Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! το θελω για την αρραβωνιαστηκια μου και επειδη μου τρωει την μπαταρια το Gs3 ειπα να της παρω ενα καλο ( σχετικα για τα λεφτα του ) κινητο και ειμαι μεταξυ του Galaxy Ace Plus και του Desire αλλα τεινω προς το htc

 

Καλά κάνεις

Στο παρακάτω link μπορεις να δεις σύγκριση τεχνικών χαρακτηριστικών των δυο κινητών στο gsm arena. Πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά να αποφασίσεις.

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4397&idPhone2=3077

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν από μια περίπου εβδομάδα έκανα τελικά την υπέρβαση και πέρασα κι εγώ την MildWild 5.0 πάνω στο Desire μου. Ο κύριος λόγος ήταν φυσικά η απίστευτα περιορισμένη εσωτερική μνήμη. Έχοντας ήδη περάσει τη 'μαμά' ROM (2.3 Gingerbread), ήμουν μονίμως στα 10-20 MB ελεύθερα.. Tragic!!

 

Πριν περάσω την MildWild αγόρασα μια 8GB class 10 SD γιατί με την προηγούμενη (class 6) είχα συνέχεια προβλήματα. Τα κλασσικά λοιπόν, revolutionary s-off, clockworkmod, root, format 1GB ext3 και μετά MildWild. Μπαίνω στο περιβάλλον και παθαίνω πλάκα από την απόκριση του κινητού.. Καμιά σχέση με πριν! Το scrolling, το πόσο γρηγορότερα άνοιγαν και λειτουργούσαν οι εφαρμογές. Π.χ. το KingSoft Office σερνόταν με τη μαμά ενώ τώρα φόρτωνε και λειτουργούσε κανονικά. Το ίδιο και το Google Play. Με τη μαμά ζοριζόταν τόσο που το έβγαλα και γύρισα σε Market, ενώ τώρα πήγαινε σφαίρα!!

 

Η δε μνήμη.. Ότι app και να έριχνα πάνω είχα μόνιμα ~120 ΜΒ ελεύθερα. Βρήκα τη χαρά μου. Νέο κινητό, χωρίς πλάκα. Χωρίς ούτε 1 κόλημα!!

 

Μετά άρχισα να ψάχνομαι λίγο παραπάνω. Διάβασα για cm7r2 hboot, για 4ext recovery και ext4 αντί ext3 filesystem και είπα να τα κάνω σωστά από την αρχή. Πέρασα λοιπόν το cm7r2 hboot ώστε να κερδίσω περισσότερη internal memory, 4ext recovery, έκανα πλήρες format σε όλα τα partitions, ένα νέο ext4 1GB στην κάρτα και ξανά από πάνω τη MildWild.

 

Τώρα απολαμβάνω ένα νέο κινητό με ~250 ΜΒ ελεύθερα σε μόνιμη βάση, σταθερότατο και απόλυτα λειτουργικό. Έχω περάσει τον exDialer (+ επαφές) που έχει απόλυτη συμβατοτητα με Ελληνικά και είναι εξαιρετικά παραμετροποιήσιμος, το HTC_IME πληκτρολόγιο του jonasl που με βόλευε από το sense και ότι άλλα καλούδια τραβάει η ψυχή μου :D

 

Και το ανέφερα; Ούτε 1 κόλημα!! Ever!!!!! :p

 

H MildWild είναι εξαιρετική ROM χωρίς περιττά apps για να 'χτίσεις' όπως θέλεις το κινητό σου. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!

Ευχαριστώ όλους τους συνφορουμίτες για τις ανεκτίμητες πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία αλλαγής ROM!

 

Νίκος

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

Πριν από μια περίπου εβδομάδα έκανα τελικά την υπέρβαση και πέρασα κι εγώ την MildWild 5.0 πάνω στο Desire μου. Ο κύριος λόγος ήταν φυσικά η απίστευτα περιορισμένη εσωτερική μνήμη. Έχοντας ήδη περάσει τη 'μαμά' ROM (2.3 Gingerbread), ήμουν μονίμως στα 10-20 MB ελεύθερα.. Tragic!!

