Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικό αυτό που λες, και εγώ το ίδιο διστακτικός είμαι. Μάλιστα, αφού αφαίρεσα από την sim την επιλογή να ζητά pin κατά το άνοιγμα του τηλεφώνου (το έκανα φυσικά από άλλη συσκευή) γύρισα στο desire, το άνοιξα, περίμενα 1-2 λεπτά, το κάλεσα και ακούω ότι το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο. Αν ήταν απλά χαλασμένο το display δεν θα το άκουγα τουλάχιστον να χτυπάει; Δεν ξέρω.

 

Από την άλλη: Το σύνδεσα με το usb στον υπολογιστή μου και βλέπω όλα τα περιεχόμενα της κάρτας micro sd. Αν υπάρχει ανάγκη να σώσω κάτι, είναι τα sms μου. Είναι σε κάποιο φόλντερ από αυτά που βλέπω; Υπάρχει τρόπος να τα κάνω ένα copy ή backup τώρα;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα εργαλεία σου τα στελνουν μαζί με το ανταλλακτικο.Tutorials υπάρχουν οσα θες.Ορεξη να φτιάξεις ένα χαλασμενο κινητό υπάρχει; :)

 

Αφου έχω καταφέρει μεθυσμένος στις 5 το πρωί ν αλλάξω οθονη κινητου τοτε θαρρω πως όλοι οι νηφαλιοι μπορουν :D

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για ακαδημαϊκούς λόγους αν χτύπα ξύλο μου τύχει κι εμένα ποτέ: η ποιότητα της οθόνης είναι αντίστοιχη με την εργοστασιακή; Γιατί υπάρχουν άπειροι κατασκευαστές οθονών και διαφέρουν αρκετά σε ποιότητα ο ένας με τον άλλον, ακόμη και για το ίδιο κινητό:(

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω σε κάποιο σάιτ πληροφορία για το πού βρίσκονται τα προηγούμενα sms στο file structure του android. Αν πάρω μια android συσκευή φίλου, με ίδιο λειτουργικό (για την ακρίβεια θα είναι desire και αυτή), περάσω sim και micro sd, κάνω αυτό που έπρεπε να έχω ήδη κάνει (δηλ. sms backup) και κατόπιν restore στη νέα συσκευή, θα έχω τα sms μου;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για ακαδημαϊκούς λόγους αν χτύπα ξύλο μου τύχει κι εμένα ποτέ: η ποιότητα της οθόνης είναι αντίστοιχη με την εργοστασιακή; Γιατί υπάρχουν άπειροι κατασκευαστές οθονών και διαφέρουν αρκετά σε ποιότητα ο ένας με τον άλλον, ακόμη και για το ίδιο κινητό:(

 

Φρόντισε να είναι ο τυπος σου(amoled,slcd) και κατά προτιμηση οχι απο ανατολή:)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω σε κάποιο σάιτ πληροφορία για το πού βρίσκονται τα προηγούμενα sms στο file structure του android. Αν πάρω μια android συσκευή φίλου, με ίδιο λειτουργικό (για την ακρίβεια θα είναι desire και αυτή), περάσω sim και micro sd, κάνω αυτό που έπρεπε να έχω ήδη κάνει (δηλ. sms backup) και κατόπιν restore στη νέα συσκευή, θα έχω τα sms μου;

 

για να καταλαβω, τα παλια sms βρισκονται σε συσκευη που δεν ανοιγει? βλεπω ενα "rip" στην υπογραφη σου αλλα δεν μας το διευκρινιζεις

 

ωπ σορυ φιλε τωρα διαβασα την προηγουμενη σελιδα.... συλλυπητηρια

Edited by ginalovu
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω, τα παλια sms βρισκονται σε συσκευη που δεν ανοιγει? βλεπω ενα "rip" στην υπογραφη σου αλλα δεν μας το διευκρινιζεις

 

