Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Καλο μηνα σε ολους.. Ξερουμε ποσο του μηνος θα παρουμε το ICS ?

 

Όχι φυσικά. Δεν υπάρχει ακριβής ενημέρωση για κάτι τέτοιο.

 

@Όλους:

Να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για το Desire S και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας..εχω παρα πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ του κινητου..ειμαι ατυχος..μολις ειχε μια πτωση η συσκευη μου μεσα απο την θηκη κ τωρα η κατω αριστερη γωνια της οθονης μου εχει καψει τα pixels..τι μπορω να κανω??εγγυηση πρεπει να εχω θα το ψαξω..αξιζει να παω για αλλαγη οθονης ή οχι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας..εχω παρα πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ του κινητου..ειμαι ατυχος..μολις ειχε μια πτωση η συσκευη μου μεσα απο την θηκη κ τωρα η κατω αριστερη γωνια της οθονης μου εχει καψει τα pixels..τι μπορω να κανω??εγγυηση πρεπει να εχω θα το ψαξω..αξιζει να παω για αλλαγη οθονης ή οχι?

 

Αν όντως υπάρχει ακόμη εγγύηση,μην το σκέφτεσαι καθόλου!!Εννοείται ότι μην αναφέρεις τίποτα για πτώση... ;)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπάρχει ακόμη εγγύηση,μην το σκέφτεσαι καθόλου!!Εννοείται ότι μην αναφέρεις τίποτα για πτώση... ;)

 

το κινητο ειναι αγορασμενο τον περασμενο σεπτεμβρη..δεν γνωριζω ποσο διαρκει η εγγυηση μου μηπως ξερετε??ποσο περιπου θα στοιχησει η αλλαγη της οθονης??εχουμε κατι ενδεικτικο στην τιμη να δω που κυμενεται??ευχαριστω εκ των πρωτερον

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το κινητο ειναι αγορασμενο τον περασμενο σεπτεμβρη..δεν γνωριζω ποσο διαρκει η εγγυηση μου μηπως ξερετε??ποσο περιπου θα στοιχησει η αλλαγη της οθονης??εχουμε κατι ενδεικτικο στην τιμη να δω που κυμενεται??ευχαριστω εκ των πρωτερον

 

Επικοινώνησε με το service και θα σε κατατοπίσουν.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317816

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση mail έτσι λέει

 

τελευταια φορα ποτε εκανες αναβαθμιση?

EDIT τωρα την ειδα και σε μενα!την κατεβαζω τωρα!

EDIT2 δεν βλεπω καποια διαφορα

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

 

1ον) Μπαίνω λίγο Facebook,twitter,να δω mail,κανα foursquare και κανα 2-3 site από τον browser,όλα αυτα σε κανα 20λεπτό και η θερμοκρασία πάει στους 37C. Φυσιολογικό είναι να καίει τόσο;;Μήπως φταίει ότι εχω την 1800 της Mugen;

2ον) Όταν το κλείσω το κινητό ή πατησω επανεκκίνηση, το κινητό κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει.Κολλάει στο HTC quietly brilliant και ανοίγει μετά από 30 δεύτερα.Παλιά άνοιγε με την μια από ότι θυμάμαι...τι λέτε να φταίει;;Αφού ανοίξει δουλεύει κανονικότατα!!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

2ον) Όταν το κλείσω το κινητό ή πατησω επανεκκίνηση, το κινητό κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει.Κολλάει στο HTC quietly brilliant και ανοίγει μετά από 30 δεύτερα.Παλιά άνοιγε με την μια από ότι θυμάμαι...τι λέτε να φταίει;;Αφού ανοίξει δουλεύει κανονικότατα!!

 

