Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μουφα βγαζουν την malossi αυτοι που εχουν reverse ,θελουν να την κανουν και ιδια επειδη βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο αλλα στο δρομο και αναλογα την βελτιωση φαινεται η διαφορα της αποδοσης.

 

Δεν ειναι λιγοι αυτοι που λενε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ΑΛΛΑ στα 50cc ;)

 

Σώπα ρε φίλε πολύ ειδικός έγινες ...Πήγαινε στην Ιταλία η στην Γερμανία να δίξεις αυτή τη ΄΄΄Malossi ΄΄΄ (o θεός να την κάνει)

και πες τους οτι είναι malossi θα λυθούν στα γέλια και θα σε ρωτήσουν απο το LIDL την πήρες?:blink:

 

Είναι ίδιες οι εξατμίσεις απλώς πληρώνεις το όνομα.Παρτο χαμπάρι...

Link to comment
Share on other sites

pantws apo oso thn eixa psa3ei k gw dn eixan diafores..oi fouskes einai AKRIVWS IDIES mono sto teliko mporei na exoun diafores..alla k pali kati paraapanw 3erei o filos me to nrg p an 8ymamai kala tis eixe k tis 2..
.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ξερει παραπανω,εχει παει ιταλια και γερμανια και ρωτησε προφανως.

Να βγουν τοτε ολοι οσοι εχουν παρει την Malossi και να καταγγειλουν την εταιρια για απατη

οχι ποινικα αλλα μεσω της αγορας...γιατι δεν εχει γινει κατι τετοιο.

 

Ψαξτε βιντεο με σκουτερ στο ιντερνετ και παρατηρηστε ποσοι ειναι αυτοι που εχουν reverse.

Αρα ουτε οι Ιταλοι ξερουν ,ουτε οι γερμανοι.Ευτυχως για την Ευρωπη υπαρχουν κανα 2 ελληνες που μας ανοιγουν τα ματια.

 

Γιατι δεν το λετε και στους γειτονες που τους πιανουν και αυτους κοροιδα;;

 

Περα απο ολα αυτα η πιο ατυχης αναφορα ηταν στην MHR Replica.Η οποια δεν εχει καμια διαφορα απο την απλη με μονη εξαιρεση τον πετροβαμβακα στο σιγαστηρα.Αυτο ειναι κατι το οποιο τουλαχιστον το παραδεχονται και μηχανικοι!

 

Δεν εχω ορεξη και για αλλη αντιπαραθεση αλλα γιατι μερικοι εδω μεσα ειναι ΤΟΣΟ επιθετικοι απεναντι μου δεν το καταλαβαινω....Επειδη παω πιο γρηγορα με malossi πειραζει τοσο πολυ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

file pantso iremise! mporeis na ekfraseis ti gnwmi sou pio irema!! auto les gia tis malossi! einai xazomares kai diapistomeno kiolas! exw filo pou eixe ti reverse kai meta evale tin malossi! kai eides +5km/h teliki! kai poli perisoteri dinami sta ipsila
Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε φίλε πολύ ειδικός έγινες ...Πήγαινε στην Ιταλία η στην Γερμανία να δίξεις αυτή τη ΄΄΄Malossi ΄΄΄ (o θεός να την κάνει)

και πες τους οτι είναι malossi θα λυθούν στα γέλια και θα σε ρωτήσουν απο το LIDL την πήρες?:blink:

 

Είναι ίδιες οι εξατμίσεις απλώς πληρώνεις το όνομα.Παρτο χαμπάρι...

 

Esi pou eisai gnwstis epi tou thematos tunning se scooter! kai poli kala! (dn ta lew eirwnika) gia pes mas ti foras??? analitika

Link to comment
Share on other sites

Καλά όποιοι νομίζουν οτι έχει διαφορά ας το νομίζουν...

 

Κυλινδρο πίστονο malossi σίδερο 47,8 διπλή φρέζα ,στρόφαλο,ιμαντα kevlar,μπίλιες,Multivar 2000 mhr,Dellorto 22mm με 90 ζιγκλέρ,χωάνη,εξάτμιση reverse,reed 45 μοιρών,οδηγό ροπής,

αυτά αν δε ξέχασα κάτι....

Στα 300 m βλέπω στο κοντέρ (Ψηφιακό) 116 χιλ στα 400m 121 χιλ.

 

Είχα βάλει την malossi που λέτε,και την reverse και δεν είχε καμία διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Καλά όποιοι νομίζουν οτι έχει διαφορά ας το νομίζουν...

