Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μενα το μεγαλυτερο ατου της "ανασχεδιασμενης" 10.1 υλοποιησης, ειναι η IPS οθονη. Απο τις φωτο ακομα, φαινεται ισως να ειναι οριακα καλυτερη απο την -ανωτερη ποιοτικα σε αυτη την κατηγορια- οθονη του ipad 2. Προσωπικα πιστευω πως η υποθεση οθονη σε μια ταμπλετα ειναι το Α και το Ω...

Και τελος παντων, οταν σε αιφνιδιαζει (οχι μονο τη samsung, αλλα και τους υπολοιπους) η Apple και βγαζει το πιο λεπτο ipad 2, κι εσυ με τη σειρα σου αλλαζεις πλευση και ανασυρεις απο το συρταρι σχεδια καλυτερης ταμπλετας, οφειλεις να επαναπροσδιορισεις το ρολο στην αγορα δυο ταμπλετων με διαφορετικα χαρακτηριστικα, μα στην πραγματικοτητα τοσο ιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαγγέλη ίσως κάνω λάθος αλλά στο άρθρο του Engadget δεν αναφέρει κάπου ξεκάθαρα ότι έχει IPS οθόνη. Αναφέρει ότι επέλεξαν 10.1 ίντσες οθόνη σε αντίθεση με την 9.7 ίντσες IPS οθόνη του iPad 2. Σε άλλα άρθρα βρήκα ότι χρησιμοποιεί τεχνολογία PLS (για να είμαι ειλικρινής δεν έχω μεγάλες γνώσεις πάνω στις διάφορες τεχνολογίες). Προφανώς αν έχει βελτιώσεις πάνω στην οθόνη το 10.1 σε σχέση με το 10.1v είναι ένα ακόμα σημείο που θα νοιώθουμε "ριγμένοι" οι τωρινοί κάτοχοι, αλλά καθαρά προσωπικά και εμπειρικά, όσο και να γύρισα το 10.1 "ζορίζοντας" τις γωνίες θέασης δεν έμεινα απογοητευμένος.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Για την IPS ειναι καθαρα θεμα εκτιμησης, απο αυτα που βλεπω απο τις πρωιμες φωτο - βιντεο και καποιες πληροφοριες που εχω - ισως τελικα να κανω λαθος.

Το μονο σιγουρο ειναι πως η οθονη ειναι ανωτερη απο το μοντελο που μολις κυκλοφορησε (κι αυτη η πληροφορια ειναι αξιοπιστη).

Απο την αλλη, οπως ανεφερα και παραπανω, το 10.1v εχει ηδη εξαιρετικη οθονη (μαλιστα οριακα καλυτερη χρωματικα - η αναλυση ειναι ιδια παντου αλλωστε - απο τα iconia A500, Xoom), αρα μικρο το κακο.

Αυτο που θα ηθελα να δω στις ταμπλετες της samsung ειναι usb host - αυτο ειναι ενα μεγαλο συν του Α500 (αλλα και του Xoom δευτερευοντως).

Οπως και να εχει, το 10.1v ειναι εξαιρετικη συσκευη κι οσοι την αγορασαν θα την απολαυσουν στο ακεραιο... :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο... Αυτή τη στιγμή κυκλοφορεί το 10.1v με κάμερα 8ΜP, ενώ στις 8 Ιουνίου θα κυκλοφορήσει το 10.1 που θα είναι λίγο λεπτότερο, αλλά με κάμερα 3MP;
Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω στα χέρια μου και μπορώ να πω ότι η ποιότητα κατασκευής φαίνεται "Φτηνή"

 

Η κάμερα του είναι καταπληκτική. Η μπαταρία του έτσι και έτσι. ΤΟ android 3.0 χρειάζεται οπωσδήποτε βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Η νέα έκδοση είναι πιο λεπτή, έχει sd slot, έχει κάμερα 3Mp. Καμία διαφορά στις οθόνες τους. Και τα δύο τα έχουμε εδώ, αφού ο φίλος μου (αυτός με έπεισε και πήρα το συγκεκριμένο tablet) έχει τη λεπτή έκδοση, καθώς ήταν προσκεκλημένος σε κάποιο meeting της Google, όπου και τους δόθηκαν περίπου 5.000 δωρεάν συσκευές. Απίστευτο ακούγεται, αλλά είναι αληθινό παιδιά.

 

Άρα, συνοψίζοντας. Όσοι πήραν ήδη το "10.1v" και όχι το "10.1", δεν χάνουν απολύτως τίποτα. Μάλιστα κερδίζουν κιόλας, καθώς έχουν πολύ ποιοτικότερη κάμερα. Εκτός αν γι' αυτούς τα 2 mm διαφορά στο πάχος είναι πια τόσο σημαντικά. Αν θέλετε την άποψή μου, προτιμώ την πρώτη έκδοση, μιας και στη δεύτερη η Samsung έχει ενσωματώσει ένα δικό της "σύστημα" διαχείρισης των οθονών (TouchWiz 4.0 UX), το οποίο δεν είναι καθόλου βολικό. Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

 

Όσοι πήραν ήδη το "10.1v" και όχι το "10.1", δεν χάνουν απολύτως τίποτα. Μάλιστα κερδίζουν κιόλας, καθώς έχουν πολύ ποιοτικότερη κάμερα.

