Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια στα χαρακτηριστικα κινητων εκει που λειι wi fi hotspot=ναι, τι σημαινει αυτο?

 

Μπορεις να κανεις διαμοιρασμο του ιντερνετ σου(δεδομενα 3G) απο το κινητο σου σε αλλες συσκευες οπως υπολογιστες,αλλα κινητα κ.α.

Δινεις ιντερνετ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεις να κανεις διαμοιρασμο του ιντερνετ σου(δεδομενα 3G) απο το κινητο σου σε αλλες συσκευες οπως υπολογιστες,αλλα κινητα κ.α.

Δινεις ιντερνετ δηλαδη.

 

αυτο γινεται να το κανω και με conn x που εχω στο σπιτι? οχι 3g δλδ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο γινεται να το κανω και με conn x που εχω στο σπιτι? οχι 3g δλδ!!!!!!!

 

Εφόσον υπάρχει wifi δεν υπάρχει λόγος να κάνεις tether ξανά το wifi γι'αυτό και δεν γίνεται.

Αντίθετα, αν δηλαδή έχεις συνδεδεμένο το κινητό στο pc με καλώδιο μπορείς να.μετατρέψεις το κινητό σε access point.

Αυτό όμως γίνεται με πατέντα όχι επίσημα (reverse tethering).

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει wifi δεν υπάρχει λόγος να κάνεις tether ξανά το wifi γι'αυτό και δεν γίνεται.

Αντίθετα, αν δηλαδή έχεις συνδεδεμένο το κινητό στο pc με καλώδιο μπορείς να.μετατρέψεις το κινητό σε access point.

Αυτό όμως γίνεται με πατέντα όχι επίσημα (reverse tethering).

 

μαλιστα κατι αλλο τωρα εμενα το κινητο δε πιανει καλα απο wifi στο σαλονι το μοντεμ το εχω στο δωματιο? υπαρχει τροπος να πιανει?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν έχει δυνατό σήμα, αλλά όχι σε τόσο τραγικό επίπεδο.

Μήπως φταίει το μόντεμ σου;

 

και πως θα το καταλαβω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το καταλαβω αυτο?

Αν πιάνουν σήμα οι άλλες συσκευές στο σαλόνι σου (laptop, TV, άλλα κινητά κλπ) τότε έχει "πρόβλημα" το κινητό.

Αν δεν πιάνουν και τα άλλα (ή αν πιάνουν οριακά) τότε δε φταίει το κινητό... Αν δεν έχει σήμα τι να κάνει...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!!

Είχα το τηλέφωνο για 3 μήνες και το άλλαξα...του είχα αγοράσει και 4 θήκες αλλά όπως καταλαβαίνεται ούτε έναν μήνα δεν είναι φορεμένες και πλέον μου είναι άχρηστες γιατί στο νέο δεν κάνουν... αν ενδιαφέρετε κάποιος ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

μου επεσε το κινητο στον δρομο σε κατηφορα και εσπασε η οθονη αφης και η εσωτερικη lcd και θελω να τις αντικαταστησω το κινητο ειναι καινουριο θελω να μου πειτε μερικα μαγαζια με ανταλλακτικα κινητων με αντικαταβολη σε καλη τιμη και εμπιστα παρεπιπτοντως εχω δει μερικα στο skroutz και τις αξιολογησεις τους αλλα αμφιβαλλω θελω το καλυτερο και εμπιστο να βρω, καποιος που να εχει αγορασει απο εκει ανταλλακτικα ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αντικαταβολή και Ελληνικό μαγαζί.. Νομίζω θα σου βγει ο κούκος αηδόνι!

Να δώσεις δηλαδή 90-100€ για οθόνη ενώ το κινητό κάνει 100?? (Που έπρεπε να είναι και στη μισή τιμή σχεδόν;;)

Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρίσκαρα και έχασα.

 

Το κινητό που πήρα (S5830) μέσω ebay (από Hong Kong) έχει πρόβλημα με το tough screen. Σε σημεία στην οθόνη το touch δεν δουλεύει καθόλου σε κάποια άλλο εικονίδιο πατάς και άλλο επιλέγετε. Στο LCD Τεστ (*#0*#.) τα πράγματα είναι εντελώς απογοητευτικά.

Έχετε κάποια ιδέα αν αυτό διορθώνετε με κάποια s/w - αναβάθμιση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν έχει ξαναφερθεί στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τον οδηγό φλασαρισματος στην πρώτη σελίδα και πέρνα το τελευταίο software για τη συσκευή.

Αν δεν αλλάξει κάτι, τότε θα πρέπει να αλλάξεις digitizer (το γυαλί μπροστά) κατά πάσα πιθανότητα.

 

Δε μπορείς να το γυρίσεις πίσω; Να μιλήσεις και μετά να κάνεις dispute αν δεν στο αλλάζει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απαντησή σου. Θα δοκιμάσω και ελπίζω να είμαι τυχερός.

