Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβασα την official ruu για το κινητο μου που ειναι σε exe και ειναι 168 ΜΒ, την οποια την τρεχω απο τον Η/Υ και ολα επιστρεφουν οπως ηταν εργοστασιακα. ειδα οτι υπαρχουν 2 εκδοσεις :

RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.5_Radio_32.49.00.32U_5.11.05.27_release_159811_signed.exe και

RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.2_Radio_32.49.00.32U_5.11.05.27_release_151783_signed.exe

Ποιες ειναι οι διαφορες τους?

Επισης κατεβασα την ΟΤΑ update που ειναι σε zip αρχειο και πολυ μικροτερο (OTA_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.5-2.29.405.2_releasedauhl6jhok5cmdm6.zip στα 5 ΜΒ)

ειναι το ιδιο με το αλλο? και πως το βαζω στο τηλεφωνο?

και τελος, σορυ για το μεγαλο μηνυμα-απλα θελω να μαθω, γιατι η ruu λεει bravo και οχι desire?

 

bravo ειναι το κωδικο ονομα του desire. project bravo που βγηκε στην αγορα σαν desire,

εχω την εντυπωση οτι ειναι συνήθεια που κραταει απο παλιοτερες εποχες που η htc απλα κατασκευαζε κινητα και τα επερναν οι αλλες εταιρείες και εβαζαν την ετικετα τους επανω και τα πουλούσαν.

 

ουσιαστικα δες το σαν service pack στα windows

 

η 2.29.405.2 ειναι μια εκδοση froyo δεν θυμαμαι αν υπηρχε και ενδιαμεση άλλη οταν πηγε απο 2.1 σε 2.2 και το ota update που κατεβασες σε zip ειναι ενημερώσεις που το πηγαν απο 2.29.405.2 σε 2.29.405.5

 

οποτε

η κατεβαζεις την 2.29.405.2 και μετα περνας το ota update και παει σε 2.29.405.5

η κατεβαζεις την 2.29.405.5 που ειναι η 2.29.405.2 με ενσωματωμένο το Update

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Απλα τρεχω το exe απο τον η/υ κ επαναφερει το κινητο,στην εργοστασιακη του μορφη.

Με τις ρυθμισεις μου τι κανω; τις επαφες, μηνυματα, ημερολογιο, εφαρμογες;

Με titanium backup ειμαι οκ; ποια ρυθμιση πρεπει να εχω για ολα τα παραπανω στο backup;

υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα που να κανει αυτα που αναφερω πιο πανω αντι του titanium?

Επισης διαβασα και αυτο στην leedroid rom "FULL WIPE and ensure CWM formats your sdext "

Τι σημαινει και πως γινεται αυτο?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το φορτιζω στην πρίζα.Θα το δοκιμάσω ανοιχτο και θα δω..Ευχαριστώ

 

To ledακι αναψε πρασινο φορτίζοντας το ανοιχτό!Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Απλα τρεχω το exe απο τον η/υ κ επαναφερει το κινητο,στην εργοστασιακη του μορφη.

Με τις ρυθμισεις μου τι κανω; τις επαφες, μηνυματα, ημερολογιο, εφαρμογες;

Με titanium backup ειμαι οκ; ποια ρυθμιση πρεπει να εχω για ολα τα παραπανω στο backup;

υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα που να κανει αυτα που αναφερω πιο πανω αντι του titanium?

Επισης διαβασα και αυτο στην leedroid rom "FULL WIPE and ensure CWM formats your sdext "

Τι σημαινει και πως γινεται αυτο?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Από τη στιγμή που περάσεις RUU rom, το κινητό παύει να είναι rooted. Οπότε το Titanium Backup δε θα δουλέψει.

Ίσως να υπάρχει backup εφαρμογή που να μην απαιτεί root συσκευή, άρα τη βρίσκεις, παίρνεις backup και μετά κάνεις restore στην RUU.

Οι επαφές είναι εύκολο, αφού τις έχεις αποθηκευμένες στον Google λογαριασμό σου. Την πρώτη φορά που θα συνδεθείς στο internet θα τις κάνει αυτόματα import στο κινητό σου.

Όσον αφορά την Leedroid και τις περισσότερες custom rom, χρειάζεται να κάνεις ext3/ext4 partition στην sdcard σου (οδηγίες θα βρεις στο πρώτο post). Αυτό το partition κάθε φορά που περνάς καινούρια rom χρειάζεται format. Αυτό το κάνεις μέσα από το μενού του ClockWorkMod recovery (CWM).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδια.

Βλέπω ότι ακόμη και μετα απο τοσο καιρο το δεσιρε κραταει ακομη, μου το προτεινετε σαν αγορα ακόμη για τα λεφτα του? (280-300€) ή θα προτείνατε κάτι πιο καινουριο που οντως να εχει μεγαλη διαφορα απο το δεσιρε...?

Ευχαριστώ

 

υγ. θα μπορω να του κανω αναβάθμιση στο αντροιντ?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που περάσεις RUU rom, το κινητό παύει να είναι rooted. Οπότε το Titanium Backup δε θα δουλέψει.

