Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απο μιά εβδομάδα χρήσης του desire S έχω να πω τα καλύτερα :

γρήγορο παντού, όμορφο, πλήρες σε χαρακτηριστικά, με πολύ καλή αυτονομία της μπαταρίας για τα δεδομένα της κατηγορίας του (εννοείται όπως αν παίζεις συνεχώς μαζί του θέλει κάθε μέρα φόρτιση), εγώ ας πούμε με την χρήση που του κάνω το φορτίζω κάθε 2,5 με 3 μέρες (έχω κλείσει τις αυτόματες ενημερώσεις και το έχω ανοικτό από 08:00 - 24:00)

Επίσης είναι πολύ ανθεκτικό σε χτυπήματα, όχι μόνο λόγω gorilla glass. Χτες έκανα άθελά μου crash test, μου έπεσε από ύψος 1 μέτρο, προσγειώθηκε με την οθόνη :shock: και δεν έπαθε τίποτε. :up:

Με το android έχω κάποιες απορίες αλλά τις παλεύω ... :lol:

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειναι το πρωτο ανδροειδες που εχω μετα απο ....δεκαετιες με νοκια και wm και αυτο που μου αρεσει ειναι η ευκολια του λειτουργικου και φυσικα το ωραιο τηλεφωνο μας!τωρα που το σεταρω βεβαια καθε 6 ωρες θελει φορτιση αλλα αν σταματησω να το πειραζω θα κραταει πιο πολυ ελπιζω!

και κατι που παρατηρησα:οταν μετα απο λιγο πεφτει ο φωτισμος και ΠΡΙΝ κλεισει τελειως ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ .το εχει παρατηρησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά του έχω να προσθέσω ότι αν έχεις κάρτα SIM 2in1, η αλλαγή μεταξύ των γραμμών δεν οδηγεί σε επανεκκίνηση του κινητού για να αλλάξει από τη μία γραμμή στην άλλη. Aυτό είχα να το δω από την εποχή των Symbian. Μέχρι τώρα, τέτοιες εναλλαγές γραμμών οδηγούσαν τις περισσότερες φορές σε αναγκαστική επανεκκίνηση με τις όποιες συνέπειες στην ταχύτητα αλλαγής γραμμής και σε κατανάλωση μπαταρίας... Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά του έχω να προσθέσω ότι αν έχεις κάρτα SIM 2in1, η αλλαγή μεταξύ των γραμμών δεν οδηγεί σε επανεκκίνηση του κινητού για να αλλάξει από τη μία γραμμή στην άλλη. Aυτό είχα να το δω από την εποχή των Symbian. Μέχρι τώρα, τέτοιες εναλλαγές γραμμών οδηγούσαν τις περισσότερες φορές σε αναγκαστική επανεκκίνηση με τις όποιες συνέπειες στην ταχύτητα αλλαγής γραμμής και σε κατανάλωση μπαταρίας...

 

την επιλογη στο μενου τοποθεσιες>μεσω ασυρματου δικτυου να την εχω ενεργοποιημενη?ειναι το A-GPS που λεμε?

χρησιμοποιησα μια φορα το igo8 χτες,το εκλεισα και σημερα ειδα οτι απο την status bar η επιλογη στις γρηγορες ρυθμισεις για gps ηταν κλικαρισμενη!δηλαδη καθε φορα που θα κλεινω το προγραμμα πλοηγησης θα πρεπει να ξετικαρω και την επιλογη gps?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή πλησιάζει η επιδότηση και είμαι στα σκαριά για κινητό, να ρωτήσω για Bluetooth που να συνεργάζεται με το desire s και να έχει αναγνώριση κλήσεων (να εμφανίζει και το όνομα από τον τηλεφωνικό κατάλογο όμως)? διάβασα στο αντίστοιχο thread για το Sony Ericsson mw600 αλλα οι απόψεις διίστανται...άλλος λέει ότι με android δεν δουλεύει η αναγνώριση από τη λίστα...το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει?

