Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest XristisFol

Καλησπερα παιδια. Ειμαι χρηστης desire και γενικα android εδω και 4 μηνες. Ειχα προβλημα με την μνημη οπως ειναι λογικο και ετσι ξεκινησα κανοντας root το κινητο. Και παλι ομως δεν μου εκατσε καλα. Ετσι αποφασησα να βαλω μια custom. Επελεξα την insertcoin. Την εβαλα και μου εκατσε καλα. Δουλευε μια χαρα χωρις προβληματα. Επειδη ομως εχω την 1.8 εκδοση και διαβαζωντας το forum καταλαβα οτι εχω μεινει πολυ πισω αποφασησα να βαλω την πιο προσφατη εκδοση. Πριν ομως θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα:

1) Πως μπορω (αν γινεται δλδ χωρις να κανω backup) να αλλαξω rom χωρις να σβηστουν οι εφαρμογες απο μεσα γιατι ειναι αρκετες και θα μου παρει πολυ να τις ξαναπερασω ολες.

2) Διαβασα σε καποια post οτι υπαρχει μια πιο προσωπικη επικοινωνια σε καποιες περιπτωσεις μεταξυ μελων και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να επικοινωνησω με καποιον με αυτον τον τροπο ωστε να με βοηθησει οσο ειναι δυνατον να περασουμε τη rom μαζι γιατι την προηγουμενη φορα τα καταφερα μεν αλλα εκτος οτι εκανα 9 ολοκληρες ωρες να την περασω κοντεψα να χαλασω και τη συσκευη. Οποτε θα ηθελα αν ειναι δυνατον να με βοηθησει καποιος που να ξερει μπας και τα καταφερω καλυτερα.

 

Ευχαριστω πολυ παντως εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι με official 2.2 froyo και σήμερα από το πρωί καθώς πατάω "έλεγχος τωρα " για να τσεκαρω για το update σε 2.3 gingerbread δείχνει ότι ψάχνει για πολλή ώρα χωρίς να μου απαντάει "είναι ενημερωμένο" η κάτι αναλογο,παρά μόνο δείχνει να φορτώνει η ένδειξη "έλεγχος" για πάρα πολλή ώρα με αποτέλεσμα να κάνω αναγκαστική διακοπή...

ΥΓ. έχω κάνει και restarts

Edited by union
carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με official 2.2 froyo και σήμερα από το πρωί καθώς πατάω "έλεγχος τωρα " για να τσεκαρω για το update σε 2.3 gingerbread δείχνει ότι ψάχνει για πολλή ώρα χωρίς να μου απαντάει "είναι ενημερωμένο" η κάτι αναλογο με αποτέλεσμα να κάνω αναγκαστική διακοπή..λέτε να μαγειρεύεται τπτ; αλλιώς τι να ναι.. εχω κάνει reboot και πάλι τα ίδια..

 

Δυστυχώς δε μαγειρεύεται τίποτα, εδώ κανονικά βγάζει ότι δεν υπάρχουν ενημερώσεις οπότε κάτι με το δικό σου παίζει:worry:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος με Desire, και τόσο μα τόσο στραβάδι που είμαι βέβαιος μέχρι αύριο θα το έχω χαλάσει. Εκπληκτικό (αλλά δαιδαλώδες το φόρουμ). Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας. Υπόσχομαι να μην κάνω παραπάνω απο ένα πόστ την ημέρα με απορίες.

Θέλω ν αλλάξω την κάρτα μνήμης σε κάτι πιο sic. 8 η 16Μb ας πούμε. Απλά την αγοράζω και την βάζω.?? Η μαμίσια έχει τα εξής directories μέσα.

.android_secure

.bookmark_thumb1

.footprints

Android

DCIM

Desire_Quick Start Guide

Desire_Safety Guide

Desire_User_Manual

LOST.DIR

MP3

rossie_scroll

rssreader

HTCSync_2.0.28 <--- αυτό είναι εφαρμογή.

 

Λοιπόν. Τι απο αυτά χρειάζεται , τι μπορεί να φάει σουτ, και τι θα ξαναφτιαχτεί μόνο του.???

 

Επίσης.: Πενάκι χρησιμοποιεί κανείς.?? (εντυπώσεις - μεγέθη - προτάσεις.???)

 

Ευχαριστώ, και αν τάγραψα σε λάθος τετράδιο σχώρνα με κύριε μοντ.

