Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που θα κάνω εγώ και θα πρότεινα και σε όσους δεν έχουν περάσει ακόμη custom rom και ψάχνονται, είναι να περιμένουν το πολύ ένα μήνα ακόμη μέχρι να βγει η επίσημη Gingerbread, και αν δεν τους κάνει αυτή, τότε να ψαχτούν σε custom που θα βασίζονται σε αυτή και θα χουν ελάχιστα έως κανένα bug.

Σε λιγότερο από μήνα από οτι φαινεται θα βγεί η επίσημη:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια θελω βοηθεια. Κατεβασα την oxygen για να την περασω. Ειχα την rcmix s 2.0 με 1 gb ext3 και το υπολοιπο fat32 κανονικα και δουλευε μια χαρα. Κανω το backup και μετα κλεινω το κινητο. Κανω format και τα 2 partition και απλα ξαναπερναω στο fat32 τα backup. Μετα κανω wipe και φλασαρω την oxygen. Δειχνει να παιζει μια χαρα αλλα το μαρκετ ειχε τρελα προβληματα και γενικα το ιντερνετ κολλαγε. Μετα αρχισε να μου κλεινει και να κανει επανεκκινησεις απο μονο το. Παω να κανω restore την rcmix και δεν με αφηνε να βαλλω καν τον κωδικο της sim μου και κανενα προγραμμα δεν δουλευε. Κανενα ομως. Οποτε εκανα restore με την πιο παλια κανονικη μου stock rom, με το που ειχα κανει root, και ευτυχως ολα καλα.

 

Τι εκανα λαθος? Ηθελα να εχει ολο το χωρο του ext3 partition η oxygen και γι'αυτο εκανα format. Γινεται να βαλλω την oxygen ή καποια αλλη aosp χωρις να κανω ext3 partiotion ? Δεν καιγομαι τοσο για χωρο για apps (αν και θα μου αρεσε σιγουρα). Μου αρεσε παρα πολυ που ητανε τοσο γρηγορη η oxygen αλλα τρομοκρατηθηκα μην διαλυσω το κινητο. Οποιος ξερει ας βοηθησει. Ευχαριστω!

Edited by an8rwpofagos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

να κατι τετοια εχω διαβασει και φοβαμαι να δοκιμασω.

γιατι αν δεν δουλευει η φωτο ή κανει επανεκκινησεις τι να κανω μετα? την φωτο την χρησιμοποιω συχνα.

Βιντεο hd τραβαει χωρις προβληματα?

Αυτα τα προβληματα πως τα ελυσες? η νεα εκδοση ειναι πιο σταθερη? γιαυτο λυθηκαν ή εκανες κατι αλλο?

 

Κατά την γνώμη αξίζει να δοκιμάσεις μία custom rom από αυτές που σου είπα,που έχουν δηλαδή και οι πιο πολλοί και είναι οι πιο σταθερές!Μπορείς να κάνεις και αυτό βέβαια που σου λέει ο Μakinen.

Την επανεκκίνηση βασικά μου την έκανε μόνο μία φορά,την πρώτη φορά που άρχισα να τραβάω φώτο...μετά έφτιαξε μόνο του και μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξανά βγάλει πρόβλημα, ενώ την χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και εγώ!

Το HD βίντεο είναι μια χαρά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!:)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανα λαθος? Ηθελα να εχει ολο το χωρο του ext3 partition η oxygen και γι'αυτο εκανα format. Γινεται να βαλλω την oxygen ή καποια αλλη aosp χωρις να κανω ext3 partiotion ? Δεν καιγομαι τοσο για χωρο για apps (αν και θα μου αρεσε σιγουρα). Μου αρεσε παρα πολυ που ητανε τοσο γρηγορη η oxygen αλλα τρομοκρατηθηκα μην διαλυσω το κινητο. Οποιος ξερει ας βοηθησει. Ευχαριστω!

Δοκιμασε τη cyanogenmod (και nightly κιολας αν ψηνεσαι για συχνο φλασαρισμα). Δεν απαιτει απο default ext3 partition, καθως θελει extra app για να το χρησιμοποιησει, αλλα απαιτει CM7 Hboot, το οποιο σου προσφερει αρκετο χωρο για apps.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τη cyanogenmod (και nightly κιολας αν ψηνεσαι για συχνο φλασαρισμα). Δεν απαιτει απο default ext3 partition, καθως θελει extra app για να το χρησιμοποιησει, αλλα απαιτει CM7 Hboot, το οποιο σου προσφερει αρκετο χωρο για apps.

