Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους,

 

ενδιαφερομαι για ενα σκουτερ, 4χρονο κατα προτιμηση λογω αξιοπιστιας (κανω λαθος?). Βλεπω οτι το ραννερ κυκλοφορει σε παρα πολλες εκδοσεις. 4 χρονο σε ποια κυβικα βγαινει και αν γνωριζει καποιος αν "πηγαινει" σχετικα καλα και σε τι τιμες παιζει. Ακομα απο συντηρηση τι θελει μακροπροθεσμα? Ομοιως αν γνωριζει καποιος πληροφοριες για το σκιπερ, θα ηταν ευπροσδεκτες. :)

 

Πριν αγοραστει, θα ελεγχθει απο συνεργείο. Καμμια ιδιαιτερη συμβουλη?

 

υγ. ολα ειναι υγροψυκτα, σωστα?

Παλιοτερα εβγαινε σε 2χρονο και σε κυβικα 125 και 180.τωρα 2χρονο 50ρι και 4χρονο 125 και 200 κυβικα.εγω ειχα το 200ρι και στην κυριολεξεια τους επινα το αιμα.πηγαινε μια χαρα το μηχανακι.και ειχε και πολυ δυναμη.απο σερβις καθε 5000χμ λαδια και φιλτρο και καθε 12000 ιμαντα μπουζι και μπιλακια.βεβαια τα αναλωσιμα ητανε λιγο ακριβα.αλλα αξιζε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο το διαβασα και σε μερικες σελιδες....Τι σημαινει πιο ψυχρο και πιο θερμο? εχει σχεση με την λειτουργια του μπουζιου? δεν εβρισκα τιποτα αλλο και εβαλα για προχειρα ενα B6ES το οποιο ταιριαζε κανονικα...Αλλα μαλον θα χρειαστει να το αλλαξω ε? δηλαδη το δικο μου που εβαλα που ειναι πιο θερμο τι θα παθει?

Προσεχε μην σοθ τριπισει κανενα πιστονι αμα ειναι ποιο μακρη το μπουζι. με το πιο ψυχρο η πιο θερμο δεν πεζει μεγαλο ρολο ειδικα αμα ειναι μαμα. πανε σε ενα συνεργιο αυριο και παρε ενα BR7,8,9ES οτι βρις παρε τωρα για malossi μπουζι τζαμπα λεφτα πανακριβα ειναι.εγω δεν θα το κυκλοφορουσα με αλλο μπουζι παντος γιατη εχου δει πολλα τα ματακια μου

[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην σοθ τριπισει κανενα πιστονι αμα ειναι ποιο μακρη το μπουζι. με το πιο ψυχρο η πιο θερμο δεν πεζει μεγαλο ρολο ειδικα αμα ειναι μαμα. πανε σε ενα συνεργιο αυριο και παρε ενα BR7,8,9ES οτι βρις παρε τωρα για malossi μπουζι τζαμπα λεφτα πανακριβα ειναι.εγω δεν θα το κυκλοφορουσα με αλλο μπουζι παντος γιατη εχου δει πολλα τα ματακια μου

 

Δεν θα τρυπησει λογοο μακρους αφου ειναι ακριβως ιδιο μεγεθος....Τωρα για το θερμο - ψυχρο ακομα δεν καταλαβαινω διαφορες...απλα ειδα πως τα θερμα ειναι για παλιες βεσπες και λαμπρετες....Τωρα απο οτι καταλαβα το R στον κωδικο(BR9ES) πρεπει να ειναι σειρα racing.....Εννοειται πως θα παω να το αλλαξω ρε σεις....Μαλλον αυτο θα βαλω το br9es, αλλα απο οτι ειδα εχει και εντελως διαφορετικους κωδικους η μαλοσι που προτεινει για μπουζια

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedes molis teleiosa to diavasma olon ton reply sas apo to 1-98.kainourgios kai ego edo kai arxizo na eimai melos tis sizitishs me tis liges gnosis pou exo.loipon pedes iounio vgazo diploma gia 50araki. vrika ena runner edo katerini tou 99 modelo me kil/no malossi kai leo vinchi eksatmisi 1200 euro :shock::shock:eleos

 

sorry pou einai ligo 3ekarfoto.....