 

Κυλινδρο πίστονο malossi σίδερο 47,8 διπλή φρέζα ,στρόφαλο,ιμαντα kevlar,μπίλιες,Multivar 2000 mhr,Dellorto 22mm με 90 ζιγκλέρ,χωάνη,εξάτμιση reverse,reed 45 μοιρών,οδηγό ροπής,

αυτά αν δε ξέχασα κάτι....

Στα 300 m βλέπω στο κοντέρ (Ψηφιακό) 116 χιλ στα 400m 121 χιλ.

 

Είχα βάλει την malossi που λέτε,και την reverse και δεν είχε καμία διαφορά

 

e tote tha evales tin moufa!!!:) pantos exeis adiko! i malossi exei kaliteres epidwseis apo tin reverse!

Link to comment
Share on other sites

Μη λεμε ολο τα ιδια, η malossi βγαζει μια εξατμιση.Μια στα 240-270 ευρω και μια στα 400€ με αδειο σιγαστηρα...Ενα και το αυτο ειναι!!

 

Για οσους ρωταγανε παλιοτερα,το μηχανακι ρυθμιστηκε και το μαξιμουμ που εχω δει σε κανα 500αρι-600αρι μετρα ηταν 132-135 στο Koso παντα.Αυτο για οσους ξερουν ,απο την Αθηνων-Λαμιας εξοδος Δυρραχιου-Κων/λεως μεχρι 200 μετρα πριν την εξοδο προς λεωφορο Αθηνων.Θα δοκιμασω καποια στιγμη να του δωσω μεχρι την εξοδο προς Ιερα Οδο οπου εχει απολυτη ευθεια κανα 800 μετρα ακομα,αρκει να μην φυσαει γιατι κοβει κανα 15αρι χλμ....

 

Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

exei enas filos moy ena typhoon me moter gilera mono elatirio 65cc.leo na valw ti polini "for race3" proteinete tipopta kalytero???

 

to kobler polini me oxto mpilies einai kalo???gi runner 65cc mono elatirio!

 

koso carb leei 28??i kykloforei tpt kalytero gia 65cc mono elatirio!

[/sIGPIC]To XrEpI mOu!!
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις το μηχανακι απο τη μανα του τι μπιλιες φοραει;

Επισης τι μπιλιες συνοδευουν το Multivar 2000 της malossi;

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα σπιτι με τις νεες μπιλιες επανω.

 

Τοση διαφορα δεν την περιμενα!!Αισθανομαι πιο δυνατο σπρωξιμο το οποιο ανεβαζει ανετα μεχρι και τα 90+.Παω περισσοτερα χιλιομετρα με λιγοτερες στροφες το οποιο οπως μου ειπαν αλλωστε θα εχει αμεσο αντικτυπο στην αυτονομια.

 

Κουβεντιασαμε με τον μαστορα τις επομενες κινησεις και καταληξαμε στις εξης

 

1) Καρμπυρατερ 32mm Keihin

2) Βοοst bottle malossi

3) Ηλεκτρονικη malossi

4) Delta clutch malossi

 

Aυτα και κλεινει κατα τα λεγομενα του μαστορα η βελτιωση.Μετα μονο νιτρο...

Link to comment
Share on other sites

exei enas filos moy ena typhoon me moter gilera mono elatirio 65cc.leo na valw ti polini "for race3" proteinete tipopta kalytero???

 

to kobler polini me oxto mpilies einai kalo???gi runner 65cc mono elatirio!

 

koso carb leei 28??i kykloforei tpt kalytero gia 65cc mono elatirio!

το koso το 28 ειναι ολα τα λεφτα για το μονο ελατηριο!επισης το βαριατορο της polini με τα 9 μπιλακια το δοκιμασε ενας φιλος μου και ηταν σκετη μουφα!τζαμπα τα λεφτα!βαλε τον mhr της malossi!τον εχω εγω και ειμαι υπερευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Μη λεμε ολο τα ιδια, η malossi βγαζει μια εξατμιση.Μια στα 240-270 ευρω και μια στα 400€ με αδειο σιγαστηρα...Ενα και το αυτο ειναι!!

