Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντέγραψε ότι έχεις στην sd σου στην άλλη και πέρασε την στο κινητό απλα :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Όλοι αυτοί η φακελοι χρειάζονται; και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλοι αυτοί η φακελοι χρειάζονται; και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Δεν γνωρίζω φίλε μου. Είναι πολλά προγράμματα-παιχνίδια που φτιάχνουν φακέλους στην sd. Δεν νομίζω να χάνεις και κάτι ουσιώδες, αλλα δεν μπορώ να το ξέρω αυτό εγώ :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα της KS2 μια χαρά είναι, καλό είναι πριν ξεκινήσεις και μετά την εγκατάσταση να κάνεις hard reset, τις εφαρμογές πρέπει να τις ξαναπεράσεις.

 

με μπερδευει λιγο αυτο. Το να γινει hard reset πριν την νεα εγκατασταση εστω οτι το καταλαβαινω. Αλλα το να γινει και μετα απο την εγκατασταση μου ακουγετε καπως (οχι οτι το αμφισβητώ, απλος εκραζω την απορια μου).

και αλλες 2 ερωτησεις ακομα πριν το κανω και εγω:

1 το οτι θα γινει μεσω του kies σημαίνει οτι το αρχειο της αναβάθμισης θα το βρει μονο του? δεν χρειαζετε να το κατεβασω απο καπου?

2 πρεπει να παρω backup πρωτα και εαν ναι μεσω του kies η καποιου αλλου προγραμματος ουτος ωστε μετα την εκγατασταση του νεου λειτουργικου να μην υπαρχει προβλημα (κυρίως με τις επαφες)

Link to comment
Share on other sites

με μπερδευει λιγο αυτο. Το να γινει hard reset πριν την νεα εγκατασταση εστω οτι το καταλαβαινω. Αλλα το να γινει και μετα απο την εγκατασταση μου ακουγετε καπως (οχι οτι το αμφισβητώ, απλος εκραζω την απορια μου).

και αλλες 2 ερωτησεις ακομα πριν το κανω και εγω:

1 το οτι θα γινει μεσω του kies σημαίνει οτι το αρχειο της αναβάθμισης θα το βρει μονο του? δεν χρειαζετε να το κατεβασω απο καπου?

2 πρεπει να παρω backup πρωτα και εαν ναι μεσω του kies η καποιου αλλου προγραμματος ουτος ωστε μετα την εκγατασταση του νεου λειτουργικου να μην υπαρχει προβλημα (κυρίως με τις επαφες)

1. Ναι, τα κάνει μόνο του. Εσύ απλώς το συνδέεις στο PC και περιμένεις 10-20 λεπτά.

2. Θεωρητικά όχι, διότι δε σβήνει τίποτα κατά την αναβάθμιση. Αλλά αν θες να είσαι τελείως σίγουρος, κάνε ένα backup. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

1 το οτι θα γινει μεσω του kies σημαίνει οτι το αρχειο της αναβάθμισης θα το βρει μονο του? δεν χρειαζετε να το κατεβασω απο καπου?

2 πρεπει να παρω backup πρωτα και εαν ναι μεσω του kies η καποιου αλλου προγραμματος ουτος ωστε μετα την εκγατασταση του νεου λειτουργικου να μην υπαρχει προβλημα (κυρίως με τις επαφες)

 

1. Ναι, τα κάνει μόνο του. Εσύ απλώς το συνδέεις στο PC και περιμένεις 10-20 λεπτά.

2. Θεωρητικά όχι, διότι δε σβήνει τίποτα κατά την αναβάθμιση. Αλλά αν θες να είσαι τελείως σίγουρος, κάνε ένα backup. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

 

Επιβεβαιώνω αυτά που σου είπε ο mclound.

Το έχω αναβαθμίσει ήδη 2 φορές μέσω KIES.

Τα κάνει όλα μόνο του και δε χάνεις τίποτε.

 

(Βέβαια αν ήξερα το χάλι της 2.3 θα άφηνα την 2.2)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτά που σου είπε ο mclound.

Το έχω αναβαθμίσει ήδη 2 φορές μέσω KIES.

Τα κάνει όλα μόνο του και δε χάνεις τίποτε.

 

(Βέβαια αν ήξερα το χάλι της 2.3 θα άφηνα την 2.2)

παιδια η 2.3.4και η 2.3.5 themyth που εχω περασει ειναι πολυ καλες προπαντον η2.3.4 που τιν ειχα πολυ καιρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ κορυφή την 2.3.5 που με το SetCPU και αρκετά apps καθημερινά (in.gr, twicca, Google Reader, 1-2 SMS, 10-15 λεπτά κλήσεων) το κινητό κρατάει 3 μερούλες. Από το 20% μέχρι να ψοφίσει τελείως, παίζει να μου δίνει μια μερούλα ολόκληρη. Α, το βράδυ είναι σε airplane mode.

