Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καρμπυλατερ 19-21 dell ordo και ριντοθικη malossi

 

Μέτα πρώτα θα μπορώ να περνάω μηχανάκια με εξάτμιση και μπιλακια?? πχ nrg,typhoone

 

Για καρμπ. Keihin οχι del'orto.Καμια σχεση ποιοτητας απο πολλους που εχω ακουσει να λενε....

 

Runner περνα οσα θες.Αρκει να μην βρεθω στον δρομο σου :lol: :p

 

Θα πηγαινει πολυ καλα με εξτρα καρμπ και reed.Αλλα μεχρι 19αρι.Απο 21 και πανω θες και εισαγωγη που κανει 60€!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για καρμπ. Keihin οχι del'orto.Καμια σχεση ποιοτητας απο πολλους που εχω ακουσει να λενε....

 

Runner περνα οσα θες.Αρκει να μην βρεθω στον δρομο σου :lol: :p

 

Θα πηγαινει πολυ καλα με εξτρα καρμπ και reed.Αλλα μεχρι 19αρι.Απο 21 και πανω θες και εισαγωγη που κανει 60€!!!

 

Για σένα θα φέρουμε άλλο runner :p

Link to comment
Share on other sites

Mακαρι ρε φιλε γιατι εδω ειμαι μονος μου... :(

 

Τωρα να περασω κανενα 125 2Τ δεν ειναι και τιποτα δυσκολο πια αλλα απο "50" εστω και στα χαρτια ΤΙΠΟΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Mακαρι ρε φιλε γιατι εδω ειμαι μονος μου... :(

 

Τωρα να περασω κανενα 125 2Τ δεν ειναι και τιποτα δυσκολο πια αλλα απο "50" εστω και στα χαρτια ΤΙΠΟΤΑ!!

 

Θα σε βολέψουμε φίλε μου :p

 

Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια και τον φίλο το sonick και θα σας ενημερώνω μέσα από το τοπικ για το θέμα μου..

 

Ευχαριστώ και τα λεμέ σύντομα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Na sou pw ti alitheia egw eipa ena gegonos dn eipa an me pisteuei kapoios i oxi! auto runner frakare! twra autos exei ena DERBI GPR! Apo oti thimamai auto forouse 72cc Metrakit (mono) carb 25' eksatmisi tin Malossi (quick race) eidiki gia mono elatirio! to granazoma prepei na itan kai makri sxetika! alla eixe to mama variator! Ayta thimamai!
δεν ξερω κατα ποσο γνωριζεις απο runner ή βελτιωσεις γενικοτερα παντως σε πληροφορω οτι το συγκεκριμενο μηχανακι που μου λες αν οντως δεν φορουσε βαριατορο δεν μπορει να παει τοσα χλμ!οσα αλογα και να ειχε χωρις βαριατορο δεν βγαινουν στο δρομο!τεσπα!οτι και να πω να ξερεις πως τα λεω παντα φιλικα και χωρις παρεξηγησεις!:):)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.

 

Εγω απλα ενοχλουμαι με τις κριτικες λιγων ευτυχως οι οποιοι δεν δεχονται μια "παρατραβηγμενη" αποψη χωρις ομως να εχουν βαση να στηριξουν το αντιθετο.

 

Προσωπικα οτι λεω ειναι αυτα που ο βελτιωτης μου αναφερει πανω σε αυτα που κανει πανω στο σκουτερακι μου γιατι για να πω την αληθεια δεν εχω μεγαλη αποψη επι των μηχανολογικων-τεχνικων θεματων αλλα μαθαινω σιγα σιγα.

Στηνω το μηχανακι ,εστω και αν εχω δωσει ογκωδη ποσα ,για να ειναι αριστο μηχανικα που ειναι μεχρι στιγμης και να εχει ανταγανωστηκοτατες επιδοσεις, σε σχεση με αλλα μεγαλυτερα μοντελα, που εχει.

 

Το αν θα παει σε 200 μετρα 100 η 120 λιγα μου λεει.Αλλα με τις συμβουλες του μαστορα και με τη δουλεια που εχει κανει επανω πιστευει οτι η τωρινη ποιοτητα ,αξιοπιστια και αποδοση του κινητηρα θα επιτρεπει χωρις προβληματα και μικρα ταξιδιακια (και μεγαλα κατα την αποψη του).

