Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν θες να ασχοληθείς με τροποποιήσεις/βελτιώσεις του κινητού τότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν θες να ασχοληθείς τότε θα δυσκολευτείς να βρεις για το S5839i custom ROMs και mods.

Είναι σχεδόν τα ίδια με το S5830 σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν θες να ασχοληθείς με τροποποιήσεις/βελτιώσεις του κινητού τότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν θες να ασχοληθείς τότε θα δυσκολευτείς να βρεις για το S5839i custom ROMs και mods.

Είναι σχεδόν τα ίδια με το S5830 σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

όχι δεν ασχολούμαι με αυτά.:) (τροποποιήσεις,ρομς κτλπ)

σ'όλα τα υπόλοιπα είναι ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ασχολούμαι με αυτά.:) (τροποποιήσεις,ρομς κτλπ)

σ'όλα τα υπόλοιπα είναι ίδιο?

 

κι εγώ την ίδια απορία έχω :P

 

Ναι, κατά τα άλλα είναι σχεδόν τα ίδια και ίσως λίγο καλύτερο το S5839i (μη φανταστείς τίποτα τρελό).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατά τα άλλα είναι σχεδόν τα ίδια και ίσως λίγο καλύτερο το S5839i (μη φανταστείς τίποτα τρελό).

 

@@ είναι καλύτερο!! Και εγώ αυτό πήρα (δυστυχώς χωρίς να ξέρω οτι είναι το 5839i).. Ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει το προβλημα με τον ήχο της κάμερας! Που δεν απενεργοποιείται... Απαράδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω καθαρά από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν δώσει. Στα χαρτιά φαίνεται λίγο καλύτερο αλλά στην πράξη όπως λες μάλλον δεν είναι.

Νομίζω πάντως ότι είναι βάση νόμου να μην απενεργοποιείται ο ήχος από την κάμερα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@@ είναι καλύτερο!! Και εγώ αυτό πήρα (δυστυχώς χωρίς να ξέρω οτι είναι το 5839i).. Ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει το προβλημα με τον ήχο της κάμερας! Που δεν απενεργοποιείται... Απαράδεκτο!

 

Να βαλεις δικος ηχο, στην καμερα, μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω καθαρά από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν δώσει. Στα χαρτιά φαίνεται λίγο καλύτερο αλλά στην πράξη όπως λες μάλλον δεν είναι.

Νομίζω πάντως ότι είναι βάση νόμου να μην απενεργοποιείται ο ήχος από την κάμερα.

 

Τι εννοείς βάση νόμου? Στο galaxy mini που είχα, μια χαρά είχε απεργοποιηθεί.

 

Να βαλεις δικος ηχο, στην καμερα, μπορεις?

 

Χαχαχα.. Εδω λέμε δεν έχει ρύθμιση να απενεργοποιείται ο ήχος και εσύ θέλεις να βρεις ρύθμιση να βάλεις δικό σου ήχο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά,κι επειδή δεν απενεργοποιείται ο ήχος της κάμερας δεν είναι καλό το κινητό/?? χαχαχα.Η φίλη μου που έχει το κανονικό ace μου είπε ούτε και σ'αυτό απενεργοποιείται.Τα περιεργάστηκα εσωτερικά και τα 2 και είδα πως δεν έχουν καμία διαφορά(η μόνη που πρόσεξα είναι ο τρόπος ξεκλειδώματος της οθόνης),στα υπόλοιπα δεν διέφερε σε κάτι.Δεν καταλαβαίνω γιατί να βγάλουν άλλη ονομασία ενώ το κινητό είναι το ίδιο. :S ??
Link to comment
Share on other sites

