Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιό σημείο του Οs γράφει τα δεδομένα θέσης ? Εννοώ γεωγραφικό πλάτος/μήκος, υψόμετρο και όλα όσα έγραφε στα Symbian^5th/3d edition ?

 

όταν βγάζεις φωτό το γραφει στις λεπτομέριες της εικόνας.. Αυτό εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όταν βγάζεις φωτό το γραφει στις λεπτομέριες της εικόνας.. Αυτό εννοείς;

 

όχι, όταν είχα το Ν78 πχ ή το 5230 όποτε ήμουν έξω το έβαζα να εντοπίσει την θέση μου (το GPS) και έβλεπα κιόλας live ποιούς δορυφόρους εντοπίζει και κλειδώνει. Αφού τους κλείδωνε μου έβγαζε αμέσως τις πληροφορίες θέσης.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

gps info η καπως ετσι λεγεται...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα αναβάθμιση σε "γερμανικό" Ν8 και εκεί που μου κρατούσε 3 μέρες με αρκετή χρήση τώρα μου κρατάει 2 μέρες με την ιδια ακριβώς χρήση.

Από εφαρμογές έχω μόνο battery monitor,opera mobile,app stop,x-plore και spb weather(χειροκινητη ανανέωση).

Δεν νομίζω να φταίει κάποια απο αυτές.

Επιπλέον,η οθόνη έχει γίνει πολύ πιο αργή στην απόκριση.

Τι λέτε να φταίει?

Να ξαναπεράσω το λογισμικό από πάνω?

Υ.Γ.Την επισημη Αννα έχω βάλει με αγγλικο μενού απο Νοκια Suite.

Τι να κάνω?

 

υ.γ.Συγνώμη για το διπλό post.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα αναβάθμιση σε "γερμανικό" Ν8 και εκεί που μου κρατούσε 3 μέρες με αρκετή χρήση τώρα μου κρατάει 2 μέρες με την ιδια ακριβώς χρήση.

Από εφαρμογές έχω μόνο battery monitor,opera mobile,app stop,x-plore και spb weather(χειροκινητη ανανέωση).

Δεν νομίζω να φταίει κάποια απο αυτές.

Επιπλέον,η οθόνη έχει γίνει πολύ πιο αργή στην απόκριση.

Τι λέτε να φταίει?

Να ξαναπεράσω το λογισμικό από πάνω?

Υ.Γ.Την επισημη Αννα έχω βάλει με αγγλικο μενού απο Νοκια Suite.

Τι να κάνω?

 

υ.γ.Συγνώμη για το διπλό post.

 

Λογικά έκανες αναβάθμιση λογισμικού, από PR1.1 ή 1.2 σε Anna, ε; :) Για τη διάρκεια μπαταρίας "φταίει" η ίδια η Anna. Όλοι όσοι έχουν κάνει την αναβάθμιση λένε για μειωμένη διάρκεια μπαταρίας ( μέσα κι εγώ, πού έκανα αναβάθμιση ακριβώς με τον ίδιο τρόπο σε Ελβετικό ), αλλά είναι μικρή η παραχώρηση, αν σκεφτείς ότι το κινητό γίνεται τελείως σταθερό, κάτι που δεν ίσχυε με PR 1.1 και 1.2. ;)

 

Τώρα, όσον αφορά την ταχύτητα, κοίταξε αν έχεις πολλά mails ( με συνημμένες εικόνες κυρίως ) ή sms, γιατί αυτά αποθηκεύονται από default στoν C, οπότε σε μια μειωμένη ram θα οφείλεται η μείωση της ταχύτητας που λες ή σε κάποια εφαρμογή που δεν έχει "κάτσει" καλά ή ζητάει συνεχώς σύνδεση στο internet.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα παιδια.πως μπαινω στο οβιστορ της νοκια για το ν8?παω στην ιστοσελιδα της οβιστορ και παταω εκει που λεει δημιουργια λογαριασμου η κανω επιπροσθετα και αλλες ρυθμισεις στο κινητο για να μπω? μηπως πρεπει να κανω ρυθμισεις ιντερνετ η ειναι προρυθμισμενες στο κινητο? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα παιδια.πως μπαινω στο οβιστορ της νοκια για το ν8?παω στην ιστοσελιδα της οβιστορ και παταω εκει που λεει δημιουργια λογαριασμου η κανω επιπροσθετα και αλλες ρυθμισεις στο κινητο για να μπω? μηπως πρεπει να κανω ρυθμισεις ιντερνετ η ειναι προρυθμισμενες στο κινητο? ευχαριστω.

