Jump to content

Alcatel OT-806/807


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηρα της εφαρμογες που εστηλε καποιος λιγο πιο πανω.απλα εχω ενα τεραστιο προβλημα.δεν ξερω πως να της βαλω μεσα στο κινητο μου.βαζω το κινητο στο καλωδιο του υπολογιστη αλλα δν ξερω σε ποιον φακελο να της περασω.χρειαζετε καποιο ιδικο προγραμμα μηπως? και επισης δν βρισκω τις αναφορες παραδοσης στα sms μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ: Συνδεσε το καλώδιο με το pc σου και το τηλέφωνο. Δημιουργήσε ένα νέο φάκελο στην κάρτα μνήμης και ονομασέ τη όπως θές. Κάνε copy τα αρχεία .jar χωρίς να τα ανοιξεις και paste μεσα στο φάκελο που εφτοιαξες. Αποσύδεσε το καλώδιο από το τηλέφωνο. Πηγαινε μετα στο φακέλο της κάρτας μνήμης που εφτιαξες στο κινητό σου και θα δείς τα αρχεια. (δεν παίζουν ακόμα, θέλουν εγκατασταση) επιλέγεις αυτό που θές και επιλέγεις εγκατάσταση. Οταν σε ρωτήσει που να το εγκαταστησεις πάτα στο τηλέφωνο. Αν σου βγάλει κάποιο μύνημα για το είδος του αρχείο κλπ, αγνοήσε το και προχώρα με την εγκατασταση. Όταν ολοκληρωθεί, την νέα σου εφαρμογή μπορεις να την βρεις στο μένου Java > εφαρμογές java . Για να εγκαταστησεις και αλλή εφαρμογή κάνεις την παραπάνω διαδικασία.

 

ΑΝΑΦΟΡΑ SMS: μενού Μυνήματα > επιλογές > ρυθμίσεις > Μύνημα κειμένου > Συνήθεις ρυθμίσεις >τσεκάρεις το "Αναφορά παράδοσης"

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες που διάβασα μέχρι τώρα. Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το ΟΤ 806D και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η μπαταρία του είναι άπαιχτη. Παρατήρησα ότι όταν μιλώ σε μια γραμμή και με καλέσουν στην άλλη ακούω το χτύπημα της κλίσης στο ακουστικό και καταλαβαίνω ότι με κάλεσαν στην άλλη γραμμή. Δεν θυμάμαι όμως αν μιλούσα από την sim1 ή την sim2. Έχω ένα άλλο πρόβλημα όμως. Έχω συνδέσει το OT806D και ένα άλλο κινητό (nokia c2-01) με το ίδιο bluetooth ακουστικό (ένα samsung που μπορεί να συνδέεται με 2 κινητά). Όταν τα συνδέω λοιπόν η ένταση του ήχου κλίσης αυτόματα κατεβαίνει στο 5 από αυτήν που είχα πρώτα (πχ 13). Όταν τα αποσυνδέω η ένταση παραμένει στο 5 μέχρι να την αλλάξω πάλι. Έτυχε σε κανέναν άλλο?? Κανένας τρόπος να μην γίνεται αυτό?

Επίσης αν κάποιος ξέρει τι σημαίνουν οι κωδικοί και ονομασίες που υπάρχουν μπαίνοντας στο setup της συσκευής θα ήταν χρήσιμο να τις ποστάρει.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα ειμαι κατοχος του 806!πολυ καλο για τα λεφτα του!προσπαθησα να βαλω τα προγραμματα που ανεβασε καποιος πιο πανς αλλα τιποτα!μονο το opera καταφερα να περασω!τα link που δινει δεν ανοιγουν!τα εχει περασει κανεις κ πως?καποιο site υπαρχει για να κατεβασς games-apps?

 

και κατι ακομα!με τα βιντεακια τουyoutube τι γινετε??