Απλά για τη Samsung και κινητό που πέρυσι έκανε 300ευρώ είναι τεράστιο κενό να μην υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Και μη το γελάς. Σκέψου να είσαι σε κλειστό χώρο να έχει ησυχία και να μην μπορείς να βγάλεις μια φωτό χωρίς να σε καταλάβουν όλοι!! (γιατί είναι και δυνατός ο ήχος παναθεμά τον) Απο ότι κατάλαβα από προηγούμενες συζητήσεις στο φόρουμ, το παλιό το ACE είχε τέτοια ρυθμιση στις ρυθμίσεις κάμερας. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι έχει λίγο καλύτερη μπαταρία..
Link to comment
Share on other sites

Απλά για τη Samsung και κινητό που πέρυσι έκανε 300ευρώ είναι τεράστιο κενό να μην υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Και μη το γελάς. Σκέψου να είσαι σε κλειστό χώρο να έχει ησυχία και να μην μπορείς να βγάλεις μια φωτό χωρίς να σε καταλάβουν όλοι!! (γιατί είναι και δυνατός ο ήχος παναθεμά τον) Απο ότι κατάλαβα από προηγούμενες συζητήσεις στο φόρουμ, το παλιό το ACE είχε τέτοια ρυθμιση στις ρυθμίσεις κάμερας. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι έχει λίγο καλύτερη μπαταρία..

 

Για αυτόν τον λόγο θέλουν να κάνει θόρυβο η κάμερα.

Για να μην μπορείς να βγάζεις φωτο χωρίς να σε καταλαβαίνουν.

Ούτε στο s3 δεν βγαίνει, δεν έχει σχέση το κινητό.

 

Τσάπα κουβέντα γίνεται όμως γιατί διαγράφοντας απλά ένα αρχείο από το /system/media/audio/ui δεν έχεις ήχο.

 

Αν δεν θέλεις να είσαι root, συμμορφώνεσαι με τις παραξενιές και τους κανόνες του κατασκευαστή.

Τι να πούνε και οι καϊμένοι με τα iphone σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ που το σύγκρινα με τον παλιότερο Άσο,δεν είδα διαφορά.Μόνο στο χρώμα της μπαταρίας όπως φαίνεται στην οθόνη αναμονής :lol:

παρ'όλα αυτά προτιμώ το παλιό :S

Edited by evangeline
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έπεσε στα χέρια μου το 5839i απο Cosmote. (το έχω λιγότερο απο 2 βδομάδες)

Δουλευε μια χαρά μέχρι προχτές..μέχρι που αρχίζει και αναβοσβήνει η οθόνη του μονή της. Σαν τα το κλειδώνεις και να το ξεκλειδώνεις ένα πράγμα.Reboot έκανα δεν έστρωσε. Έκανα κ εκκαθάριση μνήμης μπας κ φταίει καμιά εφαρμογή αλλά δεν.Δεν έχω βάλλει κάτι σπουδαίο βεβαία μέσα μόνο FB,Viber,και ενα live wallpaper.

 

Λετε να φταιει το κουμπι or smth?

 

Να το γυρισουμε πισω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έπεσε στα χέρια μου το 5839i απο Cosmote. (το έχω λιγότερο απο 2 βδομάδες)

Δουλευε μια χαρά μέχρι προχτές..μέχρι που αρχίζει και αναβοσβήνει η οθόνη του μονή της. Σαν τα το κλειδώνεις και να το ξεκλειδώνεις ένα πράγμα.Reboot έκανα δεν έστρωσε. Έκανα κ εκκαθάριση μνήμης μπας κ φταίει καμιά εφαρμογή αλλά δεν.Δεν έχω βάλλει κάτι σπουδαίο βεβαία μέσα μόνο FB,Viber,και ενα live wallpaper.

 

Λετε να φταιει το κουμπι or smth?

 

Να το γυρισουμε πισω?