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα ψαχνω κατι αν γινεται χωρις να κανω s-off ή φλασαρισμα αλλου hboot. Θελω ενα ευκολο οσο πιο απλο aosp με gingerbread.

Edited by an8rwpofagos
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω root την συσκευή (μόνο root χωρίς να αλλάξω rom), θα μπορώ να λάβω την επίσημη επερχόμενη 2.3 μέσω ota;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανά αναφερθεί και στο παρελθόν στο συγκεκριμένο γεγονός αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.... το θέμα αφορά το google maps και την δυνατότητα περιστροφής που υπάρχει εδώ και αρκετές εκδόσεις των χαρτών της Google.Ενώ σε πάρα πολλά κινητά έχω δει ότι η περιστροφή δουλεύει κανονικότατα στο Desire δεν δουλεύει και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...δείτε δύο βιντεάκια,το πρώτο με το τι εννοώ και το δεύτερο με το τι γίνεται στο δικό μου desire....

 

(0.22 sec)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω root την συσκευή (μόνο root χωρίς να αλλάξω rom), θα μπορώ να λάβω την επίσημη επερχόμενη 2.3 μέσω ota;

Θεωρητικα νομιζω γινεται αλλα χανεις το root ετσι μετα το update.

Link to comment
Share on other sites

ποτε οταν ειμαστε ροοτ δεν κανουμε ΟΤΑ update

 

για ποιο λογο??

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο??

 

τον λογο ακριβως δεν τον γνωριζω ,εγω μεταφερω αυτο που εχει ειπωθει πολλες φορες εδω απο παιδια που ξερουν καλυτερα ,και το μεταφερω για την αποφυγη να κανει καποιος το κινητο τουβλο:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το κινητό, το έστειλα στην ace hellas για σέρβις και περιμένω 2 βδομάδες κ ακόμη δεν έχει έχει το ανταλλακτικό (πλακέτα μου είπαν). Έχει το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις, ξέρει κάποιος αν υποχρεούνται και μετά από πόσες μέρες σε αντικατασταση ή παροχή άλλου κινητού να κάνει κάποιος τη δουλειά του;

 

Δυστυχώς ΤΟ SERVICE ΤΗΣ HTC ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ..

 

Έχω το κινητό στο service εδώ και ένα μήνα και περιμένω κι εγώ αντικατάσταση πλακέτας.

Όταν τους ρώτησα: "κι αν κάνει η πλακέτα 3 μήνες ή 6 μήνες να έρθει;" δεν πήρα καμιά απάντηση κι εκεί είναι που άρχισε να με πιάνει κρύος ιδρώτας. :cry:

 

Όταν ζήτησα αντικατάσταση μου απάντησαν πως εφόσον η συσκευή είναι επισκευάσιμη δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης.

 

Αν δεν υπάρξει εξέλιξη την επόμενη εβδομάδα θα προχωρήσω το θέμα με καταγγελία στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών και μετά όπου πάει..

 

Από τον ΓΕΡΜΑΝΟ μου είπαν πως αντίστοιχα προβλήματα με μεγάλες καθυστερήσεις στο service είχαν και πολλοί άλλοι άτυχοι πελάτες της HTC.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς ΤΟ SERVICE ΤΗΣ HTC ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ..

 

Έχω το κινητό στο service εδώ και ένα μήνα και περιμένω κι εγώ αντικατάσταση πλακέτας.

 

Το ενδεχόμενο να μην έχουν ανταλλακτικό άμεσα διαθέσιμο το έχεις στα υπόψιν; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιο είναι το μερίδιο της ευθύνης της εδώ εταιρίας;

 

Ας είμαστε πιο συγκρατημένοι στις τοποθετήσεις μας. Το myphone.gr δεν είναι χώρος καταγγελιών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανά αναφερθεί και στο παρελθόν στο συγκεκριμένο γεγονός αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.... το θέμα αφορά το google maps και την δυνατότητα περιστροφής που υπάρχει εδώ και αρκετές εκδόσεις των χαρτών της Google.Ενώ σε πάρα πολλά κινητά έχω δει ότι η περιστροφή δουλεύει κανονικότατα στο Desire δεν δουλεύει και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...δείτε δύο βιντεάκια,το πρώτο με το τι εννοώ και το δεύτερο με το τι γίνεται στο δικό μου desire....

