Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο τοτε που εχω βαλει τον holo launcher και γενικα αλλους launcher οταν κανω restart η mildwild 5.0 μου ζηταει συνεχεια μα συνεχεια να οριζω ποιο θελω προεπηλεγμενο εκκινητη...γνωριζει κανεις??και επισης καποιες φορες δεν λειτουργει το κλειδωμα...:wacko:

 

Θεωρητικά, κάθε φορά που σε ρωτάει για τον προεπιλεγμένο εκκινητή πρέπει να έχει ένα check box που να μονιμοποιεί την επιλογή σου. Όσο για το κλείδωμα, δεν είχα ποτέ το συγκεκριμένο πρόβλημα με τη MildWild..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

....

Όντως η rooted μαμά GB είναι εξαιρετική ROM, διατηρώντας το Sense αλλά λύνοντας ταυτόχρονα το βασικότερο πρόβλημα που είχε η 'μαμα', αυτό της εσωτερικής μνήμης. Λόγω stock hboot δίνει 'μόνο' 120 ΜΒ free αλλά αφού αυτά δεν τελειώνουν (βλέπε a2sd) δεν έχει και μεγάλη σημασία πιστεύω. Αν και λίγο φορτωμένη με διάφορα χαζά, παίζει αρκετά έως πολύ καλά.

...

 

Δυστυχώς δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα....

 

Το A2SD που χρησιμοποιεί η εν λόγω rom αποθηκεύει τα data των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη. "Αισίως" έφτασα τα... 18 MB μόλις εσωτερική μνήμη. Αποτέλεσμα: το Dropbox δεν μπορούσε να ενημερωθεί από το Play λόγω ανεπαρκούς μνήμης. Έπρεπε να απεγκαταστήσω το Angry Birds Rio (με κέρδος μόνο 2 MB στην εσωτερική μνήμη) για να καταστεί δυνατή η αναβάθμιση.

 

Αμέσως προσεχώς θα επανακάμψω στην RunnyROM 7.0, που χρησιμοποίησα με πολύ καλά αποτελέσματα στις καλοκαιρινές διακοπές μου, και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα....

 

Το A2SD που χρησιμοποιεί η εν λόγω rom αποθηκεύει τα data των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη. "Αισίως" έφτασα τα... 18 MB μόλις εσωτερική μνήμη. Αποτέλεσμα: το Dropbox δεν μπορούσε να ενημερωθεί από το Play λόγω ανεπαρκούς μνήμης. Έπρεπε να απεγκαταστήσω το Angry Birds Rio (με κέρδος μόνο 2 MB στην εσωτερική μνήμη) για να καταστεί δυνατή η αναβάθμιση.

 

Αμέσως προσεχώς θα επανακάμψω στην RunnyROM 7.0, που χρησιμοποίησα με πολύ καλά αποτελέσματα στις καλοκαιρινές διακοπές μου, και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου...

 

Είσαι σίγουρος ότι έγιναν όλα σωστά με το ext4 partition? Εγώ είχα φορτώσει πάρα πολύ software και η μνήμη μου έμεινε στα ~100-120ΜΒ. Θα κάνω ένα nandroid backup στη mildwild και θα ξαναφορτώσω τη συγκεκριμένη για επιβεβαίωση. Μου φαίνεται παράξενο το A2SD να χρησιμοποιεί την εσωτερική μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

To μεγαλύτερο πρόβλημα του κινητού είναι η μνήμη! Και τί δεν έχω δοκιμάσει, a2sd, int2sd, data2sd αλλά όλα σε περιορίζουν περίπου στι 60 εφαρμογές. Έβαλα την ICS του Sandvold με m2sd και μετέφερα dalvik-cache στην sd, βρήκα χώρο για 85 εφαρμογές αλλά το κινητό σέρνεται.
Link to comment
Share on other sites

γινεται παντα αυτο!!το τσεκαρω και παλι το ιδιο...το ελυσα το προβλημα με το κλειδωμα με το magic locker!!!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

To μεγαλύτερο πρόβλημα του κινητού είναι η μνήμη! Και τί δεν έχω δοκιμάσει, a2sd, int2sd, data2sd αλλά όλα σε περιορίζουν περίπου στι 60 εφαρμογές. Έβαλα την ICS του Sandvold με m2sd και μετέφερα dalvik-cache στην sd, βρήκα χώρο για 85 εφαρμογές αλλά το κινητό σέρνεται.