Έχω μιλήσει μαζι του (μου πρότινε να του το επιστρέψω) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει απο πλευρά κόστους -- έξοδα ταχυρδομείου για Κίνα vs new disitizer

Link to comment
Share on other sites

Με δικα σου έξοδα δεν νομίζω να αξίζει. Είναι φθηνό το digitizer απο ebay.

Το θέμα είναι να φταίει αυτό και όχι κάτι άλλο (μπορεί να έχει πάρει νερό πχ).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό(s5839i) από 1 φίλο (καθώς αυτός αγόρασε καινούργιο) για να το φτιάξω αν μπορέσω, καθώς έκλεινε συνέχεια λόγω μπαταρίας (είχε χαλάσει-φουσκώσει). Το κινητό έκλεινε συνέχεια. Πήρα νέα μπαταρία και το κινητό συνεχίζει να κλείνει σε ανύποπτες στιγμές. Στο δικό μου SE NEO V υπάρχει μία επιλογή για Wipe Battery Stats. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτό το κινητό? Απαιτείται root?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό(s5839i) από 1 φίλο (καθώς αυτός αγόρασε καινούργιο) για να το φτιάξω αν μπορέσω, καθώς έκλεινε συνέχεια λόγω μπαταρίας (είχε χαλάσει-φουσκώσει). Το κινητό έκλεινε συνέχεια. Πήρα νέα μπαταρία και το κινητό συνεχίζει να κλείνει σε ανύποπτες στιγμές. Στο δικό μου SE NEO V υπάρχει μία επιλογή για Wipe Battery Stats. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτό το κινητό? Απαιτείται root?

 

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θες;

Κοιτα στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό(s5839i) από 1 φίλο (καθώς αυτός αγόρασε καινούργιο) για να το φτιάξω αν μπορέσω, καθώς έκλεινε συνέχεια λόγω μπαταρίας (είχε χαλάσει-φουσκώσει). Το κινητό έκλεινε συνέχεια. Πήρα νέα μπαταρία και το κινητό συνεχίζει να κλείνει σε ανύποπτες στιγμές. Στο δικό μου SE NEO V υπάρχει μία επιλογή για Wipe Battery Stats. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτό το κινητό? Απαιτείται root?

 

Σε ολα τα android με cwm υπάρχει η επιλογή. Δεν νομίζω να γίνει κάτι όμως.

Link to comment
Share on other sites

...επιλογή για Wipe Battery Stats. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτό το κινητό? Απαιτείται root?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ignisoft.battery.calibration

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο εχει αργη αποκριση δλδ παταω εφαρμογες πχ καμερα και αργει να μπει τι παιζει? (εσωτερικη μνημη και εξωτερικη δεν ειναι πολυ φορτωμενες)
Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι φωρτομενη η ram ?

αλλιως κοιτα μην εχεις εγκαταστησει διπλεσ εφαρμογες πχ 2 task manager

καθαρισε και την cache και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

πως θα δω αν η ραμ ειναι φορτωμενη? tasκ magager κοιτα εχω το advanced task killer και το ds battery saver(το οποιο παρεπιπτοτνως δεν κανει και τιποτα πεφτει πολυ γρηγορα η μπαταρια)? την cache απο που τη καθαριζω?
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεισ-εφαρμογες-σε εκτελεση

πολλα batery saver εχουν δικο τουσ task killer. οποτε μαλλον εχεις 2 με αποτελεσμα το ενα να μπερδευει το αλλο και να τα κανει χειροτερα.

αποψη μου βγαλε οτιδηποτε υποσχετε κατι τετοιο γιατι τα κανουν χειροτερα

βαλε το systemcleanup για να καθαρισει τη cache αν εισαι root ακομα καλητερα γιατι θα μπορεις να κανεισ και μερικα πραματακια παραπανω

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SystemCleanup.Inteks.org

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στη ραμ φιλε λεει 108 mb σε χρηση και 125 mb, λες να μπερδευονται advance task killer και battery saver? root τι ειναι? το system clean up τι ειναι? σορρυ αλλα ειμαι λιγο ως πολυ ασχετος :p
Link to comment
Share on other sites

το root (σε γενικες γραμμες) σου δινει προσβαση να πειραξεις προεγκατεστημες εφαρμογες που δεν μπορεις. πχ τα COSMOTE APPS. ψαξε λιγο στο φορουμ και θα δεις πολλα πραγματα

 

το προγραμμα ειναι για να μπορεις να καθαρισεις την cache υπαρχουν και πολλα αλλα στο ειδος αυτο μπορεις να διαλεξεισ οποιο θες

 

εχεις και την επιλογη να κανεις reset στο τηλ αλλα πρεπει να κανεισ backup σε οπτι θες γιατι τα σβινει ολα

 

αν αποφασισεις για ροοτ τα ξαναλεμε γιατι θελει μεγαλη προσοχη μετα

Link to comment
Share on other sites

απο ροοτ κ αυτα δε ξερω εσυ τι προτεινεις? να βαλω το system clean up και να βγαλω ενα εκ των battery saver και task killer?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...