Jump to content

Alcatel OT-806/807


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας μιας που έχω και εγώ το alcatel 807 σα δεύτερο κινητό και έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που πρότεινε ένας φίλος στις προηγούμενες σελίδες(τον ευχαριστώ πολύ) αντιμετωπίζω και κάτι ακόμη: μήπως υπάρχει τρόπος να αύξησω κι άλλο τον ήχο κουδουνίσματος;

μου πρότειναν για Mp3 πράγμα που έκανα αλλά και πάλι... μπας και χρειάζομαι κανένα γιατρό;; :P

 

βασικά το έχω σε μια θήκα πάντα χωμένο.

 

Ο ηχος ειναι αρκετα δυνατος παντως

Αν θες ποιο δυνατο πρεπει να επεξεργαστεις το mp3 και να του αυξησεις την ενταση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά δεν άντεξα. Το κινητό δε συνδέεται σε κανένα router. Δοκίμασα όσα ελεύθερα υπήρχαν στα ξενοδοχεία του Βόλου και στην εθνική οδό και αγανάκτησα. Το έδωσα πίσω στο Γερμανό σήμερα. Θα σας κρατάω ενήμερους και για την πορεία του service. Να σται καλά πάντως που με βοηθάτε.

Τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια...Ειδα το forum σας κ μ βοη8ησε αρκετα με το κινητο μου..Πηρα και εγω προσφατα το alcatel ot-807 κ δεν ξερω ακομα ν το χρησιμοποιω...Οποτε θα ηθελα ν ρωτησω αν ξερει κανεις πληροφοριες για τα προγραμματα κ τις εφαρμογες..Ψαχνω apps γι΄αυτο το κινητο αλλα οτι κ αν κατεβαζω δεν παιζει...Μου βγαζει ενα μυνημα οτι "δεν υποστηριζεται το midlet"...Ξερετε καποιον τροπο να το αλλαξω ή αν οχι μπορειτε ν μου πειτε καμια ιστοσελιδα μ καμια εφαρμογη ν κατεβασω?Δεν ξερω παντως τ εχω ψαξει ολα...Σας ευχαριστω πολυ!!!:)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...Ειδα το forum σας κ μ βοη8ησε αρκετα με το κινητο μου..Πηρα και εγω προσφατα το alcatel ot-807 κ δεν ξερω ακομα ν το χρησιμοποιω...Οποτε θα ηθελα ν ρωτησω αν ξερει κανεις πληροφοριες για τα προγραμματα κ τις εφαρμογες..Ψαχνω apps γι΄αυτο το κινητο αλλα οτι κ αν κατεβαζω δεν παιζει...Μου βγαζει ενα μυνημα οτι "δεν υποστηριζεται το midlet"...Ξερετε καποιον τροπο να το αλλαξω ή αν οχι μπορειτε ν μου πειτε καμια ιστοσελιδα μ καμια εφαρμογη ν κατεβασω?Δεν ξερω παντως τ εχω ψαξει ολα...Σας ευχαριστω πολυ!!!:)

 

καλώς ήλθες στο MyPhone,

Κατ' αρχήν δοκίμασε να αποθηκεύσεις τις εφαρμογές στο τηλέφωνο και όχι στην κάρτα μνήμης. επίσης να έχεις υπόψη σου πως η ανάλυση της οθόνης σου είναι 320 x 240 επομένως εφαρμογές με μεγαλύτερες αναλύσεις ίσως δεν υποστηρίζονται. τέλος κάποιες εφαρμογές έχει ποσταρει φίλος κάπου ποιο πάνω σε αυτό το τοπικ.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το youtube και live stream εχουμε καμια λυση ?

 

Το προβλημα μερικως το έχω και εγώ. Και λέω μερικώς καθώς στο δικό μου το router δεν παιζει σε αλλα router παιζει χωρις ρυθμισεις στο τηλέφωνο ή το router.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τυχαία έπεσε το μάτι μου στο κιν αυτό κ με λίγο διάβασμα με έχει εντυπωσιάσει, έχει αυτά που θέλω: 2σιμ, wifi για ωρα αναγκης κ μπαταρία δυνατή

 

κοιτάζω λοιπόν για το 806-dual και θα θελα κάποιος κάτοχος να μου πει:

 

1. σε ποστ παραπάνω διάβασα πως μετα απο 1μηνα η μπαταρία είχε ελάχιστη διάρκεια. ισχύει ή ήταν τυχαίο?

