Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμμμ...δίκιο... άμα τη φορμάρω μόνιμα σε ext3 τι πρόβλημα θα υπάρχει? Γιατί νομίζω πως το θέμα μπορεί να χει να κάνει καθαρά με το vfat και όχι απαραίτητα με το bus.

 

Μάλλον κανένα, απλά δεν θα τη βλέπουν τα windows.

 

Τι λές? Κ άμα μου στείλουν μήνυμα πώς το παίρνει τότε με το sync κλειστό?

 

Το έχεις minimized τότε. Εξακολουθώ βέβαια να μην καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί το θέμα. Αν είναι να σε υποκλέψουν δεν παίζει και τόσο σημασία το πότε. Εφόσον η εφαρμογή είναι κακόβουλη, θα κάνει τη δουλειά της όταν την τρέχεις και στο foreground.

 

Παίρνει και ρυθμίσεις αυτό?

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο και όχι, είναι ίδια. Δε σε συμφέρει να το πάρεις από Αγγλία, ποιός το τρέχει στο σέρβις αν χρειαστεί.

 

Αυτο ειναι λιγακι σχετικο κατα τη γνωμη μου.Τουλαχιστον μεχρι να ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει η εγγυηση της Wind , μετα τα ξεκλειδωματα και τις hackες(το San Francisco εχει ετοιμη τη μνημη στα 512).Αν δεν ισχυει , αδικα αποτρεπουμε τους επιδοξους αγοραστες απ'το να μην το παρουν απ'εξω.Ας ειμαστε λοιπον λιγακι πιο επιφυλακτικοι.

 

Επισης εδω μεσα εχουν αναφερθει περιπτωσεις χαλασμενων Blades που δωθηκαν για επισκευη και επεστραφησαν μετα απο κανα μηνα , ισως και περισσοτερο.Ειλικρινα δεν πιστευω οτι μπορει να 'χει χειροτερο service η Orange απο αυτο της Wind.

 

Και τελος(εδω κολαει και το "αν συμφερει" καλυτερα) μην ξεχναμε την τιμη στην Αγγλια σε καποιες περιπτωσεις ξεκιναει απο 80κατι λιρες.Τα 30-40(ισως και παραπανω) ευρω διαφορας , φτανουν να παει και να ρθει το κινητο 3-4 φορες για service.

 

Εγω θα λεγα στον φιλο να το παρει απ'εξω αφοβα , αν εχει "ακρη".Αν ειναι απο ebay ή με καποιο πλαγιο τροπο , τοτε ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και μαλλον δε συμφερει.

Edited by duckino
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κανένα, απλά δεν θα τη βλέπουν τα windows.

 

Το έχεις minimized τότε. Εξακολουθώ βέβαια να μην καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί το θέμα. Αν είναι να σε υποκλέψουν δεν παίζει και τόσο σημασία το πότε. Εφόσον η εφαρμογή είναι κακόβουλη, θα κάνει τη δουλειά της όταν την τρέχεις και στο foreground.

 

 

Ναι.

 

Απλά δε θέλω να κάνει Live tracking που είμαι και να με χρεώνει όταν έχω gprs ενεργό. Κ ύστερα μη γελιόμαστε άλλα δεδομένα μαζεύει μια εφαρμογή όταν τρέχει συνέχεια κ άλλα όταν ξέρεις πότε την τρέχεις. Ας πούμε εγώ δεν αισθάνομαι άνετα στο Pc να τρέχουν πράματα όταν μπαίνω τράπεζα. όσο λιγότερα τόσο καλύτερα κλπ. Αν τρέχει όλη μέρα μαζεύει τα πάντα σε zip και τα στέλνει πχ μαζεμένα. Μέχρι να βρούνε ποια είναι η κακόβουλη εφαρμογή στο market... Και αν πέις ότι το Market είναι ασφαλές...

