Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ bbbb.

Το είδα κι αυτό. Αλλά πόσο ασφαλές είναι να μεταφέρω τα μηνύματα μου μέσω κάποιου server στο gmail?

Δεν είναι μόνο προσωπικά/φιλικά αλλά και επαγγελματικά.

 

Πώς μπορώ να θέσω στο SMS Backup & Restore το drive της μνήμης του τηλεφώνου?

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκες ακρη; εγω θα προτεινα wipe τα παντα και απλα περασμα μια μικρη rom σε μεγεθος, καποια AOSP πχ για να εχεις το κινητο σου(ασε που μπορει να σου αρεσει) και αφου το ψαξεις λιγο ακομα ξανακανεις τη διαδικασια.

απλα περνα την στην καρτα μνημης, μπαινεις σε recovery, κανεις wipe τα παντα και μετα flash zip from sdcard και επιλεγεις τη ρομ. στο πρωτο boot θα αργησει αρκετα, ειδικα οι sense ρομς αργουν πολυ..μπορει να μην περιμενες αρκετα, ακομα και τα 10' δεν ειναι τραγικα. σε AOSP ανοιγει πιο γρηγορα.

το νοστιμο ειναι πως μόνο η oxygen "καθησε" και απλά δουλεψε(προσωρινά βεβαια).Δεν παίρνει απολύτως τιποτε άλλο επάνω του και η συμβουλή που μου δόθηκε είναι να πάει χωρίς καθυστερηση αντιπροσωπεία καθώς μάλλον το ίδιο το κινητό πρέπει ναχει πρόβλημα;!!

 

Είσαι ήδη rooted και έχεις recovery αλλά δεν έχεις ROM? Αν ναι Volume Down + Power button. Μπαίνεις στo bootloader και βρίσκεις τις λεπτομέριες σου για HBOOT, S-on, recovery edition κτλ. Αυτά καλό είναι να τα ξέρεις και να τα έχεις και στην υπογραφή σου για να τα βλέπουν και στο forum. Partition ext3 έχεις στην κάρτα? Γιατί αν δεν έχεις μάλλον για αυτό αποτυγχάνουνε τα φλασαρίσματα. Αν έχεις, τότε να διαλέξεις ROΜ ανάλογα με το HBOOT σου. Μετά το full wipe είναι: wipe data/factory, wipe cache, wipe dalvik, format sd-ext. Έτσι έχεις ένα πεντακάθαρο τηλέφωνο που περιμένει την ROM.

Και φυσικά το nandroid backup σου θα σε σώσει στις δύσκολες στιγμές που περνάς ...

 

Αν πάλι δεν έγινες ποτέ root και σου κόλλησαν όλα εξαρχής, πρέπει να δεις άλλα θέματα.

κατ'αρχήν ευχαριστώ.Δυστυχώς όλα αυτά έχουν γίνει βημα-βημα χωρίς να γίνεται απολύτως τίποτε!!Μόνο η oxygen "καθησε" ενώ καμιά άλλη δεν κάθεται!!Μου συστήθηκενα το πάω χωρίς άλλο στο επίσημο service καθώς μάλλον έχει το ίδιο το κινητό κάποιο πρόβλημα.Σκέφτομαι να το κάνω αν και θα μείνω για μεγάλο διάστημα χωρίς τηλ.Δεν ξέρω αν σου περνάει κάτι άλλο απο το μυαλό που ίσως αξίζει να δοκιμασθεί

Edited by kollatos
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση".
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχήν ευχαριστώ.Δυστυχώς όλα αυτά έχουν γίνει βημα-βημα χωρίς να γίνεται απολύτως τίποτε!!Μόνο η oxygen "καθησε" ενώ καμιά άλλη δεν κάθεται!!Μου συστήθηκενα το πάω χωρίς άλλο στο επίσημο service καθώς μάλλον έχει το ίδιο το κινητό κάποιο πρόβλημα.Σκέφτομαι να το κάνω αν και θα μείνω για μεγάλο διάστημα χωρίς τηλ.Δεν ξέρω αν σου περνάει κάτι άλλο απο το μυαλό που ίσως αξίζει να δοκιμασθεί

 

Βάλε στην υπογραφή σου τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου και εξήγησε μας τι πρόβλημά έχεις με τις άλλες ROM αναλυτικά μήπως σε βοηθήσουμε.

