Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει να "κόψεις" τις φωτογραφίες σε μέγεθος 16:9 που είναι η widescreen της τηλεόρασης. Στην ουσία αυτό κάνουν τα 9mp, οπότε γιατί να παιδεύεσαι άδικα; Εγώ το έχω πάντα στα 9 που φωτογραφίζει και μεγαλύτερη εικόνα δεξιά/αριστερά! Η διαφορά στα mp είναι ασήμαντη για εμένα...

 

Βλέπω το έχουν αρκετοί σε 9mp... Κρίμα, έτσι οπως μου τα λες δεν γινεται να τα βλέπω full screen σε ν8 και tv..Tο καλό είναι ότι τα δείχνει full screen στο pc..Σίγουρα μπορεί να μην έχει τρελή διαφορά 9 με 12mp αλλά ξέρεις το σκεφτομαι στο οτι αφου έχω κινητό με δυνατότητα μεγάλης ανάλυσης γιατί να τραβήξω μικρότερη;;

Παίδες οι υπόλοιποι με τι ανάλυση τραβάτε φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες οι υπόλοιποι με τι ανάλυση τραβάτε φωτογραφίες;

Παντα στα 12 αφου τα εχει:D και τις διαφορες τις βλεπεις καλυτερα στο Photoshop (ενταξει λογω δουλειας :))

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι υπόλοιποι με τι ανάλυση τραβάτε φωτογραφίες;

Παντα στα 12 αφου τα εχει:D και τις διαφορες τις βλεπεις καλυτερα στο Photoshop (ενταξει λογω δουλειας :))

δεν καταλαβαινω το λογο οταν εχεις την καλυτερη δυνατη φωτο να τις κατεβασεις την ποιοτητα:) 12 εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πήρα το κινητό αυτό επειδή ούτως η άλλως τραβάει τις καλύτερες φωτογραφίες λόγω του αισθητήρα. Τα megapixel δεν με απασχολούν και τόσο, από τη στιγμή που και στα 9 η ανάλυση είναι υπεραρκετή για να φαίνεται σε μεγάλη τηλεόραση και μάλιστα ευρείας οθόνης. Αλλά είναι και τι καλύπτει τις ανάγκες του καθενός... αν π.χ. κάποιος δουλεύει με photoshop και ζουμ στις λεπτομέρειες, εννοείται ότι θα χρησιμοποιεί την μέγιστη δυνατή ανάλυση!;)
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να αλλαζεις και με την περισταση... πχ αν θες μεγαλυτερο οπτικο πεδιο τραβας με 9...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω παιδιά τα είδα όλα με την PR1.2 στο Cosmote branded τηλέφωνό μου.

Αφου λοιπόν μου έκανε απανωτα restart που δεν ολοκληρώνονταν ποτέ,έφτασε στο σημείο να νεκρωθεί τελείως,ενω αναβόσβηνε το πλαινό φωτάκι δίπλα απο τη usb θύρα.

Όποτε του κάπνιζε ξεκινούσε με μια λευκή οθόνη και στη συνέχεια πάγωνε και χρειάζονταν παρατεταμένο πατημα για να κλείσει.

Τελικά όταν το σύνδεα με το usb καλώδιο παρατήρησα οτι άνοιγε κανονικά το τηλέφωνο αλλά με περιορισμένη λειτουργικότητα.Π.χ. έμπαινε σε ένα υπομενού και πάγωνε εντελώς μετα.Στο μεταξύ παρ'όλο που ήταν συνδεμένο με το usb δεν είχε καμμιά επικοινωνία με τον υπολογιστή και έβγαζε "σφάλμα συνδεσης usb,αποσυνδεστε καλώδιο".Μέσα σε όλα αυτα για μια φορά βλέπω οτι "το είδε" το ovi suite και έτσι κατορθωσα και έκανα ένα back up στα αρχεία μου και τις επαφές,διότι θα έχανα άπειρες φωτο,βιντεο ιδιως κάποιες τελευταίες απο κάποιες αγαπημενες οικογενειακές στιγμές.Εκανα ένα restorε στο Χ6 και έβαλα τη sim του ενός στο άλλο οπότε τουλάχιστον είμαι σε μια αξιοπρεπη κατασταση,αφου το Ν8 ήταν στην...εντατική!

