Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως έβαλες ελληνικά στο gingerbread keyb; Έχει και λεξικό;

Εκανα install αυτο.Λεξικο δεν νομιζω να εχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άσε τι έκδοση γράφει στο Rom Manager. Κάνε Reboot into recovery και όταν μπει στο recovery mode δες πάνω πάνω τι version γράφει. Αν είναι η 2.5.1.8 προσπάθησε να επαναλάβεις τη διαδικασία για το πέρασμα του fix

 

Λοιπον μαλλον επειδη την πρωτη φορα το εκανα με την version 3 "κρατησε" σφαλμα καπου και για αυτο δεν το εκανε..

Τα εσβησα ΟΛΑ (αρχεια,backup κτλ) και το απεγκατεστησα...

Τα ξανακατεβασα απο το μαρκετ το εκανα κατευθειαν v2 και στο καπακι περασα το fix και δουλεψαν ολα καλα...!!!Και δουλευει και το fix...!!!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την επιμονη και βοηθεια σου...

1ον διορθωσα αυτο το προβλημα και 2ον εμαθα να χειριζομαι και το flasharisma καπως...

Απο οτι καταλαβα βαζεις στο κινητο τη ρομ.zip που θες, παιρνεις backup με τον manager + wipe και flash την καινουρια...

Titanium backup δε χρειαζεται πουθενα..??Εννοω για να ειναι το κινητο μου οπως πριν (εφαρμογες. δεδομενα κτλ) απλα με αλλη ρομ πρεπει να κανω καποιο αλλο backup??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαλλον επειδη την πρωτη φορα το εκανα με την version 3 "κρατησε" σφαλμα καπου και για αυτο δεν το εκανε..

Τα εσβησα ΟΛΑ (αρχεια,backup κτλ) και το απεγκατεστησα...

Τα ξανακατεβασα απο το μαρκετ το εκανα κατευθειαν v2 και στο καπακι περασα το fix και δουλεψαν ολα καλα...!!!Και δουλευει και το fix...!!!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την επιμονη και βοηθεια σου...

1ον διορθωσα αυτο το προβλημα και 2ον εμαθα να χειριζομαι και το flasharisma καπως...

Απο οτι καταλαβα βαζεις στο κινητο τη ρομ.zip που θες, παιρνεις backup με τον manager + wipe και flash την καινουρια...

Titanium backup δε χρειαζεται πουθενα..??Εννοω για να ειναι το κινητο μου οπως πριν (εφαρμογες. δεδομενα κτλ) απλα με αλλη ρομ πρεπει να κανω καποιο αλλο backup??

Αν βάζεις νεότερη version της ίδιας Rom δεν χρειάζεται να κάνεις wipe data cache και factory reset (εκτός κι αν αυτός που την αναπτύσει αναφέρει κάτι διαφορετικό).

Αν βάλεις άλλη Rom κάνεις αναγκαστικά Wipe κλπ και χάνεις τις ρυθμίσεις, εφαρμογές και δεδομένα που είχες πριν. Μπορείς όμως να πάρεις πριν backup με το titanium backup τις εφαρμογές και δεδομένα και αφού περάσεις την νέα rom να κάνεις μετά restore με το titanium backup τις εφαρμογές χρήστη και δεδομένα-ρυθμίσεις κάποιων εφαρμογών συστήματος (αυτό με προσοχή)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ

ρομ.zip

backup (με manager)

wipe

factory reset

flash

?

 

Αυτο με το TB πως δουλευει...??

Θα πρεπει μετα να παρω καποιο φακελο του ΤΒ και να τον κρατησω στο πισι και μετα να τον ξαναβαλω?

Εννοω και αυτο εφαρμογη ειναι...δε θα χαθει?πως θα κανει restore?

Edited by makinen20
Link to comment
Share on other sites

Δλδ

ρομ.zip

backup (με manager)

wipe

factory reset

flash

?

 

Αυτο με το TB πως δουλευει...??

Πως παιρνω ολικο backup? (οσο ειδα μονο μια μια τις εφαρμογες μπορω να κανω)

Θα πρεπει μετα να παρω καποιο φακελο του ΤΒ και να τον κρατησω στο πισι και μετα να τον ξαναβαλω?