 

Πριν περάσω την MildWild αγόρασα μια 8GB class 10 SD γιατί με την προηγούμενη (class 6) είχα συνέχεια προβλήματα. Τα κλασσικά λοιπόν, revolutionary s-off, clockworkmod, root, format 1GB ext3 και μετά MildWild. Μπαίνω στο περιβάλλον και παθαίνω πλάκα από την απόκριση του κινητού.. Καμιά σχέση με πριν! Το scrolling, το πόσο γρηγορότερα άνοιγαν και λειτουργούσαν οι εφαρμογές. Π.χ. το KingSoft Office σερνόταν με τη μαμά ενώ τώρα φόρτωνε και λειτουργούσε κανονικά. Το ίδιο και το Google Play. Με τη μαμά ζοριζόταν τόσο που το έβγαλα και γύρισα σε Market, ενώ τώρα πήγαινε σφαίρα!!

 

Η δε μνήμη.. Ότι app και να έριχνα πάνω είχα μόνιμα ~120 ΜΒ ελεύθερα. Βρήκα τη χαρά μου. Νέο κινητό, χωρίς πλάκα. Χωρίς ούτε 1 κόλημα!!

 

Μετά άρχισα να ψάχνομαι λίγο παραπάνω. Διάβασα για cm7r2 hboot, για 4ext recovery και ext4 αντί ext3 filesystem και είπα να τα κάνω σωστά από την αρχή. Πέρασα λοιπόν το cm7r2 hboot ώστε να κερδίσω περισσότερη internal memory, 4ext recovery, έκανα πλήρες format σε όλα τα partitions, ένα νέο ext4 1GB στην κάρτα και ξανά από πάνω τη MildWild.

 

Τώρα απολαμβάνω ένα νέο κινητό με ~250 ΜΒ ελεύθερα σε μόνιμη βάση, σταθερότατο και απόλυτα λειτουργικό. Έχω περάσει τον exDialer (+ επαφές) που έχει απόλυτη συμβατοτητα με Ελληνικά και είναι εξαιρετικά παραμετροποιήσιμος, το HTC_IME πληκτρολόγιο του jonasl που με βόλευε από το sense και ότι άλλα καλούδια τραβάει η ψυχή μου :D

 

Και το ανέφερα; Ούτε 1 κόλημα!! Ever!!!!! :p

 

H MildWild είναι εξαιρετική ROM χωρίς περιττά apps για να 'χτίσεις' όπως θέλεις το κινητό σου. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!

Ευχαριστώ όλους τους συνφορουμίτες για τις ανεκτίμητες πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία αλλαγής ROM!

 

Νίκος

Ριξε και ενα λινκ και εισαι κομπλε... Κατι βρηκα δηλαδη που ειδα στο xda αλλα δεν ειδα να εχει ουτε εικονες ουτε οδηγιες και τετοια...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασα κι εγώ τη MildWild 5.0 -με stock hboot- και έμεινα ικανοποιημένος (έχω κρατήσει το nandroid backup).

 

Αυτή τη στιγμή, όμως, του έχω βάλει μια pre-rooted stock Gingerbread από το XDA, που υποστηρίζει a2sd με ext4 partition.

Σβέλτη και απολύτως σταθερή, με τα καλούδια του Sense...

 

Ριξε και ενα λινκ και εισαι κομπλε... Κατι βρηκα δηλαδη που ειδα στο xda αλλα δεν ειδα να εχει ουτε εικονες ουτε οδηγιες και τετοια...

 

Εδώ κοίταξες; (Η αλήθεια είναι ότι οι οδηγίες είναι... τηλεγραφικές!)

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, όμως, του έχω βάλει μια pre-rooted stock Gingerbread από το XDA, που υποστηρίζει a2sd με ext4 partition.

Σβέλτη και απολύτως σταθερή, με τα καλούδια του Sense...

 

Τώρα γιατί το έκανες αυτό? :mad:

:ninja:

 

Μπα, αφού η MildWild μού δουλεύει άψογα, είναι light και έχει και τα καλούδια του Cyanogenmod δεν το βλέπω να γυρίζω σε Sense. Έχω την αίσθηση ότι είναι αρκετά 'βαρύ' περιβάλλον. Και έτσι όπως έχω στήσει την MildWild δεν βλέπω να μου λείπει κάτι από το sense.