Ίσως να υπάρχει backup εφαρμογή που να μην απαιτεί root συσκευή, άρα τη βρίσκεις, παίρνεις backup και μετά κάνεις restore στην RUU.

Οι επαφές είναι εύκολο, αφού τις έχεις αποθηκευμένες στον Google λογαριασμό σου. Την πρώτη φορά που θα συνδεθείς στο internet θα τις κάνει αυτόματα import στο κινητό σου.

Όσον αφορά την Leedroid και τις περισσότερες custom rom, χρειάζεται να κάνεις ext3/ext4 partition στην sdcard σου (οδηγίες θα βρεις στο πρώτο post). Αυτό το partition κάθε φορά που περνάς καινούρια rom χρειάζεται format. Αυτό το κάνεις μέσα από το μενού του ClockWorkMod recovery (CWM).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

υπεραρκετα......

το full wipe πως γινεται? μεσα απο το recovery και αυτο? υπαρχει επιλογη??? οπως με το φορματ της καρτας??

Εναλλακτικο του titanium μπορει να ειναι το mybackup? τουλαχιστον στις επαφες, ημερολογιο και μηνυματα.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Έκανες enable το volume locker μέσα από τις ρυθμίσεις του;

Αν το έκανες, κάθε φορά που θα άλλαζε η ένταση του ήχου θα σου έβγαζε ερώτηση (με αντίστροφη μέτρηση κάποιον χρόνο που πάλι εσύ ρυθμίζεις) που έπρεπε να απαντήσεις: πάτημα επάνω στην οθόνη για να δεχτεί την αλλαγή έντασης ή το αφήνεις χωρίς να κάνεις κάτι και η ένταση δεν αλλάζει.

Γράφοντας ότι σου το ξαναέκανε, καταλαβαίνω ότι δεν το ενεργοποίησες (είναι από μόνο του απενεργοποιημένο).

 

Εκανα τα παντα και με τον ενα και με τον αλλο τροπο.τελικα το κινητο μετα απο 2-3 μερες παλι εχασε τον ήχο του.

Έκανα enable το volume locker,τιποτα.

Εκανα απενεργοποίηση quiet ring,τιποτα.

υπαρχει κάτι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

υπεραρκετα......

το full wipe πως γινεται? μεσα απο το recovery και αυτο? υπαρχει επιλογη??? οπως με το φορματ της καρτας??

Εναλλακτικο του titanium μπορει να ειναι το mybackup? τουλαχιστον στις επαφες, ημερολογιο και μηνυματα.

 

Μπαίνεις στο ClockWorkMod recovery και κάνεις τα: Wipe data/factory reset & Wipe cache partition.

Νομίζω ότι αυτά αρκούν, αλλά εγώ μπαίνω και στο Mounts and Storage και κάνω format τα: cache, data, sd-ext, system.

Ps. Κάποιος cooker από τους xda (δεν θυμάμαι αν ήταν ο Robo ή ο baadnewz) μού είχε γράψει να μην κάνω format το system. ;)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην κάνεις format την sdcard.

 

Το mybackup δεν το γνωρίζω. Με τις επαφές μου όπως σου έγραψα δεν ασχολούμαι. Υπάρχουν στο Gmail account μου και περνάνε αυτόματα στο κινητό. Για τα sms χρησιμοποιώ το SMS Backup & Restore, για το ημερολόγιο δεν γνωρίζω.

 

Εκανα τα παντα και με τον ενα και με τον αλλο τροπο.τελικα το κινητο μετα απο 2-3 μερες παλι εχασε τον ήχο του.

Έκανα enable το volume locker,τιποτα.

Εκανα απενεργοποίηση quiet ring,τιποτα.

υπαρχει κάτι άλλο να κάνω;

 

Δυστυχώς δε γνωρίζω να σου προτείνω κάτι άλλο. Σ' εμένα αυτό βοήθησε.

Εγώ στη θέση σου, και από τη στιγμή που παλιότερα δε μου το έκανε, θα άλλαζα rom. Είτε κάποια αναβάθμιση αυτής που ήδη έχω ή θα δοκίμαζα και κάποια καινούρια.

 

Μια ερώτηση: Μπορώ να βάλω δικό μου ήχο (.mp3) για ήχο μηνύματος? και αν ναι,πώς?

 

Διάβασε το 2ο post από εδώ.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το set cpu και εριξα τον χρονισμο οταν η οθονη ειναι off και εχει μια μικρη διαφορα στην μπαταρια.. επισης κατεβασα και την εφαρμογη battery calibration.. κατι τις εγινε.. γιατι η rcmix ειναι λιγο ενεργοβορα :)

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το set cpu και εριξα τον χρονισμο οταν η οθονη ειναι off και εχει μια μικρη διαφορα στην μπαταρια.. επισης κατεβασα και την εφαρμογη battery calibration.. κατι τις εγινε.. γιατι η rcmix ειναι λιγο ενεργοβορα :)

 

Που βοηθαει τι battery calibration; εχει αποτελεσμα;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Δεν μπορώ να συγχρονίσω το email της otenet.

