Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη μονο οταν γραφω εγω γινεται παρεξηγηση και "αναβει" η συζητηση ειπα να ποσταρω να γινει τζερτζελες :p

 

Με πηρε ο βελτιωτης-κοντρακιας σημερα τηλεφωνο και μου ειπε τις εντυπωσεις του απο το μοτο μου το οποιο πια διαθετει και μακρυτερο σασμαν.

 

Ακομα δεν εχει ρυθμισεις το καρμπυρατερ αλλα παρ' ολ' αυτα μου ειπε οτι με το 1/3 του γκαζιου φτανει τα 100χλμ.(στο κοντερ παντα,για να μην ακουστει παλι καμια μαμακια)

Δεν τον ρωτησα στο 1/2 η στο 1/1 τι γινεται γιατι εχει μονο στενα εκει στο μαγαζι και αυτο προλαβε να δοκιμασει.

 

Η τελευταια του κουβεντα παντως ηταν οτι θα εκπλαγω απο τις επιδοσεις του ,οποιες και αν ειναι αυτες με αρυθμιστο καρμπυρατερ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη μονο οταν γραφω εγω γινεται παρεξηγηση και "αναβει" η συζητηση ειπα να ποσταρω να γινει τζερτζελες :p

 

Με πηρε ο βελτιωτης-κοντρακιας σημερα τηλεφωνο και μου ειπε τις εντυπωσεις του απο το μοτο μου το οποιο πια διαθετει και μακρυτερο σασμαν.

 

Ακομα δεν εχει ρυθμισεις το καρμπυρατερ αλλα παρ' ολ' αυτα μου ειπε οτι με το 1/3 του γκαζιου φτανει τα 100χλμ.(στο κοντερ παντα,για να μην ακουστει παλι καμια μαμακια)

Δεν τον ρωτησα στο 1/2 η στο 1/1 τι γινεται γιατι εχει μονο στενα εκει στο μαγαζι και αυτο προλαβε να δοκιμασει.

 

Η τελευταια του κουβεντα παντως ηταν οτι θα εκπλαγω απο τις επιδοσεις του ,οποιες και αν ειναι αυτες με αρυθμιστο καρμπυρατερ.

με αυτα τα πραματα πανω απο 115-120 χλμ κοντερισια δεν προκειται να ανεβεις!εχω δοκιμασει τα παντα και ξερω τι σου λεω!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν να πάρω ανάμεσα στο gilera runner 50 και το modenas dinamik, ξέρω ότι είναι τέλειος διαφορετικά πράγματα αναμεταξύ τους αλλά τελικά κατάληξα στο gilera για λογούς αστυνομίας και της ασφάλεια μου..Η αυτή η την άλλη εβδομάδα θα πάω να το πάρω (καινουριο)

 

Για το θέμα βελτίωσης σκέπτομαι για εξάτμιση leo vince zx και ‘’μπιλακια’’ 5,5g malossi

 

Θέλω και άρπαγμα αλλά και τελική!!(πολλά ζήτω μάλλον για αυτά τα λεφτά)

Τη άλλο μπορώ να βάλω?

 

(Δεν θέλω να ξεπεράσω κατά πολύ τα 300€)

Link to comment
Share on other sites

με αυτα τα πραματα πανω απο 115-120 χλμ κοντερισια δεν προκειται να ανεβεις!εχω δοκιμασει τα παντα και ξερω τι σου λεω!

 

Κατι ηξερα για αυτο που ειπα παραπανω...

Δεν ξερω τι εχεις δοκιμασει αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν ξερεις τι να πεις.Τα 120-125 κοντερισια τα ειχα και παλιοτερα χωρις την διπλασια περιπου συμπιεση και χωρις το γραναζωμα με απλο μπουζι και αλλουμινενια ελατηρια.

 

Γιατι να μην συμβει κατι παραπανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

με αυτα τα πραματα πανω απο 115-120 χλμ κοντερισια δεν προκειται να ανεβεις!εχω δοκιμασει τα παντα και ξερω τι σου λεω!

 

toso vagazoun ta 65aria edw(kavala)! me allagmenes dizes&etc sto koder kai klevoun kana 2-3 km/h ta koder! arketa parapanw tha vgazei kana 150km/h! kata tin gnwmi mou! Tha petaei!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ηξερα για αυτο που ειπα παραπανω...

Δεν ξερω τι εχεις δοκιμασει αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν ξερεις τι να πεις.Τα 120-125 κοντερισια τα ειχα και παλιοτερα χωρις την διπλασια περιπου συμπιεση και χωρις το γραναζωμα με απλο μπουζι και αλλουμινενια ελατηρια.