2. το wifi (επειδή άκουσα να ζορίζει πολύ κόσμο) συνδέεται σε όποιο δίκτυο να ναι ανεξαρτήτα απ την κρυπτογράφηση του? γτ αν είναι να συνδέεται μόνο σε ορισμένα, δε μου κάνει...

3. τα πλήκτρα τρίζουν έντονα?

4. η εναλλαγή μεταξύ των 2 καρτών πως γίνεται?? πριν την κλήση/sms επιλέγω ποια σιμ θέλω να χρεώσω?

5. zoom in/out μεσα στον browser για καλύτερη αναγνωση?

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

τυχαία έπεσε το μάτι μου στο κιν αυτό κ με λίγο διάβασμα με έχει εντυπωσιάσει, έχει αυτά που θέλω: 2σιμ, wifi για ωρα αναγκης κ μπαταρία δυνατή

 

κοιτάζω λοιπόν για το 806-dual και θα θελα κάποιος κάτοχος να μου πει:

 

1. σε ποστ παραπάνω διάβασα πως μετα απο 1μηνα η μπαταρία είχε ελάχιστη διάρκεια. ισχύει ή ήταν τυχαίο?

 

Κανενα προβλημα

 

2. το wifi (επειδή άκουσα να ζορίζει πολύ κόσμο) συνδέεται σε όποιο δίκτυο να ναι ανεξαρτήτα απ την κρυπτογράφηση του? γτ αν είναι να συνδέεται μόνο σε ορισμένα, δε μου κάνει...

 

Κανενα προβλημα

 

 

3. τα πλήκτρα τρίζουν έντονα?

Καθολου

 

4. η εναλλαγή μεταξύ των 2 καρτών πως γίνεται?? πριν την κλήση/sms επιλέγω ποια σιμ θέλω να χρεώσω?

ναι

 

5. zoom in/out μεσα στον browser για καλύτερη αναγνωση?

Ναι

 

 

 

Παρτο αφοβα

Link to comment
Share on other sites

η νεα εκδοση δεν εγκρινεται.ετσι μου λεει οταν παω να εγκαταστησω τον opera 6.1.γιατι;:mad:

 

Δοκίμασε το παρακάτω:

Μπες στο site m.opera.com απο τον προεγκατεστημένο σου browser. Πας στο " Άλλες επιλογές λήψης ". Μετά κάνε κλικ στο Επιλογές για Opera Mini 6/Επιλογή πιστοποιητικού υπογραφής κώδικα > Μετά κάνε κλικ στο Verisign > και μετα κατεβασε το opera mini.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα το 806 βλεπω πωλειται 89 ευρω στο ΠΛΑΙΣΙΟ, να ρωτησω:

 

1. Ειναι ενεργες ταυτοχρονα και οι 2 sim και οταν σε καλει καποιος στην 2η sim ενω μιλας στην 1η sim μπορεις επιτοπου να απαντησεις στην γραμμη η δειχνει απενεργοποιημενη η 2η γραμμη ?

 

2. Το bluetooth δουλευει καλα ? Επειδη θελω να το συνδεω στο αμαξι (νεο Fiesta).

 

3. Μπορεις καποιες επαφες να τις ρυθμισεις να βγαινει η κληση με συγκεκριμενη καρτα--δηλαδη να ειναι προεπιλεγμενο αυτο.

 

4.Εχει ελληνικο μενου ?

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.:)

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το 806 βλεπω πωλειται 89 ευρω στο ΠΛΑΙΣΙΟ, να ρωτησω:

 

1. Ειναι ενεργες ταυτοχρονα και οι 2 sim και οταν σε καλει καποιος στην 2η sim ενω μιλας στην 1η sim μπορεις επιτοπου να απαντησεις στην γραμμη η δειχνει απενεργοποιημενη η 2η γραμμη ?