 

Άρα δεν είναι θέμα blade ή rom. Έτσι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε θέλω να κάνει Live tracking που είμαι και να με χρεώνει όταν έχω gprs ενεργό. Κ ύστερα μη γελιόμαστε άλλα δεδομένα μαζεύει μια εφαρμογή όταν τρέχει συνέχεια κ άλλα όταν ξέρεις πότε την τρέχεις. Ας πούμε εγώ δεν αισθάνομαι άνετα στο Pc να τρέχουν πράματα όταν μπαίνω τράπεζα. όσο λιγότερα τόσο καλύτερα κλπ. Αν τρέχει όλη μέρα μαζεύει τα πάντα σε zip και τα στέλνει πχ μαζεμένα. Μέχρι να βρούνε ποια είναι η κακόβουλη εφαρμογή στο market... Και αν πέις ότι το Market είναι ασφαλές...

 

Άρα δεν είναι θέμα blade ή rom. Έτσι δουλεύει.

 

Εμένα μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά κι επίσης δεν έχω τόσο αγχος με την ασφάλεια κλπ γιατί καταντάει τελικά πιο πολύ κακό να σου κάνει η μανία να μην σε υποκλέψουν απο την υποκλοπή την ίδια (που δεν μου έχει συμβεί ποτέ btw)...οπότε σταματάω εδώ. Απλά η γνώμη μου είναι να μην το παρακάνεις γιατί τελικά θα κάνεις μόνος σου τη ζωή σου δυσκολότερη :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι λιγακι σχετικο κατα τη γνωμη μου.Τουλαχιστον μεχρι να ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει η εγγυηση της Wind , μετα τα ξεκλειδωματα και τις hackες(το San Francisco εχει ετοιμη τη μνημη στα 512).Αν δεν ισχυει , αδικα αποτρεπουμε τους επιδοξους αγοραστες απ'το να μην το παρουν απ'εξω.Ας ειμαστε λοιπον λιγακι πιο επιφυλακτικοι.

 

Επισης εδω μεσα εχουν αναφερθει περιπτωσεις χαλασμενων Blades που δωθηκαν για επισκευη και επεστραφησαν μετα απο κανα μηνα , ισως και περισσοτερο.Ειλικρινα δεν πιστευω οτι μπορει να 'χει χειροτερο service η Orange απο αυτο της Wind.

 

Και τελος(εδω κολαει και το "αν συμφερει" καλυτερα) μην ξεχναμε την τιμη στην Αγγλια σε καποιες περιπτωσεις ξεκιναει απο 80κατι λιρες.Τα 30-40(ισως και παραπανω) ευρω διαφορας , φτανουν να παει και να ρθει το κινητο 3-4 φορες για service.

 

Εγω θα λεγα στον φιλο να το παρει απ'εξω αφοβα , αν εχει "ακρη".Αν ειναι απο ebay ή με καποιο πλαγιο τροπο , τοτε ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και μαλλον δε συμφερει.

 

 

http://shop.orange.co.uk/mobile-phones/san-francisco-from-orange-in-white?qProductId=prod2160153&cmsPageId=01125_payg

 

99 λίρες + 10 topup = 109 = 126 euro βάλε και καμιά δεκαριά ευρώ μεταφορικά...

Δεν ξέρω από που μπορείς να το βρεις 80, προφανώς αν το βρεις σε τιμή που να σε συμφέρει οκ, είναι και άσπρο που μετράει :p (από την άλλη κι εγώ το βρήκα με 120 ευρώ ελλάδα καινούριο)

 

Για το θέμα της εγγύησης έχεις δίκιο, ωστόσο δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.idealo.co.uk/compare/2419477/orange-uk-san-francisco.html

 

Το χω δει και στις 84 λιρες τελικη(80κατι ειπα οχι 80;)) αλλα ακομα και στις 89 ειναι πολυ καλη προσφορα νομιζω!Ειπαμε ... ολα αυτα αν εχει κανεις ακρη Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχει σταματησει ποτε σε κανεναν να δουλευει η αφη;

Εμενα σταματησε εντελως ξαφνικα να λειτουργει η οθονης αφης.