π.χ. πας να περάσεις RCΜixS, τι λάθος σου βγάζει? Πας να περάσεις Leedroid 3.0.7 τι λάθος, πας να περάσεις stock rooted, τι λάθος?

Για το RUU από ότι μας είπες απέτυχε με σφάλμα 132 ε? αυτό μπορεί να σημαίνει και απλά corrupted αρχείο.

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την RCMixS_v2.0_DT-A2SD+_BravoHboot χωρίς πρόβλημα αλλά έχω μια απορία. Το Α2SD πως ενεργοποιείται; Πρέπει να φλασάρω κάτι? Η αρχική εσωτερική μνήμη ήταν γύρω στα 150 mb και συνεχώς μειώνεται..
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την RCMixS_v2.0_DT-A2SD+_BravoHboot χωρίς πρόβλημα αλλά έχω μια απορία. Το Α2SD πως ενεργοποιείται; Πρέπει να φλασάρω κάτι? Η αρχική εσωτερική μνήμη ήταν γύρω στα 150 mb και συνεχώς μειώνεται..

 

εχεις κανει ext3 σωστα...??? ναι μειωνετε αλλα οχι τοσο γρηγορα οπως με την μαμα ρομ... τωρα ενα κομματι απο τις εφαρμογες πηγαινει κ στο ext3..... καποιοι εχουν 100 εφαρμογες κ free 90mb.... αν θες κατεβασε κ το quick info που αν δεν κανω λαθος λεει πληροφοριες για το a2sd.... αλλιως μπορεις να το δεις κ απο το titanium....

 

κ μια αποροια δικια μου... τι διαφορα εχει η DT-A2SD απο την απλη? τι ειναι αυτο το DT?????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως να περασω το Clockwork recovery 3 ή 4 ? Ειμαι s-on. εψαξα στο xda αλλα δεν καταλαβα

HTC DESIRE AMOLED

DHD BAADNWZ V1.8 ROM

32.54.00.32U_5.14.05.17 RADIO

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως να περασω το Clockwork recovery 3 ή 4 ? Ειμαι s-on. εψαξα στο xda αλλα δεν καταλαβα

 

 

Ναι και εγω θα το ηθελα αυτο!

 

μαλλον μεσω γραμμης εντολων...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ αν δεν κάνω λάθος μέσω εντολών γίνεται στους s-on.. αλλιώς νομίζω με το πρόγραμμα που κάνουμε ρουτ αν πατήσεις files βγάζει μια επιλογή για να περάσεις ένα .ISO

Βάζεις το recovery Που θες κ συνεχίζεις.. αλλά δεν παίρνω όρκο εχω καιρό να ασχοληθώ με αυτόν τον τρόπο...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στην υπογραφή σου τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου και εξήγησε μας τι πρόβλημά έχεις με τις άλλες ROM αναλυτικά μήπως σε βοηθήσουμε.

π.χ. πας να περάσεις RCΜixS, τι λάθος σου βγάζει? Πας να περάσεις Leedroid 3.0.7 τι λάθος, πας να περάσεις stock rooted, τι λάθος?

Για το RUU από ότι μας είπες απέτυχε με σφάλμα 132 ε? αυτό μπορεί να σημαίνει και απλά corrupted αρχείο.

