Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτες κανουν μονο για το σπιτι. Ειναι τα κλασσικα αποτακια. Αν τα θες για το μηχανακι κανε μια πατεντα να βαλεις 2 εξτρα φαναρακια μπροστα για να παιρνουν αυτες τις λαμπες και αναβε αυτες και οχι τα φαναρια. Και δεν χρειαζεται να τις παρεις απο το ebay. Aν ψαχτεις λιγο σε καταστηματα με λαμπες θα βρεις και στην Αθηνα
Link to comment
Share on other sites

Leo καλησπέρα!Χαθήκαμε!Όλα καλά?Να σε ρωτήσω ρε συ πώς μπορώ να κάνω αυτό που είχες κάνεις με τα ανεμιστηράκια στο ψυγείο?Ή στείλε μου στο msn stavros.kon@hotmail.com!

Thanks!

Gilera Runner 80cc MHR Malossi!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτες κανουν μονο για το σπιτι. Ειναι τα κλασσικα αποτακια. Αν τα θες για το μηχανακι κανε μια πατεντα να βαλεις 2 εξτρα φαναρακια μπροστα για να παιρνουν αυτες τις λαμπες και αναβε αυτες και οχι τα φαναρια. Και δεν χρειαζεται να τις παρεις απο το ebay. Aν ψαχτεις λιγο σε καταστηματα με λαμπες θα βρεις και στην Αθηνα

 

 

Ταιριαζουν, μου το ειπε και αυτος που τις δινει.Αλλωστε ιδιο φις θελουν και στα 12v ειναι.Αλλα θελω πρωτα να επιβεβαιωσω οτι βγαζουν περισσοτερο φως.

 

Δεν εχω το μαμα φαναρι αν δεν εχετε παρατηρησει, και τωρα οι λαμπες που φοραω σποτ ειναι σαν αυτες που εχουν σε μαγαζια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου gilera runner 50 sp,το έχω κάνει 180 χιλιόμετρα και θέλω αλλά 820 για να βγάλω τους κοφτές :(

 

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το όλο στήσιμο,το πάω μέχρι 35-40 καλά δεν είναι?

 

Και μια φώτο :)

http://img137.imageshack.us/img137/8296/gileragg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου gilera runner 50 sp,το έχω κάνει 180 χιλιόμετρα και θέλω αλλά 820 για να βγάλω τους κοφτές :(

 

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το όλο στήσιμο,το πάω μέχρι 35-40 καλά δεν είναι?

 

Και μια φώτο :)

http://img137.imageshack.us/img137/8296/gileragg7.jpg

 

File pigaine ligo pio siga 30-35km/h! simbouli mou einai: strwse to mexri ta 1000lm kai sta epomena 500m anoige to siga-siga pote apotoma! kai ama mporeis min kanei polla km mesa se mia mera oso to dinaton ligotera! kai otan to strwseis tha me thimitheis! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο το πάω καμιά 35 σε κατηφόρα όμως και χωρείς γκάζι πάει καμιά 40-42..

 

Τα καινούρια έχουν μέσα φουλ λάδια η συμπληρώσω??

Πάντως πολύ καλό μηχανάκι είναι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο το πάω καμιά 35 σε κατηφόρα όμως και χωρείς γκάζι πάει καμιά 40-42..

 

Τα καινούρια έχουν μέσα φουλ λάδια η συμπληρώσω??

Πάντως πολύ καλό μηχανάκι είναι.. :)

 

Filaraki dn kserw ti paizei se auto thema.....sorry

Link to comment
Share on other sites

Τόσο το πάω καμιά 35 σε κατηφόρα όμως και χωρείς γκάζι πάει καμιά 40-42..

 

Τα καινούρια έχουν μέσα φουλ λάδια η συμπληρώσω??

Πάντως πολύ καλό μηχανάκι είναι.. :)

 

Sinithos to mixaaki otan to agorazeis kainourgio to xoun rithmisei etsi oste na exei to katallilo migma me ligo pio poli ladaki.Gi auto otan to agoraseis kanoun kai enan elegxo pou sou lene na to etoimasoun.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλέον είμαι στα 440 χλμ. Μετά τα 200 το άνοιξα κανονικότατα. Έτσι είχα κάνει και στο παλιό μου (το 99) και μέχρι που το έδωσα ξύριζε :)
όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου gilera runner 50 sp,το έχω κάνει 180 χιλιόμετρα και θέλω αλλά 820 για να βγάλω τους κοφτές :(

 

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το όλο στήσιμο,το πάω μέχρι 35-40 καλά δεν είναι?

 

Ωραιο το μηχανακι.;) τωρα να το πηγαινεις λιγο περισσοτερο και οχι με τοσα λιγα χιλιομετρα γιατι ετσι το ζοριζεις.αμα το πας ετσι δεν θα πηγαινει βημα..απλα δεν θελει ολοκληρο το γκαζι και με την μια.προοδευτικα και 60-70 χμ μια χαρα ειναι να το πας.

οσο για το λαδι..αμα σου αναψει το φωτακι να πας να συμπληρωσεις με φουλ συνθετικο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sinithos to mixaaki otan to agorazeis kainourgio to xoun rithmisei etsi oste na exei to katallilo migma me ligo pio poli ladaki.Gi auto otan to agoraseis kanoun kai enan elegxo pou sou lene na to etoimasoun.