 

Δεν χανουν στο οτι δεν εχουν sdcard slot;

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάνει τροποποιήσεις η Vodafone στο λογισμικό του 10.1v, όπως συνηθίζει να κάνει; (Μιλάω για κλείδωμα δυνατοτήτων, οθόνη εκκίνησης με το λογότυπό της κ.λ.π.) Ελπίζω να αρκέστηκε στο αυτοκόλλητο "Vodafone" στο πίσω μέρος του tab...
Link to comment
Share on other sites

@Starback

@Muck Smith

 

Παίδες, ντρέπομαι που το γράφω αλλά δεν το δοκίμασα χθες λόγω υποχρεώσεων.

Ελπίζω να το δοκιμάσω σήμερα και ελπίζω να επαληθεύσω όσα γράφει ο Starback.

:)

 

<iPad / wireless>

@Starback

@Muck Smith

@κάθε ενδιαφερόμενο

 

Το Android File Transfer δουλεύει μια χαρά...απλά και ωραία.

 

:happy::)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανουν στο οτι δεν εχουν sdcard slot;

 

Καλή η ερώτησή σου φίλε. Η άποψή μου είναι ότι δεν είναι τόσο σημαντικό το συγκεκριμένο θέμα. Οι ταχύτητες στις SD Cards ακόμα είναι μικρές. Αν το βλέπεις από άποψη αποθήκευσης, εντάξει. Πιστεύω όμως πως συμφωνείς ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων του καθενός. Δεν θα άλλαζα την φανταστική κάμερα του tab μου τώρα που το έμαθα για μία SD Slot και να έχω μία κάμερα στα 3Mp. Τα 16GB νομίζω ότι μου είναι υπεραρκετά.

 

Update 1: Τελικώς διαπίστωσα ότι μερικά live wallpapers καθυστερούν το σύστημα. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι είναι θέμα του Tab, αλλά θέμα κακού κώδικα από πλευράς των δημιουργών των wallpapers. Πολύ πιο απαιτητικά live wallpapers δουλεύουν τέλεια και άλλα που είναι πολύ πιο απλά κάνουν το σύστημα να πηγαίνει αργά.

 

Update 2: Mε την έκδοση Flash 10.3 που πέρασα, διαπίστωσα ότι μερικά sites δεν εμφανίζονται σωστά. Δίνω και παράδειγμα. http://www.sportingbet.com (τα γράμματα στη live κάλυψη των αγώνων δεν είναι αναγνώσιμα).

 

Update 3: Ο καλύτερος e-book reader που δοκίμασα είναι ο Moon Reader (δωρεάν). Δίνει τη δυνατότητα ενσωμάτωσης λεξικών (ερμηνευτικών, μετάφρασης κλπ) και γενικώς είναι πολύ παραμετροποιήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάνει τροποποιήσεις η Vodafone στο λογισμικό του 10.1v, όπως συνηθίζει να κάνει; (Μιλάω για κλείδωμα δυνατοτήτων, οθόνη εκκίνησης με το λογότυπό της κ.λ.π.) Ελπίζω να αρκέστηκε στο αυτοκόλλητο "Vodafone" στο πίσω μέρος του tab...

 

Καλησπέρα,

 

Δεν κατάλαβα καμία τροποποίηση από Vodafone... ούτε στην εκκίνηση αναφέρει κάτι, ούτε έχει κάποιο κλείδωμα ή πρόγραμμα. Επίσης από ότι κατάλαβα από το XDA παίρνει κανονικά την rom του 10.1, οπότε μάλλον είμαστε τυχεροί. Το αυτοκόλλητο Vodafone είναι επειδή τα παρήγαγε (τα 10.1v) η Samsung μόνο επειδή τα είχε πάρει αποκλειστικότητα παγκόσμια η Vodafone.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που να υποδηλώνει παρέμβαση.

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω καλώδιο να συνδέσω το tab με σκληρό εξωτερικό δίσκο η κάποιο dock station
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω λίγο Μ@λ@κ@ς

 

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab/

 

παιδία τι ΑΚΡΙΒΩΣ διαφόρες έχει το 10.1v με το 10.1?

 

εκτός από κάμερα. Άκουσα ότι το 10.1 θα κυκλοφορήσει με 3.1 εμείς(οι μπαμπάκες) που αγοράσαμε από την Vodafone το 10.1v θα πάρουμε το 3.1?

 

έχουμε τα hubs? και το Live panel?

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω λίγο Μ@λ@κ@ς

 

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab/

 

παιδία τι ΑΚΡΙΒΩΣ διαφόρες έχει το 10.1v με το 10.1?

 

εκτός από κάμερα. Άκουσα ότι το 10.1 θα κυκλοφορήσει με 3.1 εμείς(οι μπαμπάκες) που αγοράσαμε από την Vodafone το 10.1v θα πάρουμε το 3.1?

