Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλώ να μην θεωρηθεί διαφημιση αλλά το Ν8 πωλείται στην Media Markt 279 για όσα τεμάχια υπάρχουν.;) Μόλις το διάβασα στο φυλλάδιο τους

 

Στο φυλλάδιο που μου στείλανε με e-mail δεν το έχει.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συρε το δαχτυλο σου απο πανω μερος της οθονης προς τα κατω και δες τις συνδεσεις σου ,καπου εχεις συνδεθει και απο κατω προς τα πανω ξανακλεινεις:) δες και στις ρυθμισεις-συνδεσιμοτητα...

 

το έχω κάνει αυτό και δεν δείχνει να έχω συνδεθεί κάπου,μέχρι και επαναφορά ρυθμίσεων έκανα αλλα αυτό επιμένει

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει αυτό και δεν δείχνει να έχω συνδεθεί κάπου,μέχρι και επαναφορά ρυθμίσεων έκανα αλλα αυτό επιμένει

 

Πηγαινε συνδεσιμοτητα-ρυθμισεις-προορισμοι δικτυου-και τσεκαρε διαδυκτιο για δες:) την προτερ/τητα να ειναι στο wi-fi..

Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι κανεις,τι τρεχει στο κινητο κτλ.εμενα μου ειναι ιδια η αυτονομια.ασε που τωρα με την ευκολια να κλεινω wifi και data, (αναλογα αν ειμαι σπιτι ή εξω) γλιτωνω κ αλλη ενεργεια.πρωτα τα ειχα ολα ανοιχτα.

απο εκει και περα,δεν νομιζω οτι υπαρχει κινητο που θα δεις 1200,ειδικα αν δεν ειναι καινουριο.θα τη βαλω και γω καποια στιγμη (νομιζω δεν ειναι δωρεαν και τωρα δε θελω να πληρωσω) και θα πω τι βλεπω.παρολα αυτα μηπως επειδη το λιωνεις λογω ανανεωσης λογισμικου τα αδειαζει γρηγορα?εμενα μου βγαζει και 3 μερες,αλλα αν λιωσω λιγο οπερα και 2-3 αλλες πεφτει στη μια μερα.

επισης κανε μερικες σωστες φορτισεις,δηλαδη αστο να αδειαζει αρκετα και κλεινε το,φορτιζε το και μετα ξανα το ιδιο.να δεις ποσες μερες θα σου βγαζει.οσο και να λενε οτι δεν παθαινουν τιποτα οι λιθιου,εγω σε κινητα που τα χειριστηκα ετσι ειχαν καλυτερη αποδοση.και πιο ομαλη συμπεριφρα,δεν εδειχνε οτι ειναι στο 50% και μετα αδειο,οπως αλλα που τα φορτιζα οπως ναναι

 

 

 

1205 έδειχνε σε μενα μετα την φόρτιση κ η εφαρμογη υπαρχει κ αλλου...κανε μια αναζητηση στο google

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε συνδεσιμοτητα-ρυθμισεις-προορισμοι δικτυου-και τσεκαρε διαδυκτιο για δες:) την προτερ/τητα να ειναι στο wi-fi..

 

κάνω αυτό το βήμα και έχει προτεραιότητα 1 το wi-fi του σπιτιού μου δεν έχει άλλη προτεραιότητα 2 δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

κάνω αυτό το βήμα και έχει προτεραιότητα 1 το wi-fi του σπιτιού μου δεν έχει άλλη προτεραιότητα 2 δηλαδή

 

λοιπον -πηγαινε ρυθμισεις-συνδεσιμοτητα-ρυθμισεις διαχειρισης-συνδ.δεδ.δικτ.κινητης τηλ-βαλε οταν απαιτειται. αν δεν πιασει και αυτο παραδινομαι:lol:

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

λοιπον -πηγαινε ρυθμισεις-συνδεσιμοτητα-ρυθμισεις διαχειρισης-συνδ.δεδ.δικτ.κινητης τηλ-βαλε οταν απαιτειται. αν δεν πιασει και αυτο παραδινομαι:lol:

 

όχι φιλε μην παραδίνεσαι,το βρήκες ;)

σε ευχαριστω πολύ 2-3 ωρες έψαχνα να βρω τι φταίει να σε καλα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς με το "πρασινο" ν8 με το code 059F061?

στην λίστα της νοκια δεν υπάρχει διαθέσιμη η μπελ ούτε είναι στα pending...

ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό?