Runner και ξερό ψωμί!
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα εβγαινε σε 2χρονο και σε κυβικα 125 και 180.τωρα 2χρονο 50ρι και 4χρονο 125 και 200 κυβικα.εγω ειχα το 200ρι και στην κυριολεξεια τους επινα το αιμα.πηγαινε μια χαρα το μηχανακι.και ειχε και πολυ δυναμη.απο σερβις καθε 5000χμ λαδια και φιλτρο και καθε 12000 ιμαντα μπουζι και μπιλακια.βεβαια τα αναλωσιμα ητανε λιγο ακριβα.αλλα αξιζε.

 

thanks για τις πληροφοριες... :)

:)
Link to comment
Share on other sites

thanks για τις πληροφοριες... :)

Παρακαλώ πολύ φίλε μου :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

gia sas pedia

thelo na rvtisv kati. An anebasv kybika se ena peugeot xp 50cc, kai to kanv 80cc malissi, meta epidi eine 2xrono tha ta kapsi ta pistonia?? exo bri to kit me 290 eyro.

Μετα θελει προσοχη.αμα το πηγαινεις οπως πρεπει..δεν θα εχεις προβλημα.παντως ολα τα scooter με "κιτακια" καθε..(εναν αριθμο km) αλλαζουν πιστονι..γιατι πεφτει η αποδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγαινοντας βιαστικα στη δουλεια επιασα κοντα στα 130.(υπολογιστικα , μεχρι 120 δειχνει)
Link to comment
Share on other sites

re paidia egw me 200km panw sto mixanaki apo tote p to ekana malossi k to strwnw akoma to anoi3a mia fora na 3empoukwsei ligo k pige mexri 106 telikh mono...vevaia mexri ligo parapanw apo miso gkazi paei gt etc m to ru8mise o mastoras gia to strwsimo...re paidia dn 3erw psiloapogohteutika..ti lete 8a paei kalutera afou ru8mistei k strw8ei?
.
Link to comment
Share on other sites

Afou exei 5gr raoula re c poso na paei?

Egw ton kolisa ton tifona :X

Enw pigene telikiasmenos ekane kati san bam kai emeina ekei.Pataw manivela kaa katevene giati tin plaka kamia antistasi.Makari na einai kanenas imantas mono alla dn nomizw :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Afou exei 5gr raoula re c poso na paei?

Egw ton kolisa ton tifona :X

Enw pigene telikiasmenos ekane kati san bam kai emeina ekei.Pataw manivela kaa katevene giati tin plaka kamia antistasi.Makari na einai kanenas imantas mono alla dn nomizw :cry:

αμα κατεβαινει η μανιβελα χωρις αντισταση,ειναι κολλημενο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Afou exei 5gr raoula re c poso na paei?

Egw ton kolisa ton tifona :X

Enw pigene telikiasmenos ekane kati san bam kai emeina ekei.Pataw manivela kaa katevene giati tin plaka kamia antistasi.Makari na einai kanenas imantas mono alla dn nomizw :cry:

 

kala ta piges...ante twra malossi 172 asuzhthth..alla oloklhromena pragmata opws to gileraki sou...:cool:

.
Link to comment
Share on other sites

idia egw exw to kainourgio nrg tis piaggio to opoio kata 90% to idio me to kainourgio runner... Akoma strono (Exw 800 km) exw paratirisei oti den exei katholou kali ekkinisi...! Tha ithela na mou peite an afto tha allaxei otan vgalw tous koftes...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς οτι δεν έχει καλή εκκίνηση??

Θέλεις να ξεκινάει με τις μπάντες?

Ακόμα ο κινητήρας κλειστός ειναι στρώσε το βγάλε κόφτες και μετά.

Εννοείται οτι θα είναι καλύτερο απο όλες τις απόψεις

Link to comment
Share on other sites

idia egw exw to kainourgio nrg tis piaggio to opoio kata 90% to idio me to kainourgio runner... Akoma strono (Exw 800 km) exw paratirisei oti den exei katholou kali ekkinisi...! Tha ithela na mou peite an afto tha allaxei otan vgalw tous koftes...

