Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει καμία σχέση το πως τρέχει το ios5 στο iPad 2 σε σχέση με το ipad1.

Βέβαια τωρα έχω την Golden ενώ στο ipad1 είχα την beta7.

Συνεχίζεται όμως η ασάφεια στο πάτημα του πληκτρου της υδρογειου για αλλαγή γλώσσας.

Σε γρηγορη πληκτρολογηση κάποιες φορές δεν ανταποκρίνεται. Το έχουν κι άλλοι αυτο.

 

Επίσης πριν καθώς απαντούσα σ ένα ΠΜ έφαγαν ένα μεγαλοπρεπές κρασαρισμα στον safari.

Δεν εκανα στήσιμο απο την αρχή, πρώτον γιατί έχω αρχεία σε εφαρμογές όπως το Note Taker HD που αν τα εξαγεις δεν μπορούν να εισαχθούν ένα ένα. Ειναι καμια 250 PDF με χειρογραφες σημειώσεις και σκίτσα.

 

Εκτός αυτού η apple δεν θεωρεί απαραίτητη την καθαρή εγκατάσταση. Άλλωστε ένα μήνα το έχω. Το αγόρασαν με την 4.3.5

Για να δούμε....

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ασάφεια που λες @Te_salat δεν νομίζω ότι θα εξαλειφθεί ποτέ και φοβάμαι ότι έχει να κάνει με το πλήκτρο που έχει προστεθεί για τις φωνητικές εντολές της υπηρεσίας siri. Έχουν προσθέσει αυτό το πλήκτρο και έτσι στο iPhone 4 και στο ipad λόγω έλλειψης της υπηρεσίας και κατ' επέκταση του πλήκτρου κάπου πέφτει έξω η ανταπόκριση του εικονικού πλήκτρου για την αλλαγή της γλώσσας. Αυτό το φαινόμενο είναι από την beta 4 (τότε το πρωτοείδα που την είχα περάσει στο δικό μου κινητό). Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ασάφεια που λες @Te_salat δεν νομίζω ότι θα εξαλειφθεί ποτέ και φοβάμαι ότι έχει να κάνει με το πλήκτρο που έχει προστεθεί για τις φωνητικές εντολές της υπηρεσίας siri. Έχουν προσθέσει αυτό το πλήκτρο και έτσι στο iPhone 4 και στο ipad λόγω έλλειψης της υπηρεσίας και κατ' επέκταση του πλήκτρου κάπου πέφτει έξω η ανταπόκριση του εικονικού πλήκτρου για την αλλαγή της γλώσσας. Αυτό το φαινόμενο είναι από την beta 4 (τότε το πρωτοείδα που την είχα περάσει στο δικό μου κινητό).

Τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά?:cry::cry:

Είναι σοβαρά πράγματα??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά?:cry::cry:

Είναι σοβαρά πράγματα??

 

Γιάννη έτσι ειναι αλλα μην φανταστείς ότι πατάς και ξανά πατάς. Απλά όταν γράφεις γρήγορα πρέπει να κεντραρεις κάπως.

Εμένα περισσότερο με ανησυχούν τα κρασαρισματα.

Και επειδή τελευταία γκρινιάζω κρίνοντας τις κακές επιλογές της apple, κάποιοι μπορεί να μην πιστεύουν τα λόγια μου δίνω ένα screen shot απο το ενσωματωμένο διαγνωστικά που δείχνει το κρας που έγραψα παραπάνω.

Δεν ήταν θέμα ram, είχα 130 ΜΒ διαθεσιμα.

 

http://tapatalk.com/mu/59d27187-0269-216d.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχει τύχει να κρασάρει το twitter και μάλιστα 3 φορές στα καπάκια.:wacko:

Αλλά ήταν θέμα της εφαρμογής, όχι της ράμ.

Εντάξει, μπορεί να συμβεί, αλλά δεν είναι και παράδοση...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά?:cry::cry:

Είναι σοβαρά πράγματα??

Καλά δεν είναι και για να πεθάνουμε, απλά η εναλλαγή δεν γίνεται τόσο γρήγορα όσο γινόταν στο iOS 4.x.x., σαν να χάνει 1 κλικ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και για να πεθάνουμε, απλά η εναλλαγή δεν γίνεται τόσο γρήγορα όσο γινόταν στο iOS 4.x.x., σαν να χάνει 1 κλικ.

Αν είναι μόνο στην αλλαγή της γλώσσας και δεν είναι κάτι τόσο έντονο, πάει καλά!:heat:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση από ένα νουμπά:

Έστω ότι θέλω να πάω στη βιβλιοθήκη της σχολής μου να ψάξω και να διαβάσω και ας πούμε να συντάξω και μια εργασία.