 

Γιατι να μην συμβει κατι παραπανω τωρα;

το μακρυτερο σασμαν της malossi εχει ενα δοντι περισσοτερο απτο μανισιο!θα σου δωσει 5 χλμ παραπανω τελικη!το δοκιμασα και εγω!πιστευω οτι δεν θα εχεις ομως πολλα παραπανω απο πριν!θα περιμενω να μου πεις οταν το δοκιμασεις!το δικο μου με κυλινδροπιστονο μονο ελατηριο,στροφαλο,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστη,καρμπυρατερ 28,ριντιερα,χειροποιητη εισαγωγη,βαριατορο,συμπλεκτη,καμπανα,μπουζοκαλοδιο,ανοιγμενα καρτερ και αλλα που μου ξεφευγουν τωρα περνουσα στο 400σαρι με 135 χλμ!

 

toso vagazoun ta 65aria edw(kavala)! me allagmenes dizes&etc sto koder kai klevoun kana 2-3 km/h ta koder! arketa parapanw tha vgazei kana 150km/h! kata tin gnwmi mou! Tha petaei!! :-)

οχι και 150 χλμ!ειπαμε!τοσα χλμ δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει με καμια παναγια!καβαλα εχετε κανα γρηγορο runner 50?

 

Με έχουν πει και για συμπλέκτη, τη δίνει όμως από τον μανισιο?

Βαριατορ??

o βαριατορος θελει και κυλινδροπιστονο για να αποδωσει τα μεγιστα!ο συμπλεκτης θα σου δωσει εκκινηση και μπαμ με τα σωστα μπιλακια παντα!

Link to comment
Share on other sites

οχι και 150 χλμ!ειπαμε!τοσα χλμ δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει με καμια παναγια!καβαλα εχετε κανα γρηγορο runner 50?

 

Analoga ti thes! uparxoun apeira scooter! ftiaksimo? pws to thes? me mono elatirio i diplo?

 

το μακρυτερο σασμαν της malossi εχει ενα δοντι περισσοτερο απτο μανισιο!θα σου δωσει 5 χλμ παραπανω τελικη!το δοκιμασα και εγω!πιστευω οτι δεν θα εχεις ομως πολλα παραπανω απο πριν!θα περιμενω να μου πεις οταν το δοκιμασεις!το δικο μου με κυλινδροπιστονο μονο ελατηριο,στροφαλο,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστη,καρμπυρατερ 28,ριντιερα,χειροποιητη εισαγωγη,βαριατορο,συμπλεκτη,καμπανα,μπουζοκαλοδιο,ανοιγμενα καρτερ και αλλα που μου ξεφευγουν τωρα περνουσα στο 400σαρι με 135 χλμ!

 

svr milas? edw enas me runner(new) mono elatirio apo ta kalitera panw sto moter epiase 149km/h!! kai dn forouse kai para polla panw!!

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω να μου πεις οταν το δοκιμασεις!QUOTE]

 

Τωρα μιλας σωστα:).

Οταν δοκιμασω και εγω θα πω με βεβαιοτητα τι παιζει.

Το σασμαν δεν εχει απλα ενα δοντι παραπανω, ακομα εχουν τα γραναζια διαφορετικες διαμετρους πραμα που σημαινει οτι για να κανει μια πληρη περιστροφη θελει λιγοτερες στροφες που σημαινει οτι στις πολλες στροφες που παει πχ 120 στο κοντερ θα παει αρκετα περισσοτερα.

 

Δεν τα λεω εγω,λογια του μηχανικου μεταφερω.

Link to comment
Share on other sites

o βαριατορος θελει και κυλινδροπιστονο για να αποδωσει τα μεγιστα!ο συμπλεκτης θα σου δωσει εκκινηση και μπαμ με τα σωστα μπιλακια παντα!

 

Δηλαδή με :

1)leo vince zx

2)συμπλέκτη malossi

3)μπιλακια πόσα g?? malossi

4)και ένα ελατήριο με είπαν.. malossi

 

Πόσα € θα με βγουν ??

 

Και τη τελική θα έχω? (κοντερισια)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με :

1)leo vince zx

2)συμπλέκτη

3)μπιλακια πόσα g??

4)και ένα ελατήριο με είπαν..

 

Πόσα € θα με βγουν ??

 

Και τη τελική θα έχω? (κοντερισια)

 

i zx exei 170 peripou

o siblektis aplos kana 80-90

bilakia kana 20

auta kserw egw! alla dn eimai sigouros!

Link to comment
Share on other sites

Μπιλακια προτεινω 4.5-5.0

Ο απλος συμπλεκτης εχει κοντα στα 60€

 

Ο συμπλέκτης ο απλος τη ενοειται??τη αλλος υπαρχει??malossi??

Για το ελατήριο δεν κατάλαβα που με είπαν!!

 

Και από τελική??

Link to comment
Share on other sites

Ο συμπλέκτης ο απλος τη ενοειται??τη αλλος υπαρχει??malossi??

Για το ελατήριο δεν κατάλαβα που με είπαν!!

 

Και από τελική??