 

Μήπως φορτώνεις πολλά παιχνίδια? Γιατί εγώ 80+ εφαρμογές είχα όταν ήμουν official. Τώρα έχω 120 κ μάλιστα με stock hboot. Δεν ακούγεται πολύ λογικό. Εντάξει, όταν παραφορτωθεί δεν παίζει να αποφύγεις εντελώς lag κ καθυστερήσεις αλλά σε γενικές πάει πολύ καλά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια γνησια μπαταρια μεγαλυτερης χωρητικοτητας; κι αν οχι, χρησιμοποιειτε καποια αλλη, η οποια ειναι αξιοπιστη;
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έγιναν όλα σωστά με το ext4 partition? Εγώ είχα φορτώσει πάρα πολύ software και η μνήμη μου έμεινε στα ~100-120ΜΒ. Θα κάνω ένα nandroid backup στη mildwild και θα ξαναφορτώσω τη συγκεκριμένη για επιβεβαίωση. Μου φαίνεται παράξενο το A2SD να χρησιμοποιεί την εσωτερική μνήμη...

 

Αφού ξαναφόρτωσα το backup της (rooted) μαμάς GB επιβεβαιώνω πως το A2SD χρησιμοποιεί την SD. Αρχίζοντας είχα ελεύθερο χώρο 107ΜΒ και αφού έστησα 4 games της GAMEVIL (συνολικά 174ΜΒ εγκατεστημένα) τώρα έχω 95ΜΒ free. Εννοείται πως δεν μετέφερα τα data τους στην κάρτα. Κανονικά δεν θα ήταν καν δυνατό να εγκατασταθούν και τα 4. Προφανώς κάτι μένει στην εσωτερική μνήμη αλλά είναι ελάχιστο σε σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες πρώτα με τη MildWild, ύστερα με τη rooter 'μαμα' GB και μετά πάλι με τη MildWild, ακολουθούν τα συμπερασματα:

 

Όντως η rooted μαμά GB είναι εξαιρετική ROM, διατηρώντας το Sense αλλά λύνοντας ταυτόχρονα το βασικότερο πρόβλημα που είχε η 'μαμα', αυτό της εσωτερικής μνήμης. Λόγω stock hboot δίνει 'μόνο' 120 ΜΒ free αλλά αφού αυτά δεν τελειώνουν (βλέπε a2sd) δεν έχει και μεγάλη σημασία πιστεύω. Αν και λίγο φορτωμένη με διάφορα χαζά, παίζει αρκετά έως πολύ καλά.

 

Αμέσως μετά φόρτωσα τη MildWild. Η έλλειψη του Sense ήταν άμεσα φανερή. Το περιβάλλον πιο "πρωτόγονο" χρειαζόταν άμεσα συμμάζεμα. Τα βασικότερα για μένα, άλλαξα dialer και πληκτρολογίο. Όμως το κινητό λειτουργεί πιο άνετα, δε δίνει την αίσθηση ότι λειτουργεί στα όρια από πλευράς μνήμης. Η εκτεκαμένη παραμετροποίηση από Cyanogenmod settings, τα power widgets στην μπάρα ειδοποιήσεων (μεγάλη υπόθεση), τα μόνιμα 260ΜΒ free για εφαρμογές. Αλλά το περιβάλλον μακράν απείχει από την elegance του Sense και, κακά τα ψέματα, αν δε σου αρέσει δεν το δουλεύεις ευχάριστα.

 

Και μετά λέω "δε δοκιμάζω το Go Launcher πριν γυρίσω στη μαμα?". Και το έκανα. Στην αρχή φόρτωσα πάνω ότι είχε σχέση με Go και φυσικά το κινητό σερνόταν. Μετά τα έβγαλα όλα και άφησα μόνο το Go Launcher συν τα Weather και Calendar. Πλέον το scrolling και η λειτουργία είναι απίστευτα ομαλή και lag free. Τώρα το περιβάλλον είναι πανέμορφο και λειτουργικότατο και ο συνδυασμός με την ελαφρια ROM και τα Cyanogenmod και power widgets είναι πάρα πολύ δυνατός.

 

Να κάνω μία ερώτηση,

ο φακός σου δουλεύει, η μηχανή τραβάει με flash?

έχω εντυπωσιαστεί και εγώ, αλλά δεν μου δουλεύει ο φακός και δεν ξέρω τι φταίει...

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση,

ο φακός σου δουλεύει, η μηχανή τραβάει με flash?

έχω εντυπωσιαστεί και εγώ, αλλά δεν μου δουλεύει ο φακός και δεν ξέρω τι φταίει...