 

Εδω ειμαστε να "τσακωνομαστε" με επικοδομητικο χαρακτηρα που ειναι και η ουσια του θεματος :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο γνωριζεις απο runner ή βελτιωσεις γενικοτερα παντως σε πληροφορω οτι το συγκεκριμενο μηχανακι που μου λες αν οντως δεν φορουσε βαριατορο δεν μπορει να παει τοσα χλμ!οσα αλογα και να ειχε χωρις βαριατορο δεν βγαινουν στο δρομο!τεσπα!οτι και να πω να ξερεις πως τα λεω παντα φιλικα και χωρις παρεξηγησεις!:):)

 

Dn eipa kati oti dn ta les filika! Apopseis allazoume panta! Tespa! Sto thema tou variator dn mou to eipe o dio alla enas allos! Auto pou me niazei emana einai oti ta evgale!:)

Link to comment
Share on other sites

Gia mena vale ta exeis:

 

Exatmisi gianneli next 120e h reverse 160e

Mpilakia an dinei mazi me tin exatmisi i tpt malossi elafria(4-5gr)

reedakia(oxi tin 8iki) polini kalitera alla kai malossi kala einai 20e peripou

Elatiriakia malossi pou edixes ta sklirotera 10-15e

Mpouzi ota 8a einai na allaxeis gia service vale NGK

kai to idio gia ton imanta allaxe me Malossi Kevlar otan einai an ton allaxeis

Zigleroma

 

An 8es omws na paei to mixanaki sou 8es kai kilindropistono.Karbirater stin parousa fasi den prokeite na sou dwsei tipota mono an 8a valeis kilindropistono(Hebo,Atena,Metrakit) mono elatirio vale ena Shark 24 i keihin kai oxi delorto.

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Toν εσκισες τον ανθρωπο ρε jim!! :D

 

300€ ειπε ,οχι 1300.Απο την απλη βελτιωση που ζηταει τον πηγες σε μονο ελατηριο ρε συ.

Νομιζω οτι ξεφευγει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Toν εσκισες τον ανθρωπο ρε jim!! :D

 

300€ ειπε ,οχι 1300.Απο την απλη βελτιωση που ζηταει τον πηγες σε μονο ελατηριο ρε συ.

Νομιζω οτι ξεφευγει πολυ.

 

Kalitera etsi gia na kataliksei pou theli na ftasei tin veltiosi kai na min thelei na alazei pragmata otan allaksei kilindro kai na plirosei 2 fores ta idia pragmata...

Link to comment
Share on other sites

Kalitera etsi gia na kataliksei pou theli na ftasei tin veltiosi kai na min thelei na alazei pragmata otan allaksei kilindro kai na plirosei 2 fores ta idia pragmata...

σωστα!πριν ξεκινησει την οποιαδηποτε βελτιωση στο μηχανακι θα πρεπει να εχει στο μυαλο του τι ακριβως θελει τι επιδοσεις θελει να εχει και για ποιο σκοπο χρησης προοριζεται το μηχανακι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εγώ δεν πρόκειται να το βελτιώσω σε 72 και αν ποτέ το κάνω θα βάλω ένα μοτέρ 125 μανησιο..

 

Εγω αυτά θα βάλω στην αρχη:

1)Εξάτμιση zx

2)Μπιλακια 5g malossi

3)Mπουζι ιριδιου ΝGK

4)Φιλτρο malossi

5)Βαριατορ malossi

 

Και μετά καρμπυλατερ και ρυντοθικη..

 

Τα ζυγκελ τη κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, τι απο ολα που θα βαλει τωρα δεν θα τον εξυπηρετει αν και οταν αλλαξει κυλινδρο?

 

Gia paradeigma an kanei polla xiliometra to pistoni me mono elatirio to ksexnaei me tin mia ektos an exei fragko poli...Episis an valei eksartimata mi aginistika kai to kanei meta 72cc me mona elatiria kai istories nomizo oti tha xreiastei na ta allaksei pali...

 

Καταρχάς εγώ δεν πρόκειται να το βελτιώσω σε 72 και αν ποτέ το κάνω θα βάλω ένα μοτέρ 125 μανησιο..

 

Εγω αυτά θα βάλω στην αρχη:

1)Εξάτμιση zx

2)Μπιλακια 5g malossi

3)Mπουζι ιριδιου ΝGK

4)Φιλτρο malossi

5)Βαριατορ malossi

 

Και μετά καρμπυλατερ και ρυντοθικη..

 

Τα ζυγκελ τη κάνουν?

 

Kala oloi etsi leme stin arxi gia tis veltioseis.Apla elpizo na sigratitheis kai na min doseis megala posa opos exo kanei kai go kai alloi.Zigler legontai kai rithmizoun tin velona tou karmpirater...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά και ούτε με περισσεύουν,απλά ελπίζω μετά τα συγκεκριμένα που θέλω να βάλω να κερδίσω και επιτάχυνση και τελική από τις αρχικές εργοστασιακές..:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά και ούτε με περισσεύουν,απλά ελπίζω μετά τα συγκεκριμένα που θέλω να βάλω να κερδίσω και επιτάχυνση και τελική από τις αρχικές εργοστασιακές..:shifty:

 

Sigoura tha kerdiseis apla me auksisi kivikon tha nioseis ta kainourgia pragmata pou tha valeis tha doulepsoun kalitera.Apla ola auksanontai kai katanalosis kai fthores kai ola.