Μαλλον ειναι hardware γιατι αν πιεσω το ακουστικο με λιγη δυναμη δουλευει το touch για λιγο.

Πιθανως να μην ακουμπαει καλα το digitizer.

 

Oι εντυπωσεις απο το service τι λενε;;;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

τοτε η πετα το,η περιμενε επισημη σταθερη 2.3 με υποστηριξη apps2d.

 

για μενα πηρες λαθος συσκευη.παρε pc.

 

Κάτσε ρε μεγάλε, δηλαδή αμφισβητείς πως είναι απαραίτητη η δυνατότητα μεταφοράς των app στην sd γιατί η μνήμη είναι πολύ μικρή? Το να περιμένω 2.3 ή 2.10 έκδοση δεν είναι λύση και δεν καταλαβαίνω γιατί προσβλήθηκες, μέτοχος στην zte είσαι ή ο δημιουργός του move2sd enabler? (που δεν είπα και κάτι κακό, απλά βοήθεια ζήτησα όντας σε απόγνωση)

 

Η ειρωνεία με το pc που κολλάει? Αν δεν έχεις απαιτήσεις smartphone από το κινητό σου τότε τι θες εδώ μέσα? Ή μήπως είσαι αυτός που θα κρίνει το όριο των εφαρμογών που θα εγκαταστήσουμε και αλλιώς θα παίρνουμε pc?

 

Anyway τα υφάκια αλλού, εδώ αλληλοβοηθιόμαστε και όποιος έχει νεύρα να ξεσπάει αλλου.

 

Καμιά βοήθεια λοιπόν συναγωνιστές?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ε δοκίμασε άλλη ROM, 10 λεπτά δουλειά είναι. :p

 

ε μάλλον εκεί θα καταλήξω, απλά έχω βολευτεί με αυτή και ήθελα να το λύσω...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα... τι εννοείς, πως προσπαθείς να μπεις στο market απο το κινητό όταν είναι συνδεδεμένο με το PC, ή πως δεν μπορείς να μπεις στο market από το PC;;;

 

 

Θέλω να πιστεύω πως είναι τυχαίο. Ξαναδοκίμασε και αύριο. Ο καθαρός ουρανός δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο (αν και έχει παρερμηνευτεί από πολλούς), γιατί ηλεκτρική καταιγίδα μπορείς να έχεις ακόμα και αν ο ουρανός είναι καθαρός στο δικό σου οπτικό πεδίο. Ο καιρός αυτές τις μέρες αλλάζει δραστικά από χιόνια σε καλοκαιρία. Πάντως και άλλοι χρήστες που είχαν αντίστοιχο πρόβλημα, απλά έτυχε, και την επόμενη μέρα που δοκίμασαν τους lockαρε σχετικά γρήγορα, χωρίς να έχει παρουσιαστεί πάλι πρόβλημα

 

 

Ενοούσα πως είμουνα στο PC και έψαχνα πράγματα στο market. Βλέποντας κάτι που ήθελα να κατεβάσω (δωρεάν app) πάτησα download και βγήκε μυνημα στο PC πως δεν υπάρχουν συσκευές για να γίνει το dload. Σήμερα που δοκίμασα το είδε κανονικά :wacko: .

 

Το gps τελικά ήταν απλά να πάρει μπροστά μια φορα . Δεν έκανα δοκιμες αρκετές για να τσεκάρω το iGO αλλά σαν συσκευή το κινητό λοκάρει πλέον κανονικά (σε λιγότερο από λεπτό κάποιες φορές) χωρίς agps kai wifi.Το δοκίμαζα αρκετές ημέρες και με το ζόρι έβλεπε 1 με 4 δορυφόρους και δεν έκανε lock ούτε μια φορά.Στην 1η δοκιμή με wifi είδε 10 και μετά έστρωσε.Σήμερα 7-8 δορυφόρους και γρήγορο lock.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση newbie. Ποιά είναι η τελευταία έκδοση android που υποστηρίζεται και πως την περνάω; Έχετε κανένα link να πάω να δω πως γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση newbie. Ποιά είναι η τελευταία έκδοση android που υποστηρίζεται και πως την περνάω; Έχετε κανένα link να πάω να δω πως γίνεται;

 

Επισημη για την ωρα ειναι η 2.1.Ανεπισημες εχει και 2.1,2.2 και 2.3 αλλα οχι ακομα σε τελικη εκδοση.