 

Μμ το HCB-150 που έχω για το αυτοκίνητο, που φαντάζομαι θα έχει παρόμοια λειτουργία με το 600 στο θέμα αυτό τουλάχιστον, ενώ λειτουργεί άψογα σαν car kit (το αστείο είναι ότι λειτουργεί καλύτερα από το SE W910i που είχα παρόλο που ήταν της ίδιας εταιρίας, μετά μου λές γιατί πέταξα τα SE...) έχει ένα θεματάκι με την ανάγνωση του καταλόγου. Διαβάζει τα ονόματα αλλά πολλές φορές κολλάει, γιατί βασικά στο Desire οι επαφές είναι κάπως "περίεργες" (άλλες στο τηλέφωνο, στο gmail στο facebook, είναι λίγο μπερδεμα...). Νομίζω ότι την εμφάνιση του καλούντος μάλλον θα την ξεχάσεις στο Android (ούτε τα SE android είναι συμβατά με αυτές τις συσκευές).

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρωτήσω κάτι, έχει το κινητό κάποιο πρόγραμμα για να δούμε αρχεία office; Η ερώτηση είναι για έναν φίλο, δεν έχω δυστυχώς το κινητό. Παίζει ρόλο που δεν έχει την αρχική κάρτα μνήμης του κινητού; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση . . . .

δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά μου έχει σπασει τα νεύρα που δεν μπορώ να το βρω.

 

Έχει μειώθεί στο ελάχιστο ο ήχος που ακούγεται όταν πληκτρολογούμε (ένα μυνημα για παράδειγμα) ή κάνουμε μια επιλογή στην οθόνη, όπως επίσης και ο ήχος που ακούγεται όταν κλείδώνουμε την οθόνη από το πάνω κουμπι δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.

Αν μπορει καποιος να δώσει μια ιδέα για το τι πρέπει να δω ?

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρωτήσω κάτι, έχει το κινητό κάποιο πρόγραμμα για να δούμε αρχεία office; Η ερώτηση είναι για έναν φίλο, δεν έχω δυστυχώς το κινητό. Παίζει ρόλο που δεν έχει την αρχική κάρτα μνήμης του κινητού; :worry:

 

το κινητο εχει μεσα το QuickOffice...απο οσο ξερω το προγραμμα αυτο ειναι περασμενο στο τηλεφωνο και ΟΧΙ στην καρτα sd!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση . . . .

δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά μου έχει σπασει τα νεύρα που δεν μπορώ να το βρω.

 

Έχει μειώθεί στο ελάχιστο ο ήχος που ακούγεται όταν πληκτρολογούμε (ένα μυνημα για παράδειγμα) ή κάνουμε μια επιλογή στην οθόνη, όπως επίσης και ο ήχος που ακούγεται όταν κλείδώνουμε την οθόνη από το πάνω κουμπι δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.

Αν μπορει καποιος να δώσει μια ιδέα για το τι πρέπει να δω ?

 

:)

 

Αυτοί είναι ήχοι ειδοποιήσεων, στην αρχική οθόνη για δες σε τι επίπεδο είναι (πάτα μια πάνω το πλαινό κουμπάκι αυξομείωσης ήχου, ΟΧΙ όταν παίζει μουσική ή είναι συνδεδεμένο σε BT!).

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μμ το HCB-150 που έχω για το αυτοκίνητο, που φαντάζομαι θα έχει παρόμοια λειτουργία με το 600 στο θέμα αυτό τουλάχιστον, ενώ λειτουργεί άψογα σαν car kit (το αστείο είναι ότι λειτουργεί καλύτερα από το SE W910i που είχα παρόλο που ήταν της ίδιας εταιρίας, μετά μου λές γιατί πέταξα τα SE...) έχει ένα θεματάκι με την ανάγνωση του καταλόγου. Διαβάζει τα ονόματα αλλά πολλές φορές κολλάει, γιατί βασικά στο Desire οι επαφές είναι κάπως "περίεργες" (άλλες στο τηλέφωνο, στο gmail στο facebook, είναι λίγο μπερδεμα...). Νομίζω ότι την εμφάνιση του καλούντος μάλλον θα την ξεχάσεις στο Android (ούτε τα SE android είναι συμβατά με αυτές τις συσκευές).