 

(0.22 sec)

 

εγώ νομίζω ότι είναι και περιορισμός από την οθόνη του κινητού. είναι multitouch μεν αλλά δυο σημείων δε.

βέαια βρήκα και αυτό και το δοκίμασα αλλά δεν είδα καμιά διαφορά. δεν το έκανα βέβαια με τον τρόπο που λέει γιατί δεν μου δούλεψε έτσι, αλλά απλά copy paste με τον root explorer και μετά έδωσα και δικαιώματα.

rom rcmix 2 με ownhere 5.5.0 modded maps. σε μένα βέβαια το pinch to zoom δουλεύει ικανοποιητικά μπορώ να πω, αλλά η περιστροφή κάνει ότι να 'ναι

Link to comment
Share on other sites

τον λογο ακριβως δεν τον γνωριζω ,εγω μεταφερω αυτο που εχει ειπωθει πολλες φορες εδω απο παιδια που ξερουν καλυτερα ,και το μεταφερω για την αποφυγη να κανει καποιος το κινητο τουβλο:)

 

θα πρεπει καποιος που ξερει να μας πει τι θα συμβει με το ΟΤΑ update αν το τηλ. ειναι απλα ροοτ και εχει φυσικα την εργοστασιακη ρομ.

αν απλα θα χασει το ροοτ , δεν υπαρχει προβλημα νομιζω!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει καποιος που ξερει να μας πει τι θα συμβει με το ΟΤΑ update αν το τηλ. ειναι απλα ροοτ και εχει φυσικα την εργοστασιακη ρομ.

αν απλα θα χασει το ροοτ , δεν υπαρχει προβλημα νομιζω!

 

Λόγω του ότι μαζί με το root το unrevoked εγκαθιστά και custom recovery δεν γίνεται να πάρει ota update το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να μην έχουν ανταλλακτικό άμεσα διαθέσιμο το έχεις στα υπόψιν; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιο είναι το μερίδιο της ευθύνης της εδώ εταιρίας;

 

Ας είμαστε πιο συγκρατημένοι στις τοποθετήσεις μας. Το myphone.gr δεν είναι χώρος καταγγελιών.

 

Φίλε athanaso, προσδιόρισε το "άμεσα" και ποιο θα θεωρούσες εσύ αποδεκτό χρονικό διάστημα για να πάρεις πίσω το κινητό σου;

Μιλάμε ήδη για μήνα και δεν υπάρχει εκτίμηση για το πότε.

 

Οκ, και για να μη θίξω την εδώ εταιρία τροποποιώ την δήλωσή μου ως εξής:

ΤΟ SERVICE ΤΗΣ HTC ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ

Μια σοβαρή εταιρία εφόσον αδυνατεί να επισκευάσει μια συσκευή σε κάποιο λογικό διάστημα πρέπει να προχωρεί σε αντικατάσταση εφόσον αυτός είναι ένας όρος της εγγύησης.

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να μην έχουν ανταλλακτικό άμεσα διαθέσιμο το έχεις στα υπόψιν; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιο είναι το μερίδιο της ευθύνης της εδώ εταιρίας;

 

Ας είμαστε πιο συγκρατημένοι στις τοποθετήσεις μας. Το myphone.gr δεν είναι χώρος καταγγελιών.

Μα κάτσε, δηλαδή αν δεν έχουν ανταλλακτικά τι πάει να πει;

Ότι δεν έχουν ευθύνη; Γι' αυτό ρωτάει ο φίλος πόσο καιρό μπορεί να περάσει πριν να ζητήσει αντικατάσταση.