 

 

Who cares?Εδω και μηνες οι περισσοτεροι εχουμε 2.2 και σε λιγο(ελπιζω) θα τελειωσει κι η 2.3.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μια ολοκληρωμένη μαμίσια 2.2 ίσως να λύνει κάποια bugs των ανεπίσημων όμως. Ή έστω κάποιες στοιχειώδεις λειτουργίες, όπως αναπαραγωγή radio μέσω ηχείων ή χρήση Skype από το ακουστικό και όχι το μεγάφωνο
Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ πρόβλημα με το gps. έχω περάσει μια χαρά το iGo αλλά δεν με βρίσκει στο χάρτη. εννοώ δεν εντοπίζει την τρέχουσα θέση μου, ώστε να του δώσω προορισμό να με πάει.

Τι να πειράξω στις ρυθμίσεις? το ίδιο το πρόγραμμα το δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Είναι κάτι στο δέκτη μου κ στις ρυθμίσεις του?

Link to comment
Share on other sites

 

κι έτυχε να το δω κι εγώ πριν λίγο κι ερχόμουν όλο χαρά να το ποστάρω αλλά με πρόλαβες. Σε αυτή τη φάση θα αφήσω τους πειραματισμούς και όταν έρθει η ώρα θα το πάω από ένα κατάστημα να μου το μοντάρουν.

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ πρόβλημα με το gps. έχω περάσει μια χαρά το iGo αλλά δεν με βρίσκει στο χάρτη. εννοώ δεν εντοπίζει την τρέχουσα θέση μου, ώστε να του δώσω προορισμό να με πάει.

Τι να πειράξω στις ρυθμίσεις? το ίδιο το πρόγραμμα το δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Είναι κάτι στο δέκτη μου κ στις ρυθμίσεις του?

 

2 σελίδες πριν πόσταρα κάτι που μπορει να σε βοηθήσει.Νομίζω και άλλος πολυυυυυ παλιότερα είχε πει πως αν πάρει μια φορά μπρος μετά πάει καλα το gps. Στα γρήγορα πάλι αυτό που έκανα και με βοήθησε :1ον είσαι κοντα σε wifi και είσαι συνδεμένος , μετά πας μενού > ρυθμίσεις>τοπόθεσία και ασφάλεια και τσεκάρεις χρήση ασύρματων δικτυων και χρήση δορυφόρων gps.Δοκίμασέ το από σταθερό σημείο και καλύτερα σε μπαλκόνι - μένω στον 5ο και έχω αλάνα πισω οπότε ανοιχτός ουρανός και ίσως βοηθάει παραπάνω , κάντου τα γούστα για αρχή δηλαδή :) . Λογικά θα κλειδώσεις. Βάλτο να κλειδώσει μερικές φορές έτσι να μάθει και μετά όλα καλύτερα. Αν πάλι έχεις πρόβλημα ρώτα να δοκιμάσουμε και αλλιώς.

 

Διαβάστε πάντως τα ποστ και πείτε διάβασα αυτό αλλά δεν κατάλαβα τι δοκίμασες. Δεν είναι νροπή. Ντροπή είναι το βαριέμαι και τα θέλω έτοιμα. Γενικά μιλάω.

 

πως βαζω addons σε μια rom?τι παραπανω εχουν τα addons?

 

Σε κάποιες Rom υπάρχουν ορισμένα εξτρα που έβαλε ή αυτός που έκανε την rom ή κάποιος άλλος για την συγκεκριμένη rom. Αυτά τα περνάς πάνω από την rom μετά που θα την περάσεις με τον ίδιο τρόπο που πέρασες την rom ,απλά αν είχες κάνει wipe(σβήσιμο της παλιάς rom ,των στοιχείων χρήστη και λοιπά )δεν κάνεις αυτές τις διαδικασίες πάλι. Απλό πέρασμα από πάνω.Τα addons είναι προαιρετικά και τα βάζεις εαν σου χρειάζονται μόνο.