 

 

 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Με απογοητευσες λίγο είναι η αλήθεια. Αυτο συμβαίνει λόγω του android? άρα ίσως να υπάρχει κάτι που να το διορθώνει κιόλας. Η αλήθεια είναι ότι εγώ τις μόνες επαφές που έχω είναι στο gmail account, άρα ίσως να υπάρχει μια μικρή ελπίδα?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Με απογοητευσες λίγο είναι η αλήθεια. Αυτο συμβαίνει λόγω του android? άρα ίσως να υπάρχει κάτι που να το διορθώνει κιόλας. Η αλήθεια είναι ότι εγώ τις μόνες επαφές που έχω είναι στο gmail account, άρα ίσως να υπάρχει μια μικρή ελπίδα?

 

Δεν είναι ότι συμβαίνει μόνο λόγω του Android, βασικά είναι στον "τρόπο" που οι συγκεκριμένες συσκευές "διαβάζουν" το contact list από το κινητό. Ενώ κανονικά με βάση το πρότυπο θα έπρεπε η λειτουργία αυτή να είναι συμβατή άσχετα με το ποιό κινητό θα συνδέσεις επάνω τους, αυτό δεν ισχύει γιατι το Bluetooth σαν προτυπο οι κατασκευαστές το έχουν κάνει ... σαλάτα. Να φανταστείς το HCB-150 δεν πάιζει με κανένα άλλο κινητό που έχω δοκιμάσει (για την ανάγνωση των επαφών μιλάω πάντα, έτσι;) και όχι smartphone (π.χ. απλά Nokia).

 

Θα σε απογοητεύσω περισσότερο, τόσο το MW600 όσο και το HCB-150 είναι πλέον out of manufacturing από την SE, οπότε αποκλείεται να βρείς κάποια εφαρμογή π.χ. να κάνει κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να βγεί στο μέλλον. Δεν ξέρω με άλλες συσκευές αν έχεις καλύτερη τύχη.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι συμβαίνει μόνο λόγω του Android, βασικά είναι στον "τρόπο" που οι συγκεκριμένες συσκευές "διαβάζουν" το contact list από το κινητό. Ενώ κανονικά με βάση το πρότυπο θα έπρεπε η λειτουργία αυτή να είναι συμβατή άσχετα με το ποιό κινητό θα συνδέσεις επάνω τους, αυτό δεν ισχύει γιατι το Bluetooth σαν προτυπο οι κατασκευαστές το έχουν κάνει ... σαλάτα. Να φανταστείς το HCB-150 δεν πάιζει με κανένα άλλο κινητό που έχω δοκιμάσει (για την ανάγνωση των επαφών μιλάω πάντα, έτσι;) και όχι smartphone (π.χ. απλά Nokia).

 

Θα σε απογοητεύσω περισσότερο, τόσο το MW600 όσο και το HCB-150 είναι πλέον out of manufacturing από την SE, οπότε αποκλείεται να βρείς κάποια εφαρμογή π.χ. να κάνει κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να βγεί στο μέλλον. Δεν ξέρω με άλλες συσκευές αν έχεις καλύτερη τύχη.

 

 

 

Κι είχα μια ελπίδα... Οπως γράφω και πιο κάτω...απελπιζεσαι!

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

ειμαι ενας υποψηφιος αγοραστης του εν λογω κινητου.

δεν εχω ασχοληθει με android και ενδιαφερομαι να μαθω τον τροπο εγκαταστασης ''πληρωμενων'' εφαρμογων γενικα σε κινητα με το συγκεκριμενο λογισμικο αλλα και ειδικοτερα στο desire s.

τι απαιτειται ωστε να εγκαθιστω τις εφαρμογες που βρισκω σε φορουμ στο ιντερνετ;

ο κυριοτερος λογος που θελω να κανω τη μεταβαση ειναι το πληθος των εφαρμογων.για το desire s εχει βρεθει τροπος εγκαταστασης ή ειναι ακομη πρωιμο οποτε καλυτερα να στραφω στο απλο desire;

παρακαλω παραπεμψτε με σε καποιες οδηγιες για να παρω καποια ιδεα.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

ειμαι ενας υποψηφιος αγοραστης του εν λογω κινητου.

