Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί μπαίνεις στο κινητό στο recovery;Νομιζω ότι έτσι την κάνεις mount sto κινητό και έτσι δεν φαίνεται στο πι-σι.Μπες κανονικά στο λειτουργικό του κινητού και συνδέσου στο πι-σι ως εξωτερικός σκληρός δίσκος και θα την δει την κάρτα .

 

Δε νομίζω ότι επηρεάζει... Άλλωστε έτσι έκανα partitioning.

K συν της άλλης βάζοντας σε εξωτερικό card reader δε βλέπω το FAT32.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το λέω αυτό γιατί η μαμά ROM μου αρέσει όπως είναι, αλλά φυσικά δεν μου αρέσει η χωρητικότητα της εσωτερικής μνήμης.

 

Φιλε και εγω το ιδιο ελεγα για τη μανισια rom αλλα εβαλα τη leedroid και δεν καταλαβα καμια διαφορα απολυτως.

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Settings > Accessibility

Γενικά πρέπει να έχει και άλλα πρόσθετα settings μέσα στα.. .settings. Θέλει λίγο ψάξιμο και παίξιμο.

 

Ευχαριστώ πολύ .Συνεχίζω το "πάλεμα".

 

Βλέπω βγήκε Oxygen 2.0.2 που μετέφερε πολλά από τα extra settings στο oxygen settings... και διάφορες άλλες βελτιώσεις. Δοκίμασε να την περάσεις.. λογικά δεν χρειάζεται wipe...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κανω λαθος;

προσπαθω να βαλω custom rom (CM7) και μου βγαζει το παρακατω:

 

installing update...

assert failed: write_raw_image ("/tmp/boot.img"."boot")

E:Error in /sdcard/update.zip

(Status 7)

Installation aborted

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κανω λαθος;

προσπαθω να βαλω custom rom (CM7) και μου βγαζει το παρακατω:

 

installing update...

assert failed: write_raw_image ("/tmp/boot.img"."boot")

E:Error in /sdcard/update.zip

(Status 7)

Installation aborted

 

Προσπαθησε να την βάλεις με το rom manager. Εσύ φαίνεται να προσπαθείς να κάνεις install το update.zip που βρίσκεται στο /root του κινητού και είναι το recovery image

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να την βάλεις με το rom manager. Εσύ φαίνεται να προσπαθείς να κάνεις install το update.zip που βρίσκεται στο /root του κινητού και είναι το recovery image

 

χμμ..ευχαριστω, αλλα δεν ειναι το recovery.img

ετσι το εγραψα εδω για να μην γραφω ολοκληρο το ονομα

 

ειμαι με S-ON

πρεπει να το κανω S-OFF ή δεν παιζει ρολο;

 

edit:

λοιπον αυτο εφταιγε τελικα, το γυρισα σε S-OFF και εγινε κανονικα η εγκατασταση της oxygen

ευχαριστω

 

ποια ειναι η καλυτερη ρομ;

oxygen

CM7

ή CM7 Nightly;

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η καλυτερη ρομ;

oxygen

CM7

ή CM7 Nightly;

 

Νομίζω θα πρέπει να το βρεις μόνοσ σου αυτό... μετά από λίγες μέρες παιξίματος με την καθεμία θα δεις ποιά σε καλύπτει και ποιά όχι

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτες οι rom..?????

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=995463

 

ειναι πιο δυσκολο να περαστουν...??? κ τι το καλυτερο εχουν...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτες οι rom..?????

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=995463

 

ειναι πιο δυσκολο να περαστουν...??? κ τι το καλυτερο εχουν...?

 

Η συγκεκριμένη rom είναι ειδικά τροποποιημένη και θέλει και ειδικό HBOOT για να πέσει.

Το ζητούμενο στην περίπτωσή της είναι να εξαλειφθούν τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι λύσεις τύπου d2xx. Δηλαδή ότι με τον καρό γίνονται αργές.

Αυτό γίνεται εφικτό περνώντας ένα ειδικό HBOOT το οποίο μεγαλώνει το data partition για να χωράνε οι εφαρμογές του χρήστη.