Link to comment
Share on other sites

Ειδατε;Η αναφορα και μονο σε μονό ελατηριο ηταν αστοχη.Τελος παντων πιστευω πως με αυτα που εχει ηδη σημειωσει να παρει μια χαρα θα ειναι το μηχανακι του χωρις προβληματα και αυξημενη καταναλωση.

 

Ακομα νομιζω οτι και η αλλαγη καρμπ, δεν ειναι απαραιτητη μιας και το 17.5 την κανει την δουλεια με ενα ρυθμισμα αν κριθει απαραιτητο.

 

Απο που θα τα παρεις φιλε?

 

Συγκεκριμενα εγω βρισκω τα εξης :

 

Βαριατορ (519019) = 71.12

Ιμαντα (619831) = 29.65

Μπουζι ΝGK ιριδιου = 13

Φιλτρο = 7

 

Συνολο ~ 120€ και αν θες πραγματικα κατι παραπανω, εξατμιση Malossi 236.41 (3212437)

 

Οποτε ολα στα 360 περιπου.Με 60€ πανω απο τα 300 που διαθετεις παιρνεις μια μακραν καλυτερη εξατμιση hypersport κατηγοριας.

 

Οτιδηποτε αλλο θελησεις εδω ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδατε;Η αναφορα και μονο σε μονό ελατηριο ηταν αστοχη.Τελος παντων πιστευω πως με αυτα που εχει ηδη σημειωσει να παρει μια χαρα θα ειναι το μηχανακι του χωρις προβληματα και αυξημενη καταναλωση.

 

Ακομα νομιζω οτι και η αλλαγη καρμπ, δεν ειναι απαραιτητη μιας και το 17.5 την κανει την δουλεια με ενα ρυθμισμα αν κριθει απαραιτητο.

 

 

 

 

Otan ennoousa auksimeni katanalosi ennoousa se sigrisi me to 50ari mama pou den kaei tpt.Simfono omos mazi sou gia to carb oti einai idi arketo.Oso gia tis fthores ase na pisteuo oti auto pou egrapsa isxiei...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οπως και να το κανεις το μηχανακι πια θα δουλευει σε ΠΟΛΥ υψηλοτερες θερμοκρασιες οποτε υψηλη θερμοκρασια=πολλες φθορες. επισης το μηχανακι θα δουλευει σε περισσοτερες στροφες που σημαινει οτι περρισοτερες στροφες=περισσοτερες φθορες. ολα αυτα μιλοντας για τον μαμα 50αρη κινητηρα παντα καθως τα μεταλα του ειναι για οχι τοσο πολλες στροφες και οχι για τοσο πολλες θερμοκρασιες.και αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια παιδια.
h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που θα αλλαξει, τι θα φθαρει;

Συγκεκριμενα πες μου.Επισης για την καταναλωση.

 

Thes na sou po??Mpilies proton.Deuteron louri.Triton pistoni me kilindro.Thes na sinexo i na to stamatisoume edo??An allaksei carb megalonei i posotita migmatos pou eiserxetsi ston thalamo kausis ara kai i katanalosi.Episis to mixanaki den tha zorizetai sta psila ara megaliteri akoma katanalosi logo perissoteron strofon.Aplo einai.

 

Auto pou lete gia ipsiles thermokrasies....! afou ta runner exoun psigio...!!! dn mporei na to ritkisei na douleuei pio nwris i kati tetoio telos pantwn!! Alla opws kai na exei fthores tha uparxoun panta ara....!:)

 

Entaksei mporeis kai na to allakseis olokliro an thes apla milame gia to paidi pou thelei na to kratisei 50ari.

Link to comment
Share on other sites

1) Tα μπιλακια ειναι malossi οποτε ποιοτικα καλυτερα απο τα γνησια.Οποτε πιο αξιοπιστα.

Επισης αυτα δε χαλανε επειδη θα βαλει 2 πραματα παραπανω.Μετα απο καιρο χαλανε ετσι και αλλιως.

2)Στροφες το μηχανακι παιρνει μονο με αλλαγη στροφαλου η ελαφρυνση του.Οποτε ακυρο και αυτο.

3)Θα εχει μεγαλυτερη αποβολη καυσαεριων οποτε ουτε και η υψηλοτερη θερμοκρασια δικαιολογειται.

4)Σε να απο τα μηνυματα μου εγραψα και την αλλαγη ιμαντα.

 

Οποτε ουτε παραπανω ζεστη θα εχει, ουτε στροφες ουτε φθορες.2 χρονια εχω διχρονο και τις μισες μερες ειμαι σε συνεργειο για βελτιωση ,οπου μαθαινω πολλα πραγματα.Τα παπια ειναι αλλη περιπτωση.

 

Καλυτερα να το σταματησουμε εδω γιατι αυτη τη φορα διαβασε τα ποστ και ο αδερφος μου που ειναι αποφοιτος τεχνικος αυτοκινητων οχηματων και ετριβε τα ματια του!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...