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

Ριξε και ενα λινκ και εισαι κομπλε... Κατι βρηκα δηλαδη που ειδα στο xda αλλα δεν ειδα να εχει ουτε εικονες ουτε οδηγιες και τετοια...

 

Για να φτάσεις στο (πρώτο) στάδιο S-OFF, ROOT, με CUSTOM RECOVERY (clockworkmod), μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις αναλυτικότατες οδηγίες που υπάρχουν σε αυτό το post.

 

Το δεύτερο στάδιο είναι να εγκαταστήσεις την νέα ROM. Εδώ έχεις 2 επιλογές:

Α) Η εύκολη: να αφήσεις το stock HBOOT. Έτσι θα έχεις θεωρητικά λιγότερο ελεύθερο χώρο για εφαρμογές. 'Θεωρητικά' γιατί όσες εφαρμογές και αν εγκατέστησα είχα συνεχώς 130ΜB free καθώς 'τραβούσε' συνεχώς χώρο από την SD.

Β) Η ιδανική: να περάσεις το CM7r2 hboot, το οποίο θα σου δώσει περίπου 120ΜΒ περισσότερα για εφαρμογές και το 4EXT recovery που υποστηρίζει ext4 partitions και είναι και περιβάλλον touch.

 

Α) Η εύκολη διαδικασία:

0. Κάνεις Backup (και την SD κάρτα σου)

1. Κατεβάζεις την ROM ( MildWild 5.0 )

2. Μπαίνεις στο recovery (προφανώς clockworkmod (CWM)) και κάνεις πλήρες wipe σε όλα.

3. Δημιουργείς στην κάρτα ένα ext3 (λόγω CWM) partition 1-2GB (ανάλογα με τις ανάγκες σου). Το υπόλοιπο το κάνει fat32.

4. Αντιγράφεις το .ZIP αρχείο που περιέχει τη ROM στην κάρτα SD στο fat32 partition (το μόνο που βλέπουν τα windows).

5. Μέσα από το recovery κάνεις εγκατάσταση το .ZIP της νέας ROM. Μετά reboot και είσαι έτοιμος!!

 

Β) Η ιδανική αλλά και δυσκολότερη:

0. Κάνεις Backup (και την SD κάρτα σου)

1. Κατεβάζεις την ROM ( MildWild 5.0 )

2. Κατεβάζεις το CM7r2 hboot

3. Κατεβάζεις το 4EXT Recovery Updater και το αντιγράφεις στο κινητό

4. Μέσα από το Desire τρέχεις το 4EXT Recovery Updater, το οποίο σου κάνει update το recovery σε 4EXT :)

5. Μετονομάζεις το αρχείο PB99IMG_cm7r2.zip σε PB99IMG.zip και το βάζεις στον βασικό κατάλογο της SD

6. Κάνεις poweroff και ανοίγεις το κινητό σε hboot (πατώντας τα πλήκτρα volume-down και power)

7. Επιλέγεις YES (με volume-up) όταν σε ρωτάει αν θα προχωρήσει σε update. Σε μερικά δευτερόλεπτα έχει κάνει flash το νέο hboot.

8. Μπαίνεις στο recovery και κάνεις πλήρες wipe σε όλα.

9. Δημιουργείς στην κάρτα ένα ext4 partition 1-2GB (ανάλογα με τις ανάγκες σου). Το υπόλοιπο το κάνει fat32.

10. Αντιγράφεις το .ZIP αρχείο που περιέχει τη ROM στην κάρτα SD στο fat32 partition (το μόνο που βλέπουν τα windows).

11. Μέσα από το recovery κάνεις εγκατάσταση το .ZIP της νέας ROM. Μετά reboot και είσαι έτοιμος!!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Επιβεβαίωσε την διαδικασία πριν κάνεις το κάθε βήμα, μπορεί κάτι να έχω ξεχάσει ή να έκανα κάποιο λάθος. Μην μου ζητάς ευθύνες για τυχόν brickάρισμα της συσκευής!!

Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσεις στο (πρώτο) στάδιο S-OFF, ROOT, με CUSTOM RECOVERY (clockworkmod), μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις αναλυτικότατες οδηγίες που υπάρχουν σε αυτό το post.