Τελικά χθες το μεσημέρι μετα το back up,του ξαναπερνώ την 1.2 μέσω ovi suite αυτη τη φορά ( ΟΤΑ την πέρασα πριν το γολγοθα που περνάω...) και ως δια μαγειας το κινητο στρώνει.Κανένα πρόβλημα!Κάνω τράμπα τις sim και νασου πάλι το Ν8 γινεται το κανονικό μου τηλέφωνο...

ΑΜ ΔΕ....!!!!!

Μετά απο 2 ωρες απρόσκοπτης λειτουργείας το βρίσκω κλειστό.Επιχειρώ να το ξαναανοίξω και αρχίζει πάλι τα κόλπα με λευκές οθόνες κλπ κλπ.Αλλάζω πάλι sim για να μπορω τουλάχιστον να επικοινωνώ και του κάνω hard reset.Πατημενα 4 κουμπιά ταυτόχρονα δηλαδή για αρχή και 3 κουμπιά μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο ΝΟΚΙΑ.

Το κινητό ξεκίνησε φόρτωσε κανονικά αλλά χωρίς ovi maps,ovi store,κοινωνικά δίκτυα κλπ.Νόμιζα οτι τουλάχιστον όλα τελείωσαν!!!ΑΜ ΔΕ...!!!Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.Ειπα να το φλασάρω μέσω phoenix αλλά ούτε αυτο ήταν δυνατό,αφου δεν αναγνώριζε usb καλώδιο.Μπούχτησα και το παράτησα στο σπίτι.

Σήμερα το απόγευμα εκί που ήμουν έτοιμος να το αρχίσω στα κλωτσίδια και να το πετάξω,λέω,δεν το πατάω μια φορά να δω τι θά κάνει;Το ανοίγω λοιπόν,άνοιξε κανονικά και του ζητώ να κάνει αναζήτηση ενημερώσεων μέσω WLAN.Βρισκει το δίκτυο του σπιτιού μου και κατεβάζει ovi maps,middnight themes,ovi store,social networks.Τα εγκαθιστα όλα κανονικά και εδω και 2 ώρες λειτουργεί κανονικά....

Απίστευτο!Στο μεταξύ απο το hard reset χάθηκαν μόνο οι επαφές,τις οποίες τις έκανα συγχρονισμό με το Χ6 και είναι ολα όπως ήταν πρίν.Είμαι σε αναμονή να δω τι θα γίνει τις επόμενες ώρες.Δεν το σκαλίζω άλλο προς το παρόν και περιμένω...

Αυτη τη στιγμη λειτουργεί τέλεια!!!

Δεν ξέρω,αλλά κάτι απο την PR1.2 που περάστηκε ΟΤΑ ξεκίνησε όλες τις δυσλειτουργίες.Απο το Δεκέμβριο που το αγόρασα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...

Τι να πώ...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Το χα πάθει κι εγώ όταν κατέβαζα εφαρμογές αλλα δεν επανήλθε ποτέ. κόλλαγε πάντα στην ασπρη οθόνη όταν ξεκίναγε. Μετά από ώρα κατάλαβα οτί έφταιγε η σιμ. Αν στο ξανα κάνει δοκίμασε να το λειτουργήσεις χωρίς σιμ να δεις αν φταίει η σιμ.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να αλλαζεις και με την περισταση... πχ αν θες μεγαλυτερο οπτικο πεδιο τραβας με 9...

 

Νομίζω πως αυτό είναι η πιο καλή λύση για μένα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω παιδιά τα είδα όλα με την PR1.2 στο Cosmote branded τηλέφωνό μου.

Αφου λοιπόν μου έκανε απανωτα restart που δεν ολοκληρώνονταν ποτέ,έφτασε στο σημείο να νεκρωθεί τελείως,ενω αναβόσβηνε το πλαινό φωτάκι δίπλα απο τη usb θύρα.

Όποτε του κάπνιζε ξεκινούσε με μια λευκή οθόνη και στη συνέχεια πάγωνε και χρειάζονταν παρατεταμένο πατημα για να κλείσει.