 

Για οσους ρωταγανε παλιοτερα,το μηχανακι ρυθμιστηκε και το μαξιμουμ που εχω δει σε κανα 500αρι-600αρι μετρα ηταν 132-135 στο Koso παντα.Αυτο για οσους ξερουν ,απο την Αθηνων-Λαμιας εξοδος Δυρραχιου-Κων/λεως μεχρι 200 μετρα πριν την εξοδο προς λεωφορο Αθηνων.Θα δοκιμασω καποια στιγμη να του δωσω μεχρι την εξοδο προς Ιερα Οδο οπου εχει απολυτη ευθεια κανα 800 μετρα ακομα,αρκει να μην φυσαει γιατι κοβει κανα 15αρι χλμ....

 

Αυτα προς το παρον.

 

re file exw ena runner 80ari metrakit kai exw 105-106 sta 400 ama 8es ta metrame kai 8a katalaveis oti pote den 8a pas 132-135 me to 80araki kai racing na valeis kit me to zori 8a exeis tetoia km!!!!!!!!

mhn lete vlakies wpos enas me ena 180 2t epiase 175 km leei............

Link to comment
Share on other sites

Aν καποιος με εμπειρια στις βελτιωσεις βαλει το χερι του ολα γινονται....

 

Ας πιστευει ο καθενας οτι θελει...Πολλα απο τα ατομα στο φορουμ με τα οποια συζητω μεσω msn γνωριζουν τι εχει γινει στο μηχανακι και απο ποιον ανθρωπο και τι μπορει να κανει.

 

Δεν περιμενω απο καποιον τυχαρπαστο να κρινει τα λεγομενα μου και αλλων.

 

Αμα σε αυτους που πατε, σας πουλανε παραμυθι και δεν ξερουν ουτε ενα μηχανακι να ρυθμισουν ,και σας φαινονται ολα καλα τοτε καλα σας κανουν.

 

Αμα φιλε βγαζεις 105 σε 400μετρα με ολα αυτα που λες οτι εχεις πουλα το καλυτερα.

Αν διαβασεις ακομα πιο πισω στις σελιδες θα δεις οτι και ο tsokis power εχει αναφερει οτι στα 400 βγαζει 130+ οποτε εχεις πολυ δρομο ακομα , αλλα μελη επισης στα 400 (μετρημενα με χιλιομετρητη) βγαζουν κοντα 115-120.Ετσι λενε τουλαχιστον

 

Εμενα τουλαχιστον βγαζει και 180 χιλιομετρα στο γεμισμα.Εσενα;;;

 

Στον επιτηθεμενο απανταω επιθετικα....

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows CE; PPC) Opera 8.65 [en])

 

ισως το ξερεις ως επιταχυντη, σαν ελατηριο απο λαστιχο ειναι και μοιαζει με το λαστιχο απο αναρτηση ποδηλατου.Αυτο λοιπον μαζευει απο το καρμπυρατερ ολη την περιττη βενζινη.Βελτιστοποιει την καυση και κανει και οικονομια καυσιμου.Αυτο σε γενικες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RMZ εγώ είχα ένα runner 50ari φτιαγμένο malossi διπλό ελατήριο χωρίς ρεύματα και με 21 καρμπιρατέρ και έπιανα στο κοντέρ μου 120 σε 300 μετρα..Ότι κλέβει το ξέρω 105-110 τα είχε πάντως..

Εσύ με αγωνιστικό kit και ρεύματα πας μονο 106?Τότε το μηχανάκι σου το εχει φτιάξει άσχετος μηχανικός γιατί με τα ρεύματα και μόνο που φτάνει να έχει 16000 σ.α.λ πάει 110+

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RMZ εγώ είχα ένα runner 50ari φτιαγμένο malossi διπλό ελατήριο χωρίς ρεύματα και με 21 καρμπιρατέρ και έπιανα στο κοντέρ μου 120 σε 300 μετρα..Ότι κλέβει το ξέρω 105-110 τα είχε πάντως..

Εσύ με αγωνιστικό kit και ρεύματα πας μονο 106?Τότε το μηχανάκι σου το εχει φτιάξει άσχετος μηχανικός γιατί με τα ρεύματα και μόνο που φτάνει να έχει 16000 σ.α.λ πάει 110+

 

me to aplo kit pou exw pano twra exw 105-106km.

To pro race to moter exei kolisei prin mia vdomada k aurio 8a einai etoimo.Kia 8a to valw pano.An katalaves exw 2moter 50c.c pou to ena to pira apo ena trakarismeno to allo to efera apo ispania .Kai exw kai ena moter 180 2t pou den asxoloume .to prorace to mk exei 142 -143 km sta 400m ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...