 

Το δεύτερο στάδιο είναι να εγκαταστήσεις την νέα ROM. Εδώ έχεις 2 επιλογές:

Α) Η εύκολη: να αφήσεις το stock HBOOT. Έτσι θα έχεις θεωρητικά λιγότερο ελεύθερο χώρο για εφαρμογές. 'Θεωρητικά' γιατί όσες εφαρμογές και αν εγκατέστησα είχα συνεχώς 130ΜB free καθώς 'τραβούσε' συνεχώς χώρο από την SD.

Β) Η ιδανική: να περάσεις το CM7r2 hboot, το οποίο θα σου δώσει περίπου 120ΜΒ περισσότερα για εφαρμογές και το 4EXT recovery που υποστηρίζει ext4 partitions και είναι και περιβάλλον touch.

 

Α) Η εύκολη διαδικασία:

0. Κάνεις Backup (και την SD κάρτα σου)

1. Κατεβάζεις την ROM ( MildWild 5.0 )

2. Μπαίνεις στο recovery (προφανώς clockworkmod (CWM)) και κάνεις πλήρες wipe σε όλα.

3. Δημιουργείς στην κάρτα ένα ext3 (λόγω CWM) partition 1-2GB (ανάλογα με τις ανάγκες σου). Το υπόλοιπο το κάνει fat32.

4. Αντιγράφεις το .ZIP αρχείο που περιέχει τη ROM στην κάρτα SD στο fat32 partition (το μόνο που βλέπουν τα windows).

5. Μέσα από το recovery κάνεις εγκατάσταση το .ZIP της νέας ROM. Μετά reboot και είσαι έτοιμος!!

 

Β) Η ιδανική αλλά και δυσκολότερη:

0. Κάνεις Backup (και την SD κάρτα σου)

1. Κατεβάζεις την ROM ( MildWild 5.0 )

2. Κατεβάζεις το CM7r2 hboot

3. Κατεβάζεις το 4EXT Recovery Updater και το αντιγράφεις στο κινητό

4. Μέσα από το Desire τρέχεις το 4EXT Recovery Updater, το οποίο σου κάνει update το recovery σε 4EXT :)

5. Μετονομάζεις το αρχείο PB99IMG_cm7r2.zip σε PB99IMG.zip και το βάζεις στον βασικό κατάλογο της SD

6. Κάνεις poweroff και ανοίγεις το κινητό σε hboot (πατώντας τα πλήκτρα volume-down και power)

7. Επιλέγεις YES (με volume-up) όταν σε ρωτάει αν θα προχωρήσει σε update. Σε μερικά δευτερόλεπτα έχει κάνει flash το νέο hboot.

8. Μπαίνεις στο recovery και κάνεις πλήρες wipe σε όλα.

9. Δημιουργείς στην κάρτα ένα ext4 partition 1-2GB (ανάλογα με τις ανάγκες σου). Το υπόλοιπο το κάνει fat32.

10. Αντιγράφεις το .ZIP αρχείο που περιέχει τη ROM στην κάρτα SD στο fat32 partition (το μόνο που βλέπουν τα windows).

11. Μέσα από το recovery κάνεις εγκατάσταση το .ZIP της νέας ROM. Μετά reboot και είσαι έτοιμος!!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Επιβεβαίωσε την διαδικασία πριν κάνεις το κάθε βήμα, μπορεί κάτι να έχω ξεχάσει ή να έκανα κάποιο λάθος. Μην μου ζητάς ευθύνες για τυχόν brickάρισμα της συσκευής!!

 

χαχαχαχαχαχ....! Ρε συ, μπηκες στον κοπο να τα γραψεις ολα αυτα αλλα εγω ζητησα μονο λινκ απο την ρομ...! Τα αλλα τα ξερω..! Παρ'ολα αυτα ισως βοηθησουν κ αλλους οποτε ειναι χρησιμα..! Και παλι ευχαριστω..!! :lol:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol:

Νo problem, δεν τα έγραψα μόνο για σένα!!

 

Καλό είναι να υπάρχουν μπας και βοηθήσουν κανένα σύντροφο που θέλει να αλλάξει ROM για να βρει το φως του.