Τελικά όταν το σύνδεα με το usb καλώδιο παρατήρησα οτι άνοιγε κανονικά το τηλέφωνο αλλά με περιορισμένη λειτουργικότητα.Π.χ. έμπαινε σε ένα υπομενού και πάγωνε εντελώς μετα.Στο μεταξύ παρ'όλο που ήταν συνδεμένο με το usb δεν είχε καμμιά επικοινωνία με τον υπολογιστή και έβγαζε "σφάλμα συνδεσης usb,αποσυνδεστε καλώδιο".Μέσα σε όλα αυτα για μια φορά βλέπω οτι "το είδε" το ovi suite και έτσι κατορθωσα και έκανα ένα back up στα αρχεία μου και τις επαφές,διότι θα έχανα άπειρες φωτο,βιντεο ιδιως κάποιες τελευταίες απο κάποιες αγαπημενες οικογενειακές στιγμές.Εκανα ένα restorε στο Χ6 και έβαλα τη sim του ενός στο άλλο οπότε τουλάχιστον είμαι σε μια αξιοπρεπη κατασταση,αφου το Ν8 ήταν στην...εντατική!

Τελικά χθες το μεσημέρι μετα το back up,του ξαναπερνώ την 1.2 μέσω ovi suite αυτη τη φορά ( ΟΤΑ την πέρασα πριν το γολγοθα που περνάω...) και ως δια μαγειας το κινητο στρώνει.Κανένα πρόβλημα!Κάνω τράμπα τις sim και νασου πάλι το Ν8 γινεται το κανονικό μου τηλέφωνο...

ΑΜ ΔΕ....!!!!!

Μετά απο 2 ωρες απρόσκοπτης λειτουργείας το βρίσκω κλειστό.Επιχειρώ να το ξαναανοίξω και αρχίζει πάλι τα κόλπα με λευκές οθόνες κλπ κλπ.Αλλάζω πάλι sim για να μπορω τουλάχιστον να επικοινωνώ και του κάνω hard reset.Πατημενα 4 κουμπιά ταυτόχρονα δηλαδή για αρχή και 3 κουμπιά μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο ΝΟΚΙΑ.

Το κινητό ξεκίνησε φόρτωσε κανονικά αλλά χωρίς ovi maps,ovi store,κοινωνικά δίκτυα κλπ.Νόμιζα οτι τουλάχιστον όλα τελείωσαν!!!ΑΜ ΔΕ...!!!Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.Ειπα να το φλασάρω μέσω phoenix αλλά ούτε αυτο ήταν δυνατό,αφου δεν αναγνώριζε usb καλώδιο.Μπούχτησα και το παράτησα στο σπίτι.

Σήμερα το απόγευμα εκί που ήμουν έτοιμος να το αρχίσω στα κλωτσίδια και να το πετάξω,λέω,δεν το πατάω μια φορά να δω τι θά κάνει;Το ανοίγω λοιπόν,άνοιξε κανονικά και του ζητώ να κάνει αναζήτηση ενημερώσεων μέσω WLAN.Βρισκει το δίκτυο του σπιτιού μου και κατεβάζει ovi maps,middnight themes,ovi store,social networks.Τα εγκαθιστα όλα κανονικά και εδω και 2 ώρες λειτουργεί κανονικά....

Απίστευτο!Στο μεταξύ απο το hard reset χάθηκαν μόνο οι επαφές,τις οποίες τις έκανα συγχρονισμό με το Χ6 και είναι ολα όπως ήταν πρίν.Είμαι σε αναμονή να δω τι θα γίνει τις επόμενες ώρες.Δεν το σκαλίζω άλλο προς το παρόν και περιμένω...

Αυτη τη στιγμη λειτουργεί τέλεια!!!

Δεν ξέρω,αλλά κάτι απο την PR1.2 που περάστηκε ΟΤΑ ξεκίνησε όλες τις δυσλειτουργίες.Απο το Δεκέμβριο που το αγόρασα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...

Τι να πώ...

 

δηλαδή φιλε μετά το hard reset ολα αυτα που σβήστηκαν με μια αναζήτηση ενημερώσεων τα βρήκε κ τα ξαναπέρασε τοσο απλα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,τα βρήκε και τα πέρασε.Αμέσως μετά το hard reset,στα widgets της αρχικής οθόνης είχε τις συντομεύσεις των Ovi maps,Ovistore,Facebook με ένα ερωτηματικό...