Έχει γράψει παραπάνω ο άνθρωπος ότι έσπασε η οθόνη και δεν μπορεί να το χειριστεί το κινητό του. Ανάβει μεν, μπουτάρει κανονικά αλλά δεν βλέπει τίποτα στη σπασμένη οθόνη...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω σε κάποιο σάιτ πληροφορία για το πού βρίσκονται τα προηγούμενα sms στο file structure του android. Αν πάρω μια android συσκευή φίλου, με ίδιο λειτουργικό (για την ακρίβεια θα είναι desire και αυτή), περάσω sim και micro sd, κάνω αυτό που έπρεπε να έχω ήδη κάνει (δηλ. sms backup) και κατόπιν restore στη νέα συσκευή, θα έχω τα sms μου;

 

Όχι, δυστυχώς.. Τα sms αποθηκεύονται στην internal οπότε αν πας τη sim και τη microSD σε άλλη συσκευή, τα sms σου θα μείνουν στη συσκευή. Τώρα είμαι από το κινητό, οπότε ήταν πρόχειρο το search, για το path των sms βρήκα αυτό: forum.xda-developers.com/archive/index.php/t-448361.html.

Δεν έκανες συγχρονισμό με myphoneexplorer ε? Είσαι root, είσαι με μαμά Rom? Ρωτάω γιατί το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν μπορέσεις να ενεργοποιήσεις το WiFi, να στείλεις από το market στο pc μια εφαρμογή για backup και Να προσπαθήσουμε με περιγραφή στα τυφλά (εννοώ τι να πατήσεις με τα hardware buttons) μήπως πάρεις backup στην SD.

 

Μπορείς να πάρεις ένα τηλ στο επίσημο service να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει κι αν είσαι τυχερός να..σου πουν! Πάντως κι εγώ γύρω στο 150άρι στην καλύτερη περίπτωση το έχω, χωρίς να ξέρω βέβαια.

Τώρα για την οθόνη, θέλει να ψαχτείς, να προσέξεις τι θα πάρεις και να πιάνουν λίγο τα χέρια σου από επισκευές. Αν δεν μπορεί να γίνει τίποτα άλλο, δεν χάνεις τίποτα. Αν το φοβάσαι υπάρχουν και κάποια μαγαζιά που κάνουν τέτοιες δουλειές.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί δεν έκανα το backup που λέγαμε πριν 10 μέρες; Γιατί παράγγειλα τη micro sd class 6 και δεν είχε έρθει ακόμα. Πέρασα δυο φορές από το μαγαζί, όλο «την άλλη βδομάδα», οπότε το άφησα για το άλλο Σ/Κ που θα έβαζα τη supernova κλπ. Ναι μαι είμαι root, με την rom της μαμάς, 2.2 κλπ. Έχω και ένα φίλο με πανομοιότυπο τηλέφωνο και χαρακτηριστικά και έχω σκεφτεί να κάνω τα βήματα στα τυφλά με βάση το δικό του τηλέφωνο.

 

Αχ ****το, δεν μπορώ να καταλάβω τι επιλογή είναι αυτή να αποθηκεύονται τα sms στη συσκευή.

 

Τα sms αποθηκεύονται στην internal οπότε αν πας τη sim και τη microSD σε άλλη συσκευή, τα sms σου θα μείνουν στη συσκευή.

Χμ... Και δεν υπάρχει τρόπος να τη δούμε αυτή την ιντέρναλ; Πράγματι, εκεί... αναπαύεται η sms.db (διάβασα και αλλού). Όταν συνδέω τη συσκευή με τον υπολογιστή (ubuntu) βλέπω μόνο την micro sd...

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποια μπαταρία από eBay με περισσότερα Αh από αυτα που έχει η μαμισια μπαταρία και έχει δει αποτελέσματα που να μετράνε.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποια μπαταρία από eBay με περισσότερα Αh από αυτα που έχει η μαμισια μπαταρία και έχει δει αποτελέσματα που να μετράνε.