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους εχτες αγορασα και εγω το alcatel ot-806d .Mπορω να πω οτι ειναι ενα καλο κινητο για τα λευτα του με 2 sim. βεβαια δε καταφερα να το συνδεσω ακομα με το wi-fi αλλα θα τη βρω την ακρη.....περναω το κωδικο του ρουτερ μου αλλα το κινητο μ βαζει μνμ οτι δε μπορει να συνδεθει. Αν γνωριζει καποιος κατι θα ειμαι ευγνωμων.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω γράφετε πολύ καλά λόγια για την συσκευή, δηλαδή όταν στην μια σημ μιλάμε ή άλλη αποσύνδεετάι από το δίκτυο; και μόλις κλείσουμε την γραμμή ξανά συνδέται αυτόματα ; ή όχι και για την αυτονομία της . Το κακό είναι ότι δεν εχω βρει καμία συσκευή που να υποστηρίζει δύο σημ και να είναι 3g υπάρχει τέτοια; επίσης βρήκα μια παρόμοια συσκευή http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Alcatel-OT-890D-Dual-Grey-Τ508-000-000.htm με τα ίδια χαρακτηριστικά στο πλάσιο και ακόμα δεν έχει έρθει με κόστος γύρω στα 119€ περίπου δεν έχει πληκτρολόγιο αλλά έχει μενού android. Δείχνει ενδιαφέρον έχουμε καμία γνώμη για την παραπάνω; αυτονομία μπαταρίας; όσο για το wifi που γράφετε πρέπει να το ρυθμίσουμε για να λειτουργήσει ; δεν λειτουργεί από μόνο όπως στις συσκευές νοκια;. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αγορασα προχτες απο πλαισιο το 806d... δουλεψε για λιγοτερο απο ενα 24ωρο και μετα απο ενα restart, δεν δέχεται το pin απο καμια sim... βγαζει μηνυμα "Μονο επειγουσες κλησεις"... το αφησα αρκετες ωρες χωρις μπαταρια, εκανε reset (τουλαχιστον μηδενιστηκε το ρολοι), αλλα και παλι τιποτα... καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει? τωρα το εχω ανοιχτο χωρις καμια sim, μηπως και βρω κανα κωδικο και κανω hard reset, αλλα δεν βγαζω ακρη... οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πλιζ :)
Link to comment
Share on other sites

αγορασα προχτες απο πλαισιο το 806d... δουλεψε για λιγοτερο απο ενα 24ωρο και μετα απο ενα restart, δεν δέχεται το pin απο καμια sim... βγαζει μηνυμα "Μονο επειγουσες κλησεις"... το αφησα αρκετες ωρες χωρις μπαταρια, εκανε reset (τουλαχιστον μηδενιστηκε το ρολοι), αλλα και παλι τιποτα... καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει? τωρα το εχω ανοιχτο χωρις καμια sim, μηπως και βρω κανα κωδικο και κανω hard reset, αλλα δεν βγαζω ακρη... οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πλιζ :)

 

επικοινώνησε με το πλαίσιο στο τεχνικό τμήμα να σου πούνε τι να κανείς ή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Αλκατελ. Γενικά η Αλκατελ από ποια χώρα είναι;. Ελληνικό σερβίς έχει; και αν ναι στην περιοχή του μεσολογγίου(αιτωλοακαρνανιας) και της κηφισίας (αθήνα ) που μπορούμε να απευθυνθούμε ; εκτός από το πλαίσιο;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε με το πλαίσιο στο τεχνικό τμήμα να σου πούνε τι να κανείς ή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Αλκατελ. Γενικά η Αλκατελ από ποια χώρα είναι;. Ελληνικό σερβίς έχει; και αν ναι στην περιοχή του μεσολογγίου(αιτωλοακαρνανιας) και της κηφισίας (αθήνα ) που μπορούμε να απευθυνθούμε ; εκτός από το πλαίσιο;

 

Μίλησα χθες με πλαισιο... πλακωθηκα στα καντιλια γιατι ειναι καραγκιοζιοδες... θα μου το αλλαξουν, μονο 7 μερες μετά την ημερομηνια αγορας... προσεξε τωρα τι γινεται... το αγορασα απο web στις 9/6 ... από τα courier, ειδοποιήθηκα 13/6 και το παρέλαβα.. σήμερα το στέλνω πίσω, που ειναι 16/6 ... πάνε οι 7 μέρες.... το πλαισιο, δεν υπολογιζει αν εισαι στην αθηνα, ή στην επαρχεία όπως εγώ... και έτσι χάνω μέρες... αναμενεται μάχη... !

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με πλαισιο... πλακωθηκα στα καντιλια γιατι ειναι καραγκιοζιοδες... θα μου το αλλαξουν, μονο 7 μερες μετά την ημερομηνια αγορας... προσεξε τωρα τι γινεται... το αγορασα απο web στις 9/6 ... από τα courier, ειδοποιήθηκα 13/6 και το παρέλαβα.. σήμερα το στέλνω πίσω, που ειναι 16/6 ... πάνε οι 7 μέρες.... το πλαισιο, δεν υπολογιζει αν εισαι στην αθηνα, ή στην επαρχεία όπως εγώ... και έτσι χάνω μέρες... αναμενεται μάχη... !