 

Καλώς ή κακώς εκεί είναι όλο το ζουμί ότι μόλις φορτώσουμε εφαρμογές το ext partition αυτό αρχίζει και σέρνεται,

οπότε μεγαλώνοντας το data οι εφαρμογές μας μένουν στην εσωτερική μνήμη η οποία είναι σαφώς πιο γρήγορη από την sd.

 

Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες σου και για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη rom είναι ειδικά τροποποιημένη και θέλει και ειδικό HBOOT για να πέσει.

Το ζητούμενο στην περίπτωσή της είναι να εξαλειφθούν τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι λύσεις τύπου d2xx. Δηλαδή ότι με τον καρό γίνονται αργές.

Αυτό γίνεται εφικτό περνώντας ένα ειδικό HBOOT το οποίο μεγαλώνει το data partition για να χωράνε οι εφαρμογές του χρήστη.

 

Καλώς ή κακώς εκεί είναι όλο το ζουμί ότι μόλις φορτώσουμε εφαρμογές το ext partition αυτό αρχίζει και σέρνεται,

οπότε μεγαλώνοντας το data οι εφαρμογές μας μένουν στην εσωτερική μνήμη η οποία είναι σαφώς πιο γρήγορη από την sd.

 

Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες σου και για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.

 

Εχω κ άλλες...! Πόσο περίπου μεγαλώνει η μνήμη? Στα 300 το κλασικό που είναι? Κ πόσο δύσκολο είναι να περάσεις μια τέτοια ROM...? Να σου πω την αλήθεια όσοι έχουν το s-off πιστεύω θα τους ενδιαφέρε να μάθουν πως θα περαστεί κ αυτή.. σίγουρα θα έχει άλλο τρόπο αλλά αν δεν είναι στα ελληνικα να καταλαβαίνω ακριβώς τι κάνω, δεν θα το κάνω πότε.. τώρα θα μου πεις πολλά ζητάω ας ανοίξω κανα λεξικό κ ας δω πως γίνεται.. στην ίδια φάση όμως ήμασταν όλοι πιστεύω κ στην αρχή, αλλά τώρα αλλάζουμε Rom κάθε βδομάδα...

Το ευχαριστώ είναι αυτονόητο σε σένα πλέον πρέπει να Το ξέρεις...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτες οι rom..?????

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=995463

 

ειναι πιο δυσκολο να περαστουν...??? κ τι το καλυτερο εχουν...?

 

Θα πρέπει να διαβάσεις κάποια πράγματα γενικότερα... εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα πρέπει να το βρεις μόνοσ σου αυτό... μετά από λίγες μέρες παιξίματος με την καθεμία θα δεις ποιά σε καλύπτει και ποιά όχι

 

φίλε jasonas αυτές οι δύο -CM7 , CM7 Nightly - τι διαφορές έχουν? Πέραν του ότι αλλάζει κάθε βράδυ η δεύτερη.

 

Είμαι με την Nightly, έχω μείνει στην 18 που σε μένα λειτουργούν όλα κάλα, αλλά με τις επόμενες αναβαθμίσεις όλο κάποιο bug έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

@sakis697 : αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει s-off, σωστά; Τότε είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις hboot... στην αρχή εγώ δυσκολεύτηκα και φοβόμουν αλλά τελικά άλλαζα για πλάκα :Ρ Μια απλή και γρήγορη διαδικασία είναι. Εχω και στην υπογραφή μου με μπλα μπλα πως να το κάνεις αλλά το λέει και στο alpharev.nl πολύ απλά αν θες.

 

Αφού δοκίμασες την oxygen, βάλε και το hboot της, σβήσε το ext partition σου και πέρνα την και θα έχεις 300+ mb για εφαρμογές! Χρησιμοποιόντας το native apps2sd του froyo, gingerbread δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με χώρο και η ρομ θα είναι σούπερ γρήγορη χωρίς την ανάακγη για ext partitions κτλ...

 

φίλε jasonas αυτές οι δύο -CM7 , CM7 Nightly - τι διαφορές έχουν? Πέραν του ότι αλλάζει κάθε βράδυ η δεύτερη.