 

ευχαριστώ

 

Μην περιμένεις τρελές διαφορές. Ωστόσο από επώνυμες πχ Mugen θα δεις αξιοσημείωτες διαφορές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο και χάρη στους XDA έσωσα το κινητό μου από το πρώτο του USB brick! Τρομακτική εμπειρία και συνάμα γεμάτη γνώση, μπορώ να πέσω για ύπνο επιτέλους :X

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο και χάρη στους XDA έσωσα το κινητό μου από το πρώτο του USB brick! Τρομακτική εμπειρία και συνάμα γεμάτη γνώση, μπορώ να πέσω για ύπνο επιτέλους :X

 

πως τα κατάφερες ακριβώς να του κάνεις usb brick?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί δεν έκανα το backup που λέγαμε πριν 10 μέρες; Γιατί παράγγειλα τη micro sd class 6 και δεν είχε έρθει ακόμα. Πέρασα δυο φορές από το μαγαζί, όλο «την άλλη βδομάδα», οπότε το άφησα για το άλλο Σ/Κ που θα έβαζα τη supernova κλπ. Ναι μαι είμαι root, με την rom της μαμάς, 2.2 κλπ. Έχω και ένα φίλο με πανομοιότυπο τηλέφωνο και χαρακτηριστικά και έχω σκεφτεί να κάνω τα βήματα στα τυφλά με βάση το δικό του τηλέφωνο.

 

Αχ ****το, δεν μπορώ να καταλάβω τι επιλογή είναι αυτή να αποθηκεύονται τα sms στη συσκευή.

 

 

Χμ... Και δεν υπάρχει τρόπος να τη δούμε αυτή την ιντέρναλ; Πράγματι, εκεί... αναπαύεται η sms.db (διάβασα και αλλού). Όταν συνδέω τη συσκευή με τον υπολογιστή (ubuntu) βλέπω μόνο την micro sd...

 

Αν εχεις ενεργοποιημενο το USB debugging μπορεις να δοκιμασεις να την παρεις στο PC με το adb

Στη γραμμη εντολων πληκτρολογεις

adb pull και το μονοπατι του αρχειου που θελεις να παρεις

Link to comment
Share on other sites

Eχω το desire και εχε πανω την επισημη 2.2

Σημερα μπηκα στο δικτυο και μου βρηκα αναβαθμιση λογισμικου περιπου 6.5mb.

Πατησα yes και απο τοτε μου εχει βγαλει το ρομποτακι μαζι με ενα ασπρο τριγωνο με πορτοκαλι θαυμαστικο στην μεση , σαν κατι να πηγε στραβα.

Ξερουμε τι ηταν η αναβαθμιση και τι μπορω να κανω τωρα?

 

Μου βγαζει clockworkmod recovery 2.5.0.7 και καποιες επιλογες απο κατω (reboot,aply sdcard:update.zip,update from microsd,wipe cache,backup and restore mounts and storage και advanced)

Πιο κατω γραφει μεταξυ άλλων e:signature verification failed

installation aborted.

 

Τι να επιλεξω?Reboot sytem now?

 

Bοηθεστε ρε παιδια οσο το εχω ανοιχτο και εχει μπαταρια!

Πραφανως ηταν root και δεν το ηξερα (το πηρα μτχ)

Edited by jastonas
edit should have been used
Link to comment
Share on other sites

Eχω το desire και εχε πανω την επισημη 2.2

Σημερα μπηκα στο δικτυο και μου βρηκα αναβαθμιση λογισμικου περιπου 6.5mb.

Πατησα yes και απο τοτε μου εχει βγαλει το ρομποτακι μαζι με ενα ασπρο τριγωνο με πορτοκαλι θαυμαστικο στην μεση , σαν κατι να πηγε στραβα.

Ξερουμε τι ηταν η αναβαθμιση και τι μπορω να κανω τωρα?

 

Βγάλε μπαταρία και ξαναβάλε...

 

Μου βγαζει clockworkmod recovery 2.5.0.7 και καποιες επιλογες απο κατω (reboot,aply sdcard:update.zip,update from microsd,wipe cache,backup and restore mounts and storage και advanced)

Πιο κατω γραφει μεταξυ άλλων e:signature verification failed

installation aborted.

 

Τι να επιλεξω?Reboot sytem now?

 

Bοηθεστε ρε παιδια οσο το εχω ανοιχτο και εχει μπαταρια!

Πραφανως ηταν root και δεν το ηξερα (το πηρα μτχ)

 

Πότε σου βγάζει signature verification failed; Κάνεις κάτι εσύ;

Αν κάνεις reboot πάλι στο ίδιο μενού έρχεσαι; Λογικά θα ανοίξει κανονικά το κινητό με reboot εκτός αν του έκανες τίποτα πριν..