Τα έγραψα επίσης για μένα, διότι σε ένα μήνα δε θα θυμάμαι τίποτα απολύτως, οπότε καλό είναι να τα έχω γραμμένα κάπου!! :O

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχ....! Ρε συ, μπηκες στον κοπο να τα γραψεις ολα αυτα αλλα εγω ζητησα μονο λινκ απο την ρομ...! Τα αλλα τα ξερω..! Παρ'ολα αυτα ισως βοηθησουν κ αλλους οποτε ειναι χρησιμα..! Και παλι ευχαριστω..!! :lol:

 

και με το radio τι κανεις?γιατι εγω με cm7r2 δεν μπορουσα μεσω recovery να κανω εγκατασταση...:worry:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

το HTC_IME πληκτρολόγιο του jonasl που με βόλευε από το sense και ότι άλλα καλούδια τραβάει η ψυχή μου :D

 

Το πληκτρολογιο σου λειτουργει σωστα? Το εχω στο desire απο τοτε που το ειχα αγορασει,του εχω προσθεσει πολλες λεξεις στο λεξικο, αλλα αρκετες μετα απο μερες τις χανει,και τις ξαναπληκτρολογω σαν πρωτη φορα. Κατα τ αλλα ειναι πολυ βολικο και το εχω συνηθισει.

Link to comment
Share on other sites

και με το radio τι κανεις?γιατι εγω με cm7r2 δεν μπορουσα μεσω recovery να κανω εγκατασταση...:worry:

 

Μπορεις να κατεβασεις αυτο και να το περασεις απο εδω...! http://www.xda-developers.com/android/android-flasher-utility-updated-to-2-2-0-5-for-htc-phones/

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολογιο σου λειτουργει σωστα? Το εχω στο desire απο τοτε που το ειχα αγορασει,του εχω προσθεσει πολλες λεξεις στο λεξικο, αλλα αρκετες μετα απο μερες τις χανει,και τις ξαναπληκτρολογω σαν πρωτη φορα. Κατα τ αλλα ειναι πολυ βολικο και το εχω συνηθισει.

 

 

θα ηθελα να προσθεσω και το lg keyboard που για καποιο παραξενο λογο σε εμενα δουλευει αψογα!!υπαρχουν καποιες ρυθμισεις για την mildwild 5.0 "πρωτεινομενες" για ταχητυτα επεξεργαστη η κατι αλλο?επησης ο holo launcher οταν κανψ επανεκινηση βγαινει απο προεπηλεγμενος εκκινητης...:confused:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί το έκανες αυτό? :mad:

:ninja:

 

Μπα, αφού η MildWild μού δουλεύει άψογα, είναι light και έχει και τα καλούδια του Cyanogenmod δεν το βλέπω να γυρίζω σε Sense. Έχω την αίσθηση ότι είναι αρκετά 'βαρύ' περιβάλλον. Και έτσι όπως έχω στήσει την MildWild δεν βλέπω να μου λείπει κάτι από το sense.

 

Είναι απλό: για την κάμερα.

 

Η απόδοση της οποίας είναι ΠΟΛΥ κατώτερη, ειδικά σε κλειστό χώρο, σε όλες τις μη-Sense ROMs.

Για να μη είμαι άδικος, έχω βάλει από χθες τη MildWild με CM7r2 hboot και επιβεβαίωσα.

Ναι μεν είναι οριακά πιο "αεράτη" στη λειτουργία της, αλλά όχι τόσο, ώστε να "δικαιολογήσει" την πολύ κατώτερη απόδοση της κάμερας (ακόμα και αν χρησιμοποιηθεί η LG camera - μάλλον είναι θέμα οδηγών).

 

...οπότε είναι θέμα προτεραιοτήτων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, όμως, του έχω βάλει μια pre-rooted stock Gingerbread από το XDA, που υποστηρίζει a2sd με ext4 partition.

Σβέλτη και απολύτως σταθερή, με τα καλούδια του Sense...

 

Τελικά με πρίζωσες και έβαλα πάνω τη συγκεκριμένη ROM (με stock hboot φυσικά). Οκ είναι η μαμά Gingerbread, η ίδια που είχα πριν ασχοληθώ με το σπορ του φλασαρίσματος. Δεν το έκανα για την κάμερα που είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει πάνω στο κινητό. Ήθελα να τη συγκρίνω με τη MildWild γιατί η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν τα καλούδια του Sense...

