Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.Μια απορια ρε παιδια εχω, με το που βρισκονται οι εφαρμογες που κατεβαζω μεσω ovi; το εχω ρυθμισει να πηγαινουν στην E καρτα μνημης της συσκευης.Ψαχνω ομως μετα κ δεν τις βρισκω.Μονο στην εγκατασταση εφαρμογων ειναι,και για απεγκατασταση εαν χρειαστει.

 

γιωργο δεν θα τις βρεις σαν εγκατασταση. δημιουργουν καποιος κρυφους φακελους στην καρτα μνημης και καποια ιχνη στο c

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα εγω ολες τις εφαρμογες,τις εικονες,τραγουδια κ.λ.π τις αποθηκευω στην καρτα μνημης!!!Οσον αφορα τις εφαρμογες που ειναι προτιμοτερο να τις αποθηκευουμε??

 

Και κατι αλλο...υπαρχει τροπος να συμπιεσουμε ενα βιντεο ωστε να μην πιανει τοσο πολυ χωρο? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω ολες τις εφαρμογες,τις εικονες,τραγουδια κ.λ.π τις αποθηκευω στην καρτα μνημης!!!Οσον αφορα τις εφαρμογες που ειναι προτιμοτερο να τις αποθηκευουμε??

 

Και κατι αλλο...υπαρχει τροπος να συμπιεσουμε ενα βιντεο ωστε να μην πιανει τοσο πολυ χωρο? :)

 

καλυτερα δεν ξερω αλλα αν χαλασει η καρτα μνημης θα εχουμε προβλημα (κι εγω εκει τις βαζω)

τα βιντεο αν χρησιμοποιεις τα mods ειναι μεγαλα. αν θελεις τα βαζεις πχ στο total video converter και το μικραινεις κανοντας τα ας πουμε avi αλλα σιγουρα χανεις στην αναλυση. εγω να σου πω την αληθεια εχω παρει μεγαλη κατρα 16gb και δεν με πολυπειραζει το ποσο μεγαλα βγαινουν

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα δεν ξερω αλλα αν χαλασει η καρτα μνημης θα εχουμε προβλημα (κι εγω εκει τις βαζω)

τα βιντεο αν χρησιμοποιεις τα mods ειναι μεγαλα. αν θελεις τα βαζεις πχ στο total video converter και το μικραινεις κανοντας τα ας πουμε avi αλλα σιγουρα χανεις στην αναλυση. εγω να σου πω την αληθεια εχω παρει μεγαλη κατρα 16gb και δεν με πολυπειραζει το ποσο μεγαλα βγαινουν

 

Εγω 8 GB εχω αλλα δεν ειναι το θεμα μου το κινητο αλλα αν θελω πχ να τα ανεβασω καπου(youtube,fb)κανει κατι ωρες ....Στις ταινιες πως καταφερνουν και πιανουν τοσο λιγο,δηλαδη μια 2ωρη ταινια μονο 700 MB..

Οταν λες οτι θα εχουμε προβλημα αν χαλασει η καρτα μνημης τι εννοεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγω 8 GB εχω αλλα δεν ειναι το θεμα μου το κινητο αλλα αν θελω πχ να τα ανεβασω καπου(youtube,fb)κανει κατι ωρες ....Στις ταινιες πως καταφερνουν και πιανουν τοσο λιγο,δηλαδη μια 2ωρη ταινια μονο 700 MB..

Οταν λες οτι θα εχουμε προβλημα αν χαλασει η καρτα μνημης τι εννοεις??

 

αν χαλασει η καρτα θα χριεαστει να ξαναπερασουμε οτι εχουμε απο την αρχη. η λυση για τα βιντεο στην εγραψα. παντα παιζει ρολο η αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Οπα βγηκε η 14.002 για cosmote (059D427) δηλαδη η pr1.2 πως εγινε αυτο; Και δεν βγαλανε ακομα για το Ελληνικο (059F047) απο οτι ειδα.