 

Ξεκίνα να κάνεις απεγκατάσταση μία μία τις εφαρμογές που έβαλες τελευταία και προς τα πίσω. Πιθανόν να φταίει και το live wall paper.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έπεσε στα χέρια μου το 5839i απο Cosmote. (το έχω λιγότερο απο 2 βδομάδες)

Δουλευε μια χαρά μέχρι προχτές..μέχρι που αρχίζει και αναβοσβήνει η οθόνη του μονή της. Σαν τα το κλειδώνεις και να το ξεκλειδώνεις ένα πράγμα.Reboot έκανα δεν έστρωσε. Έκανα κ εκκαθάριση μνήμης μπας κ φταίει καμιά εφαρμογή αλλά δεν.Δεν έχω βάλλει κάτι σπουδαίο βεβαία μέσα μόνο FB,Viber,και ενα live wallpaper.

 

Λετε να φταιει το κουμπι or smth?

 

Να το γυρισουμε πισω?

 

Όταν λες εκκαθάριση μνήμης τι εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή κάτι άλλο; Το ποιο ύποπτο από αυτά που λες μου κάνει το Live wallpaper. FB και Viber δεν έχουν παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Βγάλε το wllpaper κι αν συνεχίσει κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έπεσε στα χέρια μου το 5839i απο Cosmote. (το έχω λιγότερο απο 2 βδομάδες)

Δουλευε μια χαρά μέχρι προχτές..μέχρι που αρχίζει και αναβοσβήνει η οθόνη του μονή της. Σαν τα το κλειδώνεις και να το ξεκλειδώνεις ένα πράγμα.Reboot έκανα δεν έστρωσε. Έκανα κ εκκαθάριση μνήμης μπας κ φταίει καμιά εφαρμογή αλλά δεν.Δεν έχω βάλλει κάτι σπουδαίο βεβαία μέσα μόνο FB,Viber,και ενα live wallpaper.

 

Λετε να φταιει το κουμπι or smth?

 

Να το γυρισουμε πισω?

 

Σε καποια τηλεφωνα (το εχω δει και σε galaxy s) που παρουσιαζεται αυτο το προβλημα ,λυνεται κανοντας εκκαθαρηση δεδομενων στην εφαρμογη χαρτες...(google maps).Πας εφαρμογες, και αφου την βρεις κανεις διαγραφη δεδομενων....

Αν τα καταφερεις να λυσεις το προβλημα γραψε μας για να επιβεβαιωθει και να το ξερουν και αλλοι με το ιδιο θεμα....;)

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα να κάνεις απεγκατάσταση μία μία τις εφαρμογές που έβαλες τελευταία και προς τα πίσω. Πιθανόν να φταίει και το live wall paper.

 

Όταν λες εκκαθάριση μνήμης τι εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή κάτι άλλο; Το ποιο ύποπτο από αυτά που λες μου κάνει το Live wallpaper. FB και Viber δεν έχουν παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Βγάλε το wllpaper κι αν συνεχίσει κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Eκκαθαριση μνήμης από την εφαρμογή διαχείρισης εργασιών. Οχι επαναφορα.

 

Εβγαλα χτες το Wallpaper αλλα δεν εχω νεα ακομα (το κινητο ειναι της κοπελας μου).

 

Σε καποια τηλεφωνα (το εχω δει και σε galaxy s) που παρουσιαζεται αυτο το προβλημα ,λυνεται κανοντας εκκαθαρηση δεδομενων στην εφαρμογη χαρτες...(google maps).Πας εφαρμογες, και αφου την βρεις κανεις διαγραφη δεδομενων....

Αν τα καταφερεις να λυσεις το προβλημα γραψε μας για να επιβεβαιωθει και να το ξερουν και αλλοι με το ιδιο θεμα....;)

 

Θα ενημερωσω. :D

 

Update

Παιδια απο οτι φαινετε το Wallpaper εφταιγε..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.custom.lwp.MagictouchWaterwavesphoneone&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jdXN0b20ubHdwLk1hZ2ljdG91Y2hXYXRlcndhdmVzcGhvbmVvbmUiXQ..

 

Εβαλα 5-6 ακομα live wallpapers κ δεν εχει κανει γκιχ.

