Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξεκόλλησε τελικά και τραβάει τώρα βιντεο! δεν ξέρω τι έγινε!

 

κ μενα στην αρχη το εκανε.... την πρωτη φορα που το ανοιξα.. μετα εστρωσε..!!!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κ μενα στην αρχη το εκανε.... την πρωτη φορα που το ανοιξα.. μετα εστρωσε..!!!

 

Εμένα ποτέ δεν έστρωσε,δυστυχώς.Το έχουν αναφερει κι άλλοι για το βίντεο πάντως.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους!Εχει δοκιμάσει κανεις την καινουργια ρομ RCMix HD 2.3.2 gingerbread with sense να μας πει εντυπωσεις?
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους!Εχει δοκιμάσει κανεις την καινουργια ρομ RCMix HD 2.3.2 gingerbread with sense να μας πει εντυπωσεις?

 

Η HD rom του robocik είναι με Froyo.

Μάλλον εννοείς την RCMix v.2, που είναι ported από το Desire S. Αυτή έχει ακόμη ένα βασικό, γνωστό πρόβλημα με την κάμερα, ενώ όσο ο κόσμος τη δοκιμάζει βρίσκει και διάφορα άλλα και τ' αναφέρει.

Πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε ακόμη, μέχρι να τη χρησιμοποιήσουμε.

 

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

έχω και εγω το desire... με τη Insertcoin 2.0.1 . Όλα καλά και όλα ωραία, αλλά το κατά την εγγραφή video 720p κάνει διακοπές κάθε 5-6 δευτερόλεπτα...

Η κάρτα μου είναι transcend 8gb c6.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η ROM? Υπάρχει κάποια λύση/πρόταση?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

έχω και εγω το desire... με τη Insertcoin 2.0.1 . Όλα καλά και όλα ωραία, αλλά το κατά την εγγραφή video 720p κάνει διακοπές κάθε 5-6 δευτερόλεπτα...

Η κάρτα μου είναι transcend 8gb c6.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η ROM? Υπάρχει κάποια λύση/πρόταση?

 

ευχαριστώ,

 

Μην σε ανησυχει αυτο, δεν υπαρχει ρομ στο desire αυτη την στιγμη που να κανει τελεια εγγραφη!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

μα... δεν είναι ότι με ανησυχεί... απλά θέλω να γράφω αξιοπρεπές 720p video.

Δηλαδή, δεν υπάρχει κάποια λύση?

 

νομίζω οτι εχει ειπωθει παλι αυτο το θεμα και το συμπερασμα ειναι οτι ειναι θεμα hardware του κινητου και οχι software...εγω παντως εμπειρικα εχω αλλαξει παρα πολλες ρομ χωρις να βρω καποια που να κανει τελεια εγγραφη...ισως καποιος αλλος το εχει καταφερει ομως...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μια ερωτηση μονο επειδη ειμαι λιγο ασχετος και καινουργιος με το android....

Αν κανω root στο desire με την official rom και βγει η 2.3.3 θα μπορεσω να την κανω κανονικα και ας ειμαι root?ευχαριστω!

LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μια ερωτηση μονο επειδη ειμαι λιγο ασχετος και καινουργιος με το android....

Αν κανω root στο desire με την official rom και βγει η 2.3.3 θα μπορεσω να την κανω κανονικα και ας ειμαι root?ευχαριστω!

 

οταν εισαι root δεν μπορεις να κανεις update την επισημη καινουργια ρομ!Αλλα να εισαι σιγουρος ατι δεν θα θες μετα το root να εχεις καποια επισημη ρομ στο κινητο σου γιατι οι costum rom ειναι μακραν πολυ καλυτερες απο τις επισημες.Περα απ' αυτο ομως πλεον μπορεις πολυ ευκολα να γυρισεις σε εργοσταστιακη.. διαβασε πρωτη σελιδα!

Edited by aris_volos
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να πω κι εγώ; Το είχα πει και παλιότερα ότι οι HD μου κάθονται καλύτερα στο φώνι desire. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με IncertCoin και 720 video!!! Τράβηξα κανα δίλεπτο και όλα μια χαρα, μετά περισσότερο και πάλι εντάξει!!!

 

ποια έκδοση InsertCoin έχεις? Επίσης είναι a2sd, data2sd, ή data2ext? τι κάρτα έχεις?

 

ευχαριστώ,

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

αγορασα μια kingston 8gb class4 απο το e-shop 13ευρα. Μακρυα απο αυτη την καρτα η starburst με data2sd σερνοτανε! Με την εργοστασιακη class2 παει μπαλα και γραφει video 720 αψογα! συστηνω ανεπιφυλακτα starburst 1.3.3.4 με data2sd θα την κρατησω για πολυ ακομα σιγουρα.....
Link to comment
Share on other sites

κάποιοι με starburst ή gingervillian που έχουν κάνει αναβάθμιση, μετά την αναβάθμιση χάνουν ότι ρυθμίσεις έχουν κάνει και πρέπει να τα ρυθμίσουν όλα από την αρχή ή όλα κομπλέ και δεν πειράζεται τίποτα?