Kαλη εβδομαδα κατ'αρχήν.περασα τα (τεως) στοιχεία της ROM στο προφιλ.Οπως είπα μονο η oxygen "εκατσε" ενώ με καμία αλλη (και με αλλαγή της SD για σιγουριά) δεν "ξεκιναει"μετά-βεβαια-την ολοκληρωση όλων των απαραίτητων διαδικασιών και με μεγάλη αναμονή μηπως καμία καταφερει και το "ξεκολλήσει" και επιτέλους ξεκινήσει το τηλ.Δοκιμάστηκαν πολλές ROM επάνω του και απλά δεν παίρνει μπρός....γι'αυτό αναρωτιέμαι μηπως από εμπειρία προκύπτει κατι καθώς θα πρέπει να πάει-νομίζω-σφαίρα το τηλ.στο SERVICE.Aπ'την εν γενει συμπεριφορά του φαίνεται πως (μάλλον) το ίδιο το τηλ.είναι προβληματικό (ίσως hardware)

Link to comment
Share on other sites

κ μια αποροια δικια μου... τι διαφορα εχει η DT-A2SD απο την απλη? τι ειναι αυτο το DT?????

 

Το DT σημαίνει DarkTremor.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μάλλον πρόκειται για το τελευταίο a2sd script και το ονόμασαν έτσι για να ξεχωρίζει από το παλιό (πολύ πιθανόν να ονομάστηκε έτσι λόγω αυτού που του έφτιαξε).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την RCMixS_v2.0_DT-A2SD+_BravoHboot χωρίς πρόβλημα αλλά έχω μια απορία. Το Α2SD πως ενεργοποιείται; Πρέπει να φλασάρω κάτι? Η αρχική εσωτερική μνήμη ήταν γύρω στα 150 mb και συνεχώς μειώνεται..

 

Mετά από λίγη ενασχόληση με την RCMIxS μπορώ να πω ότι φαίνεται καλή rom αλλά τελικά δεν μπόρεσα να βρώ άκρη με το Α2SD αν και έκανα όλα τα wipe, φορμάτ στην κάρτα και ext από την αρχή προκειμένου να αποκλείσω ότι δεν υπήρχε θέμα από προηγούμενες εγκαταστάσεις. Συν τοις άλλοις υπήρχε πρόβλημα και με το wifi το οποίο δεν ήταν καθόλου σταθερό. Πίσω στην παλιά και καλή (με χώρο στην εσωτερική μνήμη 1 gb και χωρίς προβλήματα), starburst!

Link to comment
Share on other sites

Το DT σημαίνει DarkTremor.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μάλλον πρόκειται για το τελευταίο a2sd script και το ονόμασαν έτσι για να ξεχωρίζει από το παλιό (πολύ πιθανόν να ονομάστηκε έτσι λόγω αυτού που του έφτιαξε).

 

το οποιο τι κανει....??? δεν κανει κατι διαφορετικο απο το αλλο εε?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι εντελώς απροβλημάτιστη ROM με Gingerbread για Desire απλά δεν υπάρχει, και καθώς θέμα χώρου για apps δεν έχω και κατά τα άλλα μου φαίνεται άψογη η stock θα μείνω έτσι μέχρι την official αναβάθμιση...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι εντελώς απροβλημάτιστη ROM με Gingerbread για Desire απλά δεν υπάρχει, και καθώς θέμα χώρου για apps δεν έχω και κατά τα άλλα μου φαίνεται άψογη η stock θα μείνω έτσι μέχρι την official αναβάθμιση...

 

εμενα δοξα τον θεο δεν μου εχει βγαλει ουτε ενα προβλημα... τουλαχιστον προβλημα που να μην λυνεται..... κ θα ελεγα οτι ειναι παρα πολυ σταθερη ρομ...... κ απο χωρο για εφαρμογες οσο θες.....!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

εμενα δοξα τον θεο δεν μου εχει βγαλει ουτε ενα προβλημα... τουλαχιστον προβλημα που να μην λυνεται..... κ θα ελεγα οτι ειναι παρα πολυ σταθερη ρομ...... κ απο χωρο για εφαρμογες οσο θες.....!