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά. Ειδικά αν επιλέξεις επανεκκίνηση πάντα χρειάζεται χρόνο για να ξεκινήσει. Μόλις μέτρησα το δικό μου, σε επανεκκίνηση χρειάστηκε 4'8" μέχρι να μου δείξει την οθόνη κλειδώματος, ο μισός από αυτόν τον χρόνο ήταν στην οθόνη "HTC quietly brilliant". Κάνοντας και μια δεύτερη αμέσως μετά (είχα βδομάδες να του κάνω επανεκκίνηση) ο χρόνος μειώθηκε λίγο στο 3'39". Ο χρόνος αυτός λογικά εξαρτάται από το πόσα προγράμματα έχεις επιλέξει να φορτώνουν μερικώς κατά την εκκίνηση, πόσα προγράμματα έχεις γενικά εγκατεστημένα (εγώ π.χ. 129) και πόσο γεμάτη είναι η κάρτα SD (εμένα σχεδόν φουλ). Από απενεργοποίηση είναι άλλο καπέλο, εκεί χρειάστηκε μόλις 12" για να μου δείξει οθόνη εισαγωγής pin.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά. Ειδικά αν επιλέξεις επανεκκίνηση πάντα χρειάζεται χρόνο για να ξεκινήσει. Μόλις μέτρησα το δικό μου, σε επανεκκίνηση χρειάστηκε 4'8" μέχρι να μου δείξει την οθόνη κλειδώματος, ο μισός από αυτόν τον χρόνο ήταν στην οθόνη "HTC quietly brilliant". Κάνοντας και μια δεύτερη αμέσως μετά (είχα βδομάδες να του κάνω επανεκκίνηση) ο χρόνος μειώθηκε λίγο στο 3'39". Ο χρόνος αυτός λογικά εξαρτάται από το πόσα προγράμματα έχεις επιλέξει να φορτώνουν μερικώς κατά την εκκίνηση, πόσα προγράμματα έχεις γενικά εγκατεστημένα (εγώ π.χ. 129) και πόσο γεμάτη είναι η κάρτα SD (εμένα σχεδόν φουλ). Από απενεργοποίηση είναι άλλο καπέλο, εκεί χρειάστηκε μόλις 12" για να μου δείξει οθόνη εισαγωγής pin.

 

Ωραια,με ανακούφησες τώρα!!Γιατί και εγώ εχτές που το ξανά δοκίμασα αλλές 3 φορές μέχρι να μου δείξει την οθονη για να βάλω το pin μου έκανε κανά 2'50''.Οπότε όλα κομπλέ!!:D

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Για σένα το έγραψα. Θυμόμουν οτι κάποιος ζήταγε s-off αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ ποιος! :D

 

Λοιπόν, αν η εκδοσή λογισμικού που φοράς είναι μέχρι την 2.10.... ακολουθείς αυτόν τον οδηγό από xda.

Δουλεύει σιγουρα, εγώ αυτόν χρησιμοποίησα, είναι 30seconds διαδικασία για να γίνει το downgrade και 6 ώρες για να καταλάβεις το λάθος που κάνεις και δεν δουλεύει! Το μονο πρόβλημα είναι οτι τα αρχεία που σου δίνουν στο πρώτο ποστ να κατεβάσεις είναι ο κώδικας (αρχείο c) και οχι το σωστό (αρχείο bin). Εγώ βρήκα τα σωστά πολλές σελιδες παρακατω (στο ποστ #34). Αν δεν τα βρεις πες μου να στα στείλω.

 

Αν πήρες αργότερα την αναβάθμιση και έχεις έκδοση 2.11.... και πάνω τότε ακολουθείς αυτόν τον οδηγό. Από οτι διάβασα παντως (καμια 20αριά σελίδες) ολοι λέγανε άτι δουλεύει).

 

Εγώ ήμουν σε 2.3.5 και HBOOT 2.00.0002 locked (και s-off από το εργοστάσιο). Μετά την διαδικασία ήμουν σε 2.3.3 και HBOOT 0.98.0002 πλέον οχι locked. Εκεί έτρεξα το revolutionary (ή μπορείς και με syuperoneclick) για να πάρω root access (και εσυ εκεί θα πάρεις το s-off που εγώ δεν χρειαζόμουνα)... και μετα αρχίζουν τα ωραία. Θέλει πολυ υπομονή, εγω καποια στιγμή νομισα οτι το brickαρα! :rolleyes:

Τωρα τρέχω την endymion v3.4. Καλή είναι αλλά δεν τρελάθηκα... αλλά τώρα αρχίσαμε!! :p Μάλλον θα δοκιμάσω και τιν Virtous Infinity και μετά πάω για miui!

 

Ασχετο, να αυτό που λέγαμε και επιβεβαιωμένο για το ICS στο κινητάκι μας!

Δημήτρη μήπως μπορείς να βοηθήσεις κι εμένα ?

Έχω το Desire S και ο τύπος που το είχε πριν (ναι είμαι νέος στο android :D) του είχε κάνει update και μου έχει Hboot 2.00.(κατι )

Το Θέμα είναι πως έχω Mac και έχω πελαγώσει , Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κανένας αναλυτικός οδηγός γιατί με αυτούς στο XDA δεν βγάζω άκρη :s

 

Θενκ για το χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μήπως μπορείς να βοηθήσεις κι εμένα ?