 

Εντυπώσεις αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πρίζωσες και έβαλα πάνω τη συγκεκριμένη ROM (με stock hboot φυσικά). Οκ είναι η μαμά Gingerbread, η ίδια που είχα πριν ασχοληθώ με το σπορ του φλασαρίσματος. Δεν το έκανα για την κάμερα που είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει πάνω στο κινητό. Ήθελα να τη συγκρίνω με τη MildWild γιατί η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν τα καλούδια του Sense...

 

Εντυπώσεις αργότερα..

 

:up:

 

Μέσα στο Σαββατοκύριακο, πέρασα από αυτή τη ROM στην Mildwild 5.0, από εκεί στην Jelly Bean v.11 του Nikez Lente, από εκεί στην Runny ROM v. 7.0 και ξανά πίσω στην πρώτη, για να τεστάρω ποιότητα λειτουργίας. Πιστεύω ότι η πρώτη (και τελευταία!) υπερέχει (ασχέτως των πλεονεκτημάτων που καθεμία από τις άλλες έχει)...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω την μαμα ROM, για να το κανω stock. Αφου πρωτα εχω περασει το HBOOT downgrade απο Alpharev στην καρτα μνημης, περναω και την ρομ απο εδω: http://htcdev.com/devcenter/downloads

Εχει καταληξη .tar.gz ,πρεπει να το κανω μεσω usb? Δεν γινεται αφου περασω το hboot, να φλασαρω αμεσως μετα και οταν κανει reboot να εχει γινει τελειως stock?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα ,εχω βάλει την cyanogen 7.2.01 και το κινητο σερνεται τι να κανω? προτεινετε μου μια λυση,εχω βάλει και το προγραμμα s2E για να μεταφερω εφαρμογεσ στο partition , μηπως φταιει και αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εδω οταν μπαινω στο recovery menu μου γραφει πανω πανω revolution και δεν εχει επιλογη "backup and restore" οπως λενε τα αρχικα ποστ για να εγκαταστησω νεα rom,εχω την cyamongen 7.2.0.1, τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω την μαμα ROM, για να το κανω stock. Αφου πρωτα εχω περασει το HBOOT downgrade απο Alpharev στην καρτα μνημης, περναω και την ρομ απο εδω: http://htcdev.com/devcenter/downloads

Εχει καταληξη .tar.gz ,πρεπει να το κανω μεσω usb? Δεν γινεται αφου περασω το hboot, να φλασαρω αμεσως μετα και οταν κανει reboot να εχει γινει τελειως stock?

 

Μη παιδεύεσαι.

 

Κατέβασε αυτό το εκτελέσιμο αρχείο:

RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.5_Radio_32.49.00.32U_5.11.05.27_release_159811_signed.exe

από εδώ.

 

Θα κάνει το τηλέφωνο S-OFF (υποθέτω με stock hboot) και θα βάλει stock froyo ROM.

 

Εικάζω (δεν είμαι βέβαιος, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος) ότι το αρχείο HTC_Desire_Android_2.3_Upgrade.zip από την ίδια σελίδα είναι η official αναβάθμιση σε gingerbread. Ας τοποθετηθεί κάποιος που γνωρίζει σίγουρα!

 

EDIT: Googl-αρα λίγο και βρήκα ότι όντως αυτή είναι η αναβάθμιση για Gingerbread.

Οδηγίες για την αναβάθμιση εδώ.

 

Παιδια καλησπέρα ,εχω βάλει την cyanogen 7.2.01 και το κινητο σερνεται τι να κανω? προτεινετε μου μια λυση,εχω βάλει και το προγραμμα s2E για να μεταφερω εφαρμογεσ στο partition , μηπως φταιει και αυτο?

 

Ακολούθησες τις οδηγίες για το s2e από εδώ;

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω την μαμα ROM, για να το κανω stock. Αφου πρωτα εχω περασει το HBOOT downgrade απο Alpharev στην καρτα μνημης, περναω και την ρομ απο εδω: http://htcdev.com/devcenter/downloads

Εχει καταληξη .tar.gz ,πρεπει να το κανω μεσω usb? Δεν γινεται αφου περασω το hboot, να φλασαρω αμεσως μετα και οταν κανει reboot να εχει γινει τελειως stock?