 

Σήμερα δοκίμαζα την κάμερα μου για να δω αν μου βγάζει αυτό το bug που λένε οι XDA για reboot άμα τραβάς την μια φωτό μετά την άλλη :P. Εγώ πάντως ή δεν είμαι πολύ γρήγορος ή δεν το έχω, τι να πω δεν ξέρω, ότι του κάτσει του καθένα. Μην ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν και τέσσερα διαφορετικά desire από άποψη υλικών και τεχνολογίας (4 φορές έχουν αλλάξει προμηθευτή μνήμης :)).

Το ανησυχητικό δεν είναι τα bugs, είναι ότι δείχνει να έχει φύγει από τους xda ο snq, αυτός δηλαδή που φτιάχνει τα kernel bugs (θα του έκανε καμιά τρελή προσφορά η HTC να πάει σε κάνα τμήμα τους ...). Οι άλλοι είναι μεν καταπληκτικοί αλλά δεν πειράζουν τον πυρήνα, μόνο τα γύρω γύρω και τα εφέ. Αν βγεί η stock ROM, ειδικά με sense 2.1 μετά θα τους είναι πανεύκολα τα υπόλοιπα. Αν πάλι βγει με sense 1.0 μόνο η supernova και του Leedroid θα βελτιωθούνε

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

εμενα δοξα τον θεο δεν μου εχει βγαλει ουτε ενα προβλημα... τουλαχιστον προβλημα που να μην λυνεται..... κ θα ελεγα οτι ειναι παρα πολυ σταθερη ρομ...... κ απο χωρο για εφαρμογες οσο θες.....!

 

Έτσι και εμένα. Κανένα πρόβλημα. Σταθερότερη και από τη στοκ. Άψογη.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos, περασα την τελευταια cm nightly οπως παντα και τωρα, ακομα και σε recovery, δε μου αναγνωριζει την sdcard. :( Οταν παω να την κανω mount, format ή οτιδηποτε απο recovery μου βγαζει το μηνυμα "E: Can't mount /dev/block/mmcblk0p1 (or /dev/block/mmcblk0) (No such file or directory). Σε windows με card reader δουλευει κανονικα η καρτα, τη φορμαρισα κιολας, αφου πρωτα κρατησα backup, οποτε θεωρω οτι δε φταιει η καρτα. Στο android μεσα δε μπορω να την κανω τιποτα (mount-unmount κλπ). Τι μπορω να κανω ? Τον πηρε το τηλεφωνο ?:( :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Mετά από λίγη ενασχόληση με την RCMIxS μπορώ να πω ότι φαίνεται καλή rom αλλά τελικά δεν μπόρεσα να βρώ άκρη με το Α2SD αν και έκανα όλα τα wipe, φορμάτ στην κάρτα και ext από την αρχή προκειμένου να αποκλείσω ότι δεν υπήρχε θέμα από προηγούμενες εγκαταστάσεις. Συν τοις άλλοις υπήρχε πρόβλημα και με το wifi το οποίο δεν ήταν καθόλου σταθερό. Πίσω στην παλιά και καλή (με χώρο στην εσωτερική μνήμη 1 gb και χωρίς προβλήματα), starburst!

 

το Α2SD το εχει προεγκατεστημενο....

το μονο που εχεται να κανετε ειναι..

αφου κανετε ολες τις εφαρμογες εγκατασταση ανοιγεται το MCR script πατατε το

movedalvick2sd και μολις τρεξει θα σας ζητησει επανεκινηση

θα την κανετε χωρις να βγειτε απ'την εφαρμογη πατωντας power button-επανεκινηση-normal