 

Επίσης, σε 2,5 ώρες έχει φοτρίσει πλήρως. Με τις προηγούμενες ROMs ήθελε 3 ώρες μέχρι να "γράψει" 100% αλλά μέχρι να ακούσω το μπιπ της ολοκλήρωσης φόρτισης ήθελε άλλη μια ώρα :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

off topic

πηγαίνετε στις ρύθμισις εκεί που λέει πια εκδοση android έχετε και ακουμπήστε εκεί πολλές φορες συνεχόμενα :-P βγαίνει μια εικόνα :-P δεν ξέρω αν το ξέρατε εγώ πάντως όχι

Link to comment
Share on other sites

off topic

πηγαίνετε στις ρύθμισις εκεί που λέει πια εκδοση android έχετε και ακουμπήστε εκεί πολλές φορες συνεχόμενα :-P βγαίνει μια εικόνα :-P δεν ξέρω αν το ξέρατε εγώ πάντως όχι

Καλά, δεν υπάρχουν!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν ήξερα το χάλι της 2.3 θα άφηνα την 2.2

 

Ο μύθος πως σώνει και καλά τα updates βελτιώνουν την απόδοση του λειτουργικού έχει καταρριφθεί επανειλημμένα .

Παραδειγματικά στα W7/64 αν έχεις τοWindows updates ενεργοποιημένο και δουλεύεις τίποτε βαρειά προγράμματα

τύπου Max , βλέπεις το performance index να κατεβαίνει ταχύτατα και το κομπιούτερ να σέρνεται .

Ομως δεν καταλαβαίνω . Δεν υπάρχει τρόπος να γυρίσεις στο 2.2 ?

Link to comment
Share on other sites

off topic

πηγαίνετε στις ρύθμισις εκεί που λέει πια εκδοση android έχετε και ακουμπήστε εκεί πολλές φορες συνεχόμενα :-P βγαίνει μια εικόνα :-P δεν ξέρω αν το ξέρατε εγώ πάντως όχι

πολυ ασχιμια βρε παιδι μου ετσι θα γινουμε με τα κηνητα?:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος πως σώνει και καλά τα updates βελτιώνουν την απόδοση του λειτουργικού έχει καταρριφθεί επανειλημμένα .

Παραδειγματικά στα W7/64 αν έχεις τοWindows updates ενεργοποιημένο και δουλεύεις τίποτε βαρειά προγράμματα

τύπου Max , βλέπεις το performance index να κατεβαίνει ταχύτατα και το κομπιούτερ να σέρνεται .

Ομως δεν καταλαβαίνω . Δεν υπάρχει τρόπος να γυρίσεις στο 2.2 ?

Φυσικά! να βρεις ποιά σου κάνει από sammobile ή από εδώ http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=115:samsung-flashes&catid=55:samsung&Itemid=82 και να την περάσεις με Odin.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτά που σου είπε ο mclound.

Το έχω αναβαθμίσει ήδη 2 φορές μέσω KIES.

Τα κάνει όλα μόνο του και δε χάνεις τίποτε.

 

και πως ακριβώς θα επιτύχω αυτο που εχω διαβασει στο παρελθον σχετικα με το οτι ειναι καλο με την νεα εγκατασταση να σβήσουμε ολα τα προηγούμενα ουτος ωστε η νεα version να μην περασει επανω απο την παλια αλλα σε μια άδεια rom?

Link to comment
Share on other sites

και πως ακριβώς θα επιτύχω αυτο που εχω διαβασει στο παρελθον σχετικα με το οτι ειναι καλο με την νεα εγκατασταση να σβήσουμε ολα τα προηγούμενα ουτος ωστε η νεα version να μην περασει επανω απο την παλια αλλα σε μια άδεια rom?

 

θα το πετύχεις με επαναφορά εργοστασιακών και θα σβηστούν όλα. :)

Link to comment
Share on other sites

θα το πετύχεις με επαναφορά εργοστασιακών και θα σβηστούν όλα. :)

 

οποτε ανακεφαλαιώνοντας, κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και μετα αναβαθμηση με το KIES. σωστα ?

και εαν ναι, η επαναφορα παλι δεν θα πειραξει κατι σχετικα με επαφες εφαρμογες κλπ. κυρίως οι επαφες με ενδιαφερουν

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα της ανανέωσης,

όπως έχω αναφέρει και παλιότερα δεν μπορώ να αναβαθμίσω μέσω του kies.... ενω συνδέω το κινητο πέρνει back up μου βγάζει ένα παράθυρο με την επιβεβαίωση του backup με ένα κουμπί στο κάτω μέρος με κάποιους χαρακτήρες... υποθέτω πως αυτό είναι το κουμπί για την συνέχεια. πατώντας το γίνετε όμως αποσύνδεση του κινητού απο το kies... έχω απενεργοποιήσει και το firewall μήπως και αυτό είναι το πρόβλημα αλλα τζίφος και το kies μπαίνει σε not responding mode!!! παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια...

Edited by kouve
Link to comment
Share on other sites

οποτε ανακεφαλαιώνοντας, κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και μετα αναβαθμηση με το KIES. σωστα ?

