Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

^ το μπουζι ειναι μιας εβδομαδας σχεδον,το ειχα αλλαξει πρωτο πρωτο..να μην ειναι "συμβατο",δε νομιζω,ετσι?μην παθει τπτ κ το πιστονι..

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οπως οταν αφηνεις λιγο το γκαζι στο διχρονο και κοβει το μηχανακι λιγο,σε πεταει μπροστα κατα καποιο τροπο.χθες για ενα διαστημα οχι απλα εκανε διακοπες,αλλα ανοιγα γκαζι και δεν εφευγε καθολου,με 20 χλμ αναγκαστηκα & πηγαινα(υποτιθεται αυτο ηταν θεμα πολλαπλασιαστη..) και ακουγοταν ενας θορυβος απο καπου,δεν καταφερα να καταλαβω απο που γιατι δεν το ξαναεκανε..το πηγα σημερα στον μαστορα και μου ειπε επειδη οι διακοπες δεν ειναι συνεχομενες δν μπορει να κανει κατι,αν χειροτερεψει τοτε να του το παω...

να αλλαξεις μηχανικο.τι δηλαδη..πρεπει να "κολλησει" τομηχανκι για να του το πας :whistle: down:

 

 

^ το μπουζι ειναι μιας εβδομαδας σχεδον,το ειχα αλλαξει πρωτο πρωτο..να μην ειναι "συμβατο",δε νομιζω,ετσι?μην παθει τπτ κ το πιστονι..

και αλλο μπουζι να βαλεις..αλλον κωδικο δεν εχει προβλημα.βεβαια καλο ειναι βαζεις το σωστο.εγω στα μηχανακια που ειχα εβαζα παντα τσαμπιον..το "μαμα" δηλαδη..και δεν ειχα τετοια προβληματα.

οι διακοπες ειναι απο κακο καυσιμο.αλλαξε βενζιναδικο..βαλε και 2-3 γεμισματα 100ρα ουλτιματε και ελα να ξαναμιλησουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για τον μηχανικο αυτο ειναι το σιγουρο,με εχει εκνευρισει πολυ και μενα.οταν ειχαν αρχισει τα προβληματα ή τουλαχιστον τοτε μεγαλωσαν,το ειχα γεμισει το μηχανακι,αλλα απο το βενζιναδικο που εβαζα σχεδον παντα.τωρα εκεινη την αφησα να τελειωσει σχεδον ολη,και εβαλα απο αλλου.ειχα ριξει και μια ταμπλετα μεσα μηπως και καθαριζε ή δεν ξερω τι αλλο μπορουσε να κανει !παντως απο οτι βλεπω το μηχανακι δν τραβαει και οπως παλια,εχει 24.000 χλμ πανω και π.χ. δν πηγαινει οπως πηγαινε στα 22000.ενδεχεται αυτο το -οποιο- προβλημα να εριξε και την αποδοση-ροπη?

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

για τον μηχανικο αυτο ειναι το σιγουρο,με εχει εκνευρισει πολυ και μενα.οταν ειχαν αρχισει τα προβληματα ή τουλαχιστον τοτε μεγαλωσαν,το ειχα γεμισει το μηχανακι,αλλα απο το βενζιναδικο που εβαζα σχεδον παντα.τωρα εκεινη την αφησα να τελειωσει σχεδον ολη,και εβαλα απο αλλου.ειχα ριξει και μια ταμπλετα μεσα μηπως και καθαριζε ή δεν ξερω τι αλλο μπορουσε να κανει !παντως απο οτι βλεπω το μηχανακι δν τραβαει και οπως παλια,εχει 24.000 χλμ πανω και π.χ. δν πηγαινει οπως πηγαινε στα 22000.ενδεχεται αυτο το -οποιο- προβλημα να εριξε και την αποδοση-ροπη?

μην βαζεις τιποτα αλλο εκτος απο βενζινη μεσα.τι λες τωρα :whistle: τι τταμπλετα εριξες?? αυτο εκανε την ζημια.αυτο θα εχει βουλωσει το καρμπυλατερ αμα εχεις.