Link to comment
Share on other sites

παιδες βοηθεια....εχω κανει root και παω να φτιαξω partition στην sd.με το που το αναβω επιλεγω το recovery . μετα με πεταει σε μια οθονη που πανω πανω γραφει ClοkworkMod recovery v 2.5.0.7 μετα εχει τισ σχετικες επιλογες και μετα Αφου ξαναανφερει το ClοkworkMod recovery v 2.5.0.7

απο κατω γραφει

"Ε:Can't find MISC:

E:Can't mount CACHE:recovery/command

Ε:Can't find MISC:

E:Can't mount CACHE:recovery log

Ε:Can't find MISC:"

 

εχω κανει κατι λαθος παει κατι στραβα;

 

επισης εχω hboot 0,93

εκδοση android 2,2

εκδοση βασικου φασματος 32.49.00.32U_5.11.05.27

εκδοση Kernel 2.6.32.15-gf5a401c

htckernel @and 18-2#1

Αριθμος εκδοσης 2.29.405.5 cl 293415 release keys

Αριθμος λογισμικου 2.29.405.5

 

αυτα που μπορω να τα βρω να τα κατεβασω και να τα εχω στο Pc μου αν παει κατι λαθοσ να τα φορτωσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος με Desire, και τόσο μα τόσο στραβάδι που είμαι βέβαιος μέχρι αύριο θα το έχω χαλάσει. Εκπληκτικό (αλλά δαιδαλώδες το φόρουμ). Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας. Υπόσχομαι να μην κάνω παραπάνω απο ένα πόστ την ημέρα με απορίες.

Θέλω ν αλλάξω την κάρτα μνήμης σε κάτι πιο sic. 8 η 16Μb ας πούμε. Απλά την αγοράζω και την βάζω.?? Η μαμίσια έχει τα εξής directories μέσα.

.android_secure

.bookmark_thumb1

.footprints

Android

DCIM

Desire_Quick Start Guide

Desire_Safety Guide

Desire_User_Manual

LOST.DIR

MP3

rossie_scroll

rssreader

HTCSync_2.0.28 <--- αυτό είναι εφαρμογή.

 

Λοιπόν. Τι απο αυτά χρειάζεται , τι μπορεί να φάει σουτ, και τι θα ξαναφτιαχτεί μόνο του.???

 

Επίσης.: Πενάκι χρησιμοποιεί κανείς.?? (εντυπώσεις - μεγέθη - προτάσεις.???)

 

Ευχαριστώ, και αν τάγραψα σε λάθος τετράδιο σχώρνα με κύριε μοντ.

To μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο σωστό μέρος... Οι φάκελοι που αναφέρεις είναι φάκελοι που δημιουργούνται από το λειτουργικό σύστημα καθώς και από προεγκατεστημένες εφαρμογές και θα δημιουργηθούν και σε καινούρια κάρτα μόλις την εισάγεις στο κινητό σου ;)

Ο φάκελος DCIM περιέχει ότι φωτογραφίες έχεις βγάλει με την κάμερα, οπότε αν έχεις βγάλει κάτι και θέλεις να το αποθηκεύσεις μην το σβήσεις.

Επιπλέον, οι φάκελοι Desire_Quick Start Guide, Desire_Safety Guide και Desire_User_Manual αφορούν τους οδηγούς χρήσης της συσκευής σου, οπότε κρίνε μόνος σου αν θες/πρέπει να τους πετάξεις. Τέλος κοίταξε και στο φάκελο Mp3 τι έχεις μέσα...

Για την εφαρμογή HTCSync_2.0.28 τώρα, είναι μια εφαρμογή συγχρονισμού του κινητού με τον υπολογιστή. Προσωπικά δεν τη χρησιμοποιώ αλλά αποθήκευσε την κάπου μιας και περιέχει και τους drivers για τη σύνδεση κινητού-υπολογιστή.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου εχω παιδευτει πολυ για να εχω σωσει τις επαφες.Τωρα τις εχω ολες σε google.Αν συνδεθω και κανω συγχρονισμο θα ειμαι ΟΚ ? Ευχαριστω.

 

Μπορω να τις αντιγραψω και στο κινητο ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν χρειάζεται να τις αντιγράψεις στη συσκευή. Αρκεί ο συγχρονισμός.

 

Σε γενικές γραμμές μη σε φοβίζει μιας και ακόμα να χαθούν οι επαφές από τον gmail account σου υπάρχει η δυνατότητα επαναφοράς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιαννη.