Δεδομένου:

(1) ότι η βιβλιοθήκη δεν έχει WiFi κι εγώ

(2) έχω μαζί μου ένα flash-άκι για να αποθηκεύσω οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα πληροφορία (σε txt αρχεία πχ) που θα βρω στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης (που έχουν internet φυσικά) και

(3) έχω μαζί μου ένα iPad2 (ας πούμε το απλό WiFi 16GB) για να συντάξω την εργασία μου.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να μεταφέρω τα απαραίτητα αρχεία στο iPad μου για να φτιάξω την εργασία χωρίς να χρειαστεί να φύγω από τη βιβλιοθήκη, ή ένα iPad δεν είναι και τόσο χρήσιμο σε αυτή την περίπτωση? Επίσης, αν όντως γίνεται, τι είδους αρχεία μπορεί να διαβάσει και να επεξεργαστεί το iPad? (απ' ότι κατάλαβα οι αντάπτορες της apple είναι μόνο για μεταφορά φωτογραφιών)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση από ένα νουμπά:

Έστω ότι θέλω να πάω στη βιβλιοθήκη της σχολής μου να ψάξω και να διαβάσω και ας πούμε να συντάξω και μια εργασία.

Δεδομένου:

(1) ότι η βιβλιοθήκη δεν έχει WiFi κι εγώ

(2) έχω μαζί μου ένα flash-άκι για να αποθηκεύσω οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα πληροφορία (σε txt αρχεία πχ) που θα βρω στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης (που έχουν internet φυσικά) και

(3) έχω μαζί μου ένα iPad2 (ας πούμε το απλό WiFi 16GB) για να συντάξω την εργασία μου.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να μεταφέρω τα απαραίτητα αρχεία στο iPad μου για να φτιάξω την εργασία χωρίς να χρειαστεί να φύγω από τη βιβλιοθήκη, ή ένα iPad δεν είναι και τόσο χρήσιμο σε αυτή την περίπτωση? Επίσης, αν όντως γίνεται, τι είδους αρχεία μπορεί να διαβάσει και να επεξεργαστεί το iPad? (απ' ότι κατάλαβα οι αντάπτορες της apple είναι μόνο για μεταφορά φωτογραφιών)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

 

Χωρις wifi δεν υπάρχει επικοινωνία με PC στα οποία δεν έχεις μάλιστα την δυνατότητα να εγκαταστάσεις καποιο προγράμματα ώστε να επικοινωνεί με καλώδιο και να φαίνεται σαν σκληρός.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση από ένα νουμπά:

Έστω ότι θέλω να πάω στη βιβλιοθήκη της σχολής μου να ψάξω και να διαβάσω και ας πούμε να συντάξω και μια εργασία.

Δεδομένου:

(1) ότι η βιβλιοθήκη δεν έχει WiFi κι εγώ

(2) έχω μαζί μου ένα flash-άκι για να αποθηκεύσω οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα πληροφορία (σε txt αρχεία πχ) που θα βρω στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης (που έχουν internet φυσικά) και

(3) έχω μαζί μου ένα iPad2 (ας πούμε το απλό WiFi 16GB) για να συντάξω την εργασία μου.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να μεταφέρω τα απαραίτητα αρχεία στο iPad μου για να φτιάξω την εργασία χωρίς να χρειαστεί να φύγω από τη βιβλιοθήκη, ή ένα iPad δεν είναι και τόσο χρήσιμο σε αυτή την περίπτωση? Επίσης, αν όντως γίνεται, τι είδους αρχεία μπορεί να διαβάσει και να επεξεργαστεί το iPad? (απ' ότι κατάλαβα οι αντάπτορες της apple είναι μόνο για μεταφορά φωτογραφιών)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις φίλε μου είναι να δημιουργήσεις ένα "ad hoc network" στον υπολογιστή της βιβλιοθήκης και κατόπιν να συνδέσεις το iPhone με αυτό το network μέσω wifi. Για να γίνει αυτό, πρέπει ο υπολογιστής της σχολής να έχει wifi chipset (και ας μη χρησιμοποιείται).

 

Οδηγίες για να στήσεις το ad hoc network εδώ (υπόθεση λίγων δευτερολέπτων)

 

Κατόπιν, χρησιμοποιείς μία από τις πολλές εφαρμογές για wifi transfers. Εγώ χρησιμοποιώ το "Phone Drive" (υπάρχει και η lite έκδοση).