 

έχουμε τα hubs? και το Live panel?

 

Καλησπέρα,

 

Παρότι δεν έχω μετανοιώσει που "βιάστικα" να το αγοράσω, και ξέρω ότι θα με τρώει όταν έρθει το 10.1, δεν νοιώθω ακόμα έτσι. Από όσο γνωρίζω σε θέμα hardware τα δύο είναι απολύτως ίδια (ίσως χαμηλότερης ανάλυσης κάμερες το 10.1 και SD κάρτα) που σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν μας δώσουν επίσημα τις αναβαθμίσεις και το TouchWiz 4, μπορούμε να ελπίζουμε στο XDA. Ήδη χρησιμοποιούν την Rom του 10.1 για να κάνουν εύκολο root στο 10.1v, οπότε ακόμα νοιώθω καλά με την αγορά μου.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

σταρμπακ,

 

πριν με βαρέσεις, τι ακριβώς είναι το XDA? κοίτα στο Hong Kong είχα το Acer Iconia Tab(δεν το συνιστώ..) και πήρα το 3G της σαμσουνγκ για τα ταξίδια και βιάστηκα παρά πολύ. Γιατί ?

 

Θεωρώ ντροπή αυτό που έκανε η σαμσουνγκ

 

θέλω όπωσδηποτε το 3.1 και το touchwiz.

Link to comment
Share on other sites

Το XDA είναι forum αποτελούμενο κυρίως από developers που τροποποιούν ROMs συσκευών, φτιάχνουν εφαρμογές κλπ.

Το site είναι το πρώτο αποτέλεσμα που βγαίνει στο Google αν γράψεις "XDA".

 

Σχετικά με το 10.1v...

Γιατί δεν πωλείται πλέον στα καταστήματα; Ενώ ήρθε στο Πλαίσιο, σε 2-3 μέρες εξαφανίστηκε από την ιστοσελίδα του.

Ξέρει κανείς αν θα το φέρει κατάστημα εκτός της Vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι με την επίσημη ανακοίνωση του 10.1 για 6-8 Ιούνη μάλλον δεν θα ξαναφέρουν. Απλά υποθέσεις κάνω, αν και εγώ από Πλαίσιο το πήρα (Καλαμαριάς, Θεσσαλονίκη) και πριν δύο εβδομάδες ήταν το τελευταίο τους. Που ξέρεις, μπορεί να καταλήξουμε να έχουμε και συλλεκτικές συσκευές στα χέρια μας! :)
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν μου απάντησε κανένα review που διάβασα. 3G ΄ΕΧΕΙ???. Μπορείς να βάλεις Sim και να το πάρεις έξω?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν μου απάντησε κανένα review που διάβασα. 3G ΄ΕΧΕΙ???. Μπορείς να βάλεις Sim και να το πάρεις έξω?

 

Στο πρώτο post κοίταξες; :confused:

 

 

  • Δίκτυα: EDGE/GPRS 850/900/1800/1900, HSPA+ 850/900/1900/2100

 

Αυτό σημαίνει... ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

όντως! συλλεκτικό κομμάτι...

 

εγώ θέλω το touchwiz τησ Samsung και 3.1!!!! πώς μπορώ να τα έχω?

 

Και εγώ θέλω 1.000.000 ευρώ!!!! Σε πιο σοβαρό τόνο τώρα έχεις νομίζω τις παρακάτω επολογές:

1. Πουλάς το 10.1v και αγοράζεις το 10.1 όταν βγεί.

2. Περιμένεις να δείς αν θα υποστηρίξει η Samsung και το 10.1v με αυτή την αναβάθμιση.

3. Περιμένεις τους θαυματοποιούς από το XDA να ετοιμάσουν Rom για το 10.1v βασισμένη στο 10.1.

 

Στο πρώτο post κοίταξες; :confused:

 

 

  • Δίκτυα: EDGE/GPRS 850/900/1800/1900, HSPA+ 850/900/1900/2100

 

Αυτό σημαίνει... ναι.

 

Να επιβεβαιώσω και εγώ σαν κάτοχος ότι έχει κανονικά υποδοχή για 3G κάρτα και mobile internet το 10.1v. Από ότι διαβάζω το 10.1 θα βγει σε πρώτη φάση μόνο σε WiFi έκδοση.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω λίγο Μ@λ@κ@ς

 

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab/

 

παιδία τι ΑΚΡΙΒΩΣ διαφόρες έχει το 10.1v με το 10.1?

 

εκτός από κάμερα. Άκουσα ότι το 10.1 θα κυκλοφορήσει με 3.1 εμείς(οι μπαμπάκες) που αγοράσαμε από την Vodafone το 10.1v θα πάρουμε το 3.1?

 

έχουμε τα hubs? και το Live panel?

Εγώ θα έλεγα , αν δεν υποστηρίξει η Samsung το 10.1v το ίδιο με το 10.1 να μαζευτούμε όλοι που έχουμε 10.1v και να τα πάμε στην Samsung Ελλάς, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε? :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...