δεν εχω ασχοληθει με android και ενδιαφερομαι να μαθω τον τροπο εγκαταστασης ''πληρωμενων'' εφαρμογων γενικα σε κινητα με το συγκεκριμενο λογισμικο αλλα και ειδικοτερα στο desire s.

τι απαιτειται ωστε να εγκαθιστω τις εφαρμογες που βρισκω σε φορουμ στο ιντερνετ;

ο κυριοτερος λογος που θελω να κανω τη μεταβαση ειναι το πληθος των εφαρμογων.για το desire s εχει βρεθει τροπος εγκαταστασης ή ειναι ακομη πρωιμο οποτε καλυτερα να στραφω στο απλο desire;

παρακαλω παραπεμψτε με σε καποιες οδηγιες για να παρω καποια ιδεα.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Γειά σου φίλε,

Όσον αφορά την εγκατάσταση εφαρμογών, δεν έχει να κάνει τίποτα με το Desire ή Desire S. Μάλλον αναφέρεσαι στο rooting της συσκευής, που είναι ένα τελείως άλλο θέμα. Οποιαδήποτε εφαρμογή υπάρχει στο μαρκετ, μπορείς να την εγκαταστήσεις άσχετα από ποιό κινητό έχεις, εκεί παίζει ρόλο μόνο η έκδοση του Android (π.χ. υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν σε 2.1 και μετά και δεν τρέχουν σε 1.6 π.χ.) και η ανάλυση της οθόνης που όμως τίποτα από τα 2 δεν αποτελεί πρόβλημα για το Desire S. Όσον αφορά την πληρωμή, απλά "συνδέεις" μια κάρτα με το Google Checkout και οι πληρωμές γίνονται μέσω αυτού. Δες το θέμα περί ανακοίνωσης εφαρμογών επί πληρωμή για την Ελλάδα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες! Για την εγκατάσταση εφαρμογών που βρίσκεις από διάφορα φόρουμ κλπ ("πληρωμένες" :p) εκεί απλά κατεβάζεις το αρχείο .apk, το περνάς στο κινητό, το ανοίγεις, εγκαθίσταται και ... voila :)

Κάνε τη μετάβαση, θα το ευχαριστηθείς :) Και εδώ είμαστε!

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκατάσταση εφαρμογών που βρίσκεις από διάφορα φόρουμ κλπ ("πληρωμένες" :p) εκεί απλά κατεβάζεις το αρχείο .apk, το περνάς στο κινητό, το ανοίγεις, εγκαθίσταται και ... voila :)

Κάνε τη μετάβαση, θα το ευχαριστηθείς :) Και εδώ είμαστε!

 

στα symbian κινητα αυτο απαιτει να υπογραψουμε τις εφαρμογες

στα apple κινητα αυτο απαιτει να γινει jailbreak

στα android δε χρειαζεται καμια αναλογη ενεργεια;

επισης ρωταω για το συγκεκριμενο διοτι ειναι καινουριο και πιθανοτατα να μην εχει βρεθει τροπος εγκαταστασης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι ήχοι ειδοποιήσεων, στην αρχική οθόνη για δες σε τι επίπεδο είναι (πάτα μια πάνω το πλαινό κουμπάκι αυξομείωσης ήχου, ΟΧΙ όταν παίζει μουσική ή είναι συνδεδεμένο σε BT!).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω ότι είναι ήχοι ειδοποιήσεων, αλλά δεν γίνεται τίποτα απο εκει που λες, ούτε και απο το μενού της ρύθμισης ήχων. Τέλως πάντων.

 

Προσπαθώ επίσης να κάνω εγκατάσταση ένα παιχνίδι και μου βγάζει συνεχώς ότι δεν έχει χώρο το κινητο και να απελευθερώσω χώρο. Έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές είχαν επιλογή στην κάρτα, αλλά πάλι δεν γίνεται, υπάρχει καμμιά λύση ?