και με υπομονη περιπου 20 λεπτων μεχρι να μπουταρει

ολες οι εφαρμογες θα ειναι στο ext partition....:D

LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos, περασα την τελευταια cm nightly οπως παντα και τωρα, ακομα και σε recovery, δε μου αναγνωριζει την sdcard. :( Οταν παω να την κανω mount, format ή οτιδηποτε απο recovery μου βγαζει το μηνυμα "E: Can't mount /dev/block/mmcblk0p1 (or /dev/block/mmcblk0) (No such file or directory). Σε windows με card reader δουλευει κανονικα η καρτα, τη φορμαρισα κιολας, αφου πρωτα κρατησα backup, οποτε θεωρω οτι δε φταιει η καρτα. Στο android μεσα δε μπορω να την κανω τιποτα (mount-unmount κλπ). Τι μπορω να κανω ? Τον πηρε το τηλεφωνο ?:( :wacko:

Καποια βοηθεια ? Sorry που γινομαι πιεστικος αλλα εχω απελπιστει. :(

Link to comment
Share on other sites

Καποια βοηθεια ? Sorry που γινομαι πιεστικος αλλα εχω απελπιστει. :(

 

Μήπως είσαι usb. brick; Υπάρχει fix στο xda

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι usb. brick; Υπάρχει fix στο xda

Επανερχομαι να αναφερω οτι ευτυχως το εφτιαξα. :) Οντως μαλλον ημουν usb bricked και το ελυσα αφου βρηκα στο xda αυτες τις δυο εντολες που τρεχουμε απο fastboot.

fastboot oem enableqxdm 0
fastboot oem eraseconfig

Τωρα πως το επαθα αυτο με την sd μετα απο ενα κλασικο update της rom, δε το καταλαβα. :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Kαλη εβδομαδα κατ'αρχήν.περασα τα (τεως) στοιχεία της ROM στο προφιλ.Οπως είπα μονο η oxygen "εκατσε" ενώ με καμία αλλη (και με αλλαγή της SD για σιγουριά) δεν "ξεκιναει"μετά-βεβαια-την ολοκληρωση όλων των απαραίτητων διαδικασιών και με μεγάλη αναμονή μηπως καμία καταφερει και το "ξεκολλήσει" και επιτέλους ξεκινήσει το τηλ.Δοκιμάστηκαν πολλές ROM επάνω του και απλά δεν παίρνει μπρός....γι'αυτό αναρωτιέμαι μηπως από εμπειρία προκύπτει κατι καθώς θα πρέπει να πάει-νομίζω-σφαίρα το τηλ.στο SERVICE.Aπ'την εν γενει συμπεριφορά του φαίνεται πως (μάλλον) το ίδιο το τηλ.είναι προβληματικό (ίσως hardware)

μηπως αλλαξες χωρις να το καταλαβεις HBOOT;

Επανερχομαι να αναφερω οτι ευτυχως το εφτιαξα. :) Οντως μαλλον ημουν usb bricked και το ελυσα αφου βρηκα στο xda αυτες τις δυο εντολες που τρεχουμε απο fastboot.
fastboot oem enableqxdm 0
fastboot oem eraseconfig

Τωρα πως το επαθα αυτο με την sd μετα απο ενα κλασικο update της rom, δε το καταλαβα. :wacko::wacko:

εχε και αυτο στην καρτα μνημης για παν ενδεχομενο..το ξεμπρικαρει μολις το φλασαρεις

http://android.modaco.com/content/htc-desire-desire-modaco-com/309939/usb-brick-rickrolled-b0rked-fixed/

Link to comment
Share on other sites

μηπως αλλαξες χωρις να το καταλαβεις HBOOT;

εχε και αυτο στην καρτα μνημης για παν ενδεχομενο..το ξεμπρικαρει μολις το φλασαρεις

http://android.modaco.com/content/htc-desire-desire-modaco-com/309939/usb-brick-rickrolled-b0rked-fixed/

 

ενα update zip δηλαδη που εχω στην καρτα μνημης ( απο παντα νομιζω ειναι) :lol: κανει την ιδια δουλεια......???

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

ενα update zip δηλαδη που εχω στην καρτα μνημης ( απο παντα νομιζω ειναι) :lol: κανει την ιδια δουλεια......???

οχι, αυτο που λες εσυ μαλλον ειναι η recovery :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...