 

Εγω έχω το Ν8 (059D427) απο 2/5/2011 και είχει ήδη περασμένη την έκδοση 14.002 - pr1.2 ... Γιατί εγώ το έχω απο τότε και οι υπόλοιποι το πήραν τώρα; Ξέρει κανείς να μου πει;

 

Ειχα κάνει και σε προηγούμενες σελίδες ανάλογη ερώτηση όταν εψαχνα την ελληνικότητα του κινητού μου και δεν μου είχε πει κάποιος.. Για την ιστορία τότε επειδή το είχα πάρει απο birdphone δεν ηξερα αν είναι όντως Ελληνικό και ρώτησα με email στη ΝΟΚΙΑ CARE (τους είπα το ΙΜΕΙ της συσκευής μου) και μου απάντησαν πως είναι Ελληνικό..

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το Ν8 (059D427) απο 2/5/2011 και είχει ήδη περασμένη την έκδοση 14.002 - pr1.2 ... Γιατί εγώ το έχω απο τότε και οι υπόλοιποι το πήραν τώρα; Ξέρει κανείς να μου πει;

 

Ειχα κάνει και σε προηγούμενες σελίδες ανάλογη ερώτηση όταν εψαχνα την ελληνικότητα του κινητού μου και δεν μου είχε πει κάποιος.. Για την ιστορία τότε επειδή το είχα πάρει απο birdphone δεν ηξερα αν είναι όντως Ελληνικό και ρώτησα με email στη ΝΟΚΙΑ CARE (τους είπα το ΙΜΕΙ της συσκευής μου) και μου απάντησαν πως είναι Ελληνικό..

 

τι σε πειραζει? branded ειναι ελληνικο απλα την ειχε απο τη μανα του. σε ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

τι σε πειραζει? branded ειναι ελληνικο απλα την ειχε απο τη μανα του. σε ενοχλει?

 

Οχι κανένα πρόβλημα, τι να πειράζει....Απλα μου κάνει εντύπωση πως το δικό μου δέχθηκε την 1,2(με αυτήν εγκατεστημένη το αγόρασα) ενώ άλλα με 059D427 δεν μπορούσαν να την πάρουν...

 

Πάντως το κινητό με λίγα λόγια "ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ" ..... Φωτογραφία.... βίντεο.....gps.....

Φοβερό.....

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα δεν ξερω αλλα αν χαλασει η καρτα μνημης θα εχουμε προβλημα (κι εγω εκει τις βαζω)

 

επειδη απο οτι εχω καταλαβει κατεβαζεις πολλες εφαρμογες σαν και εμενα, αν κατεβασεις καποια κακοβουλη εφαρμογη απλα βγαζεις την καρτα και το λυνεις ενω αν το περασεις στο κινητο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη απο οτι εχω καταλαβει κατεβαζεις πολλες εφαρμογες σαν και εμενα, αν κατεβασεις καποια κακοβουλη εφαρμογη απλα βγαζεις την καρτα και το λυνεις ενω αν το περασεις στο κινητο...

 

κοιτα το θεμα ειναι γενικα να προσεχουμε. οντως δοκιμαζω πολυ υλικο. αλλα αν εχεις κακοβουλη και την βγαλεις πως θα την καθαρισεις? φορματ? παλι θα τα χασεις ολα

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον χανεις μονο οτι εχεις στην καρτα μνημης και οχι ολου του κινητου...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές βράδυ κάνω την αναβάθμιση ΟΤΑ σε PR1.2,(είμαι Cosmote branded).Ολα καλά,ωστόσο σήμερα βλέπω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και έπεσε γρήγορα στη μία μπάρα.Το φορτίζω λίγο στο φορτιστή του αυτοκινήτου και γυρνώ σπίτι σε 20 λεπτά.Είχε φθάσει στις 5 μπάρες η μπαταρία.Εκει που έβλεπα τηλεόραση,λέω,δεν του κάνω ένα restart για να κλείσουν όλες οι εφαρμογές και να κάνει ένα καθαρό boot?Για να μην πολυλογώ,όταν επιχείρησα να το ξαναανοίξω έβγαλε το λογότυπο ΝΟΚΙΑ στη λευκή οθόνη μετά έσβησε η οθόνη,ξαναέβγαλε πάλι το λογότυπο ΝΟΚΙΑ και αφού αυτό έγινε 2-3 φορές το τηλέφωνο νεκρώθηκε.Η μόνη αντίδραση είναι μία δόνηση οταν επιχειρώ να το ανάψω,μετά ανάβει το πλήκτρο του μενού για 5" και στη συνέχεια νέκρα.Αν βάλω φορτιστή αναβοσβήνει ρυθμικά το λαμπάκι που είναι δίπλα στην usb θύρα της συσκευής.Αν μάλιστα επιμείνω και κρατώ πατημένο το πλήκτο on/off κάνει τρείς δονήσεις μετά απο 5" και πάλι νέκρα...

