Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει θεμα να φορτιζεται καθε νυχτα η μπαταρια, μεχρι το πρωι.

Θελω το πρωι οταν φευγω για τη δουλεια να ειναι πληρως φορτισμενο, και πολλες φορες το βραδυ μπορει να το φορτισω και οταν ειναι 50% ή 70%, και το βγαζω απο τη πριζα το πρωι.

Αν αυτο καταστρεφει τη μπαταρια,τοτε να παρω καμια πριζα με χρονοδιακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια εχει κανεις την Cool3D AceS v5...??? μολις την εβαλα και δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο... δεν εχει κανενα αλλο εκτος απο το αγγλικο... καλα ειναι δυνατον..??? παλια ειχαν ακομα κ γραμμικη Β

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν θεματα ρωταω!!Επισης η supernova μπαινει σε αλλο hboot εκτος του stock?>

 

Δες κι αυτό μου το ποστ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3862003

 

Για hboot...εγώ είχα stock αφού είχα το original froyo.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει θεμα να φορτιζεται καθε νυχτα η μπαταρια, μεχρι το πρωι.

Θελω το πρωι οταν φευγω για τη δουλεια να ειναι πληρως φορτισμενο, και πολλες φορες το βραδυ μπορει να το φορτισω και οταν ειναι 50% ή 70%, και το βγαζω απο τη πριζα το πρωι.

Αν αυτο καταστρεφει τη μπαταρια,τοτε να παρω καμια πριζα με χρονοδιακοπτη.

 

Δεν ειναι το καλυτερο να φορτιζεις καθε μερα τη μπαταρια μισογεματη. Στη δουλεια δε μπορεις να το φορτιζεις; θα ειχες τριπλο κερδος,θα το φορτιζες πιο αραια, θα το φορτιζες οταν χρειαζοταν και δε θα εκαιγες ρευμα :p

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

και έχω στα χέρια μου την sandisk 16GB bi-color class 6.για να την βάλω το κινητό τι πρέπει να κάνω.μιας και στην κάρτα που έχω τωρα έχω partition.
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

να παρεις ενα nand back up πρωτα.. μετα να κανεις την νεα καρτα fat32+ext3/4 οτι θες....

επειτα να κανεις οοοολα τα αρχεια αντιγραφη στην νεα καρτα και μετα restore και reboot..!

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

και έχω στα χέρια μου την sandisk 16GB bi-color class 6.για να την βάλω το κινητό τι πρέπει να κάνω.μιας και στην κάρτα που έχω τωρα έχω partition.

 

Recovery backup, partitions στην νέα κάρτα, copy τα πάντα από το fat32 της παλιάς στην καινούρια και restore το backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Recovery backup, partitions στην νέα κάρτα, copy τα πάντα από το fat32 της παλιάς στην καινούρια και restore το backup.

 

το partition στην νεα καρτα πως να το κάνω.στην παλιά το είχα κάνει με το rom manager...

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

το partition στην νεα καρτα πως να το κάνω.στην παλιά το είχα κάνει με το rom manager...

 

με το MiniTool Partition Wizard Home Edition

 

delete ολη την καρτα πρωτα, create, κανεις to fat32, βαζεις primary

μετα οτι μεινει κανεις το ιδιο για το ext4, παλι primary, κ μετα apply και εισαι ετοιμος

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το καλυτερο να φορτιζεις καθε μερα τη μπαταρια μισογεματη. Στη δουλεια δε μπορεις να το φορτιζεις; θα ειχες τριπλο κερδος,θα το φορτιζες πιο αραια, θα το φορτιζες οταν χρειαζοταν και δε θα εκαιγες ρευμα :p

 

Sent from my HTC Desire

 

Επειδη συνεχεια περιφερομαι, ή και βγαινω εξω, και δεν θελω να το αφηνω 2+ ωρες να φορτιζει μονο του! Οκ, ετσι κι αλλιως τις περισσοτερες φορες το φορτιζω στο 30 με 40 %. :)

Link to comment
Share on other sites

και έχω στα χέρια μου την sandisk 16GB bi-color class 6.για να την βάλω το κινητό τι πρέπει να κάνω.μιας και στην κάρτα που έχω τωρα έχω partition.