στο συνεργειο γρηγορα..και καθαρισε καρμπυλατερ,αλλαξε φιλτρο βενζινης..και κοιταξε και την τρομπα βενζινης.συγγνωμη αλλα αυτο επρεπε να το πεις απο την αρχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ειχα κανει στην αρχη,αφου υπηρχε ηδη το προβλημα.την ταμπλετα την πηρα απο το βενζιναδικο,σε περιπτωση που πχ εχει νερο η βενζινη να το καθαρισει.μετα απο αυτο το πηγα στο συνεργειο και μου καθαρισαν το καρμπ.αρα αν ειναι προβλημα απο το καρμπ,σημαινει οτι δν το καθαρισαν καλα,γιατι εγω και βλακεια να εκανα π εβαλα την ταμπλετα,αυτος θα επρεπε να το καθαρισει ^^ αν θυμαμαι καλα το μηχανακι δν εχει φιλτρο βενζινης

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ειχα κανει στην αρχη,αφου υπηρχε ηδη το προβλημα.την ταμπλετα την πηρα απο το βενζιναδικο,σε περιπτωση που πχ εχει νερο η βενζινη να το καθαρισει.μετα απο αυτο το πηγα στο συνεργειο και μου καθαρισαν το καρμπ.αρα αν ειναι προβλημα απο το καρμπ,σημαινει οτι δν το καθαρισαν καλα,γιατι εγω και βλακεια να εκανα π εβαλα την ταμπλετα,αυτος θα επρεπε να το καθαρισει ^^ αν θυμαμαι καλα το μηχανακι δν εχει φιλτρο βενζινης

αν δεν εχει φιλτρο βενζινης να βαλεις εσυ.σιγα το δυσκολο.

αλλα ταμπλετες και συνθετικα μην βαζεις εσυ.βαλε καλυτερα bp ultimate που απο μονη της εχει καποια συστατικα που κανουν το καυσιμο καλυτερο και προστατευουν τον κινητηρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αλλα τι να φταιει τωρα ??αφου δεν φταιω εγω τουλαχιστον :P

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

koki, εχεις αλλαξει ποτε ελατηρια στο πιστονι η ολο το πιστονι;Για το μπουζι σε ρωτησα να το βγαλεις και να μου πεις αν ηταν πολυ υγρο απο βενζινη η μαυρο απο λαδι πχ. η αν ηταν καφε στεγνο.

 

Παντως αν το πας με σταθερο γκαζι στο χερι σου και το μηχανακι ξαφνικα και στιγμιαια γκαζωνει μονο του τοτε πεφτει πολυ βενζινη στο μοτερ και θελει ρυθμιση η βελονα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αλλαξει τπτ πανω στο μηχανακι απο μηχανικης αποψης.το πιο "βαρυ" που εχω αλλαξει στα 24.000 χλμ ειναι ιμαντας και βαρελακια.θα κοιταξω το μπουζι,αλλα οπως ειπα εγινε πολυ προσφατα η αλλαγη.μαλιστα το ειχα αλλαξει 2 φορες μεσα σε 2 βδομαδες.οταν εχω σταθερο γκαζι,κοβει ταχυτητα ειναι εμφανες οτι κανει διακοπες,και ο συνεπιβατης το καταλαβαινει

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλησπερα,

Ψαχνω γραβατα(μαυρη) και το αριστερο μικρο πλαστικο(ασημι) εκει στο πανιταρι για το καινουριο μοντελο ξερετε ποσο κανουν??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια ξερεται αν θα κερδισω τιποτα αμα βαλω ηλεκτρονικη malossi??? Αυτη με τ διακοπτακι αξιζει τα λεφτα της?? η μαμισια εχει κοφτη??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερεται αν θα κερδισω τιποτα αμα βαλω ηλεκτρονικη malossi??? Αυτη με τ διακοπτακι αξιζει τα λεφτα της?? η μαμισια εχει κοφτη??

 

Το μόνο που σίγουρα θα κερδίσεις είναι ένα τρύπιο πιστόνι μετά απο μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα...