 

Χρόνια πολλά! Αρχικά, πρέπει να έχεις φτιάξει ένα λογαριασμό Nokia ( Nokia account ). Μετά, συνδέεσαι σε κάποιο Wifi ή αν έχεις πακέτο δεδομένων ενεργοποιείς τη 3G λειτουργία. Δε μπαίνεις από τον browser σου, έχει ειδικό " κουμπί " για το Nokia Store ( το Ovi μας άφησε χρόνους, λόγω της """ συνεργασίας """ ). Εκεί μετά επιλέγεις, ανάλογα με την κατηγορία, τι θέλεις να κατεβάσεις και μόλις πατήσεις Κατέβασμα ( φαντάζομαι Κατέβασμα θα λέει, γιατί έχω το κινητό στα Αγγλικά ) και το Nokia Store θα σε προτρέψει να κάνεις Log In στο λογαριασμό που θα έχεις δημιουργήσει ή να φτιάξεις έναν, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Μετά από την Είσοδο ή την Δημιουργία, το Κατέβασμα γίνεται αμέσως.

 

Tip: Στις Προτιμήσεις Εγκατάστασεις ( Installation Prefferences ) επέλεξε τον Ε: ή την F:, έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα με τον C:. ;)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

gps info η καπως ετσι λεγεται...

 

ναι, επειδή το χω δουλέψει αυτό το app και μου έδειχνε πως είμαι 100πόδια πάνω απο την κορυφή του Έβερεστ είπα μπας και έχει native εφαρμογή το OS :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :p μπα, εμενα κανονικα με εδειχνε... μηπως δεν ειχες αρκετους δορυφορους?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :p μπα, εμενα κανονικα με εδειχνε... μηπως δεν ειχες αρκετους δορυφορους?

 

α τι να σου πώ, το GPS είχε λοκάρει κανονικά .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έκανες αναβάθμιση λογισμικού, από PR1.1 ή 1.2 σε Anna, ε; :) Για τη διάρκεια μπαταρίας "φταίει" η ίδια η Anna. Όλοι όσοι έχουν κάνει την αναβάθμιση λένε για μειωμένη διάρκεια μπαταρίας ( μέσα κι εγώ, πού έκανα αναβάθμιση ακριβώς με τον ίδιο τρόπο σε Ελβετικό ), αλλά είναι μικρή η παραχώρηση, αν σκεφτείς ότι το κινητό γίνεται τελείως σταθερό, κάτι που δεν ίσχυε με PR 1.1 και 1.2. ;)

 

Τώρα, όσον αφορά την ταχύτητα, κοίταξε αν έχεις πολλά mails ( με συνημμένες εικόνες κυρίως ) ή sms, γιατί αυτά αποθηκεύονται από default στoν C, οπότε σε μια μειωμένη ram θα οφείλεται η μείωση της ταχύτητας που λες ή σε κάποια εφαρμογή που δεν έχει "κάτσει" καλά ή ζητάει συνεχώς σύνδεση στο internet.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λύση υπάρχει?Αν το φλασάρουμε με Ελληνική Αννα θα λυθεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λύση υπάρχει?Αν το φλασάρουμε με Ελληνική Αννα θα λυθεί το πρόβλημα?

 

Μια λύση είναι να το φλασάρεις, αλλά πιστεύω ότι με ένα ακόμη πέρασμα του λογισμικού θα είσαι οκ. Τώρα, δεν είμαι σίγουρος για το αν θα χρειαστείς να κάνεις hard reset. Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει ο αγαπητός συμφορουμίτης SaintPetrouil. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

gps info η καπως ετσι λεγεται...

 

Υπάρχει και το LeGPS Data. Λειτουργεί σε S^3, Anna και Belle.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αρκετό καιρό τώρα είχα πρόβλημα με την 3g σύνδεση μου, κόλλαγε το τηλ και αν δεν το έκλεινα δεν ξεκόλλαγε με τίποτα, τελικά χτες άλλαξα sim στην wind (δωρεάν) και η σύνδεση πλέον είναι τζάμι !!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό καιρό τώρα είχα πρόβλημα με την 3g σύνδεση μου, κόλλαγε το τηλ και αν δεν το έκλεινα δεν ξεκόλλαγε με τίποτα, τελικά χτες άλλαξα sim στην wind (δωρεάν) και η σύνδεση πλέον είναι τζάμι !!!!!