και στις δύο που έκανα κάποια στιγμή αναβάθμιση έπρεπε μετά να τα ρυθμίσω όλα από την αρχή και τα παράτησα. Αν είναι κάθε φορά να ξεκινάμε από την αρχή....

τώρα είμαι με cyanogenmod 7 και είναι πάρα πολύ καλή, ελπίζω στην αναβάθμιση να μην χρειαστεί να τα περάσω όλα από την αρχή και σε αυτή

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

κάποιοι με starburst ή gingervillian που έχουν κάνει αναβάθμιση, μετά την αναβάθμιση χάνουν ότι ρυθμίσεις έχουν κάνει και πρέπει να τα ρυθμίσουν όλα από την αρχή ή όλα κομπλέ και δεν πειράζεται τίποτα?

και στις δύο που έκανα κάποια στιγμή αναβάθμιση έπρεπε μετά να τα ρυθμίσω όλα από την αρχή και τα παράτησα. Αν είναι κάθε φορά να ξεκινάμε από την αρχή....

τώρα είμαι με cyanogenmod 7 και είναι πάρα πολύ καλή, ελπίζω στην αναβάθμιση να μην χρειαστεί να τα περάσω όλα από την αρχή και σε αυτή

 

Άν στο πρώτο reboot μετά το πέρασμα στης rom και πριν το data2sd βάλεις τις βασικές ρυθμίσεις (wifi, gsm, ΟΧΙ όμως και google account), τότε κρατά τις ρυθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα ασχολήθηκα λίγο με το Desire της κοπέλας μου που της είχε γεμίσει και τελείωνε και η μπαταρία γρήγορα. Χάρη στους οδηγούς εδώ το rootάρα, το άδειασα (μάλλον έχει κάποιο bug, δεν ξέρω αν είναι ευρέως γνώστο, και γεμίζει το /data/drm με σκουπίδια και .apk παλιά που το στουμπώνουν), και του έβαλα και το setcpu. Δεν άλλαξα τίποτα άλλο, ούτε rom ούτε hboot και τέτοια γιατί τελικά δε χρειάστηκε αφού έλυσα το θέμα χώρου. Απλά root και s-off.

 

Τώρα η μπαταρία με αρκετό surfing με wifi, skype με 3g/hsdpa κάθε μέρα με Ελλάδα και τηλέφωνα, της κρατάει 3.6 μέρες (87 ώρες), το οποίο είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. Επίσης το δίκτυο είναι μόνιμα σε 3G (θέμα παρόχου). Είδα όμως και τις άλλες roms, με τα apps2sd και κάτι άλλα governors, που λένε για καλή αυτονομία, και ήθελα να ρωτήσω, αν αξίζει να φύγει κανείς από τη μαμά rom, πέρα από στυλιστικές προτιμήσεις, μιας και δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου. Πόσο πια καλύτερη αυτονομία από 87 ώρες έχετε εσείς; Θυμίζω ότι το κινητό είναι της κοπέλας μου που δεν είναι "power user", και έχει βολευτεί το sense ;)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα ασχολήθηκα λίγο με το Desire της κοπέλας μου που της είχε γεμίσει και τελείωνε και η μπαταρία γρήγορα. Χάρη στους οδηγούς εδώ το rootάρα, το άδειασα (μάλλον έχει κάποιο bug, δεν ξέρω αν είναι ευρέως γνώστο, και γεμίζει το /data/drm με σκουπίδια και .apk παλιά που το στουμπώνουν), και του έβαλα και το setcpu. Δεν άλλαξα τίποτα άλλο, ούτε rom ούτε hboot και τέτοια γιατί τελικά δε χρειάστηκε αφού έλυσα το θέμα χώρου. Απλά root και s-off.

 

Τώρα η μπαταρία με αρκετό surfing με wifi, skype με 3g/hsdpa κάθε μέρα με Ελλάδα και τηλέφωνα, της κρατάει 3.6 μέρες (87 ώρες), το οποίο είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. Επίσης το δίκτυο είναι μόνιμα σε 3G (θέμα παρόχου). Είδα όμως και τις άλλες roms, με τα apps2sd και κάτι άλλα governors, που λένε για καλή αυτονομία, και ήθελα να ρωτήσω, αν αξίζει να φύγει κανείς από τη μαμά rom, πέρα από στυλιστικές προτιμήσεις, μιας και δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου. Πόσο πια καλύτερη αυτονομία από 87 ώρες έχετε εσείς; Θυμίζω ότι το κινητό είναι της κοπέλας μου που δεν είναι "power user", και έχει βολευτεί το sense ;)

 

Τη φοβερή αυτή αυτονομία την πέτυχες με το setcpu; και με τι settings;

Έτσι 'οπως τα λές πάντως δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει τίποτα ιδίως αφού της αρέσει το sense.

Πάντως καλύτερη αυτονομία δεν πιστεύω να δει.

Για δώσε λεπτομέρειες.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα γράψω το προφίλ που έβαλα στο setcpu το βράδυ όταν γυρίσω στο σπίτι, δε θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα τώρα.