 

Το εχω εγω. Μου περασαν την belle σε Nokia Care μεσα σε 5 λεπτα. Αντιθετα, στο μπλε Ν8 μου την περασα μεσω PC με

Nokia Suite.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Η Belle ειναι εδω για τον κωδικο 059F047 εδω και 1 ωρα!!!!!!! Ξεκινηστε την αναβαθμηση!!!! :D :)

 

Άντε επιτέλους!!!:D:D:D. Ξεκινάω άμεσα την διαδικασία.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε μένα η αυτονομία αυξήθηκε κατακόρυφα με την belle.Κλεινω σε λίγες ωερες δυο 24ωρα με αρκετή ομιλία και σκάλισμα της συσκευής και ακόμη είμαι στο 55% της μπαταρίας.Υποπτευομαι ότι είναι το wifi υπεύθυνο όπου τώρα πια είναι κλειστό,ενώ πριν έβγαζε αυτόματα τα διαθέσιμα δίκτυα με τίμημα την υψηλή κατανάλωση ενέργειας...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

1205 έδειχνε σε μενα μετα την φόρτιση κ η εφαρμογη υπαρχει κ αλλου...κανε μια αναζητηση στο google

 

Πάντως και σε μένα η αυτονομία αυξήθηκε κατακόρυφα με την belle.Κλεινω σε λίγες ωερες δυο 24ωρα με αρκετή ομιλία και σκάλισμα της συσκευής και ακόμη είμαι στο 55% της μπαταρίας.Υποπτευομαι ότι είναι το wifi υπεύθυνο όπου τώρα πια είναι κλειστό,ενώ πριν έβγαζε αυτόματα τα διαθέσιμα δίκτυα με τίμημα την υψηλή κατανάλωση ενέργειας...

 

Μόνο σε 'μένα έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα;.... :cry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πολυ χυμα ειναι ολα... καλη η μπελ θελω να τα βαλω ολα παλι σε μια σειρα... αν και οι φακελοι τωρα δεν υπαρχουν κ θα ειναι απλα φακελακια π.χ για τα παιχνιδια εφαρμογες κτλ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα με την μπαταρία με την belle μία μερα και κατι κραταει τωρα με ολα κλειστά

 

Και εμένα μιαμιση μέρα κρατάει με όλα κλειστά!!!!

 

Ποια belle έχετε; την επίσημη ή την τροποποιημένη έκδοση;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, πότε προλάβατε να τσεκάρετε τη μπαταρία, μόλις λίγες μέρες την έχετε. Και σίγουρα "παίζεται" με το κινητό περισσότερο από πριν, μιας και έχει νέο λειτουργικό κτλ και είναι απόλυτα λογικό. Δώστε του λίγο χρόνο και μόλις επανέλθετε στα φυσιολογικά (χρήση κτλ) θα βγάλετε συμπεράσματα. Η κοινή λογική λέει πάντως ότι αυτή η αύξηση ταχύτητας από anna σε belle θέλει λίγο παραπάνω ενέργεια, αν και δεν είναι απόλυτο αυτό γιατί υπάρχει διαφορετικός σχεδιασμός.

Μερικές συμβουλές: Κλειστές όλες οι συνδέσεις όταν δε χρησιμοποιείτε internet. Σκουρόχρωμα θέματα και αποφυγή χρωματιστού wallpaper (εγώ χρησιμοποιώ μάυρο backround), αν έχετε sleeping screen βάλτε και εκεί μάυρο φόντο, η εξικονόμηση ενέργειας βρίσκεται πλέον στο κουμπί power, χρήση του widget 3g on-off (αν και δεν επιφέρει μεγάλα αποτελεσματα), απενεργοποίηση εφφέ θεμάτων, ρύθμιση έντασης ακουστικού στη μέση περίπου και πάει λέγοντας. Προσωπικά δε τα κάνω όλα αυτά γιατί δε με απασχολεί τόσο πολύ η μπαταρία. Στο σπίτι το έχω σχεδόν συνέχεια στο usb με το pc.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την εμπειρια μου με τη μπαταρια!!!με επισημη μπελ,αρκετα τηλεφωνα,λιγα μυνηματα,αρκετο ιντερνετ το περισσοτερο μεσω wifi,βαλε-βγαλε εφαρμογες,το φορτησα δευτερα μεσημερι και τωρα ειναι στη μεση η μπαταρια με το battery monitor να δειχνει υπολοιπο 45%.μπορω να πω οτι ειμαι υπερ ευχαριστημενος και ειμαι μολις στην 3 φορτιση.φανταζομαι θα στρωσει και αλλο στο μελλον
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, ξεκιναω κι εγω την αναβαθμηση στο 059F047 μου!

Πρωτα ομως hard reset σε C και Mass memory και format στη memory card μιας και στην Anna δεν το εκανα...

Ερωτηση και χιλια συγγνωμη αν εχει απαντηθει στο παρελθον :

Μετα τα hard reset, θα εχουμε θεματα με τις QT libraries και Nokia Store και Nokia Maps, οπως τοτε στην nna, η ολα οκ??