 

Από πού την παράγγειλες; Εμείς ακόμη περιμένουμε :(

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Από πού την παράγγειλες; Εμείς ακόμη περιμένουμε :(

 

H 16άρα έχει έρθει στον Κατερέλο. Αλλά μόνο 16άρες. Τις άλλες λέει, τις περιμένουν. :wacko:

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχει ενας φιλος το Desire και κατι του επαθε. Θελει να το παει στο σερβις. Μηπως ξερει κανεις που ειναι και τηλεφωνα επικοινωνιας; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχει ενας φιλος το Desire και κατι του επαθε. Θελει να το παει στο σερβις. Μηπως ξερει κανεις που ειναι και τηλεφωνα επικοινωνιας; Ευχαριστω.

 

Κοίταξε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317816

 

 

Sent from my HTC Wildfire

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,

 

εχω βαλει την official 2.3.3 αλλα πλεον θελω να δοκιμασω και κατι αλλο εκτος της official,

υπαρχει καποιος οδηγος για να γινει root η rom 2,3,3 και να βαλω καποια αλλη rom με νεοτερο sence?

 

εχω την sd πανω την δικια του ,πρεπει να παρω και νεα sd με ποιο γρηγορο class?

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τις γνώσεις και την εμπειρία σας.

Προχθές έκανα αναβάθμιση το desire σε gb, όλα πήγαν καλά, παίζουν τα πάντα αλλά η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου (<4 ώρες με ελάχιστη χρήση). Έκανα το γνωστό κόλπο με την μπαταρία και την φόρτιση αλλά δεν επανήλθε, έβαλα καινούρια αλλά τίποτα. Hard reset, επανεγκατάσταση gb κ.α. δεν απέδωσαν.

μεγαλύτερη κατανάλωση μου δείχνει απο την οθόνη, (>50%) όλα τα άλλα σε μονοψήφια.

το μόνο που παρατήρησα σε 3 σχεδόν ημέρες είναι ότι στην αρχή ήταν αρκετά ζεστό το μισό κάτω μέρος του κινητού, τώρα είναι οκ.

 

καμιά ιδέα???

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τις γνώσεις και την εμπειρία σας.

Προχθές έκανα αναβάθμιση το desire σε gb, όλα πήγαν καλά, παίζουν τα πάντα αλλά η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου (<4 ώρες με ελάχιστη χρήση). Έκανα το γνωστό κόλπο με την μπαταρία και την φόρτιση αλλά δεν επανήλθε, έβαλα καινούρια αλλά τίποτα. Hard reset, επανεγκατάσταση gb κ.α. δεν απέδωσαν.

μεγαλύτερη κατανάλωση μου δείχνει απο την οθόνη, (>50%) όλα τα άλλα σε μονοψήφια.

το μόνο που παρατήρησα σε 3 σχεδόν ημέρες είναι ότι στην αρχή ήταν αρκετά ζεστό το μισό κάτω μέρος του κινητού, τώρα είναι οκ.

 

καμιά ιδέα???

ευχαριστώ.

 

Την επίσημη GB έβαλες ή κάποια custom;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Δυο σύντομες ερωτήσεις, δεδομένου ότι το Σ/Κ θα επιχειρήσω πρώτη φορά εγκατάσταση custom rom (supernova 2.4) με οδηγίες xda.