και εαν ναι, η επαναφορα παλι δεν θα πειραξει κατι σχετικα με επαφες εφαρμογες κλπ. κυρίως οι επαφες με ενδιαφερουν

 

θα σβηστουν ΟΛΑ.

αν δεν θελεις να σβηστει τιποτα κανεις απλα αναβαθμιση μεσω κιες χωρις να κανεις κατι αλλο η να παρεις backups.

 

 

καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα της ανανέωσης,

όπως έχω αναφέρει και παλιότερα δεν μπορώ να αναβαθμίσω μέσω του kies.... ενω συνδέω το κινητο πέρνει back up μου βγάζει ένα παράθυρο με την επιβεβαίωση του backup με ένα κουμπί στο κάτω μέρος με κάποιους χαρακτήρες... υποθέτω πως αυτό είναι το κουμπί για την συνέχεια. πατώντας το γίνετε όμως αποσύνδεση του κινητού απο το kies... έχω απενεργοποιήσει και το firewall μήπως και αυτό είναι το πρόβλημα αλλα τζίφος και το kies μπαίνει σε not responding mode!!! παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια...

 

μπορεις να περασεις οτι ρομ θελεις με το οντιν.

υπαρχει οδηγος στο πρωτο ποστ του θρεντ

Link to comment
Share on other sites

θα σβηστουν ΟΛΑ.

αν δεν θελεις να σβηστει τιποτα κανεις απλα αναβαθμιση μεσω κιες χωρις να κανεις κατι αλλο η να παρεις backups.

 

οποτε με

1- με backup με το kies επαφων μηνυμάτων

2- επαναφορα εργοστασιακων

3- αναβαθμιση

4 - τοποθέτηση των backup αρχειων στο νεο λειτουργικο

 

εχω καταφερει ετσι μια πλήρως καθαρη εγκατασταση του νεου λειτουργικου ? η με τοποθετηση των backup στον νεο λειτουργικο δεν αφήνω τιποτε σκουπιδια ?

 

εφαρμογες δεν με πειραζει ξαναπερναω καθως και το root (αν και δεν το θυμαμε....)

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

off topic

πηγαίνετε στις ρύθμισις εκεί που λέει πια εκδοση android έχετε και ακουμπήστε εκεί πολλές φορες συνεχόμενα :-P βγαίνει μια εικόνα :-P δεν ξέρω αν το ξέρατε εγώ πάντως όχι

 

χαχα! Φιλε που καλο!:p Ε αντε πες μου τωρα πως το βρηκες??!!!:lol::lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

χαχα! Φιλε που καλο!:p Ε αντε πες μου τωρα πως το βρηκες??!!!:lol::lol:

 

απλά πατούσα συνεχόμενα να δω τι θα γίνει και το βρήκα χάχα :P

Link to comment
Share on other sites

οποτε με

1- με backup με το kies επαφων μηνυμάτων

2- επαναφορα εργοστασιακων

3- αναβαθμιση

4 - τοποθέτηση των backup αρχειων στο νεο λειτουργικο

 

εχω καταφερει ετσι μια πλήρως καθαρη εγκατασταση του νεου λειτουργικου ? η με τοποθετηση των backup στον νεο λειτουργικο δεν αφήνω τιποτε σκουπιδια ?

 

εφαρμογες δεν με πειραζει ξαναπερναω καθως και το root (αν και δεν το θυμαμε....)

 

Απλα αναφερω οτι για το 1- δεν ειναι πλεον απαραιτητο το kies. Αναζητησε το "Super Backup : SMS & Contacts" στο μαρκετ - κανει backup + restore τις Επαφες, τα Μηνυματα και τις Κλησεις

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

εχω την 2.3.3 εκδοση και ειναι αναβαθμησμενο 1 φορα.

κουμπωσα το τηλεφωνο στο PC και το KIES, το οποιο μου ειπε οτι το τηλεφωνο ειναι ενημερωμενο με την τελευταια εκδοση !

δεν θα επρεπε να δει τιην 2.3.5 ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εβαλα την 2.3.5 KPO αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα γιατι μου λεει δεν εχω χωρο στην μνημη,<εχω χρησιμοποιησει μονο 40 MB πως γινεται αυτο>
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εβαλα την 2.3.5 KPO αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα γιατι μου λεει δεν εχω χωρο στην μνημη,<εχω χρησιμοποιησει μονο 40 MB πως γινεται αυτο>

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τα σβήνει όλα όμως, κράτησε backup πριν το κάνεις.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εβαλα την 2.3.5 KPO αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω προγραμματα γιατι μου λεει δεν εχω χωρο στην μνημη,<εχω χρησιμοποιησει μονο 40 MB πως γινεται αυτο>

 

Άνοιξε το μάρκετ πήγαινε ρυθμίσεις και πάτα εκκαθάριση ιστορικού αναζήτησης. Και τις εφαρμογές μία μία είναι πρόβλημα του μάρκετ όχι του κινητού.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...