 

EDIT: Έκανα το παρακάτω προοδευτικό U/C: (Φυσικά πρέπει πρώτα να γίνει disable το Perflock -από το menu-, και set on boot).

 

Screen Off, 245 max/245 min Prirority 100, performance.

Charging 998 max /245 min, Priority 60, ondemand.

Battery < 20% 384 max /245 min, Priority 55, ondemand.

Battery < 70% 576 max /245 min, Priority 50, ondemand

Battery < 90 % 806 max /245 min, Priority 40, ondemand.

 

Eπίσης το background δεν είναι live, η φωτεινότητα δεν είναι τέρμα, και δεν παίζει angry birds.

 

Όσο για το smartass, δεν είναι governor που υπάρχει στη stock rom.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις εκανα root στο desire και θα ηθελα την βοηθεια σας για το πια rom να βαλω καθως ειμαι νεος χρηστης και δεν ξερω και πολλα...υπαρχει καμια που να εχει και το sense(προαιρετικα)?ευχαριστω... Edited by magisian
LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις εκανα root στο desire και θα ηθελα την βοηθεια σας για το πια rom να βαλω καθως ειμαι νεος χρηστης και δεν ξερω και πολλα...υπαρχει καμια που να εχει και το sense(προαιρετικα)?ευχαριστω...

Διαλεξε και παρε...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=809328

Οσες λενε sense ειναι με...sense :p

Και σου προτινω να μην ακους γνωμες.Διαβασε,δες τι σου αρεσε,δοκιμασε...Μονο ετσι θα βρεις αυτη που σου ταιριαζει και ''καθεται'' καλυτερα στο κινητο σου...

 

Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα γράψω το προφίλ που έβαλα στο setcpu το βράδυ όταν γυρίσω στο σπίτι, δε θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα τώρα.

 

Αφου δε σε ενδιαφερει το θεμα του χωρου,αφου εισαι καλυμμενος,το μονο που μπορεις να δοκιμασεις με μια custom rom,ειναι οι kernels της Leedroid (γενικα οι kernels του Lee ειναι οι καλυτεροι) οπου θα σου προσφερει ακομα μεγαλυτερη αυτονομια μπαταριας...Παντως κι εγω αναρωτιεμαι για την αυτονομια που εχει η κοπελα σου με το desire...Υποθετικα το καλυτερο προφιλ για setcpu ειναι να το ρυθμισεις στο smartass,χωρις να φτιαξεις επιπλεον προφιλ...

Edited by kollatos

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις εκανα root στο desire και θα ηθελα την βοηθεια σας για το πια rom να βαλω καθως ειμαι νεος χρηστης και δεν ξερω και πολλα...υπαρχει καμια που να εχει και το sense(προαιρετικα)?ευχαριστω...

 

Αφού, όπως λες, είσαι νέος χρήστης τι θα έλεγες για αρχή να ρίξεις μια ματιά στους οδηγούς που έχουν γραφτεί?

 

Γενικά για το android και ειδικά για το Desire.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ποσο κραταει περιπου με μεση χρηση ;

αν το παρω απο γερμανια μπορω να του βαλω ελληνικα ;

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
η μπαταρια ποσο κραταει περιπου με μεση χρηση ;

 

2 ημέρες.

 

αν το παρω απο γερμανια μπορω να του βαλω ελληνικα ;

 

Μπορείς ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μολις εβαλα την Cyanogen 7 εκανα και οτι λεγατε σχετικα με τα partition ext3 και ολα καλα.βλεπω το partition που εφτιαξα στην εφαρμογη S2E που ειναι για αυτη τη rom αλλα δεν μπορω να βαλω τις εφαρμογες εκει.εβαλα 2 εφαρμογες για να το τσεκαρω και ενω μετακινουνται στην sd μου γραφει οτι απο τα 148 mb που χει η εσωτερικη μενουν 140mb.πρεπει να μου γραφει στον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο το συνολικο μεγεθος μαζι με το partition.σορυ αλλα εχω μπερδευτει.
LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μολις εβαλα την Cyanogen 7 εκανα και οτι λεγατε σχετικα με τα partition ext3 και ολα καλα.βλεπω το partition που εφτιαξα στην εφαρμογη S2E που ειναι για αυτη τη rom αλλα δεν μπορω να βαλω τις εφαρμογες εκει.εβαλα 2 εφαρμογες για να το τσεκαρω και ενω μετακινουνται στην sd μου γραφει οτι απο τα 148 mb που χει η εσωτερικη μενουν 140mb.πρεπει να μου γραφει στον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο το συνολικο μεγεθος μαζι με το partition.σορυ αλλα εχω μπερδευτει.

 

αυτο συμβαινει στο data2sd που εχει η starburst.Δηλαδη στο internal να λεει το μεγεθος του ext partition.Στην canyogen 7 εχει app2sd στο internal γραφει το μεγεθος που εχει η συσκευη αλλα τα προγραμματα που εγκαθιστας τα μεταφερει στο ext3 της καρτας αυτοματα αρκει να βαλεις τη ρυθμιση στο S2E! την εβαλα προσφατα την canyogen πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...