Έχω το Desire S και ο τύπος που το είχε πριν (ναι είμαι νέος στο android :D) του είχε κάνει update και μου έχει Hboot 2.00.(κατι )

Το Θέμα είναι πως έχω Mac και έχω πελαγώσει , Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κανένας αναλυτικός οδηγός γιατί με αυτούς στο XDA δεν βγάζω άκρη :s

 

Θενκ για το χρόνο σου :)

Mac και δεν έχεις iphone?:p

Σοβαρα τωρα φιλε Giorgio δεν εχω δει ποτέ οδηγο για Mac που να αναφερεται στο δικο μας κινητο η γενικα σε android, παρα μόνο για jailbrake σε iphone (ναι, είχα παλιά iphone, τωρα θα επεστρεφα μόνο αν μου το χαριζανε!!!). Για linux ομως κυκλοφορουν πάρα πολλοι οδηγοι!

Δεν μπορεις να βρεις προσβαση σε εναν υπολογιστη με windows (κανα μισαωρο δουλεια ειναι μαζι με τον χρονο που θελουν τα αρχεια να κατεβουν, η διαδικασια του downgrade & root ειναι ελαχιστα λεπτα) και να ακολουθησεις τον οδηγο παραπανω?

Γτ και να βρουμε οδηγο για mac δεν ξέρουμε οτι δουλευει σιγουρα εκτος αν καποιος εδω μεσα εχει χρησιμοποιησει καποιον κ ξερει.

Γνωμη μου παντως διαβασε τους οδηγους π ειχα στειλει στον φιλο, δες σε ποια απο τις δυο κατηγοριες είσαι και βρες ενα win pc να τον τρεξεις...

και οτι χρειαστεις μην διστασεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Mac και δεν έχεις iphone?:p

Σοβαρα τωρα φιλε Giorgio δεν εχω δει ποτέ οδηγο για Mac που να αναφερεται στο δικο μας κινητο η γενικα σε android, παρα μόνο για jailbrake σε iphone (ναι, είχα παλιά iphone, τωρα θα επεστρεφα μόνο αν μου το χαριζανε!!!). Για linux ομως κυκλοφορουν πάρα πολλοι οδηγοι!

Δεν μπορεις να βρεις προσβαση σε εναν υπολογιστη με windows (κανα μισαωρο δουλεια ειναι μαζι με τον χρονο που θελουν τα αρχεια να κατεβουν, η διαδικασια του downgrade & root ειναι ελαχιστα λεπτα) και να ακολουθησεις τον οδηγο παραπανω?

Γτ και να βρουμε οδηγο για mac δεν ξέρουμε οτι δουλευει σιγουρα εκτος αν καποιος εδω μεσα εχει χρησιμοποιησει καποιον κ ξερει.

Γνωμη μου παντως διαβασε τους οδηγους π ειχα στειλει στον φιλο, δες σε ποια απο τις δυο κατηγοριες είσαι και βρες ενα win pc να τον τρεξεις...

και οτι χρειαστεις μην διστασεις!!!

 

Έχω και iphone , το desire s το πήρα για δεύτερο :P ( το βρηκα στα 180 με πολλα εξτρα και σαν καινουριο)

έκανα τη διαδικασια σε pc αλλά είμαι τελείως άσχετος από τέτοια ...

Μάλλον θα βάλω ένα γνωστό μου να μου το κάνει ... Θενξ πάντως !

Link to comment
Share on other sites

Mac και δεν έχεις iphone?:p

Σοβαρα τωρα φιλε Giorgio δεν εχω δει ποτέ οδηγο για Mac που να αναφερεται στο δικο μας κινητο η γενικα σε android, παρα μόνο για jailbrake σε iphone (ναι, είχα παλιά iphone, τωρα θα επεστρεφα μόνο αν μου το χαριζανε!!!). Για linux ομως κυκλοφορουν πάρα πολλοι οδηγοι!

Δεν μπορεις να βρεις προσβαση σε εναν υπολογιστη με windows (κανα μισαωρο δουλεια ειναι μαζι με τον χρονο που θελουν τα αρχεια να κατεβουν, η διαδικασια του downgrade & root ειναι ελαχιστα λεπτα) και να ακολουθησεις τον οδηγο παραπανω?

Γτ και να βρουμε οδηγο για mac δεν ξέρουμε οτι δουλευει σιγουρα εκτος αν καποιος εδω μεσα εχει χρησιμοποιησει καποιον κ ξερει.