 

2. Το bluetooth δουλευει καλα ? Επειδη θελω να το συνδεω στο αμαξι (νεο Fiesta).

 

3. Μπορεις καποιες επαφες να τις ρυθμισεις να βγαινει η κληση με συγκεκριμενη καρτα--δηλαδη να ειναι προεπιλεγμενο αυτο.

 

4.Εχει ελληνικο μενου ?

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.:)

 

1. Πρόσβαση στο δίκτυο, ώστε να επιτρέπονται οι κλήσεις και τα μηνύματα, έχει ένας αριθμός κάθε φορά.

Δηλαδή όταν μια κλήση βρίσκεται σε εξέλιξη σε μία γραμμή, η άλλη φαίνεται σαν να χάθηκε το δίκτυο ή το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο.

Στην αναμονή δουλεύουν και οι δύο εννοείται.

 

2. Τέλειο είναι, το δουλεύω με το 2din navi μου σε Leon.

 

3. Δεν ξέρω.

 

4. Με το συμπάθειο αλλά ηλίθι@ ερώτηση...:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια καλως σας βρήκα!

 

πηρα κ εγω το ot 806 d κ μεχρι στιγμής με εχετε βοηθήσει πάρα πολύ.

έχω θέμα με to e mail μου.

 

ο λογαριασμός μου ειναι στο yahoo.gr

 

στέλνω mail άλλα δεν μπορώ να διαβάσω αυτά που έχει ο λογαριασμός μου. μπορεί να βοηθήσει κανεισ..?

 

 

 

extra προβλημα!!!!

 

τωρα δεν μπορώ να μπώ μεσω wifi!

 

εχεισ κανεισ ιδεα για λυση?

Edited by teo_dj
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα για συγχρονισμό με Η/Υ - Alcatel PC Suite 7.0.2:

http://www.alcatel-mobilephones.com/...ite_V7.0.2.rar

 

Πρόγραμμα αναβάθμισης λογισμικού - One Touch Upgrade 4.3.1.12:

http://www.alcatel-mobilephones.com/...204.3.1.12.rar

 

Κωδικοί Alcatel 806/807:

*#06# --> Displays IMEI & Software version

*#364463# --> Enter to Service Menu

###847# --> Reset to Factory Defaults (with SIM)

###765*02# --> Add Barring Groups

###765*05# --> Locking to Network

###765*07# --> Unlocking from Network

###765*08# --> Erase Network

###765*78# --> Deactivate Barring Groups

 

Για αύξηση έντασης ήχου στο ακουστικό του τηλεφώνου:

Μπαίνουμε στο σέρβις μενού *#364463#

Audio-> Speech Enhancement-> Normal Mode-> Parameter 7 βάζουμε τιμή 65000 και πατάμε οκ.

 

Για αύξηση έντασης ήχου στο ηχείο του τηλεφώνου (ανοιχτή ακρόαση):

Μπαίνουμε στο σέρβις μενού *#364463#

Audio-> Speech Enhancement-> LoudSp Mode-> Parameter 7 βάζουμε τιμή 65000 και πατάμε οκ.

 

Για να παίξει βίντεο απο youtube (μόνο απο wifi, μερικά routers δεν το υποστηρίζουν) :

Μπαίνουμε στο μενού, πάμε στο εικονίδιο Βίντεο--> επιλογές --> streaming url --> ρυθμίσεις streaming --> προσθήκη --> βάζουμε όνομα προφίλ wireless streaming, λογαριασμό δεδομένων επιλέγουμε wi-fi, τα proxy τα αφήνουμε ως έχουν απενεργοποιημένα και βάζουμε κατώτατη udp θύρα 1024 και ανώτατη 65535. Αν πάλι δεν παίζει streaming βίντεο (όπως σε εμένα) τότε αναγκαστικά βάζουμε το Bolt. Μόλις πάτε να δείτε βίντεο με το bolt θα σας τρέξει αυτόματα το media setting, θα σας βγάλει ένα τεστ βίντεο και θα σας ρωτήσει αν το βλέπετε, πατήστε κατευθείαν No, στο επόμενο βίντεο που θα σας δείξει άν πατήσετε yes θα παίζει τα βίντεο κανονικά αλλά θα κάνει μικροδιακοπές, αν πατήσετε No θα μπει σε ρύθμιση που κατεβάζει το βίντεο στο κινητό (προσωπικά αυτό χρησιμοποιώ για να βλέπω και fullscreen). Επίσης στα preferences στο media quality πατήστε high για να κατεβάζει υψηλότερης ποιότητας βίντεο.