 

Είμαι με την Nightly, έχω μείνει στην 18 που σε μένα λειτουργούν όλα κάλα, αλλά με τις επόμενες αναβαθμίσεις όλο κάποιο bug έβρισκα.

 

Το πες μόνος σου... έχουν bugs! Η απλή είναι αρκετά stable ενώ οι άλλες θεωρούνται exprerimental. Μπορεί να δουλεύουν καλά, μπορεί και όχι, αλλά έχουν συνεχώς updates και βελτιώσεις... αρκεί να σου κάτσει καλά.

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Εχω κ άλλες...! Πόσο περίπου μεγαλώνει η μνήμη? Στα 300 το κλασικό που είναι? Κ πόσο δύσκολο είναι να περάσεις μια τέτοια ROM...? Να σου πω την αλήθεια όσοι έχουν το s-off πιστεύω θα τους ενδιαφέρε να μάθουν πως θα περαστεί κ αυτή.. σίγουρα θα έχει άλλο τρόπο αλλά αν δεν είναι στα ελληνικα να καταλαβαίνω ακριβώς τι κάνω, δεν θα το κάνω πότε.. τώρα θα μου πεις πολλά ζητάω ας ανοίξω κανα λεξικό κ ας δω πως γίνεται.. στην ίδια φάση όμως ήμασταν όλοι πιστεύω κ στην αρχή, αλλά τώρα αλλάζουμε Rom κάθε βδομάδα...

Το ευχαριστώ είναι αυτονόητο σε σένα πλέον πρέπει να Το ξέρεις...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Είναι πολύ εύκολο να περαστεί μια τέτοια rom αν έχεις ήδη S-OFF. Απλά φλασάρεις 2 αρχεία. Το ένα από bootloader και το άλλο από recovery.

Επειδή μόλις τώρα πέρασα την RCMixHD με αυτόν τον τρόπο να σου πω ότι στο 1ο boot

είχε 210mb ελεύθερα και φυσικά δουλεύει και το a2sd που θα πάει τις εφαρμογές στην sd.

 

Βασικά σε αυτά που είπα χθες πρόσθεσε και το γεγονός ότι αυξάνει δραματικά η ταχύτητα απόκρισης του κινητού

λόγω ότι η dalvik μένει και τρέχει από την εσωτερική μνήμη που είναι σαφώς πιο γρήγορα από την sd.

 

Θα προσπαθήσω να γράψω ένα mini οδηγό για την πρώτη σελίδα αλλά μέχρι τότε αν θες στείλε μου pm να σου πω τι ακριβώς αν κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα Amoled με τα SLCD desire εχουν καμοια αλλη διαφορα εκτος απο την οθονη?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μονο με τα SLCD κανει κοληματα η εγγραφη video σε 720ρ... :mad::mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα Amoled με τα SLCD desire εχουν καμοια αλλη διαφορα εκτος απο την οθονη?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μονο με τα SLCD κανει κοληματα η εγγραφη video σε 720ρ... :mad::mad:

 

Καμια αλλη διαφορα δεν υπαρχει...Δε παιζει ρολο η οθονη...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μονο με τα SLCD κανει κοληματα η εγγραφη video σε 720ρ... :mad::mad:

 

Πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καμια αλλη διαφορα δεν υπαρχει...Δε παιζει ρολο η οθονη...

 

ok Και εγω αυτο λεω.. ελα ομως που εχω δοκιμασει 3 κινητα με Amoled kai 2 SLCD.. Τραβαω 720ρ βιντεο, και ΜΟΝΟ τα SLCD παρουσιαζουν κολληματα του ενος δευτερολπτου τυχαια..

καποια απ αυτα εχουν ακριβως τις ιδιες ρομ και δεν εχω δοκιμασει μονο με μια ρομ..

ολο αυτο ξεκινησε γιατι το δικο μου SLCD κολαει ενω του κολλητου μου, amoled οχι.. και το κουφο οτι εχει class 2 και data2sd.. :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε επειδη εμενα με βοηθησε δεν μπορω να μην το μοιραστω μαζι σας.