Εχετε καμμιά ιδέα;

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές βράδυ κάνω την αναβάθμιση ΟΤΑ σε PR1.2,(είμαι Cosmote branded).Ολα καλά,ωστόσο σήμερα βλέπω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και έπεσε γρήγορα στη μία μπάρα.Το φορτίζω λίγο στο φορτιστή του αυτοκινήτου και γυρνώ σπίτι σε 20 λεπτά.Είχε φθάσει στις 5 μπάρες η μπαταρία.Εκει που έβλεπα τηλεόραση,λέω,δεν του κάνω ένα restart για να κλείσουν όλες οι εφαρμογές και να κάνει ένα καθαρό boot?Για να μην πολυλογώ,όταν επιχείρησα να το ξαναανοίξω έβγαλε το λογότυπο ΝΟΚΙΑ στη λευκή οθόνη μετά έσβησε η οθόνη,ξαναέβγαλε πάλι το λογότυπο ΝΟΚΙΑ και αφού αυτό έγινε 2-3 φορές το τηλέφωνο νεκρώθηκε.Η μόνη αντίδραση είναι μία δόνηση οταν επιχειρώ να το ανάψω,μετά ανάβει το πλήκτρο του μενού για 5" και στη συνέχεια νέκρα.Αν βάλω φορτιστή αναβοσβήνει ρυθμικά το λαμπάκι που είναι δίπλα στην usb θύρα της συσκευής.Αν μάλιστα επιμείνω και κρατώ πατημένο το πλήκτο on/off κάνει τρείς δονήσεις μετά απο 5" και πάλι νέκρα...

Εχετε καμμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε να βάλεις το κινητό να φόρτιση και θα δεις ότι μετά από λίγο το λαμπάκι που αναβοσβήνει θα μεινει μόνιμα αναμμένο και θα αρχίζει να φορτίζει αστο λίγο ακόμα και δεν αν ανοίξει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Με τον φορτιστή δεν γίνεται τίποτε.

Μόλις βάζω το καλώδιο usb συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και με τον φορτιστή συνδεδεμένο,το κινητό ανάβει.Βγάζω το φορτιστή και η συσκευή μένει ανοικτή αλλά κολλημένη ή κάνει πάλι reboot...

Ολα φυσικά έγιναν με αυτήν την αναθεματισμένη PR1.2...

Παεχίζω μπας και κρατήσω ένα back up σε αρχεία και επαφές αλλά χλωμό το κόβω...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε ενα back up και μετα φορματ...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτησω το εξής.

Αν το κινητό είναι branded Cosmote καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από τα απλά?

Το είχα διαβάσει αυτό για το Samsung wave και δεν ξέρω αν ισχύει.

Κάποιος να ξέρει σίγουρα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτησω το εξής.

Αν το κινητό είναι branded Cosmote καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από τα απλά?

Το είχα διαβάσει αυτό για το Samsung wave και δεν ξέρω αν ισχύει.

Κάποιος να ξέρει σίγουρα όμως.

 

γιατι ρε φιλε να καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια? τρεχει κατι συνεχεια στο background?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το Wave και ήταν branded Cosmote και τέλειωνε αρκετά γρήγορα η μπαταρία σε σχέση με τα απλά και κάπου είχα διαβάσει οτι φταίει επειδή ήταν της Cosmote.Δεν ξέρω τον λόγο ούτε μπορώ να καταλάβω το γιατί άλλά έτσι έλεγαν.

 

Αν πάρω Ευρωπαικό Ν8 και πάω στην Νόκια μπορούν αυτοί να μου περάσουν μόνιμα τα Ελληνικά?Εννοώ να μην χάνονται από αναβάθμιση από υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το Wave και ήταν branded Cosmote και τέλειωνε αρκετά γρήγορα η μπαταρία σε σχέση με τα απλά και κάπου είχα διαβάσει οτι φταίει επειδή ήταν της Cosmote.Δεν ξέρω τον λόγο ούτε μπορώ να καταλάβω το γιατί άλλά έτσι έλεγαν.