 

Χμ. Επειδή κι εμένα τώρα τελευταία μου κάνει κάτι παρόμοια η κάρτα σιμ μου, όταν τους είπες ότι θέλεις αλλαγή της κάρτας, σου ζήτησαν κάποια συγκεκριμένη αιτιολόγηση; Επειδή έχω το Ν8 και είμαι κι εγώ στο δίκτυο της Wind ρωτάω.. :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Επειδή κι εμένα τώρα τελευταία μου κάνει κάτι παρόμοια η κάρτα σιμ μου, όταν τους είπες ότι θέλεις αλλαγή της κάρτας, σου ζήτησαν κάποια συγκεκριμένη αιτιολόγηση; Επειδή έχω το Ν8 και είμαι κι εγώ στο δίκτυο της Wind ρωτάω.. :worry:

 

όχι απολύτως καμία, τους είπα ότι θέλω να την αλλάξω, μου ζήτησαν ταυτότητα και έγινε η αλλαγή και μάλιστα δωρεάν ( συμβόλαιο όχι καρτοκινητή )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει ενα μικρο bug...παω να συνδεθω σε καποιος ασυρματο δικτυο που εχει κλειδι ασφαλειας και δεν μπορω να βαλω τον κωδικο γιατι κολλαει το πλαισιο που εμφανιζεται για να πληκτρολογησεις τον κωδικο και ενω στο backround εχει βγει κανονικα το πληκτρολογιο,το πλαισιο παραμενει και με δυσκολευει
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει ενα μικρο bug...παω να συνδεθω σε καποιος ασυρματο δικτυο που εχει κλειδι ασφαλειας και δεν μπορω να βαλω τον κωδικο γιατι κολλαει το πλαισιο που εμφανιζεται για να πληκτρολογησεις τον κωδικο και ενω στο backround εχει βγει κανονικα το πληκτρολογιο,το πλαισιο παραμενει και με δυσκολευει

 

Φιλε το εχω παθει και γω...καντο μια επανεκκινηση να στρωσει:happy:

Edited by impreza_sti
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εκανα επανεκκινηση αλλα δεν διορθωθηκε....κατι πρεπει να παιζει με το swype και οταν το απενεργοποιησα δεν υπηρχε το προβλημα...
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια χρονια πολλα σ ολους απορια τι γινεται με τιν σινδεση νοκια ν8 και windows 7 με bluetooth καποιος αν γνωρηζη ας με βοηθηση ευχαριστω :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια χρονια πολλα σ ολους απορια τι γινεται με τιν σινδεση νοκια ν8 και windows 7 με bluetooth καποιος αν γνωρηζη ας με βοηθηση ευχαριστω :lol:

 

start - devices and printers - δεξί κλικ στο Nokia n8 - control

 

*δεν είναι αστείο :)

Link to comment
Share on other sites

start - devices and printers - δεξί κλικ στο Nokia n8 - control

 

*δεν είναι αστείο :)

Ποιο ειναι το control μετα απο το δεξι κλικ;Μπορεις να δωσεις ποιο αναλυτικες οδηγιες;Κατι λεει για ρυθμιση μοντεμ .........:blink:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το control μετα απο το δεξι κλικ;Μπορεις να δωσεις ποιο αναλυτικες οδηγιες;Κατι λεει για ρυθμιση μοντεμ .........:blink:

 

Το control είναι μια επιλογή, που εμφανίζεται αν πατήσεις δεξί κλι στην εικόνα της συσκευής ν8.. Η επιλογή μοντεμ είναι 2η, η control 1η :)

Link to comment
Share on other sites

εκανα επανεκκινηση αλλα δεν διορθωθηκε....κατι πρεπει να παιζει με το swype και οταν το απενεργοποιησα δεν υπηρχε το προβλημα...

 

Ναι με το swype δε μπορεις να βάλεις κωδικό σε ασύρματο, θα πρέπει να είναι bug. Απλά γύρνα το σε αλφαριθμητικό και πέρνα τον κωδικό.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...