 

Re paidi 50ari einai kai astroto ti ekkiniseis thelis na kanei?An itheles ekkiniseis as agorazes kati me poio poli neuro......

Link to comment
Share on other sites

Re paidi 50ari einai kai astroto ti ekkiniseis thelis na kanei?An itheles ekkiniseis as agorazes kati me poio poli neuro......

Σωστος!! και αν εισαι και λιγο βαρυς...αστα να πανε οι εκκινησεις.

επισης ακομη το μηχανακι ειναι αστρωτο...:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πόσα χιλιόμετρα θέλει για να στρώσεις ένα 50αρακι σκοοτερ? και περίπου πόσο χρονο παίρνει?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

πόσα χιλιόμετρα θέλει για να στρώσεις ένα 50αρακι σκοοτερ? και περίπου πόσο χρονο παίρνει?

oλα τα μηχανακια θεωρητικα στρωνουν στα 1000km τα 50ρια στα 500-600 χιλιομετρα εχει στρωσει.τωρα ποσο καιρο θα σου παρει..εξαρταται ποσσα χιλιομετρα κανεις.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πόσα χιλιόμετρα θέλει για να στρώσεις ένα 50αρακι σκοοτερ? και περίπου πόσο χρονο παίρνει?

 

Ta manual lene 1000 xiliometra me taxitita eos 40 km/h.Tora i alithia einai oti lene malakies giati to strosimo ginetai gia na dimiourgithi to sosto diakeno anamesa sto pistoni kai ton kilindro.Omos ta ergostasia me ta mesa texnologias pou dithetoun dimiourgoun ayto to diakeno automata.Episis ta kouzineta theloun strosimo pragma pou ta mixanakia den exoun nomizo.Pantos gia na eisai kalimenos kane ayto pou sou lene.....

Link to comment
Share on other sites

ok και κάτι άλλο. ένας φίλςο μου έχει το ρανερ. και επιδη οδήγησε και άλλα ρανερ, μουπε πως η χειρολαβή του γκαζιού είναι πιο σφιχτή σε αυτών αποτι σε κάποιον άλλο, και αυτό το καθορίζεις πάνω κάτω στο στρώσιμο και στον τρόπο που θα γκαζώνεις, ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτό?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

ok και κάτι άλλο. ένας φίλςο μου έχει το ρανερ. και επιδη οδήγησε και άλλα ρανερ, μουπε πως η χειρολαβή του γκαζιού είναι πιο σφιχτή σε αυτών αποτι σε κάποιον άλλο, και αυτό το καθορίζεις πάνω κάτω στο στρώσιμο και στον τρόπο που θα γκαζώνεις, ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτό?

 

Auto to ftiaxneis kai si o idios.Peirakse apla to kalodio tou gkaziou...

Link to comment
Share on other sites

ok και κάτι άλλο. ένας φίλςο μου έχει το ρανερ. και επιδη οδήγησε και άλλα ρανερ, μουπε πως η χειρολαβή του γκαζιού είναι πιο σφιχτή σε αυτών αποτι σε κάποιον άλλο, και αυτό το καθορίζεις πάνω κάτω στο στρώσιμο και στον τρόπο που θα γκαζώνεις, ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτό?

με απλα λογια εχει τζογο η ντιζα του γκαζιου! ρυθμιζετε αυτο..αλλα μην ξεχνας οτι το μηχανακι ειναι καινουργιο..και σιγα σιγα θα στρωσει και η διαδρομη του γκαζιου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Afou exei 5gr raoula re c poso na paei?

Egw ton kolisa ton tifona :X

Enw pigene telikiasmenos ekane kati san bam kai emeina ekei.Pataw manivela kaa katevene giati tin plaka kamia antistasi.Makari na einai kanenas imantas mono alla dn nomizw :cry:

 

Φίλος, το ίδιο πρόβλημα έπαθα κι εγώ πριν 2 μήνες. Το έχω περιγράψει σε ποστ μου. Σε μένα ξεβιδώθηκε το μουλτιβαρ.

 

Ορίστε ---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1988131#post1988131

 

Τελικά η όλη βλάβη μου βγήκε 30 ευρώ (φτερωτή και γραναζι μανιβελας) και τελος καλο όλα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...