 

Ποιά είναι τα βήματα?

 

Καταρχήν στην προσθήκη επιλέγω Exchange ActiveSync ή Αλλο(POP3/IMAP) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Δεν μπορώ να συγχρονίσω το email της otenet.

 

Ποιά είναι τα βήματα?

 

Καταρχήν στην προσθήκη επιλέγω Exchange ActiveSync ή Αλλο(POP3/IMAP) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

Θα βαλεις pop3

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Που βοηθαει τι battery calibration; εχει αποτελεσμα;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

την συγκεκριμεν εφαρμογη μου τη προτεινε ενας φιλος..

πρεπει να ναι 100 τις εκατο φορτισμενη η μπαταρια για να κανει το σεταρισμα.. την ωρα που το εκανε ελεγε οτι εσβηνε ενα αρχειακι .log δεν ειμαι σιγουρος δεν θυμαμαι καλα..

αυτο που καταλαβα ειναι οτι ξανα"ρυθμιζει" το πως θα διαχειριζεται η μπαταρια με βαση τη νεα custom rom... :confused:

 

κακο δεν κανει :p απλα χρησιμοποιησα ταυτοχρονα και το setcpu (free) και δεν καταλαβα αν εκανε δουλεια απο μονο του το calibration

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

την συγκεκριμεν εφαρμογη μου τη προτεινε ενας φιλος..

πρεπει να ναι 100 τις εκατο φορτισμενη η μπαταρια για να κανει το σεταρισμα.. την ωρα που το εκανε ελεγε οτι εσβηνε ενα αρχειακι .log δεν ειμαι σιγουρος δεν θυμαμαι καλα..

αυτο που καταλαβα ειναι οτι ξανα"ρυθμιζει" το πως θα διαχειριζεται η μπαταρια με βαση τη νεα custom rom... :confused:

 

κακο δεν κανει :p απλα χρησιμοποιησα ταυτοχρονα και το setcpu (free) και δεν καταλαβα αν εκανε δουλεια απο μονο του το calibration

 

Σ' εμένα στο μόνο που με βοήθησε είναι να μην κλείνει το κινητό μόλις η μπαταρία έφτανε στο 14%. Το συγκεκριμένο πρόβλημα το αντιμετώπισα με την rom που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Σε καμία άλλη δεν είχα τέτοιο πρόβλημα (ίσως να μην 'έπιασε' το Clear Bat Stats του recovery).

Από τη στιγμή που έτρεξα την εφαρμογή έχω δει τη μπαταρία να φτάνει στο 1%. Πάντως μεγαλύτερη διάρκεια ζωής δεν είδα. ;)

 

 

Swyped from my Sensational Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

μπορω να το χρησιμοποιησω και στην official rom? το battery calibration εννοω.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω για την απαντηση

μπορω να το χρησιμοποιησω και στην official rom? το battery calibration εννοω.

 

Φυσικά και μπορείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.

 

σε σχεση με ενα tip που υπαρχει για καλυτερευση της μπαταριας, αυτο ειναι κατι επιπλεον?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σε σχεση με ενα tip που υπαρχει για καλυτερευση της μπαταριας, αυτο ειναι κατι επιπλεον?

 

Την ίδια δουλειά κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που διαθέτει jtag για το HTC Desire;

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάναμε μια τελευταία προσπάθεια πριν το ρίξω στον κάλαθο των αχρήστων.

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας, υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που διαθέτει jtag για το HTC Desire;

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάναμε μια τελευταία προσπάθεια πριν το ρίξω στον κάλαθο των αχρήστων.

 

Επικοινώνησε με τον Βασίλη (vman) μήπως είναι σε θέση να σε εξυπηρετήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Μπορώ να βάλω δικό μου ήχο (.mp3) για ήχο μηνύματος? και αν ναι,πώς?

 

Έφτιαξα τους φακέλους κανονικά για μηνύματα,ξυπνητήρια κλπ...Πώς τους επιλέγω?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έφτιαξα τους φακέλους κανονικά για μηνύματα,ξυπνητήρια κλπ...Πώς τους επιλέγω?

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις / Ήχος...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από εχτές έχω το εξής πρόβλημα: όταν με παίρνουν τηλέφωνο ενεργοποιείται αυτόματα από μόνο του το ηχείο...και μου ανοίγει από μόνο του σε άκυρες στιγμές και το locations!!!!!:worry::worry:

Είναι σαν να μπαίνει σε mode αυτοκινήτου...υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω?:worry::worry:

Edited by petros11

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση για τους φορτιστες:

Ο αυθεντικος της htc λεει 1000mA

Εχω εναν πολυφορτιστη 1400mA

Ο φορτ. Αυτοκινητου ειναι 550mA.

Υπαρχει προβλημα με τα παραπανω; μπορουν να δημιουργησουν προβλημα στο τηλ οι αλλοι φορτιστες εκτος απο τον 1ο; γενικα τι σημαινει αυτο; εχει να κανει με την διαρκεια φορτισης μηπως;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...