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Doukas_F απ΄όσο ξέρω τα Qt υπάρχουν πλέον στην Belle και περνάνε με την εγκατάσταση. Εγώ hard reset έκανα μέσα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου (διαγραφή & επαναφ.) χωρίς κανένα πρόβλημα! Αλλά νομίζω ότι όπως και να το κάνεις θα είναι ok. Προχώρα άφοβα... :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με τη μπαταρία παίζει ρόλο και αν έχετε την επίσημη ή κάποιο Custom Firmware, γιατί συνήθως προσφέρουν βελτιώσεις και στην απόδοση της CPU, οπότε είναι λογικό να κρατάει λιγότερο η μπαταρία. Αν θέλετε να συγκρίνετε, τσεκάρετε την διάρκεια της μπαταρίας της Anna μόνο με την επίσημη Belle κι αυτό μόνο μετά από ένα εύλογο διάστημα που θα έχετε σταματήσει να παίζετε και να σκαλίζετε το κινητό περισσότερο από το κανονικό (λογικό όταν βάζεις μία τόσο σημαντική αναβάθμιση που προσφέρει τόσα καινούργια πράγματα). ;)

 

Εγώ πάντως δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να βάλω την επίσημη ή την πειραγμένη του lagoskon. Είμαι ακόμα με την παλιά 607, αλλά με όσα επιπλέον έχω σε σχέση με την Anna, χαλάλι η μικρότερη αυτονομία (που σαφώς έχω αισθητή μείωση σε σχέση με την Anna).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω κατι οταν κλειδωνω το ν8 απτο πλαι και μετα παταω το κουμπι κατω αριστερα αναβει η οθονη φαινεται το φοντο που εχω αλλα πανω αποκει που λεει ξεκλειδωμα εχει μια γραμμη που κανει μπαμ... με οποια εικονα κ να εχω την εχει αυτη τη γραμμη... την εχει και σε σας? η κοκκινιλα εχω την εντυπωση οτι δε φαινεται λιγο που το κοιταξα σε μαυρο φοντο ειναι η ιδεα μου? λοιπον για την μπελα... ωραια ειναι μετις 6 οθονες.. εχει αρκετες διαφορες τοσες ωστε ναμην το βαριεσαι ευκολα.. μου κολλησε κανα 2 φορες στο οβι μαρκετ ναμη μπορω να το κλεισω (το οβι) αλλα μετα μου ξαναζητησε να το κανω ενημερωση και δε ξανακολλησε προς το παρων! στο ιντερνετ δεν εχω δει καμια τρελη διαφορα σε σχεση με πριν! αυτο που κατεβαζεις και εχει το wifi κτλ ειναι ωραιο λαθος που εβγαλαν ποση μπαταρια εχει.. δε μαρεσει που ειναι χυμα ολες οι εφαρμογες τωρα! θελω να φτιαξω φακελο παιχνιδια και ειναι απλος φακελος και για να φτιαξω φακελο εφαρμογες παλι το ιδιο απλο φακελακι δεν αλλαζει αυτο λογικα ε?? ενω πριν τα ειχε μεσα αυτα τα φακελακια και ηταν πιο ομορφα αυτα για αρχη απο μενα..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χτες ρυθμίζοντας το γραμματοκιβώτιο του επαγγελματικού email πάτησα καταλάθος ανάκτηση αντί για 50....500 με αποτέλεσμα να αρχίσει να κατεβάζει mail με το τσουβάλι. Το χειρότερο είναι ότι άρχισε να χτυπάει αμέσως ειδοποίηση για πλήρη μνήμη. Δοκίμασα να σβήσω με επιλογή όλω και διαγραφή αλλά δεν τα κατάφερνε. Πάω στην διαχείριση αρχείων και βλέπω στην C 1,2MB!!!!!:wacko::wacko:

Αρχίζω να σβήνω σιγά σιγα και τελικά τα κατάφερα και επανήλθε στα 117,8. Να σημειώσω ότι έχω slim by lagoskon. Τα Email που κατεβάζει κατά τη διάρκεια του συγχρονισμού πάνε στην C; Και αν ναι πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό γιατί ψάχνωντας χτες στις ρυθμίσεις του γραμματοκιβωτίου δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορά την αυτονομία.

Εγω πάντα είχα τις επίσημες εκδόσεις (059D427 Cosmote branded).Ποτέ δεν έβαλα οποιαδήποτε τροποποιημένη ανεπίσημη έκδοση.Ετσι και τωρα.Η belle που έβαλα είναι η επίσημη.

Εως τώρα είχα μέγιστη αυτονομία 70-75 ώρες με τις άλλες εκδόσεις λειτουργικού κι αυτό πολύ σπάνια,όταν δηλαδή δεν πολυσκάλιζα το κινητό.Στην πράξη έβγαζα δυό 24ωρα με μια μέτρια χρήση.

Τωρα είμαι στις 60 ώρες και το battery monitor δείχνει ακομη 55% :blink:.Δεν ξέρω αλλά η απόδοση της μπαταρίας δείχνει σε άλλο εντελώς επίπεδο.Είναι σαφές απο τα μεχρι τώρα δεδομένα οτι μειώθηκε η κατανάλωση!

Θα περιμένω ωστόσο να δω μεχρι που θα πάει το πράγμα,γιατι που ξέρεις;Μπορεί ξαφνικά να αδειάσει σε 10 ώρες και να μείνω με τη χαρά...

Είδωμεν!!!

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...