Link to comment
Share on other sites

Oταν μου εβγαλε το ρομποτακι με το τριγωνακι , βαρεθηκα να περιμενω και πατησα το πανω κουμπι και μου εβγαλε το μενου που εγραψα.

Τελικα με reboot γυρισε κανονικα.

Τι εφταιγε?Και ξερει κνεις τι ηταν το update?

Link to comment
Share on other sites

Oταν μου εβγαλε το ρομποτακι με το τριγωνακι , βαρεθηκα να περιμενω και πατησα το πανω κουμπι και μου εβγαλε το μενου που εγραψα.

Τελικα με reboot γυρισε κανονικα.

Τι εφταιγε?Και ξερει κνεις τι ηταν το update?

 

είναι το recovery menu που έχει η rooted συσκευή σου :)

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα ναι ετοιμη η 4.0 custom περιπου βρε παιδια?

θελω να αλλαξω ρομ..κουραστηκα.. και λεω και χωρις sense.. θελω να πηγαινει σφαιρα.. :):)

 

ακουω προτασεις.. :):):)

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω update τον καιρό, τρώω FC με το παρακάτω μήνυμα

The process com.htc.bgp has stopped unexpectedly. Please try again.

Αυτό συμβαίνει σε τρεις Sense ROMs (εκ των οποίων οι δύο ήταν HD) που δοκίμασα.

Έκανα clear Data σε κάποιες εφαρμογές. Βέβαια δεδομένου του ότι αυτό εμφανίζεται σε όποια Sense ROM πέρασα (full wipe) δεν είχε προφανώς κάποιο αποτέλεσμα.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, μιας και το πρόβλημα είναι είναι άκρως εκνευριστικό... Ειδικά αν αφήσω το AutoSync στο On, τρώω συνεχώς FCs μιας και προσπαθεί (χωρίς αποτέλεσμα) να συγχρονιστεί.

Να αναφέρω τέλος, ότι τις τελευταίες εβδομάδες είχα την GingerVillain 3.3 χωρίς κανένα παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω update τον καιρό, τρώω FC με το παρακάτω μήνυμα

 

Αυτό συμβαίνει σε τρεις Sense ROMs (εκ των οποίων οι δύο ήταν HD) που δοκίμασα.

Έκανα clear Data σε κάποιες εφαρμογές. Βέβαια δεδομένου του ότι αυτό εμφανίζεται σε όποια Sense ROM πέρασα (full wipe) δεν είχε προφανώς κάποιο αποτέλεσμα.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, μιας και το πρόβλημα είναι είναι άκρως εκνευριστικό... Ειδικά αν αφήσω το AutoSync στο On, τρώω συνεχώς FCs μιας και προσπαθεί (χωρίς αποτέλεσμα) να συγχρονιστεί.

Να αναφέρω τέλος, ότι τις τελευταίες εβδομάδες είχα την GingerVillain 3.3 χωρίς κανένα παρόμοιο πρόβλημα.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον καιρό τις 2 τελευταίες ημέρες.

Σήμερα πέρασα την καινούρια επίσημη αναβάθμιση 2.29.405.14 χώρις να λυθεί το πρόβλημα.

Μου έχουν σπάσει τα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι κακό wipe/format πριν το πέρασμα της καινούριας ROM για το FC. Εγώ με Supernova 2.4 που είναι ουσιαστικά Stock Gingerbread σε ότι έχει να κάνει με το Sense και το interface (οι σημαντικές αλλαγές είναι "under the hood" ) έχω κανονικότατα καιρό. Και πριν λίγες μέρες και με Sense 2.1 (AcesMod007) και με Sense 3.5 (Runnymede AIO) δούλευε άψογα ο καιρός.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει σε δυο γνωστούς μου με Desire και σε ένα Wildfire, ενώ έχει αναφερθεί και στους xda, μόνο από Έλληνες! Το συγκεκριμένο process τρώει force close σε οποιαδήποτε εφαρμογεί προσπαθεί να χρησιμοποιήσει τοποθεσία, όχι μόνο στον καιρό.

 

Βάρεσε μπιέλες ξαφνικά η HTC;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...