 

οκ κατάλαβα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε με το πλαίσιο στο τεχνικό τμήμα να σου πούνε τι να κανείς ή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Αλκατελ. Γενικά η Αλκατελ από ποια χώρα είναι;. Ελληνικό σερβίς έχει; και αν ναι στην περιοχή του μεσολογγίου(αιτωλοακαρνανιας) και της κηφισίας (αθήνα ) που μπορούμε να απευθυνθούμε ; εκτός από το πλαίσιο;

 

Η alcatel είναι γαλλική εταιρία αλλά τα τελευταία χρόνια τα κινητά της τα παράγει μια κινέζικη εταιρία αλλά με προδιαγραφές alcatel.Είναι πολύ καλά κινητά για τα λεφτά τους.Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με πλαισιο... πλακωθηκα στα καντιλια γιατι ειναι καραγκιοζιοδες... θα μου το αλλαξουν, μονο 7 μερες μετά την ημερομηνια αγορας... προσεξε τωρα τι γινεται... το αγορασα απο web στις 9/6 ... από τα courier, ειδοποιήθηκα 13/6 και το παρέλαβα.. σήμερα το στέλνω πίσω, που ειναι 16/6 ... πάνε οι 7 μέρες.... το πλαισιο, δεν υπολογιζει αν εισαι στην αθηνα, ή στην επαρχεία όπως εγώ... και έτσι χάνω μέρες... αναμενεται μάχη... !

 

Η Alcatel (όσον αφορά τα κινητά) δεν έχει εξυπηρέτηση πελατων στην Ελλάδα. (μεχρι πριν 1.5 περιπου χρονο υπήρχε και τηλεφωνικό customer care αλλά το εκλείσαν)

Το επίσημο service το έχει ο Γερμανός.

Οσον αφορά την περίπτωση σου κυνήγησέ το!!!. Υπάρχει ειδική νομοθεσία σχετικά με τις αγορές απο απόσταση και τις περιπτώσεις DOA. Αν το προίον δεν δουλεψε σωστά από την αρχή έχεις το δικαίωμα να απαιτήσεις νεα ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (και οχι επισκευή) ή τα λευτά σου πίσω! ψάξτο!!!

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Η alcatel είναι γαλλική εταιρία αλλά τα τελευταία χρόνια τα κινητά της τα παράγει μια κινέζικη εταιρία αλλά με προδιαγραφές alcatel.Είναι πολύ καλά κινητά για τα λεφτά τους.Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

ok σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Και σερβίς στην ελλάδα υπάρχει ;. Εγώ εχτεσ πηγα να την δω από κοντά την συσκευή αυτή στον γερμανό αλλά είχε μια σημ μόνο από εμφάνιση έχει πολύ καλό ντιζα'ι'ν και πολύ μεγάλη οθόνη. Αλλά δοκίμασα να γράψω ένα μύνημα και μου έβαλε την πίστη μου έσπασε τα νεύρα και σηκώθηκα και έφυγα. Επίσης δοκίμασα να χρησιμοποίησω το wifi πολύ καλό που είναι στο κουμπί στα πλάγια αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ σε ένα μη κλειδωμένο δίκτυο που εποιανε . Από μένα απορρίφθηκε σαν συσκευή λόγω ότι δεν είναι καθόλου γρηγόρη η απόκριση της αφής ( αν και δεν την βολεύω την αφή ) και από άποψη χρήσης είναι φοβερά δυσκολη εάν έχει παραδοσιακό πληκτρολόγιο και όχι αφή ίσως να ήτανε καλύτερη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

Μπορειτε να κανετε αναβαθμιση λογισμικου στο 806D???

Γιατι προσπαθω τρεις μερες και τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα στο συγκεκριμένο κινητό να βάλουμε κωδικό ασφαλείας να ζητάει όταν κλειδώνουμε το πληκτρολόγιο όπως υπάρχει στα νοκια; ή να βάλουμε κωδικό όπου θέλουμε εμείς π.χ. Στα μυνήματα και σε αλλά ξεχωριστά; όπως υπάρχει στα μοτορόλα;. Επίσης το πληκτρολόγιο πως κλειδώνει ; πατώντας πιο κουμπί ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

update για την περιπτωση του ταλαιπωρημενου χρήστη alcatel... :P

 

απο το πλαίσιο δέχτηκαν πίσω το τηλέφωνο, και επειδή ήμουν μέσα στο χρονικό παράθυρο των 7 ημερών, γλίτωσα την αντιπροσωπία (Αποστολή στην Ιταλία) και μου έστειλαν καινούργιο...