Ρυθμισεις /Λογαριασμοι και συγχρονισμος/Συγχρονισμος ολων ?

 

Αν κατι αλλαζει στη συσκευη μετα απο συγχρονισμο θα αλλαζει και εκει ???

 

Στο outlook μπορω να τις περασω ??

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ναι και στα τρία.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3540901#post3540901

 

Και για το τρίτο... http://scand.com/products/outlook4gmail/index.html

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Επαθα χοντρη ζημια απο αυτο τον οδηγο χθες χωρις να ξερω τι φταιει....Εχω γραψει σχετικα...Δεν ξανατολμω !!!

Πριν λογο αντεγραψα στο pc το google_Οnoma_00005.vcf απο το κιντο μπηκα στον λογαριαμο του google και το εκανα εισαγωγη εκει.Το ιδιο δεν ειναι ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ναι το ίδιο είναι, σου δούλεψε;

 

Στο δεύτερο link που δίνω στο από πάνω post μου θα βρεις πως θα συγχρονίσεις gmail/outlook.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο είναι, σου δούλεψε;

 

Στο δεύτερο link που δίνω στο από πάνω post μου θα βρεις πως θα συγχρονίσεις gmail/outlook.

Ναι μια χαρα δουλεψε και εκανα και μια εκτυπωση επαφων ...για την κακια την ωρα.

Ψαχνω πως δουλευει το Outlook4GmailSetup

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root για πρώτη φορά το desire μου και πέρασα μια custom με gingerbread (Leedroid 3.0.7). Όλα φαίνεται να δουλεύουν άψογα, το κινητό δουλεύει μια χαρά. Το μόνο που βλεπω είναι ότι μάλλον δεν καταφερα να ενεργοποιήσω το EXT3 partition που έφτιαξα. Εξακολουθεί να μου δείχνει εσωτερική μνήμη ... 150ΜΒ. Τι πατάτα μπορεί να έκανα? Υπάρχει τρόπος να βάλω τώρα το A2SD+ από πάνω, ή πρέπει να ξαναφλασσάρω?

 

To partition το έφτιαξα με το EASEUS σύμφωνα με τις οδηγίες.

 

 

 

HTC Desire , S-AMOLED

Rooted by Unrevoked 3.32

ClockworkMod Recovery 2.5.0.7

S-ΟΝ , Leedroid 3.0.7 GB

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κάνει σωστά την διαδικασία δεν πρόκειται να σου δείξει παραπάνω μνήμη, απλά δεν θα μειώνεται με την εγκατάσταση των εφαρμογών...ή απλά θα μειώνεται με πολύ αργό ρυθμό, ανάλογα και τι εφαρμογές βάζεις. Κάποιες εφαρμογές γράφουν και στην εσωτερική μνήμη αναγκαστικά και μετά την διαδικασία που έκανες π.χ προγράμματα πλοήγησης, παιχνίδια, google earth κτλ. Θα μπορέσεις να έχεις άνετα 100-150 και παραπάνω εφαρμογές. Αν όμως του κοπανήσεις 3-4 προγράμματα πλοήγησης και παιχνίδια ξέχνα την εσωτερική μνήμη. Υπάρχουν script που αυξάνουν την μνήμη στο 1Gb π.χ. data2whatever, data2ext για άπλετο χώρο. Ψάξε στους xda και θα βρεις. Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια περιεργη ερωτηση.. εχω εδω και καιρο εγκατεστημενη μια εφαρμογη στο κινητο η οποια δεν υπαρχει πλεον στο μαρκετ..

μπορω με καποιο τροπο να αντιγραψω την εφαρμογη και κατ επεκταση να την εγκαταστησω σε καποια αλλη android συσκευη..?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια περιεργη ερωτηση.. εχω εδω και καιρο εγκατεστημενη μια εφαρμογη στο κινητο η οποια δεν υπαρχει πλεον στο μαρκετ..

μπορω με καποιο τροπο να αντιγραψω την εφαρμογη και κατ επεκταση να την εγκαταστησω σε καποια αλλη android συσκευη..?