 

egw ennow agwnistikos kai aplos! koita ama to exeis 50cc min psaxneis gia telikes koita na pianeis kana 85km/h se ligo xrono para 100km/h se megalo xrono

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ο αγωνιστικος που ειναι στα 110€.

Για το ελατηριο που λες δεν το επιασα....

 

Για τελικη περιμενε κοντα στα 80.

Link to comment
Share on other sites

egw ennow agwnistikos kai aplos!

 

Ευχαριστώ για την διευκρινισθεί:)

Πια ομως η διαφορα αναμεσα στα δυο??και πια η τιμή του καθενός??

Και πιο θα είναι το καταληλο για να αποδώσει καλύτερα με αυτά τα πράματα που θέλω να βάλω..

 

Για το ελατήριο στο βαριατορ νομίζω στο αλλάζουν..

 

πολλά ρωτάω :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρινισθεί:)

Πια ομως η διαφορα αναμεσα στα δυο??και πια η τιμή του καθενός??

Και πιο θα είναι το καταληλο για να αποδώσει καλύτερα με αυτά τα πράματα που θέλω να βάλω..

 

Για το ελατήριο στο βαριατορ νομίζω στο αλλάζουν..

 

πολλά ρωτάω :p

 

kala kaneis kai rwtas! xreiazetai! logiko einai o agwnistikos na einai kaliteros...! alla gia na ton valeis prepei na exei allo kil/no etsi nomizw!

esi ti thes akrivws? telikes? epitaxinsi? apla na travaei to moter? ti?

Link to comment
Share on other sites

Ο απλος εδω στην Αθηνα εχει περιπου 60€ και ο racing 110€.

Ο απλος προσφερει καλυτερη εκκινηση με αντοχη στη χρηση.Ο αγωνιστικος πολυ καλυτερη εκκινηση αλλα χαλαει πιο γρηγορα αμα το πατιναρεις αρκετα.

 

Καλυτερα να παρεις τον απλο.Αλλα θα μπορουσες να μην ασχοληθεις κιολας.Περα απο εκκινηση απο σταση δεν δινει τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

kala kaneis kai rwtas! xreiazetai! logiko einai o agwnistikos na einai kaliteros...! alla gia na ton valeis prepei na exei allo kil/no etsi nomizw!

esi ti thes akrivws? telikes? epitaxinsi? apla na travaei to moter? ti?

 

άπλα να είναι αξιοπρεπές και να έχει λίγο από ολα και νεύρο και τελική.. :D

 

τελικά για συμπλέκτη τη προτείνετε??

Για το ελατήριο καταλάβατε?

Link to comment
Share on other sites

Για τελικη ,αφου δεν θα δωσεις αρκετα λεφτα,παρε μια καλη εξατμιση.

 

Βαλε και ελαφρια μπιλακια κοντα στα 4-5g ωστε να πιανεις τα χλμ που μπορει να προσφερει η εξατμιση γρηγορα.

Αμα ειναι να αλλαξεις ελατηριο στο βαριατορ δοκιμασε να δεις αν κανει το λευκο που εχει το 2000 της Malossi.

Παλιοτερα ειχαμε δοκιμασει ενα πρασινο(σκληροτερο) στο δικο μου και το μηχανακι δεν ξεκιναγε....!

Link to comment
Share on other sites

άπλα να είναι αξιοπρεπές και να έχει λίγο από ολα και νεύρο και τελική.. :D

 

τελικά για συμπλέκτη τη προτείνετε??

Για το ελατήριο καταλάβατε?

 

Egw sou protinw! vale ena kalo pistoni 50cc molossi ston mama kilindro gia na min frakernei kai efkola! bilakia analoga me tin eksatmisi! kai meta kane tpt gia omorfia! kai eisai mia xara! an thes ki alla....! uparxoun liseis! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και ενα μπουζι ιριδιου να κανει και καλυτερη καυση να εχεις και λιγο μπαμ παραπανω.

Αμελητεο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

1)leo vince zx (140-150€ Βεροια)

2)συμπλέκτη απλος η racing της malossi

3)μπιλακια 5 ή 5,5 malossi (20€ Βεροια)

4)ελατηριο 2000 της malossi,επειδη το αλαζουν ολη τη δινει? €?

5)μπουζι ιριδιου

 

Καμια 100αρα θα εχω??

Link to comment
Share on other sites

1)leo vince zx (140-150€ Βεροια)

2)συμπλέκτη απλος η racing της malossi

3)μπιλακια 5 ή 5,5 malossi (20€ Βεροια)

4)ελατηριο 2000 της malossi,επειδη το αλαζουν ολη τη δινει? €?

 

Καμια 100αρα θα εχω??

 

re file kai na exeis 100km/h me auta pou tha valeis panw tha kaneis posi wra gia na ta ftaseis! 100 exeis kai me gianneli makria bilakia baria!

ante kai kana granazoma pou dn xreiazetai!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...