Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδία,μπορεί και του συμλέκτη,εμένα ελατήρια μου είπε,εξηγόντας μου οτι επειδή έχουν χαλάσει,δεν ανοιγοκλείνει σωστά το variator.Τον εμπειστεύομαι γιατί είναι ο καλύτερος εδώ στην Αίγινα.Μια άλλη απορία παιδιά,λίγο πιο δύσκολη,εδώ και λίγο καιρό,οταν είναι αναμένο το μηχανάκι,και σβήσει για κάποιο λόγο(π.χ ρελαντί χαμηλό),οταν το ξαναβάζω μπρός,το στροφόμετρο,δε λειτουργεί,πρέπει να κλείσω δηάδή και να ξαναανοίξω το διακόπτη της μπαταρίας,για ν αεπαννεκινηθούν τα ηλεκρτονικά στο κοντέρ,και μετά να το βάλω πάλι μπρός.Πηγαίνει σε τπτ κανενός το μυαλό?Λέτε να την ακούει σιγά σιγά το κοντέρ,και ειναι και ακριβό...:mad:

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

mages,gia na ginei to apo 50cc se 65cc,mono kilindropistono dn xreiazete?

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

mages,gia na ginei to apo 50cc se 65cc,mono kilindropistono dn xreiazete?

σε 68 κυβικα νομιζω γινετε,αλλα και παλι δεν θα μεινεις μονο στην αλλαγη κυλιδρο-πιστονι.

θα κανεις και αλλες μετατροπες..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το πιο φτηνο 80αρι μ μπορεις να κανεις ειναι κυλ/πιστονο 47 μαλοσσι μαντεμι,εξατμιση τζιανελλι,βαριατορ-μπιλιες-ιμαντα μαλοσσι,καρμπυρατερ 19,500ε περιπου αυτα και 100-150 εργασια...600 πες..οχι κ τοσο φτηνο για να βγαζεις 100 τελικη περιπου.. εγω θα εμενα σε εξατμιση ζιγκλερ βαριατορ στο 50αρι.:) επειδη το χω περασει κ σ λεω τι αξιζει περισσοτερο:)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....εχω ενα typhoon μαζι με τον φιλο μου και εχουμε σκοπο να το κανουμε 72αρι αλα δεν ξερω αν μπενει καρμπιρατερ 26αρι:(

αν ναι μπενει και τεριαζει τη πρεπει να κανω με τα λαδια?? το καρμπιρατερ εχει εισοδο για λαδι:)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

26 με την καμια,εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα σε ρανερ,βαζεις η 17.5 η 19 η 21 ντελ ορτο,δοκιμασμενα πραγματα..με ολα τα αλλα απλα ειναι δοκιμες κ χαμενα λεφτα:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

αλλο εσυ βρε! εσυ εισαι χορηγος της μαλοσσι με τοσα πραματα!!:) το παιδι λογικα μιλαει για απλο 80αρι αντε νικασιλ,οχι αυτα π εχεις εσυ!:)
Link to comment
Share on other sites

αλλο εσυ βρε! εσυ εισαι χορηγος της μαλοσσι με τοσα πραματα!!:) το παιδι λογικα μιλαει για απλο 80αρι αντε νικασιλ,οχι αυτα π εχεις εσυ!:)

 

εε ναι ενα απλο 72αρι θα το κανουμε δλδ 47mm και αυτο το κιλινδροπιστονο ειναι ιμιτασιον το θελουμε μονο για βολτες και επιδη εχω ενα καρμπιρατερ 26 shark λεγαμε να το βαλουμε.....δλδ να βαλω το μαμισιο και να βαλω ενα ζιγκλερ 78 ή 80??:) αν μπορειτε να μου πειτε το καταληλο ζιγκλερ:)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να βαλετε το 26αρι με τα ζιγκλερ που θα βαζατε σε οποιοδηποτε μικροτερο, δειτε το αποτελεσμα και μετα αναλογως πραττετε.
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να βαλετε το 26αρι με τα ζιγκλερ που θα βαζατε σε οποιοδηποτε μικροτερο, δειτε το αποτελεσμα και μετα αναλογως πραττετε.

 

εε ναι θα δοκιμασουμε το 26αρι με ενα ζιγκλερ 85:) και βλεπουμε:)

 

εε ναι θα δοκιμασουμε το 26αρι με ενα ζιγκλερ 85:) και βλεπουμε:)

 

ρε φιλε μιπος ξερεις πως να βαλω το καρμπιρατερ γιατι δεν ξερω τι πρεπει να κανω:blink:νομιζω πρεπει να βαλω το σοληνακι του λαδιου εκει στην εισοδο του λαδιου στο καρμπιρατερ :worry: αλλα ομως δεν θα εχει σινεχει ροη απο λαδι??:(

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Αν τα καρμπυρατερ ειναι για διχρονο κινητηρα πρεπει να φαινεται τι μπαινει και που....