 

Καί ο φακός και το φλας λειτουργούν κανονικά σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό το έχει φίλος με 2.3.3 μαμά εντελώς και υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τον διαθέσιμο χώρο της μνήμης...

Είναι εντελώς πιό άσχετος από εμένα και θέλω να τον βοηθήσω...στον οδηγό στη πρώτη σελίδα λέει how to root αλλά σε froyo..

Υπάρχει κάποιος οδηγός του στυλ how to root σε gingerbread??

Αν όχι πως το γυρνάω σε froyo για να το rootarω μετα με βάση τον οδηγό?

 

και όταν με το καλό έρθει η ώρα να φλασάρω μια ρομ ποιά προτείνεται για πιο stable,απροβλημάτιστη aosp,sense ότι να ναι!

αρκεί να είναι γρήγορη χωρίς λαγκ και προβλήματα με αρκετό διαθέσιμο χώρο πλέον..

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό το έχει φίλος με 2.3.3 μαμά εντελώς και υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τον διαθέσιμο χώρο της μνήμης...

Είναι εντελώς πιό άσχετος από εμένα και θέλω να τον βοηθήσω...στον οδηγό στη πρώτη σελίδα λέει how to root αλλά σε froyo..

Υπάρχει κάποιος οδηγός του στυλ how to root σε gingerbread??

Αν όχι πως το γυρνάω σε froyo για να το rootarω μετα με βάση τον οδηγό?

 

και όταν με το καλό έρθει η ώρα να φλασάρω μια ρομ ποιά προτείνεται για πιο stable,απροβλημάτιστη aosp,sense ότι να ναι!

αρκεί να είναι γρήγορη χωρίς λαγκ και προβλήματα με αρκετό διαθέσιμο χώρο πλέον..

 

Ό,τι χρειάζεστε βρίσκετε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3804608#post3804608

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια απο εχτες το μεσιμερη το κινητο κανει συνεχεια επαννεκινηση και κολαει...αποκριση οθονης μηδεν!!!ειχα την rsk και 4extrecovery τωρα εβαλα την ρουτ οφισιαλ και παλι τα ιδια ...επισης δεν μπορω πλεον να μπω σε recovery mode...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

προκειται για κινητο γνωστου μου, το οποιο δεν εχω μπροστα μου για να σας κατατοπισω πληρως.

 

το χρησιμοποιουσε σερφαροντας στο ιντερνετ, οταν ξαφνικα αρχισαν να κολλανε ολα. του εκανε μια επανεκκινηση, αλλα δεν ξανανοιξε ποτε. του εβγαζε τις επιλογες reboot, reboot bootloader, power down, τις οποιες δοκιμασε και δεν εγινε κατι. εβγαλε και ξαναβαλε μπαταρια, πατησε το power button+volume down, αλλα το κινητο πλεον ειναι νεκρο και δεν ανοιγει καν.

 

ειναι unroot και εντελως stock με τη 2.3.3

 

καποια συμβουλη;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσοπικα το ελυσα με reflash stock ruu και ηρθαν ολα οπως πρωτα και ξανα ροοτ και τωρα ειμαι τζιτζι δοκιμασε να κανεις κατι τετοιο μηπως και γινει τιποτα...απλα νομιζω θα πρεπει να βρεις τιν stock ruu 2.3.3 που φορας..
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

εγω προσοπικα το ελυσα με reflash stock ruu και ηρθαν ολα οπως πρωτα και ξανα ροοτ και τωρα ειμαι τζιτζι δοκιμασε να κανεις κατι τετοιο μηπως και γινει τιποτα...απλα νομιζω θα πρεπει να βρεις τιν stock ruu 2.3.3 που φορας..

 

και πως γινεται αυτο;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

googlare τιν επισημη ρομ που θελεις..κατεβασε το αρχειο .exe τρεξτο σαν εφαρμογη και συνδεσε το κινητο σου και ολα θα γινουν μονα τους!!νομιζω εχει οδηγο πληρη στην πρωτη σελιδα!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

googlare τιν επισημη ρομ που θελεις..κατεβασε το αρχειο .exe τρεξτο σαν εφαρμογη και συνδεσε το κινητο σου και ολα θα γινουν μονα τους!!νομιζω εχει οδηγο πληρη στην πρωτη σελιδα!