Εννοω και αυτο εφαρμογη ειναι...δε θα χαθει?πως θα κανει restore?

Το backup με το titanium κρατιεται από default σε φάκελο στην SD δεν χάνεται με το flashaρισμά. Αν έχεις την donate version του titanium η διαδικασία έχει και batch επιλογή , αλλιώς ....ναι.....μία-μία.

Link to comment
Share on other sites

με την s spring καθε μερα το φορτιζω.αλλα παιζω καμι9α ωρα ninza fruit

 

Από το 1ο post της SSpring στο modaco :

Don't trust the battery levels after a flash+wipe until you've run the ROM for a few days. Android needs to learn your battery levels.

 

Κράτα την μερικές μέρες να δεις άμα στρώσει.2 μέρες την έχεις και μάλλον θα την έχεις σκίσει :p .

 

Εγώ την έβαλα σήμερα και όλα καλά μέχρι τώρα(την μπαταρία την έλιωσα από τις δοκιμές ,wifi-nonstop κτλ-εντυπώσεις για την μπαταρία σε μερικές μέρες).

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις ανοιχτο και wifi και φωτεινοτητα στο full? και πολυ σου κραταει.. :p

 

φωτεινοτητα στο χαμηλο,3 ωρες ραδιο,λιγο angry birds,σκαλισμα κ τηλεφωνα κ μενει γυρω 40% αλλα για να μη μενω το φορτιζω:p

 

τα widgets που εχω στην οθονη πανω τρωνε μπαταρια?πχ το traffic counter

 

αν κανω backup μια rom και κανω wipe Μετα αν πατησω restore μεσω CWM θα την ξαναπερασει η οχι?

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την ούγγρικη και με fastboot περνάω clockwork 2.5.1.8

έχει κανείς ιδέα γιατί δεν μπορώ να φλασάρω ούτε cyanogen ούτε jelly ;

ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω -.-

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Που "κολλάει" το πράγμα?

Γιατί να φλασάρεις jelly οταν υπάρχει η spring?

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την ούγγρικη και με fastboot περνάω clockwork 2.5.1.8

έχει κανείς ιδέα γιατί δεν μπορώ να φλασάρω ούτε cyanogen ούτε jelly ;

ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω -.-

 

Η cyanogen θέλει 3+ cwm. Για jelly λογικά θα κάνει αυτό που έχεις.

 

Edit: Βάλε στην sd αυτό : recovery-clockwork-3.0.1.4-blade-update_signed.zip - MD5: 31d9337abe7b5303340c112ea1ecb1b8 από εδώ http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/327215/recovery-3-0-1-4-clockworkmod-recovery-for-zte-blade-oled-tft/ , μπες στο cwm και διάλεξε install from sd ,βρες το update στην sd και κάνε install και μετά reboot και ξαναμπές στο cwm (εαν έχεις ήδη την rom που θές να φλασάρεις στην sd σου,αλλιώς βάλτην και μετα cwm). Κάνεις install όπως φλάσαρες το cwm(δεν ξέρω αν έχει καμιά ιδιετερότητα άλλη η cyanogen,δες τις οδηγίες.)

 

Edit 2 : Δες και την FLB :http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/335074/rom-froyo-flb-froyo-g2-for-zte-blade-oled-tft-gen1/

 

Και την SSpring που είναι συνέχεια της Jelly : http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/334849/rom-froyo-swedish-spring-rls2-2011-03-17-oled-tft-gen1/

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά τελικά έφταιγε η συγκεκριμένη clockwork, έβαλα με fastboot την 2.5.1.3 και δούλεψε κομπλέ η cyanogen.

 

r_bachman ούτε η jelly έμπαινε :mad:

IVIetaCreatoR (status 7) installation aborted. αυτό έβγαζε τα περί blade roms δεν τα ξέρω, το κινητό είναι ενός φίλου μου :p

τέλος καλό όλα καλά thnx παιδιά :D

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά τελικά έφταιγε η συγκεκριμένη clockwork, έβαλα με fastboot την 2.5.1.3 και δούλεψε κομπλέ η cyanogen.