 

(α) Θα πετάξω την κάρτα που έχω τώρα (4GB/class 2) η οποία είναι η αρχική και θα πάρω μια class 6 (βγαίνω σε λίγο να την ψωνίσω). Στο σημείο αυτό μπερδεύομαι λίγο στις οδηγίες, γιατί αφορούν νέο partition με gparted (που έχω ήδη εγκαταστήσει, ubuntu) στην υπάρχουσα κάρτα. Προφανώς εγώ θα πρέπει πρώτα να κάνω ένα backup τα περιεχόμενα της παλιάς (κυρίως επαφές και sms, δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο), να την αφαιρέσω, να βάλω τη νέα, να ξεκινήσω τη διαδικασία partition και αφού όλα ολοκληρωθούν να κάνω restore τα δεδομένα της παλιάς κάρτας. Τα λέω καλά; Αυτό το έξτρα backup/restore βήμα πώς γίνεται;

 

(β) Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Supernova δεν χρειάζεται s-off (το τηλέφωνό μου είναι s-on, εκτός από root δεν του έχω κάνει κάτι άλλο). Ισχύει αυτό, ή τελικά πρέπει απαραίτητα να προηγηθεί το βήμα που θα το κάνει s-off με alpharev;

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Δυο σύντομες ερωτήσεις, δεδομένου ότι το Σ/Κ θα επιχειρήσω πρώτη φορά εγκατάσταση custom rom (supernova 2.4) με οδηγίες xda.

 

(α) Θα πετάξω την κάρτα που έχω τώρα (4GB/class 2) η οποία είναι η αρχική και θα πάρω μια class 6 (βγαίνω σε λίγο να την ψωνίσω). Στο σημείο αυτό μπερδεύομαι λίγο στις οδηγίες, γιατί αφορούν νέο partition με gparted (που έχω ήδη εγκαταστήσει, ubuntu) στην υπάρχουσα κάρτα. Προφανώς εγώ θα πρέπει πρώτα να κάνω ένα backup τα περιεχόμενα της παλιάς (κυρίως επαφές και sms, δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο), να την αφαιρέσω, να βάλω τη νέα, να ξεκινήσω τη διαδικασία partition και αφού όλα ολοκληρωθούν να κάνω restore τα δεδομένα της παλιάς κάρτας. Τα λέω καλά; Αυτό το έξτρα backup/restore βήμα πώς γίνεται;

 

(β) Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Supernova δεν χρειάζεται s-off (το τηλέφωνό μου είναι s-on, εκτός από root δεν του έχω κάνει κάτι άλλο). Ισχύει αυτό, ή τελικά πρέπει απαραίτητα να προηγηθεί το βήμα που θα το κάνει s-off με alpharev;

 

 

Ελπίζω να σε πρόλαβα πριν αγοράσεις κάρτα και να διάβασες ποια είναι η απολύτως προτεινόμενη που αναφέρουμε παραπάνω.

Για το partition τώρα, θα το κάνεις κατευθείαν στην καινούρια σου κάρτα γιατί δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να δοκιμάσεις τη Supernova σε αργή κάρτα. Θα πεθάνεις στο σύρσιμο και την αναμονή, και τα νεύρα σου θα έχουν γίνει κρόσια σε 5 λεπτά μέσα. Οπότε partitions κατευθείαν στην καινούρια. Σου προτείνω το 4ext recovery όμως, που θα τα κάνει αυτόματα τα partition μέσα από το κινητό σου, χωρίς προβλήματα και εύκολα, και το σημαντικότερο θα είναι με σωστό alignment.

Δεν έχω καταλάβει όμως: θέλεις να περάσεις Supernova στην καινούρια και να κάνεις restore τις επαφές και τα sms από την προηγούμενη, ή έχεις ήδη περάσει Supernova στην παλιά; Γιατί αλλάζει η διαδικασία ανάλογα την περίπτωση.