Γνωμη μου παντως διαβασε τους οδηγους π ειχα στειλει στον φιλο, δες σε ποια απο τις δυο κατηγοριες είσαι και βρες ενα win pc να τον τρεξεις...

και οτι χρειαστεις μην διστασεις!!!

 

Περιμένω το S σε 2-3 μέρες, και έχω κι εγώ MAC. Οπότε όλα αυτά περί root και custom rom τα ξεχνάω;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά ο ποιο εύκολος και ασφαλής τρόπος είναι το επίσημο ξεκλείδωμα της htc .

Το s-on δεν είναι κάτι που πρεπει να απασχολεί τον κόσμο , μπορείς να εισαι root ,να αλλαξεις rom, να βαζεις custom recovery ενω το κινητο ειναι s-0n δεν έχεις κανένα προβλημα. Γενικότερα δεν κινδυνεύεις να το brickαρεις. Απλα όταν αλλάζεις ρομ πρέπει να φλασαρεις τον kernel αμέσως μετα τη ρομ, τιποτα άλλο.

Να μάθεις να δουλευεις το adb και ολα απλα είναι. Εχει πολλούς οδηγούς στο ιντερνετ για αυτο.

Παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να καταλάβω οτι το κινητό είναι S-on? (και τι είναι το S-on?)

Τίποτα για το αν θα πάρει ICS έχει ανακοινωθεί;

Edited by vasilis15
Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να καταλάβω οτι το κινητό είναι S-on? (και τι είναι το S-on?)

Τίποτα για το αν θα πάρει ICS έχει ανακοινωθεί;

Το s-on σημαίνει security on και αφορά μια δικλείδα ασφαλείας για να μην μπορείς να φλασάρεις radio στο κινητό σου. Για να καταλάβεις αν είσαι S-on, πρέπει να μπεις στο menu του bootloader, όπου το γράφει ξεκάθαρα πάνω πάνω. Στο wildfire γίνεται κάνοντας εκκίνηση στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το volume down και το power button ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναναναφερει εδω χωρις να βρω λυση

 

Εχω στην καρτα δικους μου ηχους σε φακελους Alarms , Notifications και Ringtones

 

Αρκετες φορες εκει που τους εχω το κινητο τους αλλαζει και βαζει απο αλλους ασχετους ηχους

και πρεπει να τους ξαναρυθμισω.Μου το ειπε και ενας φιλος με το απλο desire οτι του το κανει.

 

Τι λυση υπαρχει ?? Καποιος φιλος μου ειχε πει εδω να τους μεταφερω στην μνημη του κινητου αλλα δεν τα καταφερα

 

Επισης χωρις να εχω προγραμμα πλοηγησης καποιες φορες αρχιζει : Στριψε δεξια , στα τοσα μετρα αυτο κλπ κλπ

και μονο με επανεκκινηση φευγει αυτη η ... σαχλαμαρα

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να απαντησω στο φιλο που λεεί οτι με το επίσημο ξεκλείδωμα της htc χάνεις την εγγύηση.

Και με το ξεκλείδωμα μέσω του revolutionary την εγγύηση δεν της χάνεις δηλαδή?

Το ίδιο πράγμα δεν είναι . Απο την άλλη που ξέρεις τι κώδικα που χρησιμοποιεί το revolutionary για να ξεκλειδώσει το κινητό σου. Που ξέρεις τι κρυφές εντολές μπορεί να περιέχει , ένω σε αντίθεση με το επίσημο η εντολές είναι μπροστά στα μάτια σου.

Συγχώρεσε με αν κάνω λάθος αλλα όπως είπε και ένας αλλος φίλος πρίν, ο μόνος λόγος υπαρξης του s-on είναι για το flashρισμα του radio, κατά τα αλλά μπορείς να βάλεις οτι custom rom θέλεις χωρίς κανένα πρόβλημα και ας είσαι s-on . Στο κάτω κάτω για να κάνεις το επίσημο ξεκλείδωμα πρέπει να έχεις και το τελευταίο radio το οποίο δεν νομίζω ότι έχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Γενικότερα δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεύεται να κάνετε το s-off.

φιλικά πάντα

 

Για το φίλο που θέλει να μεταφέρει τους ήχους στην μνήμη της συσκευης ,πρέπει να είσαι root και να έχεις το root explorer (ή αντιστοιχο). Απλή αντιγραφή

Edited by seilogeo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...