 

τέλος καλό όλα καλά thnx παιδιά :D

 

Έχω διαβάσει διάφορα thread που λένε θέλει 3.0xx :blink: .

 

Αφού τέλος καλό όλα οκ :).

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει διάφορα thread που λένε θέλει 3.0xx :blink: .

 

Αφού τέλος καλό όλα οκ :).

 

από την ώρα που σου απάντησα περιμένω να bootarei και είναι στην cyanogen boot screen

θα δείξει :p

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

από την ώρα που σου απάντησα περιμένω να bootarei και είναι στην cyanogen boot screen

θα δείξει :p

 

Αν ο φίλος σου δεν ξέρει να κάνει την διαδικασία , καλύτερα να του βάλεις μια 2.2 από αυτές που πόσταρα πριν έως να βγεί μια πιο σταθερή cyanogen. Ας δοκιμάσει και όταν είναι σταθερά τα γούστα πάει εκεί :).

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

agreed.

κατεβάζω την flb r11b

καμιά συμβουλή αφού του την περάσω ; :lol:

 

btw, κάποιος πρέπει να κάψει αυτούς που κλαίνε για τα πλαστικά ! , τα πλαστικά του galaxy είναι χειρότερα :D

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

agreed.

κατεβάζω την flb r11b

καμιά συμβουλή αφού του την περάσω ; :lol:

 

btw, κάποιος πρέπει να κάψει αυτούς που κλαίνε για τα πλαστικά ! , τα πλαστικά του galaxy είναι χειρότερα :D

 

Δες αν του αρέσει κάποιο theme από εδώ : http://android.modaco.com/content/zte-blade-themes-and-design-customisation/331963/themes-unified-theme-thread/

 

Install από sd όπως είπα για το cwm. Δες στα dloads για την FLB.

 

Έχω την Sspring αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια για την FLB , καλή επιλογή.

 

Το ζόρι με το καπάκι είναι που με το άνοιγμα κλείσε και είχα ήδη διαβάσει tips πως να το κάνω με προσοχή , τώρα δεν εφαρμόζει πολύ καλά και έχω τριξίματα. Σαν ποιότητα πλαστικού μια χαρά ειίναι. Περίμενα χειρότερα πριν το δω από κοντά.

 

Late edit ,δεν μπορούσα να μπώ στο forum: Για τα themes λέει πως είναι για προηγούμενη έκδοση της FLB ,διάβασε τις σελίδες μετά την last εκδοση της FLB και δες αν δουλεύουν πρώτα.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, την παρασκευή πήρα το κινητό,

και θέλω να να ξεκλειδώσω τα 512 ΜΒ, και να βάλω Rom.

 

Για τα 512, ποιον οδηγό να ακολουθήσω? Τον παλιό ή τον καινούργιο?

Ο καινούργιος οδηγός δουλεύει για όλα τα μοντέλα?

 

Για rom ποια προτείνετε? FLB R11b ή Swedish Spring RLS2 ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, την παρασκευή πήρα το κινητό,

και θέλω να να ξεκλειδώσω τα 512 ΜΒ, και να βάλω Rom.

 

Για τα 512, ποιον οδηγό να ακολουθήσω? Τον παλιό ή τον καινούργιο?

Ο καινούργιος οδηγός δουλεύει για όλα τα μοντέλα?

 

Για rom ποια προτείνετε? FLB R11b ή Swedish Spring RLS2 ?

 

Για να μην μπερδευεσαι πολυ το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να περασεις τον φακελο image στην sd και ανοιγεις το κινητο κρατωντας πατημενα menu + volume up + power χωρις καρτα sim μεσα.

Ετοιμος με τα 512 απλα τωρα εχεις την ουγγρικη ρομ. Διαβασε πως θα περασεις το cw και μετα μια ρομ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Για rom ποια προτείνετε?

 

flb r11b. για εμένα είναι ότι καλύτερο από όσα έχω χρησιμοποιήσει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Για rom ποια προτείνετε?