 

εε ναι για διχρονο ειναι δλδ απο DT-175 δλδ βαζω το σοληνακι του λαδιου και ειμαι ok??:)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ψαξει ουτε εχω ασχοληθει για να πω με σιγουρια ,αλλα ποσο δυσκολο μπορει να ειναι....
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα runner 50 sp του 2002 και 8ελω να σας ρωτησω π πρεπει να παιζει ο δεικτης 8ερμοκρασιας αυτη την εποχη!!?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα runner 50 sp του 2002 και 8ελω να σας ρωτησω π πρεπει να παιζει ο δεικτης 8ερμοκρασιας αυτη την εποχη!!?

σε συνθηκες πολης θα πρεπει να αναβει το βεντιλατερ.τωρα αν το λαμπακι ειναι μονιμα ανοικτο..θα πρεπει να τσεκαρεις και να βαλεις παραφλου.οχι σκετο νερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει βεντιλατερ ρε φιλε και σηκωνεται ο δεικτης στην μεση και λιγο πιο πανω!!παραφλου τ γεμισα μεχρι πανω!!!Ειναι οκ η 8ερμοκρασια??:/
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει βεντιλατερ ρε φιλε και σηκωνεται ο δεικτης στην μεση και λιγο πιο πανω!!παραφλου τ γεμισα μεχρι πανω!!!Ειναι οκ η 8ερμοκρασια??:/

παραφλου δεν θελει μεχρι πανω.θελει μεχρι εκει που δειχνει.

τωρα μεσα στην κινηση..και ειδικα το καλοκαιρι φυσικο ειναι να ανεβαζει θερμοκρασια η μηχανη,προβλημα θα υπαρξει αν αναψει το λαμπακι,και θα πρεπει να σταματησεις το μηχανακι για να κρυωσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορει να φταιει οτι τ εχω γεμισει μεχρι πανω?

αμα το εχεις γεμισει μεχρι πανω..α) το κυκλωμα δεν δουλευει σωστα και το παραπανω υγρο η το διωχνει απο την υπερχυλειση η δακρυζει απο το καπακι.

β) πες ακριβως πιο ειναι το προβλημα?? δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

οπως ειπα ο δεικτης της θερμοκρασιας ανεβαινει και πρεπει να ανεβαινει.αν δεν το κανει..τοτε εχεις προβλημα,(χαλασμενος θερμοστατης) ζημια που εχουν τα ραννερ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλως παλια ηταν χαλασμενη η βαλβιδα π δειχνει την 8ερμοκρασια και τρ τ χειμωνα την αλλαξα και δν σηκωνοταν ουτε μεχρι την μεση ο δεικτης!!Τρ τ καλοκαιρι μ σηκωνεται μεχρι την μεση και λιγο παραπανω!!Αδειασα ολο τ ψυγειο και τ ξαναγεμισα παραφλου επειδη ειχα βαλει λιγο αποσταγμενο νερο και παλι τα ιδια!!!:/ Απλως μ φενεται πλ η 8ερμοκρασια!!
Link to comment
Share on other sites

απλως παλια ηταν χαλασμενη η βαλβιδα π δειχνει την 8ερμοκρασια και τρ τ χειμωνα την αλλαξα και δν σηκωνοταν ουτε μεχρι την μεση ο δεικτης!!Τρ τ καλοκαιρι μ σηκωνεται μεχρι την μεση και λιγο παραπανω!!Αδειασα ολο τ ψυγειο και τ ξαναγεμισα παραφλου επειδη ειχα βαλει λιγο αποσταγμενο νερο και παλι τα ιδια!!!:/ Απλως μ φενεται πλ η 8ερμοκρασια!!

 

ε λογικο ειναι να εχει διαφορα καλοκαιρι-χειμωνα;)

Link to comment
Share on other sites

απλως φοβαμαι μην εχει κολλησει κανενας 8ερμοστατης ή ειναι βουλωμενο κανενα ψυγειο!!!Εσυ τι λες?:)
Link to comment
Share on other sites

απλως φοβαμαι μην εχει κολλησει κανενας 8ερμοστατης ή ειναι βουλωμενο κανενα ψυγειο!!!Εσυ τι λες?:)

εφοσον εχεις αυτες τις υποψιες,καλυτερα να το πας σε ενα συνεργειο.

απο'εδω δεν ειμαι μαγος για να σου πω τι εχει το μηχανακι σου :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:):) Εδω ειναι λιγο σκατα τα συνεργεια και κλεφτες!!!Κοιτανε απο π να βγαλουν....για αυτο σας ρωτησα αν ειναι φυσιολογικες οι 8ερμοκρασιες!!!:) Επισης...τι εξατμηση λετε να βαλω????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...