 

Thanks. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα symbian κινητα αυτο απαιτει να υπογραψουμε τις εφαρμογες

στα apple κινητα αυτο απαιτει να γινει jailbreak

στα android δε χρειαζεται καμια αναλογη ενεργεια;

επισης ρωταω για το συγκεκριμενο διοτι ειναι καινουριο και πιθανοτατα να μην εχει βρεθει τροπος εγκαταστασης...

 

Μια χαρά έχω εγκαταστήσει ένα σωρό εφαρμογές από το Θείο ... :X Το rooting γίνεται για άλλους λόγους, σε μερικά μοντέλα γίνεται και για αυτό, μόνο και μόνο γιατί δεν είχαν αρκετή εσωτερική μνήμη, οπότε χρειαζόταν να "δεί" την κάρτα μνήμης το τηλέφωνο σαν εσωτερική μέσω app2sd, το οποίο απαιτούσε root (π.χ. Desire). Με το S και 1 GB εσωτερική δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα (με πάνω από 30 εγώ εγκατεστημένες έχω-δεν έχω καταναλώσει 100ΜΒ).

 

:)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον,βλέποντας το αβατάρ σου είσαι σε λάθος μέρος. Το desire S δεν έχει πρόβλημα μνήμης όπως είχε το απλό desire pου βλέπω ότι έχεις. Οπότε η μόνη λύση είναι root για σένα

 

 

:X:X:X

 

Ωχ σόρυ !!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενεργο το 3g και σε σημεια που μαλλον δεν πιανει καλα η γραμμη ειναι χαλια και πολλες φορες πεφτει κιολας!δεν μου συνεβαινε αυτο στα κινητα που ειχα παλια τι μπορω να κανω γιατι ειναι σπαστικο!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενεργο το 3g και σε σημεια που μαλλον δεν πιανει καλα η γραμμη ειναι χαλια και πολλες φορες πεφτει κιολας!δεν μου συνεβαινε αυτο στα κινητα που ειχα παλια τι μπορω να κανω γιατι ειναι σπαστικο!

Ίσως να δοκίμαζες να το γυρίσεις σε 2g only, είτε μόνιμα είτε στα σημεία με προβληματικό σήμα? Με τα μειονεκτήματα του όμως, αν σε ενδιαφέρει το 3g internet...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να δοκίμαζες να το γυρίσεις σε 2g only, είτε μόνιμα είτε στα σημεία με προβληματικό σήμα? Με τα μειονεκτήματα του όμως, αν σε ενδιαφέρει το 3g internet...

 

το 2g ειναι πολυυυυυυ αργο γμτ.απλα ρωτησα γιστι πεφτει η γραμμη σε κανενα κινητο που ειχα δεν επεφτε η γραμμη στην εναλλαγη!

 

κατι ασχετο πως αλλαζουμε την φωτεινοτητα που διαβασα καπου σερνοντας το δαχτυλο στην notification bar?δεν το εχω καταφερει!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε εμενα η μνημη ραμ δεν ξεπερναει τα 530 με 550 mb που ειναι τα υπόλοιπα 200 mb. ειναι το πρωτο smartphone που πήρα ποτε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλά απο περιεργεια ρωτάω.
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού!!! Μια ερώτηση μόνο, και με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί, πως μπορώ να βάλω στο τηλεφωνικό κατάλογο να φαίνονται μόνο οι επαφες απο το g mail μου και όχι οι επαφες της κάρτας sim μαζί με του gmail?? Δηλαδή τώρα μου φαίνονται οι επαφες διπλές όταν πάω στην αναζήτηση επαφών!!!
Link to comment
Share on other sites

πας στις επαφές-πατας το συμβολο δίπλα απο το home-προβολη και ξετσεκαρεις οτι δεν θελεις
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

πας στις επαφές-πατας το συμβολο δίπλα απο το home-προβολη και ξετσεκαρεις οτι δεν θελεις

 

εκει που λες λεει επαφες gmail ,sim και τηλεφωνο.εμενα εχει 635 στο gmail και 0 στο τηλεφωνο.πως περναω τις επαφες και στο τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...