 

ευχαριστω. θα το πω στο παληκαρι, κι ελπιζω να βρει ακρη.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβαζω εχει λιγα θεματα...για να δουμε...αν και εχω βαλει στο ματι την CRONDEV-TEAM CM9 πιστευω να ειναι μια σταθερη ics!!!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ησυχία δεν έχω όπως καταλαβαίνετε.. :rolleyes:

 

Εδώ και δύο μέρες έχω περάσει στο Desire την AOKP 4.1.2 Jelly Bean v2.1, μετά από μια τραυματική εμπειρία με την Ταιβανέζικη QISS.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1863780

 

Σε αντίθεση με την QISS, η AOKP είναι απίστευτα γρήγορη και σταθερή στο desire (για JB τουλάχιστο). Το μόνο θεματάκι που αντιμετώπισα είναι κάποια χρωματιστά χιονάκια που κάνει η κάμερα, στο preview τουλάχιστο, μια και δεν ασχολήθηκα να τραβήξω φωτο ή βίντεο. Βέβαια το θέμα φωτο/βίντεο είναι το απολύτως τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει σε ένα κινητό, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

 

Πολύ δυνατό σημείο της είναι τα πλήρως παραμετροποιήσιμα soft buttons (navigation bar), ειδικά για όσους έχουν προβλήματα με τα hardware buttons, όπως το home, back, menu κτλ.

 

Εκεί που έριξα πολύ γέλιο ήταν όταν επέλεξα να απενεργοποιήσω το boot animation. Μόλις τσέκαρα την επιλογή το σχόλιο από κάτω έγραψε: "Jerk!" :lol:

 

Αν και το default launcher είναι αρκετά καλό, δεν άντεξα και έβαλα πάνω το go launcher με τα weather, calendar, contacts & locker widgets. Πάει σχεδόν το ίδιο καλά όπως με τη MildWild...

 

Βέβαια 2 μέρες μόνο την έχω, είναι νωρίς ακόμη για να αποφασίσω αν θα τη χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση, αλλά δεν περίμενα ποτέ ότι το παλιό Desire θα μπορούσε ποτέ να τρέχει τη Jelly Bean τόσο άνετα. Αξίζει οπωσδήποτε μια δοκιμή, για όσους ψάχνονται για android 4+.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ένταση του ακουστικού του συγκεκριμένου κινητού, είναι πολύ χαμηλή (παρότι στην ένδειξη είναι τέρμα). Άλλαξα ακουστικό και πάλι το ίδιο πρόβλημα ακούγεται χαμηλά, όταν είμαι έξω μερικές φορές βάζω ανοιχτή ακρόαση!

 

Αν γνωρίζετε κάτι για το πρόβλημα πείτε μου...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια 2 μέρες μόνο την έχω, είναι νωρίς ακόμη για να αποφασίσω αν θα τη χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση, αλλά δεν περίμενα ποτέ ότι το παλιό Desire θα μπορούσε ποτέ να τρέχει τη Jelly Bean τόσο άνετα. Αξίζει οπωσδήποτε μια δοκιμή, για όσους ψάχνονται για android 4+.

 

Είναι ο βασικός λόγος που πολλοί (δεν μπορούσα ποτέ να τους καταλάβω) μισούν το Sense και από την πρώτη μέρα το 'πετούσαν' και έβαζαν κάποια AOSP (βλέπε παλιότερα Oxygen).

Απ' ότι φαίνεται, τα 'βαριά' ICS και JB (που ποτέ δεν θα πιστεύαμε να τα δούμε να τρέχουν στο παλιό μας Desire), είναι ΤΟ ίδιο 'βαριά' με την GB Sense rom, άρα τρέχουν.

Και με λίγη ενασχόληση, μπορείς να βρεις εφαρμογές και να κάνεις την JB rom να μοιάζει με Sense. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Απο εμπειρία σας, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια custom rom που να βελτιώνει τη φωτογραφία και το βίντεο (λήψη) σε σχέση με τη stock rom.

Ευχαριστώ.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καλύτερη, ποιο γρηγορη και ποιο εξελιγμένη custom rom που να λειτουργεί σωστά το κινητο απο αυτή που έχω http://supernova.droidzone.in/. Δηλαδή να μην υπάρχει κανένα προβλημα στο wifi η στην κάμερα κτλ.Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτά που έχω βρει ως τώρα. Η supernova που έχω για παράδειγμα επιτρέπει την αποθήκευση εφαρμογών σε sd κάρτα κάτι το οποίο δεν γινότανε με την original rom. Ευχαριστω εκ των προτέρων :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...