 

Για εγκατάσταση του Ελληνικού Opera Mini 6:

Μπαίνουμε στο site m.opera.com απο τον προεγκατεστημένο browser.

Πηγαίνουμε στο " Άλλες επιλογές λήψης "

Μετά κλικ στο Επιλογές για Opera Mini 6/Επιλογή πιστοποιητικού υπογραφής κώδικα

Μετά κάνουμε κλικ στο Verisign

και τέλος κάνουμε λήψη του opera mini 6 (ελληνικά ή και άλλη γλώσσα αν το επιθυμούμε)

 

Προγράμματα Java συμβατά με Alcatel 806/806D/807/807D:

https://rapidshare.com/files/1138386145/alcatel_java_soft.zip

password: alcatel

Περιλαμβάνει:

*πρόγραμμα ebuddy 2.2.0 για live chat με msn,facebook chat κλπ

*πρόγραμμα bolt browser 2.5 που παίζει και βιντεάκια απο youtube

*παιχνίδια πασιέντζα, πόκερ και puzzle bubble

*μια εφαρμογή που κάνει άσπρη την οθόνη για να το χρησιμοποιείτε σαν φακό

*και μια ακόμα εφαρμογή έκπληξη...

 

αν κάποιος άλλος έχει δοκιμάσει προγράμματα ή παιχνίδια που δουλεύουν 100% σωστά σε αυτό το κινητό ας τα ανεβάσει κάπου ή ας μας δώσει το link για να μπορούμε να τα κατεβάσουμε.

 

καλησπερα φιλε,μπορεις να μου πεις που βρισκεται η επιλογη "αλλες επιλογες ληψης"για να κατεβασω το opera mini 6 ελληνικα?

ευχαριστω!!!!!

Edited by gavromania
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε,μπορεις να μου πεις που βρισκεται η επιλογη "αλλες επιλογες ληψης"για να κατεβασω το opera mini 6 ελληνικα?

ευχαριστω!!!!!

 

θα μπεις στο m.opera.com απο τον προεγκατεστημένο σου browser της συσκευης και θα κλικαρεις στο "Other Download options" (Άλλες επιλογές λήψης), επίσης θα δείς καπου που γραφει κατι σαν download in different language.

Edited by navi55
kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμισεις εναλλαγης ξερει κανεις τι σημαινει Δυναμικη και στατικη λειτουργια ?

ξερει κανεις γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

In Dynamic mode, when the phone is turned on, the phone prompts you to select your preference whether you want only sim 1 active or only sim2 is active or both sims are active.

 

In Static mode, when the phone is turned on, you will not be prompted to choose whether to activate only sim 1, or activate only sim 2, or activate both.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

In Dynamic mode, when the phone is turned on, the phone prompts you to select your preference whether you want only sim 1 active or only sim2 is active or both sims are active.

 

In Static mode, when the phone is turned on, you will not be prompted to choose whether to activate only sim 1, or activate only sim 2, or activate both.

 

Είχα καιρό αυτήν την απορία.:lol:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλως σας βρήκα!

 

πηρα κ εγω το ot 806 d κ μεχρι στιγμής με εχετε βοηθήσει πάρα πολύ.

έχω θέμα με to e mail μου.

 

ο λογαριασμός μου ειναι στο yahoo.gr

 

στέλνω mail άλλα δεν μπορώ να διαβάσω αυτά που έχει ο λογαριασμός μου. μπορεί να βοηθήσει κανεισ..?

 

 

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Για σας.πηρα προσφατα το 806 και ιη μπαταρια του μου κραταει περιπου 2 μερες με φυσιολογικη χρηση.Ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια η πρεπει να ψαχτω?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-806/807

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...