 

Τέλος για το S-OFF. Θα σου πρότεινα να το κάνεις γιατί δε χάνεις τίποτα, αντιθέτως κερδίζεις πολύ σε λειτουργικότητα και ελευθερία χρήσης εφαρμογών και updates που αλλιώς δεν γίνονται (με S-ON). Παίζει κανονικότατα η Supernova και με S-ON, απλά θέλει ένα βήμα παραπάνω κατά την εγκατάσταση.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ:

 

(α) πετάχτηκα multirama & you και δεν βρήκα class 6 σε οποιαδήποτε μάρκα, μου είπαν θα έχουν από βδομάδας. Αυτές είναι οι επιλογές μου, δεν μένω Αθήνα. Διάβασα λίγα posts πιο πάνω, υποθέτω εννοείς την Sandisk, δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω. Οπότε το παρθενικό μου flash-άρισμα αναβάλλεται για το άλλο Σ/Κ που θα έχω ξανά χρόνο.

 

Δεν έχω καταλάβει όμως: θέλεις να περάσεις Supernova στην καινούρια και να κάνεις restore τις επαφές και τα sms από την προηγούμενη,

 

(β) ναι. Δεν θα κάτσω να φλασάρω στην αργή κάρτα. Τα βήματα που κατανοώ ότι πρέπει να κάνω είναι i) backup contacts & sms από την υπάρχουσα (πώς γίνεται αυτό); ii) βάζω τη νέα, κάνω τις κατατμήσεις, φλασάρω εκεί (αυτά βρήκα οδηγούς, είμαι μάλλον οκ) και iii) restore sms & contacts στη νέα (πάλι χρειάζομαι οδηγό).

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ:

 

(α) πετάχτηκα multirama & you και δεν βρήκα class 6 σε οποιαδήποτε μάρκα, μου είπαν θα έχουν από βδομάδας. Αυτές είναι οι επιλογές μου, δεν μένω Αθήνα. Διάβασα λίγα posts πιο πάνω, υποθέτω εννοείς την Sandisk, δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω. Οπότε το παρθενικό μου flash-άρισμα αναβάλλεται για το άλλο Σ/Κ που θα έχω ξανά χρόνο.

 

Ναι, εννοεί την Sandisk Bi-Colored Που συζητούσαμε στα προηγούμενα posts. Αν είσαι από επαρχία και δεδομένου ότι είναι λίγο δυσεύρετη αυτή την περίοδο καλύτερα να την παραγγείλεις μέσω Internet. Δεν ξέρω βέβαια τι χωρητικότητα θες γιατί προς το παρόν στη συγκεκριμένη παίζουν μόνο 16άρες. Εκτός αν ξέρεις τι πρόκειται να φέρουν στα καταστήματα εκεί που είσαι. Γενικά, πάντως δεν σημαίνει ότι όλες οι class6 έχουν την ίδια απόδοση οπότε δες λίγο τι θα πάρεις αφού θα την κάνεις που θα την κάνεις την αγορά.

 

(β) ναι. Δεν θα κάτσω να φλασάρω στην αργή κάρτα. Τα βήματα που κατανοώ ότι πρέπει να κάνω είναι i) backup contacts & sms από την υπάρχουσα (πώς γίνεται αυτό); ii) βάζω τη νέα, κάνω τις κατατμήσεις, φλασάρω εκεί (αυτά βρήκα οδηγούς, είμαι μάλλον οκ) και iii) restore sms & contacts στη νέα (πάλι χρειάζομαι οδηγό).

 

Όχι, ειδικά κάτι τύπου Supernova που θες, δεν έχει νόημα να flashάρεις στην αργή. Τώρα για τα backup:

1) Επαφές: Συγχονίζεις με κάτι? Gmail? Outlook?

Για μένα η καλύτερη λύση είναι να βάλεις το MyPhoneExplorer στο pc από εδώ: http://www.fjsoft.at/en/ και τον αντίστοιχο client στο Desire από το market: https://market.android.com/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&hl=el. Θα κάνεις ένα συγχρονισμό και θα έχεις όλες τις επαφές σου στο πρόγραμμα. Επίσης μπορείς να κάνεις και download στα μηνύματα και να τα έχεις και αυτά στο MyPhoneExplorer. Από τις επιλογές του προγράμματος κάνεις κι ένα backup στο pc σου να είσαι σίγουρος. Όταν flashάρεις την νέα rom κάνεις πάλι συγχρονισμό (αφού περάσεις τον client και στη νέα rom, βέβαια) και είσαι έτοιμος με τις επαφές.