Eπίσης,σε μένα δεν σβήστηκε τίποτε απο τα αρχεια στη mass memory...

Επομένως δεν βλέπω να ισχύει το οτι ματά το hard reset χάνεις μιά για πάντα το ovi maps κλπ κλπ.

Ούτε το περι διαγραφης της μνήμης μαζικής αποθήκευσης ίσχυσε σε μένα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,τα βρήκε και τα πέρασε.Αμέσως μετά το hard reset,στα widgets της αρχικής οθόνης είχε τις συντομεύσεις των Ovi maps,Ovistore,Facebook με ένα ερωτηματικό...

Eπίσης,σε μένα δεν σβήστηκε τίποτε απο τα αρχεια στη mass memory...

Επομένως δεν βλέπω να ισχύει το οτι ματά το hard reset χάνεις μιά για πάντα το ovi maps κλπ κλπ.

Ούτε το περι διαγραφης της μνήμης μαζικής αποθήκευσης ίσχυσε σε μένα...

 

 

 

μαλιστα.αν μπορουσε καποιος φιλος που γνωριζει περισοτερα απο εμας να μας πει τι γινεται με το hard reset. θα ηθελα να κανω ενα αλλα δεν το διακινδυνεύω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να κάνω 2 σύντομες ερωτησεις..

Το κινητό κυκλοφορεί σε branded εκδόσεις και απο τους 3 παρόχους?

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού για το N8 γενικά και ποια για το N8 branded by cosmote/vf/wind.

Link to comment
Share on other sites

το ρολοι στην αναμονη οθονης αντι για το αναλογικο γινεται να ειναι το ψηφιακο?

Στην αρχική οθόνη πάτησε μια φορά πάνω στο αναλογικό ρολοι, και μετα ξανά πάλι στο ρολόι που θα σου βγάλει. Τουλάχιστον στο c6-01 έτσι αλλάζει;)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.αν μπορουσε καποιος φιλος που γνωριζει περισοτερα απο εμας να μας πει τι γινεται με το hard reset. θα ηθελα να κανω ενα αλλα δεν το διακινδυνεύω ακομα.

 

Και ο αδερφός μου που έκανε hard format με *#7370# δεν έχασε τίποτα από την μαζική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Και ο αδερφός μου που έκανε hard format με *#7370# δεν έχασε τίποτα από την μαζική μνήμη.

Όταν λες "μαζική μνήμη" ποιά εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "μαζική μνήμη" ποιά εννοείς?

Εννοεί την flash μνήμη των 16GB.

 

Καλημέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να κάνω 2 σύντομες ερωτησεις..

Το κινητό κυκλοφορεί σε branded εκδόσεις και απο τους 3 παρόχους?

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού για το N8 γενικά και ποια για το N8 branded by cosmote/vf/wind.

Η τελευταία για τα Ελληνικά product codes είναι η 013.016 (PR 1.1) και για τα branded είναι η 014.002 (PR 1.2)

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,φτου να μην το ματιάσω,απο χθες το απόγευμα το τηλέφωνο δεν έκανε κανένα κουλό απολύτως.Μέχρι στιγμής το λειτουργώ με μια sim της wind.Θα το αφήσω λίγο ακόμη έτσι και μετά θα αποτολμήσω να βάλω την κανονική,αυτή της Cosmote,η οποία ειναι 10 χρονών βέβαια,αλλά θεωρω οτι δεν έφταιγε η sim γιατι τα κουλά τα έκανε και με τη wind sim...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,φτου να μην το ματιάσω,απο χθες το απόγευμα το τηλέφωνο δεν έκανε κανένα κουλό απολύτως.Μέχρι στιγμής το λειτουργώ με μια sim της wind.Θα το αφήσω λίγο ακόμη έτσι και μετά θα αποτολμήσω να βάλω την κανονική,αυτή της Cosmote,η οποία ειναι 10 χρονών βέβαια,αλλά θεωρω οτι δεν έφταιγε η sim γιατι τα κουλά τα έκανε και με τη wind sim...