Υπαρχει μια εφαρμογη για ολους εμας που δεν τα παμε καλα με τις εντολες adb και θελουμε να πειραματιστουμε με τα αρχεια του κινητου . Το προγραμμα ειναι το QtADB το οποιο υπαρχει και ελληνικη μεταφραση. Σας δινω παραδειγμα πως με βοηθησε εμενα ειχα ενα boot animation που με κανενα τροπο δεν ηθελε να περασει στο κινητο , ετρεξα το προγραμμα αυτο ειναι ενας file manager μπηκα στο directory που ηθελα και αντικατεστησα το boot anim με το δικο μου !!!!

Μαματο.

Μπορειτε να το βρειτε στο http://qtadb.wordpress.com/

Δεν εβαλα το ποστ στις εφαρμογες γιατι νομιζω απευθυνεται σε ολους εμας που αν δεν πειραξουμε το κινητο μας μια μερα ανεβαζουμε πυρετο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε επειδη εμενα με βοηθησε δεν μπορω να μην το μοιραστω μαζι σας.

Υπαρχει μια εφαρμογη για ολους εμας που δεν τα παμε καλα με τις εντολες adb και θελουμε να πειραματιστουμε με τα αρχεια του κινητου . Το προγραμμα ειναι το QtADB το οποιο υπαρχει και ελληνικη μεταφραση. Σας δινω παραδειγμα πως με βοηθησε εμενα ειχα ενα boot animation που με κανενα τροπο δεν ηθελε να περασει στο κινητο , ετρεξα το προγραμμα αυτο ειναι ενας file manager μπηκα στο directory που ηθελα και αντικατεστησα το boot anim με το δικο μου !!!!

Μαματο.

Μπορειτε να το βρειτε στο http://qtadb.wordpress.com/

Δεν εβαλα το ποστ στις εφαρμογες γιατι νομιζω απευθυνεται σε ολους εμας που αν δεν πειραξουμε το κινητο μας μια μερα ανεβαζουμε πυρετο !!!!

 

Εγω χρησιμοποιω το android commander, ειναι παρομοιο με αυτο που αναφερεις αν καταλαβα σωστα. Link ρεν μπορω να βρω απο xda μιας και γραφω απ το κινητο. :-)

 

 

send from my desire cause it rocks! lol!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις να μου στειλει οδηγιες εγκαταστασης του Navigon 3.5.4 σε android 2.3;

 

Νομιμο η μη;Μην απαντησεις γιατι θα σε κοψουν...;)

Πηγαινε καλυτερα στο thread ταξιδια και πλοιγηση για οδηγιες,αλλα μονο αν ειναι γνησιο.Αν δεν ειναι δε νομιζω να σου απαντησουν...;)

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Νομιμο η μη;Μην απαντησεις γιατι θα σε κοψουν...;)

Πηγαινε καλυτερα στο thread ταξιδια και πλοιγηση για οδηγιες,αλλα μονο αν ειναι γνησιο.Αν δεν ειναι δε νομιζω να σου απαντησουν...;)

 

Sent from my Desire HD

 

μα ζητησα μονο τις οδηγιες :)

εσεις ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε;

Link to comment
Share on other sites

μα ζητησα μονο τις οδηγιες :)

εσεις ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε;

 

Μα κι οι οδηγιες για παρανομο υλικο απαγορευονται...Μη με παρεξηγησεις,φιλικα στο λεω μη στη πουν...Αν δε βοηθησει καποιος αλλος θα σου στελω pm αυριο πρωι να μιλησουμε περι...ανεμων και υδατων...:p

Προσωπικα εχω aura και igo...

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μα κι οι οδηγιες για παρανομο υλικο απαγορευονται...Μη με παρεξηγησεις,φιλικα στο λεω μη στη πουν...Αν δε βοηθησει καποιος αλλος θα σου στελω pm αυριο πρωι να μιλησουμε περι...ανεμων και υδατων...:p

Προσωπικα εχω aura και igo...

 

Sent from my Desire HD

 

Ndrive? οχι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...