιση gianelli reverse για το καινουργιο το runner?? please βοηθηστε μεεεεε.....:-(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλυτερα να το πας στον μαστορα σου....αυτος σιγουρα θα ξερει!
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

μπααα....εδω που ειμαι ειναι σκατα!!!Ολοι κλεφτες και δν κανουν και τοσο καλη δουλεια!! ρε stan180 μηπως μπορεις να μαθεις? :-/
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο αδερφος μου ειχε ενα κινεζικο σκουτερ και επειδη πηρε καινουριο μηχανακι το πηρα εγω και θελω να το φτιαξω λιγο. Τι μου προτεινετε να αλλαξω επειδη δεν γνωριζω πολλα. Αν αλλαξω εξατμιση πιστονια καρμπιρατερ γραναζια θα ανεβουν καθολου οι επιδοσεις? Τι αλλο χρειαζετε?
Link to comment
Share on other sites

Oι επιδοσεις θα ανεβουν αλλα αν μπορει πες μας μαρκα για να δουμε τι υπαρχει για αυτο:).

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Ολα σχεδον τα παπακια και τα σκουτερακια απο την κινα ειναι πανομοιοτυπα μεταξυ τους μηχανικα.Ειναι πλεον τοσο διαδεδομενα που νομιζω οτι ακομα και η malossi εχει βγαλει κιτακια για αυτα.Ανετα μπορει να βρει απο παλια που εχω κοιταξει στο scooter-center κιτ 80-90 κυβικα που με εξατμιση, απο 3 ιππους που ειναι τα 50αρια ,φτανουν στους 8-9!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια θελω να σας κανω μερικες ερωτισεις.

Σε ενα μηνα περιπου θα παρω το Gilera Runner SP 50cc καινουριο. Αξιζει τα λευτα του? Μολις το παρω το μηχανακι θα εχει κοφτες? Και μετα το στροσιμο αμα παω να βγαλω τους κοφτες ποσο τελικη θα εχει ? Α! Και λεω να το βαλω και μια εξατμιση ποια λετε να βαλω, θα δω διαφορα με τιν εξατμιση? Να ξερετε δεν θελω να το πειραξω θα το αφησω μανισιο .

 

Συγγνωμη που σας φορτοσα με ερωτισεις αλλα θελω να ξερω τι μηχανακι θα παρω.:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω δεν το πηρα καινουριο δεν ξερω τι γινεται με τους κοφτες. Το ειχα παρει με 1000 χλμ δηλαδη σχεδον καινουριο.Αυτο που ξερω ομως να σου πω ειναι οτι το μηχανακι τα αξιζει τα λεφτα του,για μενα ειναι το πιο καλο 50cc που μπορεις να παρεις ειναι το πιο ομορφο εχει πολυ καλες επιδοσεις και ειναι αξιοπιστο.Εγω εχω πιασει μεχρι 90 που ειναι πολλα για 50cc μηχανακι και η εξατμιση εχει διαφορα απ'οτι μου ειπε ενα παιδι απο το forum τωρα για μαρκα δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια.Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη γι΄αυτο ειναι τα forum για να συζηταμε.Κι εγω ας πουμε οταν ειχα γραφτει ειχα ρωτησει τα παντα για το gilera να ναι καλα ο jιmarass που μου τα ειπε ολα Edited by gilera_46
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας παίδες...είμαι κάτοχος εδώ και δύο χρόνια του runner 50 SP(το καινούριο),είναι μαμάτο και έχω κάνει περίπου 21.000km.Το ερωτημά μου είναι αν βρήσκετε φυσιολογική τη κατανάλωση βενζίνης 6,5L/100km...Μου φαίνονται πολλά,σε συνδιασμό και με το λάδι,δηλαδή με φούλ ντεπόζιτο(7L)έχω αυτονομία περίπου 110km...Τα δικά σας Runner στα τα ίδια κυμαίνονται?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες...είμαι κάτοχος εδώ και δύο χρόνια του runner 50 SP(το καινούριο),είναι μαμάτο και έχω κάνει περίπου 21.000km.Το ερωτημά μου είναι αν βρήσκετε φυσιολογική τη κατανάλωση βενζίνης 6,5L/100km...Μου φαίνονται πολλά,σε συνδιασμό και με το λάδι,δηλαδή με φούλ ντεπόζιτο(7L)έχω αυτονομία περίπου 110km...Τα δικά σας Runner στα τα ίδια κυμαίνονται?

 

Οχι, εγω προσωπικα καθόλου φυσιολογική. Εμένα με το παλιο ρεζερβουαρ που εχει το δικό μου (~12 λιτρα) βγάζω 400χμ και το έχω και ελαφρα βελτιωμενο και απο λάδι βάζω ένα λίτρο ανα 1200χμ περίπου. Φυσικά παίζει ρόλο και πως το δουλεύεις. Αν το εχεις ολη μερα γκαζι-φρενο απο φαναρι σε φαναρι...φυσικα θα κάψει περισσοτερο, αλλα και πάλι όχι κι ετσι.... Φαντάσου οτι το αμάξι μου που ειναι 1.400cc καίει 6 λίτρα.......:p

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες...είμαι κάτοχος εδώ και δύο χρόνια του runner 50 SP(το καινούριο),είναι μαμάτο και έχω κάνει περίπου 21.000km.Το ερωτημά μου είναι αν βρήσκετε φυσιολογική τη κατανάλωση βενζίνης 6,5L/100km...Μου φαίνονται πολλά,σε συνδιασμό και με το λάδι,δηλαδή με φούλ ντεπόζιτο(7L)έχω αυτονομία περίπου 110km...Τα δικά σας Runner στα τα ίδια κυμαίνονται?