 

Edo ennoo to poso ladi paei ston kilindro.Otan anapsei to lampaki pia vale full synthetic.Poli kalo einai to Castrol TTS.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στρωσιμο κανε οπως εκανα εγω.Πηγαινε το οσο θες αρκει να μην εχεις το γκαζι ανοιχτο για πολυ ωρα.Σημερα γνωρισα 4 ατομα τα οποια οπως τους ειπε ο μηχανικος εκαναν στρωσιμο για 200χλμ αλλα οχι υπερβαινοντας τα 100.Μιλαω για "Ζ" βελτιωμενα για να μην πει κανεις για τετραχρονα και τετοια.

 

Γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Kai pano apo ola na kaneis kalo zestama tin mixani.I mixani kiriolektika skotonetai otan einai kria kai tin vazeis na leitourgisei.Ennoo ksekinas kai kaneis tin vlota sou.Astin sto relanti na zestathei 1-2 lepta kai meta kane tin tsarka sou anetos kai oraios.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το αφήνω να δουλεύει καμιά 2-4 λεπτά ειδικά το πρωί..

Για λάδι πείρα το Motul 710 2T για να έχω στο σπίτι οπότε χρειαστεί,13€ το πείρα!!

 

Θα το κάνω καμιά 20-30χλμ ακόμα μέχρι 35-40 και μετά θα το ανοίγω πιο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Που και που ανοιγε το και λιγο παραπανω, καλο θα του κανει.

Δηλαδη καθε 20χλμ δωστου γκαζι πανω απο τη μεση για 5 δευτερα να καθαρισει μεσα γιατι με το παραπανω λαδι που καει αφηνει καταλοιπα οποτε καλο ειναι να το κανεις ενα ανοιγματακι...

Link to comment
Share on other sites

Το Motul δεν ειναι καλο λαδι??

Πιο να βαζω??

μια χαρα ειναι το λαδι.αλλωστε δεν χρειαζετε να βαζεις τοσο ακριβο λαδι σε σκουτερ των 50 κυβικων.τσαμπα χρηματ δινεις :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το λαδι.αλλωστε δεν χρειαζετε να βαζεις τοσο ακριβο λαδι σε σκουτερ των 50 κυβικων.τσαμπα χρηματ δινεις :)

 

Μονο τσαμπα δεν ειναι.Η Νο1 αιτια βλαβης σε κινητηρα διχρονων ειναι η κακη ποιοτητα λαδιου.Αμα πας σε συνεργειο και πεις εχω το ταδε προβλημα το πρωτο που ρωτανε ειναι "Τι λαδι βαζεις;".

 

Βαζε Μotul φιλε.Θα καπνιζει λιγοτερο,θα δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες και θα μυριζει λιγοτερο απο τα μη αρωματικα εως καθολου.

Περα απο την προστασια που προσφερει στη μηχανη.Καλη αρχη κανεις ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Μονο τσαμπα δεν ειναι.Η Νο1 αιτια βλαβης σε κινητηρα διχρονων ειναι η κακη ποιοτητα λαδιου.Αμα πας σε συνεργειο και πεις εχω το ταδε προβλημα το πρωτο που ρωτανε ειναι "Τι λαδι βαζεις;".

 

Βαζε Μotul φιλε.Θα καπνιζει λιγοτερο,θα δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες και θα μυριζει λιγοτερο απο τα μη αρωματικα εως καθολου.

Περα απο την προστασια που προσφερει στη μηχανη.Καλη αρχη κανεις ετσι :)

συμφωνω σε αυτο που λες...αλλα σκεψου οτι το παιδι εχει 50ρι μαμα και το μηχανακι ειναι στο στρωσιμο.πολλες φορες αυτα τα τα λαδια δεν προσφερουν μεγιστη προστασια..γιατι ο κινητηρας δεν φτανει σε αυτη την θερμοκρασια για να καψει το λαδι.

δεν σημαινει οτι το να βαζεις ενα φουλ συνθετικο σε 2χρονο μηχανακι παντα ειναι και καλυτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα ισα ισα που το Motul ειναι πιο ψιλο σαν συνθεση και καιγεται καλυτερα, για αυτο αλλωστε δεν καπνιζει τοσο.Ο κινητηρας ζεστενεται μεχρι κει που τον περιοριζουμε μεσω λαδιων και αντιθερμικου.Οποτε οπου ειναι να φτασει θα φτασει.Αν τωρα εχει τοσο παραπανησια καταναλωση λαδιου, πραγμα που θα διαπιστωσει στο μελλον τοτε αυτο ρυθμιζεται.Αλλα ζομιζω οτι και ετσι καλα εινα τωρα.

 

Ελπιζω πως ο φιλος αν παρατηρησει κατι σε σχεση με το λαδι θα το αναφερει εδω. :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηρε τηλ ο μαστορας.Επιτελους ανοιγει τερμα το γκαζι και ενδεικτικα μου ειπε οτι σε 150μετρα ψιλοανηφορας το κοντερ δειχνει 95χλμ.

 

Πως σας ακουγεται;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...