Από την στιγμή που περάσει αυτό το διάστημα που είναι ξεκρέμαστος ο φίλος χωρίς συσκευή δεν θα έπρεπε είτε να του δώσουν άλλη συσκευή είτε να του γυρίσουν τα λεφτά του πίσω;

Γιατί να πρέπει να δείξει ανοχή στην ανοργανωσιά της τάδε εταιρίας όταν αυτός τα λεφτά τα έδωσε ντούκου;

Άμα είναι έτσι να παίρνουμε το κινητό με 24 μηνιαίες δόσεις (απευθείας στην HTC), όσες είναι και η εγγύηση, και αν χαλάσει και δεν το φτιάχνουν να μην τους πληρώνουμε όσο δεν έχουμε τη συσκευή. Είναι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε athanaso, προσδιόρισε το "άμεσα" και ποιο θα θεωρούσες εσύ αποδεκτό χρονικό διάστημα για να πάρεις πίσω το κινητό σου;

 

Δεν διαφωνώ ότι ένας μήνας είναι πολύς καιρός για να είσαι χωρίς τη συσκευή σου, απεναντίας μάλιστα.

 

Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα κατηγορηματικοί για την τοπική αντιπροσωπεία αν για παράδειγμα (και για διάφορους λόγους) αργεί να έρθει το ανταλλακτικό από το εξωτερικό. Δεν λέω ότι αυτό ισχύει, λέω όμως ότι από τη στιγμή που υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, ας είμαστε πιο συγκρατημένοι στις τοποθετήσεις μας.

 

Εκτός αυτού, οφείλουμε να είμαστε αρκούντως προσεχτικοί στις τοποθετήσεις μας, όπως είπα είμαστε σε forum και όχι σε χώρο καταγγελιών.

 

Μα κάτσε, δηλαδή αν δεν έχουν ανταλλακτικά τι πάει να πει;

Ότι δεν έχουν ευθύνη; Γι' αυτό ρωτάει ο φίλος πόσο καιρό μπορεί να περάσει πριν να ζητήσει αντικατάσταση.

Από την στιγμή που περάσει αυτό το διάστημα που είναι ξεκρέμαστος ο φίλος χωρίς συσκευή δεν θα έπρεπε είτε να του δώσουν άλλη συσκευή είτε να του γυρίσουν τα λεφτά του πίσω;

Γιατί να πρέπει να δείξει ανοχή στην ανοργανωσιά της τάδε εταιρίας όταν αυτός τα λεφτά τα έδωσε ντούκου;

Άμα είναι έτσι να παίρνουμε το κινητό με 24 μηνιαίες δόσεις (απευθείας στην HTC), όσες είναι και η εγγύηση, και αν χαλάσει και δεν το φτιάχνουν να μην τους πληρώνουμε όσο δεν έχουμε τη συσκευή. Είναι τόσο απλό.

 

Τα παράπονα αυτά δεν αφορούν το παρόν θέμα. Παρακαλώ ας επικεντρωθούμε αποκλειστικά σε ότι έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη συσκευή γιατί ήδη βγαίνουμε off topic.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι μαζί με το root το unrevoked εγκαθιστά και custom recovery δεν γίνεται να πάρει ota update το κινητό.

αρα θα πρεπει να γινει unroot και μετα να μπει το ΟΤΑ update?

για να γινει unroot θα πρπει να φλασαρουμε την εργοστασιακη ρομ? ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Απλά φλασάρεις την εργοστασιακή rom. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Και μην προσπαθήσεις να κάνες ΟΤΑ ενώ είσαι root. Βέβαια στους XDA υπάρχουν πολλές 2.3 οπότε γιατί να μπεις στον κόπο;

 

ποιες ειναι αυτες?

αν ειναι αυτες που εχω ακουσει (rcmix κλπ) εμφανιζουν καποια προβληματακια σε μερικους..

γιαυτο δεν το αποφασιζω ακομη

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ποιες ειναι αυτες?

αν ειναι αυτες που εχω ακουσει (rcmix κλπ) εμφανιζουν καποια προβληματακια σε μερικους..

γιαυτο δεν το αποφασιζω ακομη

 

Υπάρχει και η LeeDroid με 2.3 που είναι άψογη και χωρίς προβλήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η LeeDroid με 2.3 που είναι άψογη και χωρίς προβλήματα.

 

Που βρισκω ρομ κ οδηγιες;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

 

Δλδ αυτη η ρομ δεν εχει θεμα μα καμερα, επανεκκινησεις, κοληματα κ εχει sense 3;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...