Πολλα καιει αλλα αμα ξεκινας με τερμα γκαζι και συνεχεια δουλευει το μοτερ στα "κοκκινα" ειναι φυσιολογικη η τιμη που αναφερεις.

τωρα βαλε στα υποψην σου και την ακριβη τιμη της αμολυβδης.επισης αλλαξε και κανα βενζιναδικο.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.Στην αρχή,όταν ήταν καινούριο με έβγαζε περίπου 120-125km,ενώ τώρα 110.Δεν είναι τεράστια η διαφορά,πηγαίνω όντως με τέρμα γκάζι,αλλα το περίεργο με αυτό το μηχανάκι είναι οτι και με ήρεμη,φυσιολογική οδίγηση,πάλι στα ίδια είναι περίπου,το πολύ +5-6km να με βγάλει...τα δικά σας πόσο καίνε?Κανένας με μαμάτο Runner SP?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.Στην αρχή,όταν ήταν καινούριο με έβγαζε περίπου 120-125km,ενώ τώρα 110.Δεν είναι τεράστια η διαφορά,πηγαίνω όντως με τέρμα γκάζι,αλλα το περίεργο με αυτό το μηχανάκι είναι οτι και με ήρεμη,φυσιολογική οδίγηση,πάλι στα ίδια είναι περίπου,το πολύ +5-6km να με βγάλει...τα δικά σας πόσο καίνε?Κανένας με μαμάτο Runner SP?

Το σημαντικο ειναι οταν ξεκινας να μην δεινεις τερμα γκαζι,να ανεβαζεις στροφες ομαλα.

μην ξεχνας οτι εχεις μηχανακι 2χρονο..και οσο να'ναι εχουν περισσοτερη καταναλωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω!!!Ευχαριστώ Raver,πάντα βοηθάς σε οποιοδήποτε θέμα!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Εμενα περιπου καιει 2 λιτρα στα 32-35 χιλιομετρα!!!!
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες...είμαι κάτοχος εδώ και δύο χρόνια του runner 50 SP(το καινούριο),είναι μαμάτο και έχω κάνει περίπου 21.000km.Το ερωτημά μου είναι αν βρήσκετε φυσιολογική τη κατανάλωση βενζίνης 6,5L/100km...Μου φαίνονται πολλά,σε συνδιασμό και με το λάδι,δηλαδή με φούλ ντεπόζιτο(7L)έχω αυτονομία περίπου 110km...Τα δικά σας Runner στα τα ίδια κυμαίνονται?

 

οπως σου ειπαν τα υπολοιπα παιδια μονο φυσιολογικη δεν ειναι η καταναλωση.Εμενα στα 10λιτρα βγαζει εντος πολης 220χλμ περιπου και του εχω βαλει ολα οσα φαινονται στο προφιλ μου στο livespace μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.Στην αρχή,όταν ήταν καινούριο με έβγαζε περίπου 120-125km,ενώ τώρα 110.Δεν είναι τεράστια η διαφορά,πηγαίνω όντως με τέρμα γκάζι,αλλα το περίεργο με αυτό το μηχανάκι είναι οτι και με ήρεμη,φυσιολογική οδίγηση,πάλι στα ίδια είναι περίπου,το πολύ +5-6km να με βγάλει...τα δικά σας πόσο καίνε?Κανένας με μαμάτο Runner SP?

 

φιλε μια χαρα καιει το μηχανακι σου μην ανησυχεις!!! Και εμενα τοσο καιει περιπου πανω κατω απλως εχει ακριβινει πολυ η βενζινα τωρα και χαλας πολλα λεφτα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ πολύ παίδες,αλλά έχω άλλη μια ερώτηση...Στα 21,000 km έκανα ένα γενικό service,όπου μεταξύ των άλλων,αλλάχτηκαν το λουρί και οι μπίλιες.Το θέμα είναι οτι καμιά φορά όταν είμαι στις 5,000rpm(εκεί δηλαδή που μπαίνει ο συμπλέκτης)ή στο ξεκίνημα,το μηχανάκι "κλοτσάει",σα να μην έχω αλλάξει δηλαδή μπίλιες.Εμπιστεύομαι το μάστορά μου,ο οποίος αφου με διαβεβαίωσε οτι τις έχει αντικαταστάσει,μου είπε πως στα Runner μετά απο κάποια χιλιόμετρα τρίβεται η καμπάνα στη μετάδωση και κάτι σιαγωνάκια.Μου πρότεινε να τα τρίψει και να τα καθαρίσει,αλλά αν δεν δώ αποτέσμα,θα χρειαστουν αντικατάσταση,με κόστος περίπου 160e.Θεωρώ πως δίνω αρκετά χρήματα για έξοδα συντήρησης,γι' αυτό και είμαι επιφυλακτικός και ρωτάω όποιο παλικάρι ξέρει να με ενημερώσει αν αυτά που μου είπε ο μάστορας είναι βάσιμα,δικαιολογούνται δηλαδή αυτά τα προβλήματα στις 20,000km,ή αν είναι κάτι πιο απλό...Συγνώμη και για την "έκθεση"!!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

O συμπλεκτης σου ειναι.160 ευρο κοστος?ελεος ρε παιδια....ο μαλοσσι ο απλος κανει γυρο στο 80αρι..:)
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...