 

2) Μηνύματα: Όπως σου είπα μπορείς να τα επαναφέρεις και μέσω MyPhoneExplorer. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όμως, βάλε αυτό: https://market.android.com/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yaXRlc2hzYWh1LlNNU0JhY2t1cFJlc3RvcmUiXQ.. και κάνε ένα backup. Μετά πάρε το φάκελο του προγράμματος που έχει δημιουργηθεί στην κάρτα μνήμης σου, κάνε το backup στο pc (copy-paste το φάκελο με όποιον τρόπο χρησιμοποιείς για να συνδέσεις κινητό με pc) και όταν φτιάξεις την καινούρια κάρτα και φλασάρεις, ξανακάνεις copy-paste το φάκελο που λέγαμε στη νέα σου κάρτα, εγκαθιστάς πάλι το SMS Backup&Restore και κάνεις Restore.

 

Σου προτείνω και αυτό για τα μηνύματα γιατί είναι το μόνο που μου έχει λειτουργήσει άψογα υπό όλες τις συνθήκες. Όταν άλλαξα rom και επανέφερα sms μέσω του MyPhoneExplorer ενώ σε όλα τα προγράμματα ήταν μια χαρά (default/Go SMS), το handcent που δουλεύω για τα SMS επέμενε να τα βλέπει με λάθος χρονική σειρά. Αν και δείχνει πως ήταν πρόβλημα του handcent και όχι του MyPhoneExplorer (το οποίο γενικά είναι άψογο), εγώ έκανα backup με αυτό το προγραμματάκι και μετά restore και ήταν οκ και στο handcent. Οπότε είναι μια παραπάνω σιγουριά.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1,5 χρόνο συνύπαρξης με το Desire αποφάσισα κι εγώ να προχωρήσω σε root και custom Rom γιατί δεν αντέχω άλλο τη μικρή εσωτερική του μνήμη. Εχω περάσει την official 2.3.3 οπότε αναγκαστικά θα παω σε revolutionary και S-Off και μετά root. Θέλω να περάσω την Supernova Extreme 2.4.0.0 του Ινδού Droidzone γιατί διάβασα ότι έχει απεριόριστη εσωτερική μνήμη και μηδενικά bugs αφού στηρίζεται στην official 2.3.3. Αγόρασα και μια microsd της Transcend class 6 γιατί αυτή προτείνει και ο Droidzone στο site του (η 16gb μου στοίχησε μόλις 20€). Απλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά θα ήθελα μια βοήθεια ως προς τη διαδικασία. Τα βήματα λογικά είναι τα εξής:

1) S-Off με revolutionary και μετά root όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο site.

2) Διατήρηση του stock hboot.

3) Δημιουργία 2 partitions στη νέα κάρτα, ενός fat32 και ενός ext4 με το πρόγραμμα gparted.

4) Κατέβασμα της Rom και αποκοπή επικόλληση χύμα μέσα στην κάρτα.

5) Άνοιγμα του αρχείου zip της Rom από το recovery και εγκατάσταση.

6) Επανεκκίνηση του τηλεφώνου για ενεργοποίηση του data2sd.

Αν εχω κάνει κάποιο λάθος ας μου το επισημάνει κάποιος που γνωρίζει για να μην το brickαρω το κινητακι. Ευχαριστώ.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Πριν φλασάρεις τη rom θέλεις οπωσδήποτε wipes. Full, cache,sd-ext, dalvik. Λογικά πρέπει να το λέει και στη σελίδα της ρομ αλλά τέτοια ώρα, τέτοια λόγια, θα κοιτάξω αύριο. Κατά τα άλλα είσαι ΟΚ. Έχει κι ο darkpain περιγράψει τη διαδικασία πολύ αναλυτικά για το root και το S-OFF.

 

MiniPro/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...