 

κι έτυχε να το δω κι εγώ πριν λίγο κι ερχόμουν όλο χαρά να το ποστάρω αλλά με πρόλαβες. Σε αυτή τη φάση θα αφήσω τους πειραματισμούς και όταν έρθει η ώρα θα το πάω από ένα κατάστημα να μου το μοντάρουν.

 

Δεν λέω όχι αλλά τα έχτρα 256 ram ίσως να μην τα δείς με την wind rom. Περίμενε αν θες , δες πως πάει το τηλέφωνο με την αναβάθμιση και μετά περνας τα 256 αν θες και ξαναγυρνάς στην 2.2 wind rom όταν και άμα έρθει.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

2 σελίδες πριν πόσταρα κάτι που μπορει να σε βοηθήσει.Νομίζω και άλλος πολυυυυυ παλιότερα είχε πει πως αν πάρει μια φορά μπρος μετά πάει καλα το gps. Στα γρήγορα πάλι αυτό που έκανα και με βοήθησε :1ον είσαι κοντα σε wifi και είσαι συνδεμένος , μετά πας μενού > ρυθμίσεις>τοπόθεσία και ασφάλεια και τσεκάρεις χρήση ασύρματων δικτυων και χρήση δορυφόρων gps.Δοκίμασέ το από σταθερό σημείο και καλύτερα σε μπαλκόνι - μένω στον 5ο και έχω αλάνα πισω οπότε ανοιχτός ουρανός και ίσως βοηθάει παραπάνω , κάντου τα γούστα για αρχή δηλαδή :) . Λογικά θα κλειδώσεις. Βάλτο να κλειδώσει μερικές φορές έτσι να μάθει και μετά όλα καλύτερα. Αν πάλι έχεις πρόβλημα ρώτα να δοκιμάσουμε και αλλιώς.

 

 

ναι το διάβασα παραπάνω που το έλεγες, γι αυτό είπα έχω "και γω" πρόβλημα (απλά βαρέθηκα να κάνω παράθεση ;) )

και βγήκα με τη μια στο μπαλκόνι και περίμενα κάνα 5λεπτο αλλά το Ιgo συνεχώς έγραφε "αναμονή σήματος" είχε και αρκετό κρύο και ξαναμπήκα μέσα!! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι το διάβασα παραπάνω που το έλεγες, γι αυτό είπα έχω "και γω" πρόβλημα (απλά βαρέθηκα να κάνω παράθεση ;) )

και βγήκα με τη μια στο μπαλκόνι και περίμενα κάνα 5λεπτο αλλά το Ιgo συνεχώς έγραφε "αναμονή σήματος" είχε και αρκετό κρύο και ξαναμπήκα μέσα!! :D

 

Εγώ σου συνιστώ να αφήσεις το κινητό έξω, να μπεις μέσα και να γυρίσεις να το πάρεις μετά από κάνα μεσάωρο...

 

Sent from my ZTE Blade using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κι έτυχε να το δω κι εγώ πριν λίγο κι ερχόμουν όλο χαρά να το ποστάρω αλλά με πρόλαβες. Σε αυτή τη φάση θα αφήσω τους πειραματισμούς και όταν έρθει η ώρα θα το πάω από ένα κατάστημα να μου το μοντάρουν.

 

καλημέρα και συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πήρα κι εγώ το Blade και έχω την Jellyfish αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα με το bluetooth το οποίο για να ακούγεται καλά πρέπει η απόσταση μεταξύ headset και τηλεφώνου να είναι μερικά εκατοστα... αλλά και η εμβέλεια του wifi δεν μπορώ να πω ότι είναι ικανοποιητική (σχεδόν δίπλα στο router και δεν έδειχνε πλήρες σήμα)

Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα ή μπορεί να είναι πρόβλημα της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...