Χρειάζεται ν' αλλάξεις κάρτα sim άσχετα αν τα προβλήματα προέρχονται από την sim της cosmote ή όχι. Είναι πολύ παλιά η κάρτα σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αναγκάστηκα να κάνω hard format αλλά και restore (με ovi) αλλά το τηλέφωνο δεν επανήλθε στην προηγούμενη κατάσταση και τώρα πρέπει να κάνω πολλές ρυθμίσεις από την αρχή.

Όταν θέλω να προσθέσω επαφή στο sms μου βγάζει ένα ανακατεμένο (ελληνικά αγγλικά) πληκτρολόγιο. Πως αλλάζει? Είχε δοθεί απάντηση παλιότερα αλλά δεν την θυμάμαι.....:(

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω να προσθέσω επαφή στο sms μου βγάζει ένα ανακατεμένο (ελληνικά αγγλικά) πληκτρολόγιο. Πως αλλάζει? Είχε δοθεί απάντηση παλιότερα αλλά δεν την θυμάμαι.....:(

Ρυθμίσεις - Τηλέφωνο - Εισαγωγή Αφής - Προσαρμοσ. Αναζήτηση - Απενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι και εγώ ένας πανευτυχής κάτοχος Ν8, το αγόρασα από Κινητομάνια τον Ιανουάριο με 390 ευρά με product code 0599772. Καλά δεν το συζητάμε πως δεν είχα ιδέα για product codes κτλ τότε (καλά ρε λακαμά είσαι μέλος από το 2004 και δεν μπήκες να ενημερωθείς?!!?!?!??!!?) μετά από update έχασα τα ελληνικά κτλ.Αφού έκατσα και διάβασα τις 131 σελίδες αυτού του topic,και κάποια άλλα topics (που αφορούν το Ν8) έχω κάποιες απορίες.

 

*1. Υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση του φοίνικα ή να βρω αυτήν που λέει το pdf (2010.48.004.44602) που από ό,τι φαίνεται είναι δοκιμασμένη και λειτουργει?

 

*2. Εάν το flashάρω με τον φοίνικα, λογικά παίρνω όλα τα updates OTA μέχρι να έρθει στα καλά του? Ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? Κάπου διάβασα σε αυτό το topic και στις οδηγίες που έχει δώσει το παλικάρι που έφτιαξε το pdf (well done btw) πως πρέπει να κατεβάσω κάποια αρχεία μέσω φοίνικα για να δουλέψει σωστά, είναι κάποια συγκεκριμένα ή ο φοίνικας με καθοδηγεί αναλόγως με το product code που θα του δώσω, το ρωτάω γιατί λογικά έχει περάσει κάποιος καιρός από τότε που έγινε το pdf.

 

*3. Υπάρχουν κάποιες έξτρα οδηγίες για την όλη διαδικασία?

 

*4. Με το hacking τι παίζει, έχει καμία επίπτωση στο F/W που θα βάλω με τον φοίνικα ή είναι άσχετο, γιατί κάποια mods με ενδιαφέρουν.

 

*5. Επίσης ενδιαφέρομαι για τα bubbles, καταλαβαίνω πως είναι beta(γενικά τα αποφεύγω), αλλά γουστάρω αφανταστα! Να τα βάλω ή θα έχω προβλήματα?

 

Σας αυχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μου post..

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατήσεις backup των δεδομένων σου, θα ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του pdf και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μετά περνάς όποιο hack θέλεις. Δουλεύω τα bubbles από την πρώτη μέρα της τελευταίας έκδοσης χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Θα κρατήσεις backup των δεδομένων σου, θα ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του pdf και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μετά περνάς όποιο hack θέλεις. Δουλεύω τα bubbles από την πρώτη μέρα της τελευταίας έκδοσης χωρίς πρόβλημα.

 

Εννοείς επαφές, φωτογραφίες, βίντεο κτλ? Όχι backup μέσω Ovi-Suite να υποθέσω. Και λογικά όταν τρέχω τον φοίνικα πρέπει να έχω κλειστό το Ovi-Suite και τα services(φύλαγε τα ρούχα σου...) του από το σύστημα ε?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...