 

Τέλος, σου προτείνω να κοιτάξεις την εφαρμογή "JotNot Pro" για να σκανάρεις βιβλία από τη βιβλιοθήκη (σελίδες, παραγράφους κλπ.). Χωρίς υπερβολή, το τηλέφωνο μετατρέπεται σε επαγγελματικό scanner. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά :ninja:

 

Υ.Γ. Στη χειρότερη περίπτωση που οι υπολογιστές της βιβλιοθήκης δεν έχουν wifi chipset, μπορείς να αγοράσεις έναν usb wireless adapter :rolleyes: (που να είναι συμβατός με το OS της βιβλιοθήκης). Αυτά τα μαραφέτια είναι πολύ φθηνά πλέον σήμερα

 

Υ.Γ.2. Sorry, τώρα συνειδητοποίησα ότι είμαι στο θέμα του iPad, οπότε άκυρο το JotNot. Πρέπει πρώτα να πάρεις iPhone :p

 

Υ.Γ.3 Απαράδεκτο μία βιβλιοθήκη τη σήμερον ημέρα να μην έχει ένα router. Μετέφερε το σε παρακαλώ στον υπεύθυνο

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.2. Sorry, τώρα συνειδητοποίησα ότι είμαι στο θέμα του iPad, οπότε άκυρο το JotNot. Πρέπει πρώτα να πάρεις iPhone :p

 

Γιατί, το ipad2 δεν έχει κάμερα?;)

Πάντως thx για την εφαρμογή, δεν την ήξερα:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο 3G θα μπορω να μοιρασω Ίντερνετ απο το iPhone εάν δεν θέλω να έχω dataplan κ στο iPad??!

 

Επειδή είχα κι εγώ την ίδια απορία, μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται αυτό;

Έχω iPhone 3GS και wind.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κι εγώ την ίδια απορία, μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται αυτό;

Έχω iPhone 3GS και wind.

Ρυθμίσεις> προσωπικό Hotspot

Η άλλη συσκευή, που θα παίρνει ίντερνετ από το κινητό σου, θα βλέπει το κινητό σου σαν wifi router.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις> προσωπικό Hotspot

Η άλλη συσκευή, που θα παίρνει ίντερνετ από το κινητό σου, θα βλέπει το κινητό σου σαν wifi router.

 

Χμ επειδή είμαι λίγο άσχετη: δεν χρειάζομαι δηλ καν κάρτα σιμ στο iPad? απλά θα χρησιμοποιεί τα MB που έχω για το iPhone?

Και αν ναι, θα μπορώ να βλέπω στο usage του iPad πόσο έχω χρησιμοποιήσει;

Σορρυ αν είναι εντελώς άκυρες οι ερωτήσεις :O

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Χμ επειδή είμαι λίγο άσχετη: δεν χρειάζομαι δηλ καν κάρτα σιμ στο iPad? απλά θα χρησιμοποιεί τα MB που έχω για το iPhone?

Και αν ναι, θα μπορώ να βλέπω στο usage του iPad πόσο έχω χρησιμοποιήσει;

Σορρυ αν είναι εντελώς άκυρες οι ερωτήσεις :O

Ακριβώς, στο ipad θα ανοίξεις το wifi και θα βρείς το Iphone σαν wifi hotspot.

Τώρα, για το usage, δεν ξέρω...:O

 

edit:Λογικά, θα παρακολουθείς τη χρέωση mb από το iphone. Αλλά και από το Ipad στη χρήση wifi όμως.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ πολυ!

 

On edit: δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται γιατί απ ο,τι βλέπω δεν έχω τέτοια επιλογή στο 3GS - δεν ξέρω αν έχει να κανει με την έκδοση iOS που έχω τώρα ή κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Και δεν είναι jailbroken, οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω cydia apps για tethering ή ο,τι άλλο γίνεται με το jailbreak

Edited by isolde

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ πολυ!

Καλή επιτυχία!:)

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, εδώ είμαστε;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή θα παραλάβω το ipad2 :yahoo::yahoo::yahoo:

Κ έχω 2αποριες :O:O

1)πως λέγεται το ανταπτορακι που το συνδεεις με το iPad κ μπορει να διαβάσει ta flashakia?? κ με ποιο app??

2)να του περάσω τη 5.0.0 γιατί εάν κατάλαβα καλα μιλήσατε για κρασσαρισμα;;;

Αυτα:)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή θα παραλάβω το ipad2 :yahoo::yahoo::yahoo:

Κ έχω 2αποριες :O:O

1)πως λέγεται το ανταπτορακι που το συνδεεις με το iPad κ μπορει να διαβάσει ta flashakia?? κ με ποιο app??

2)να του περάσω τη 5.0.0 γιατί εάν κατάλαβα καλα μιλήσατε για κρασσαρισμα;;;

Αυτα:)

Να του περάσεις την 5 για να είναι η καλύτερη.

Μια χαρά δουλεύει και με την 4xx , αλλά στην 5 έχεις πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για να διαβάσεις φλασακια χρειάζεσαι ένα camera connection kit με USB αλλα χρειάζεται Jaleel break και files για να δεις όλα τα αρχεία και όχι μόνο φωτογραφιες

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τις βλέπω τις φωτογραφίες ή μπορω και να τις αποθηκευσω στο iPad??
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ios5 με φοβερες δυνατοτητες.

Επιτελους φαινεται πιο πολυ η δυνατοτητα του iPad

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...