 

το οποίο έχει το ίδιο πρόβλημα... ανακάλυψαμε μπάγκ στη συγκεκριμένα παρτίδα... μετά την πρώτη αναπάντητη κλήση, και μετά από επανεκκίνηση συσκευής, δεν δέχεται καμία κάρτα με PIN... αν η κάρτα είναι χωρίς PIN, τότε το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά...

 

Μίλησα χθες με τον δντη του καταστήματος στη Μαγούλα, και δέχτηκε να του στείλω πίσω το δεύτερο και να μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω, όχι ως πιστωτικό αλλά κανονικά με κατάθεση χρημάτων σε αριθμό λογαριασμού που θα τους στείλω... πολύ ευγενικός άνθρωπος που προερχόταν από το service της εταιρίας και καταλάβαινε δυό πράγματα...

 

Ωστόσο, επειδή απο χθες το δουλεύω το τηλέφωνο και φαίνεται καλό σε γενικές γραμμές, λέω να το κρατήσω... ή τουλάχιστον να το δουλέψω μέχρι αύριο που έχω το χρονικό περιθώριο πριν το στείλω πίσω... έκανα sync τα contacts μου με το outlook, "έπαιξα" αρκετά με τις 2 sim και είναι εξαιρετική η ταυτόχρονη λειτουργία τους, όμως δεν μπορώ να βρώ πως διάολο ενεργοποιώ την αναφορά παράδοσης στα sms ! απίστευτο? αν κάποιος ξέρει, ας βοηθήσει please...

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα >Ρυθμίσεις >Μηνύματα Κειμένου >Συνήθεις Ρυθμίσεις > Τικάρεις την αναφορά παράδοσης

 

Το τηλεφωνάκι είναι απίστευτα βολικό. Το λατρεύω.:cool:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα >Ρυθμίσεις >Μηνύματα Κειμένου >Συνήθεις Ρυθμίσεις > Τικάρεις την αναφορά παράδοσης

 

Το τηλεφωνάκι είναι απίστευτα βολικό. Το λατρεύω.:cool:

 

Εχει μια επιλογη "Διαδρομή απάντησης", η οποία είτε ειναι ενεργή, είτε οχι, δεν αλλάζει κάτι στα μηνύματα.. αναφορά δεν παίρνω...

 

ναι ρε ****το, φαινεται βολικο τηλεφωνο, λυπαμαι να το διώξω, παρά το πρόβλημα με τα pin... αλλά αν δεν έχει ούτε αναφορά, τότε θα φύγει αυριο πρωί πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει;;

 

Εμένα πως έχει;;;:confused::blink:

 

ναι φιλε, δεν εχει, ουτε απο τη sim1 ουτε απο τη sim2... μονο το "Διαδρομη Απαντησης" υπάρχει.... :( στα mms, υπαρχει και αναφορα αναγνωσης και αναφορα παραδοσης....

 

 

τι softare version exeis? 010 01 ειμαι εγώ... *#06# δώσε

 

κατεβασα απο το site της alcatel το One TUch Upgrade 4.5 ... να το τολμήσω, ή θα το μαμήσω εντελώς ? αραγε θα συνεχίσει να υποστηρίζει ελληνικά?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

010 01 κι εγώ.

 

Αν κάνεις update πρόσεχε θα τα χάσεις όλα, κάνε οπωσδήποτε backup.

 

 

τι θα χασω? τηλεφωνα και τετοια? χ3στηκα.. καθαρο ειναι το τηλ... με ενδιαφερει να μην χαθει η γλωσσα και γινει μονο αγγλικο το τηλ.. διαβασα σε προηγουμενα post οτι εχεις κανει αναβαθμιση... ειχες τετοια προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν... ανακάλυψα ωραία πράγματα....

 

το upgrade έγινε, ωστόσο δεν λύθηκε ούτε το πρόβλημα της μη αποδοχής sim καρτών με pin, ούτε το πρόβλημα με την αναφορά μηνυμάτων...

 

ΟΜΩΣ... το πρόβλημα δεν ειναι στο τηλέφωνο... έβαλα μια sim κάρτα, η οποία ειναι από τις σχετικά καινούργιες, 3G της cosmote, και τα παραπάνω προβλήματα δεν εμφανίστηκαν... υπαρχει κανονικά στις ρυθμίσεις η επιλογή "Αναφορά παράδοσης", περασε κανονικά το pin της κάρτας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.... άρα, πρωι πρωι φύγαμε για oteshop@Ermoupoli

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-806/807

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...