 

Θα την βρεις στο φάκελο /data/app.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κάνει σωστά την διαδικασία δεν πρόκειται να σου δείξει παραπάνω μνήμη, απλά δεν θα μειώνεται με την εγκατάσταση των εφαρμογών...ή απλά θα μειώνεται με πολύ αργό ρυθμό, ανάλογα και τι εφαρμογές βάζεις. Κάποιες εφαρμογές γράφουν και στην εσωτερική μνήμη αναγκαστικά και μετά την διαδικασία που έκανες π.χ προγράμματα πλοήγησης, παιχνίδια, google earth κτλ. Θα μπορέσεις να έχεις άνετα 100-150 και παραπάνω εφαρμογές. Αν όμως του κοπανήσεις 3-4 προγράμματα πλοήγησης και παιχνίδια ξέχνα την εσωτερική μνήμη. Υπάρχουν script που αυξάνουν την μνήμη στο 1Gb π.χ. data2whatever, data2ext για άπλετο χώρο. Ψάξε στους xda και θα βρεις.

 

Εκ των υστέρων που άρχισα να παιρνάω εφαρμογές κατάλαβα ότι όντως το έχω κάνει σωστά :). 90ΜΒ ελεύθερα έχω μετά από πολλές εφαρμογές και δείχνει να πέφτει ελάχιστα. Εν τω μεταξύ έφτιαξα partition ext3 1GB ... μάλλον το παράκανα. Αν θελήσω να αλλάξω SD με καμιά μεγαλύτερη ή να μικρύνω το partition αυτό μπορεί να γίνει ανώδυνα (χωρίς flash της ROM ξανά) ή πάλι από την αρχή?

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το partition σε 1gb, το ίδιο σε ext4 έχω και εγώ και οι πιο πολλοί εδώ μέσα. 1 gb χρειάζεται σε άλλες rom που πιθανόν θα δοκιμάσεις όταν γλυκαθείς....
Link to comment
Share on other sites

μολις ανακαλυψα οτι δεν υπαρχει η εφαρμογη μεταφορα δεδομενων στο Desire(σε wildfire φιλου υπαρχει κανονικα εικονιδιο) και δεν μπορω να συγχρονισω το ημερολογιο απο ενα Nokia 6500 μεσω bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί όταν πηγαίνω στις εγκατεστημένες εφαρμογές μου στο Android Market δε μου δείχνει ούτε τις μισές από αυτές που έχω περάσει μέσω Market;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν στο Desire μπορεί να αντικατασταθεί το καφεχάλκινο αλουμινένιο πλαίσο γύρω γύρω απ'την οθόνη?Σε περίπτωση που έχει γρατζουνιστεί,χτυπηθεί κτλ.

Αν ναί,αυτό γίνεται στο service της ΗTC?και πόσο κοστίζει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται αλλά κατά 99% θα κοστίζει περισσότερο από να το ξαναγοράσεις μεταχειρισμένο ολόκληρο αφού πάει κομπλέ με το touch κρύσταλλο της οθόνης... Ας πει και κάποιος που ξέρει σίγουρα τιμή. Αλλιώς μέσω ebay κινέζικο κλπ και είσαι άρχοντας, αρκεί να στο φτιάξει κάποιος!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται αλλά κατά 99% θα κοστίζει περισσότερο από να το ξαναγοράσεις μεταχειρισμένο ολόκληρο αφού πάει κομπλέ με το touch κρύσταλλο της οθόνης... Ας πει και κάποιος που ξέρει σίγουρα τιμή. Αλλιώς μέσω ebay κινέζικο κλπ και είσαι άρχοντας, αρκεί να στο φτιάξει κάποιος!

 

είναι τελείως ασύμφορο. και μένα δυστυχώς έχει χτυπήματα το καφέ πλαίσιο από μια πτώση μέσα στο σπίτι. σε τηλεφώνημα στο service της htc μου είχαν πει 80€ για το μπροστινό και αν θέλεις ολόκληρο με το πίσω καπάκι 130€. και για μένα είναι μεγάλο πλήγμα τα σημαδάκια, αλλά δεν τα δίνω τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται αλλά κατά 99% θα κοστίζει περισσότερο από να το ξαναγοράσεις μεταχειρισμένο ολόκληρο αφού πάει κομπλέ με το touch κρύσταλλο της οθόνης... Ας πει και κάποιος που ξέρει σίγουρα τιμή. Αλλιώς μέσω ebay κινέζικο κλπ και είσαι άρχοντας, αρκεί να στο φτιάξει κάποιος!

 

Δηλαδή πάει σίγουρα μαζί με το κρύσταλλο?Έτσι όπως το έβλεπα νόμιζα πως είναι ξεχωριστά μέρη..Ε και το θέμα είναι και ποιος θα μου το φτιάξει!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...