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να τρυπησει το πιστονι?? δεν το καταλαβαινω αυτο......αμα ειναι σωστα ρυ8μισμενο...
Link to comment
Share on other sites

Του δινεις το σωστο μιγμα και δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτα...Σε φιλο με μαμα μηχανακι του τρυπησε επειδη αναψε το μπουζι απο την μεγαλη θερμοκρασια... Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι κανένας δεν κάθεται να ρυθμίσει τπτ. Άσε που και σωστό μίγμα να έχεις, η ηλεκτρονική αυτή δεν ειναι και οτι καλύτερο για μανίσιο πιστόνι.... Anyway, εγώ πάντως και στα 3 μηχανάκια γνωστών που μπήκε ηλεκτρονική, το πιστόνι τα φτυσε πολύ γρήγορα.

Κατ εμέ ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΩ την μετατροπή φίλε Gazofonias

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι κανένας δεν κάθεται να ρυθμίσει τπτ. Άσε που και σωστό μίγμα να έχεις, η ηλεκτρονική αυτή δεν ειναι και οτι καλύτερο για μανίσιο πιστόνι

 

Η περιπτωση που αναφερθηκα ηταν με μαμα ηλεκτρονικη επισης.Ηθελα να τονισω οτι δεν κανει τοσο η ηλεκτρονικη μεγαλη την πιθανοτητα ζημιας...

 

Στην τελικη ας μην παρει την ρυθμιζομενη.Εμενα με την απλη μαλοσι κανα 15αρι μηνες τωρα δουλευει ρολοι γενικως το μηχανακι χωρις κανενα προβλημα και την ειχα παρει και ελαφρως μεταχειρισμενη....

Link to comment
Share on other sites

φιλε jimarasss σορρυ που δεν διευκρινησα κατι πριν...δεν ειναι μαμισιο το μηχανακι!!! 72 ειναι με καρμπυρατερ μικουνι 22, reed v-force3 , και πολλα αλλα....θα μου δωσει τιποτα η ηλεκτρονικη?? εσυ λεωνιδα πιστευω καταλαβες ποιοσ ειμαι ε?
Link to comment
Share on other sites

Και τα μηχανάκια που λεω εγώ βελτιωμένα ήταν... Όταν βγάζαμε για κάποιο λόγο το πιστόνι ήταν πάνω σαν να είχες πάρει ένα καρφάκι και να χτυπούσες το πιστόνι στο ίδιο σημείο συνέχεια. Είχε μικρά μικρά σκαψιματάκια δηλαδή επάνω του, μέχρι που τρυπούσε τελέιως... Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε, αλλα απο τότε φιλάω τα ρούχα μου....;)
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το οτι τρυπαει το πιστονι το μηχανακι παει καλυτερα??? Εμενα που ειναι το καινουργιο μοντελο εχει κοφτη η ηλεκτρονικη??
Link to comment
Share on other sites

Αφήνει το μηχανακι να πάρει πολυ περισσοτερες στροφες, αρα κατα πασα πιθανοτητα ναι, θα παει καλυτερα. Προσωπικα δεν γνωριζω αν εχει κοφτη.
Link to comment
Share on other sites

φιλε jimarasss σορρυ που δεν διευκρινησα κατι πριν...δεν ειναι μαμισιο το μηχανακι!!! 72 ειναι με καρμπυρατερ μικουνι 22, reed v-force3 , και πολλα αλλα....θα μου δωσει τιποτα η ηλεκτρονικη?? εσυ λεωνιδα πιστευω καταλαβες ποιοσ ειμαι ε?

 

Λες να μην καταλαβα?Το καρμπυρατερ ποιος στο εστειλε??:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Πηρα αυτο το λαδι για το runner 50 injection μου

http://www.nielsencdg.co.uk/acatalog/motorcycle_Castrol_Power_1_TTS_2T_Fully_Synthetic_Motorcycle_Oil_1L.html

Καλη επιλογη ή εκανα γκαφα??

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλυτερες που θα μπορουσες να κανεις (και πιο ακριβες) Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και γκαφα!!! Κι εγώ αυτό βάζω εδώ και χρόνια! Το βρίσκω απο 12,5 μέχρι 14 ευρώ. Πολύ καλό λάδι είναι και το motul (710 αν θυμάμαι καλα...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...