 

Αν πάρω Ευρωπαικό Ν8 και πάω στην Νόκια μπορούν αυτοί να μου περάσουν μόνιμα τα Ελληνικά?Εννοώ να μην χάνονται από αναβάθμιση από υπολογιστή?

 

το wave που ειχες παρει ειχε ελλατωματικη μπαταρια. αλλιως ο cosmote κανει βουντου .

 

οτι ν8 και να παρεις τα ελληνικα στα περνανε μονιμα στα nokia care

Link to comment
Share on other sites

οτι ν8 και να παρεις τα ελληνικα στα περνανε μονιμα στα nokia care

 

Δηλαδή σου αλλάζουν product code?

Μάλλον απίθανο το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

το wave που ειχες παρει ειχε ελλατωματικη μπαταρια. αλλιως ο cosmote κανει βουντου .

 

οτι ν8 και να παρεις τα ελληνικα στα περνανε μονιμα στα nokia care

για σας παιδια εχω ενα προβλημα της φωτογραφιες και τα βιντεο δεν μου τα γυρναει απο το backup στη mass memory ξερει κανεις τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου αλλάζουν product code?

Μάλλον απίθανο το βρίσκω.

 

ελληνικα μονιμα ειπα σου περνανε δεν ξερω αν σοπυ αλλαζουν product code - αν και δεν ειναι απαραιτητο νομιζω. σιγουρα μπορουν να κανουν περισσοτερα πραγματα απο οτι εμεις γιατι εχουν καλυτερα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου αλλάζουν product code?

Μάλλον απίθανο το βρίσκω.

 

nokia care... σιγουρα εχουν αλλα προγραμματα και μπορουν να αλλαξω product key... στα περναν παντως μονιμα, ειχα ρωτησει παλιοτερα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Θα ήθελα να ρωτήσω για τις φωτογραφίες που βγάζει το Ν8. Κοιτούσα σήμερα τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει στο κινητό και μετά στην τηλεόραση με ΗDMI και παρατήρησα τα εξής: Στις φωτογραφίες που έχω βγάλει με 9 mp η κάθε φωτογραφία πιάνει όλη την οθόνη του Ν8 και της τηλεόρασης ενώ αυτές με 12 mp έχουν κενό (μαύρο) δεξιά και αριστερά στην οθόνη του Ν8 και της τηλεόρασης. Είναι δηλαδή μικρότερες σε μέγεθος προβολής έναντι των 9 mp....

Υπάρχει τρόπος να προβάλει τις φωτογραφίες που τραβάω με 12 mp σε full screen (τόσο στο Ν8 όσο και στην τηλεόραση);

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Θα ήθελα να ρωτήσω για τις φωτογραφίες που βγάζει το Ν8. Κοιτούσα σήμερα τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει στο κινητό και μετά στην τηλεόραση με ΗDMI και παρατήρησα τα εξής: Στις φωτογραφίες που έχω βγάλει με 9 mp η κάθε φωτογραφία πιάνει όλη την οθόνη του Ν8 και της τηλεόρασης ενώ αυτές με 12 mp έχουν κενό (μαύρο) δεξιά και αριστερά στην οθόνη του Ν8 και της τηλεόρασης. Είναι δηλαδή μικρότερες σε μέγεθος προβολής έναντι των 9 mp....

Υπάρχει τρόπος να προβάλει τις φωτογραφίες που τραβάω με 12 mp σε full screen (τόσο στο Ν8 όσο και στην τηλεόραση);

Ευχαριστώ..

Θα πρέπει να "κόψεις" τις φωτογραφίες σε μέγεθος 16:9 που είναι η widescreen της τηλεόρασης. Στην ουσία αυτό κάνουν τα 9mp, οπότε γιατί να παιδεύεσαι άδικα; Εγώ το έχω πάντα στα 9 που φωτογραφίζει και μεγαλύτερη εικόνα δεξιά/αριστερά! Η διαφορά στα mp είναι ασήμαντη για εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...