 

Αφού κάνεις doowngrade τον bootloader κατέβασε το αρχείο "HTC_Desire_Android_2.3_Upgrade.zip" και τρέξε το RUU σύμφωνα με τις οδηγίες, όπως αναφέρει και ο φίλος λίγο νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Εχω το desire απο το Φεβρουάριο με την Supernova! δεν έχω κάποιο πρόβλημα τόσο καιρό απλά μετά απο τόσο καιρό άρχισε το κινητό κάποια μικρά κολληματάκια που πιθανόν να οφείλονται και στις παρα πολλές εφαρμογές που έχω περάσει.

 

Αξίζει να περάσω την Mildwild 5.0 σε σχέση με την supernova?

 

Εαν ναί η διαδικασία ποια είναι στην φάση που έχω περάσει την supernova!

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πρίζωσες και έβαλα πάνω τη συγκεκριμένη ROM (με stock hboot φυσικά). Οκ είναι η μαμά Gingerbread, η ίδια που είχα πριν ασχοληθώ με το σπορ του φλασαρίσματος. Δεν το έκανα για την κάμερα που είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει πάνω στο κινητό. Ήθελα να τη συγκρίνω με τη MildWild γιατί η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν τα καλούδια του Sense...

 

Εντυπώσεις αργότερα..

 

Μετά από μερικές μέρες πρώτα με τη MildWild, ύστερα με τη rooter 'μαμα' GB και μετά πάλι με τη MildWild, ακολουθούν τα συμπερασματα:

 

Όντως η rooted μαμά GB είναι εξαιρετική ROM, διατηρώντας το Sense αλλά λύνοντας ταυτόχρονα το βασικότερο πρόβλημα που είχε η 'μαμα', αυτό της εσωτερικής μνήμης. Λόγω stock hboot δίνει 'μόνο' 120 ΜΒ free αλλά αφού αυτά δεν τελειώνουν (βλέπε a2sd) δεν έχει και μεγάλη σημασία πιστεύω. Αν και λίγο φορτωμένη με διάφορα χαζά, παίζει αρκετά έως πολύ καλά.

 

Αμέσως μετά φόρτωσα τη MildWild. Η έλλειψη του Sense ήταν άμεσα φανερή. Το περιβάλλον πιο "πρωτόγονο" χρειαζόταν άμεσα συμμάζεμα. Τα βασικότερα για μένα, άλλαξα dialer και πληκτρολογίο. Όμως το κινητό λειτουργεί πιο άνετα, δε δίνει την αίσθηση ότι λειτουργεί στα όρια από πλευράς μνήμης. Η εκτεκαμένη παραμετροποίηση από Cyanogenmod settings, τα power widgets στην μπάρα ειδοποιήσεων (μεγάλη υπόθεση), τα μόνιμα 260ΜΒ free για εφαρμογές. Αλλά το περιβάλλον μακράν απείχει από την elegance του Sense και, κακά τα ψέματα, αν δε σου αρέσει δεν το δουλεύεις ευχάριστα.

 

Και μετά λέω "δε δοκιμάζω το Go Launcher πριν γυρίσω στη μαμα?". Και το έκανα. Στην αρχή φόρτωσα πάνω ότι είχε σχέση με Go και φυσικά το κινητό σερνόταν. Μετά τα έβγαλα όλα και άφησα μόνο το Go Launcher συν τα Weather και Calendar. Πλέον το scrolling και η λειτουργία είναι απίστευτα ομαλή και lag free. Τώρα το περιβάλλον είναι πανέμορφο και λειτουργικότατο και ο συνδυασμός με την ελαφρια ROM και τα Cyanogenmod και power widgets είναι πάρα πολύ δυνατός.

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εχω βαλει τον holo launcher και γενικα αλλους launcher οταν κανω restart η mildwild 5.0 μου ζηταει συνεχεια μα συνεχεια να οριζω ποιο θελω προεπηλεγμενο εκκινητη...γνωριζει κανεις??και επισης καποιες φορες δεν λειτουργει το κλειδωμα...:wacko:
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...