 

γουστα ειναι αυτα.. ολες εχουν μικροπροβληματα γιαυτο βγαινουν και update συνεχεια. η πιο σταθερη για μενα ειναι η modaco παντως ή η flb 10b. Με την τελευταια flb το κινητο μου δειχνει συχνα οτι δεν εχω σημα καθολου και ομως παιρνω τηλ κανονικα και με παιρνουν. Μετα θυμαται και ξαναγινεται φουλ.... :confused: Με την SS παλι δεν μπορω να συνδεθω στο ρουτερ σπιτι μου, ενα thomsonv7, μενει στο Obtaining ip adress αιωνια.. με ολες τις αλλες ρομ δεν εχω προβλημα στο wifi :worry:

Link to comment
Share on other sites

H FLB r10b πραγματικά δεν έχει καθόλου προβλήματα, εκτός από το superuser που τρώει κόλλημα καμιά φορά. Η r11 έχει ακόμα καλύτερη διαχείριση μπαταρίας αλλά δυστυχώς εκτός από το σήμα που δείχνει να έχει πέσει τελείως μερικές φορές, μπορεί -σπάνια- να φάει και κόλλημα όταν το κινητό είναι σε sleep, πολύ σπαστικό.
Link to comment
Share on other sites

γουστα ειναι αυτα.. ολες εχουν μικροπροβληματα γιαυτο βγαινουν και update συνεχεια. η πιο σταθερη για μενα ειναι η modaco παντως ή η flb 10b. Με την τελευταια flb το κινητο μου δειχνει συχνα οτι δεν εχω σημα καθολου και ομως παιρνω τηλ κανονικα και με παιρνουν. Μετα θυμαται και ξαναγινεται φουλ.... :confused: Με την SS παλι δεν μπορω να συνδεθω στο ρουτερ σπιτι μου, ενα thomsonv7, μενει στο Obtaining ip adress αιωνια.. με ολες τις αλλες ρομ δεν εχω προβλημα στο wifi :worry:

 

Εμένα πάλι η spring με advanced wifi lock μια χαρά βρισκει και μένει στο δίκτυο και βρήκα και όλης της γειτονιάς τα router(καλύτερα απο stock που μερικές φορές ήθελε reboot για να δω το router, φτού να μην το ματιάξω :p ). Τελικά το φλασάρισμα είναι τζόγος :).

 

Να ρωτήσω κάτι, με wifi έχει δοκιμάσει κανείς speedtest(υπάρχει app στο market);

 

Εγώ με Αθήνα από Κατερίνη πιάνω 2500kbps με 4500 και χθές το βράδυ 6000 με 7000kbps. Φαντάζομαι πως είναι λογικές οι ταχύτητες.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε με την fl11b μου συμβαίνει και εμενα και χάνει το σήμα αλλα μονο όταν το έχω 3g με data enable.

Το κακό είναι ότι δεν χάνει το σήμα εικονικά αλλα πραγματικά γιατί με πετάει έξω από msn και skype.

Μάλλον θα γυρίσω στη fl10b γιατί αντί για καλύτερα έγιναν χειρότερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, με wifi έχει δοκιμάσει κανείς speedtest(υπάρχει app στο market);

 

Εγώ με Αθήνα από Κατερίνη πιάνω 2500kbps με 4500 και χθές το βράδυ 6000 με 7000kbps. Φαντάζομαι πως είναι λογικές οι ταχύτητες.

 

Εμένα με 8άρα από Γιαννιτσά με τον server της Αθήνας μου δίνει από 2mbps μέχρι 4 το πολύ.

Αν και -για εμένα- είναι εντελώς αναξιόπιστο το speedtest. Δες ένα πρόσφατο τεστ μου (με την 8άρα μου :p)

http://www.speedtest.net/result/1156822723.png

 

Να ρωτήσω κι εγώ μιας και δεν βρήκα μια ξεκάθαρη απάντηση:

Όσον αφορά τις εφαρμογές app2sd, move2sd κλπ, βλέπω ότι αρκετές εφαρμογές όπως το watchdog π.χ. δεν μεταφέρονται στην SD. Με το 2ο partition (σε ext2 ή 3) παίζει να μεταφέρονται; Γενικά, υπάρχει κάτι το θετικό/εξτρά στο να κάνει κάποιος 2ο partition στην SD;

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...