 

Εκανα κ αυτο με τους χαρτες αλλα δεν..

 

Ενημερωνω!

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ, αλλά στα ίδια λεφτά μπορείς πια να πάρεις κινητά με καλύτερα χαρακτηριστικά.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ, αλλά στα ίδια λεφτά μπορείς πια να πάρεις κινητά με καλύτερα χαρακτηριστικά.

 

Οπως? Θελω κατι γυρω στα 200 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Οπως? Θελω κατι γυρω στα 200 ευρω

 

Μπορείς να διαβάσεις απόψεις ή και να δημιουργήσεις νέο topic για αγορα κινητού στην παρακάτω ενότητα :)

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Υπάρχει και topic με το συγκεκριμένο ποσό που διαθέτεις....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=337094

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το κινητο. μου γραφει οτι εχω περιορισμενη μνημη τηλεφωνου και το διαπιστωνω μονος μου αυτο αφου βλεπω οτι η μνημη ειναι γυρω στα 10mb. αλλα γιατι; ολες οι εφαρμογες που αποθηκευω βρισκονται στην sd, απο που και ως που;

και κατι αλλο.

βγηκε το temple run brave το κατεβασα κανονικα, ηταν συμβατο με τη συσκευη μου αλλα οταν ξεκινησα να παιζω κολλουσε παρα πολυ , να φανταστειτε ουτε καν εστριβε. γιατι; αφου ειναι συμβατο. προβληματιστηκα :Ρ

Link to comment
Share on other sites

παιδία καλησπέρα,

έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το galaxy ace, και μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, αλλά από χτες έχω ένα μικρό πρόβλημα, μέχρι τώρα όταν έμπαινα στις επαφές για να πάρω κάποιο τηλέφωνο, πριν αρχίσει να καλεί, έβγαζε ένα παράθυρο στο κέντρο τις οθόνης που έγραφε: ολοκληρώστε την ενέργεια χρησιμοποιώντας - αυτόματη κλήση ή Viber ή Skype ή ανταλλαγή μηνυμάτων. ( αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι ήταν ),

έπρεπε να επιλέξω κάτι για να προχωρήσει στην κλήση.

Κάτι έχω κάνει τώρα και πλέων δεν το εμφανίζει αυτό το παράθυρο, μόλις επιλέξω από τις επαφές αυτόν που θέλω να πάρω τηλέφωνο, αμέσως καλή.

Στο εντωμεταξύ είχα κατεβάσει το Antivirus free και το TrustGo και από τότε άρχισε το παραπάνω προβληματάκι, μήπως είναι απλή σύμπτωση? :wacko:

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος,

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδία καλησπέρα,

έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το galaxy ace, και μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, αλλά από χτες έχω ένα μικρό πρόβλημα, μέχρι τώρα όταν έμπαινα στις επαφές για να πάρω κάποιο τηλέφωνο, πριν αρχίσει να καλεί, έβγαζε ένα παράθυρο στο κέντρο τις οθόνης που έγραφε: ολοκληρώστε την ενέργεια χρησιμοποιώντας - αυτόματη κλήση ή Viber ή Skype ή ανταλλαγή μηνυμάτων. ( αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι ήταν ),

έπρεπε να επιλέξω κάτι για να προχωρήσει στην κλήση.

Κάτι έχω κάνει τώρα και πλέων δεν το εμφανίζει αυτό το παράθυρο, μόλις επιλέξω από τις επαφές αυτόν που θέλω να πάρω τηλέφωνο, αμέσως καλή.

Στο εντωμεταξύ είχα κατεβάσει το Antivirus free και το TrustGo και από τότε άρχισε το παραπάνω προβληματάκι, μήπως είναι απλή σύμπτωση? :wacko:

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος,

Ευχαριστώ.

 

νομίζω πως αν κανεις επανεκκίνηση θα φτιάξει (?)

Link to comment
Share on other sites

παιδία καλησπέρα,

έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το galaxy ace, και μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, αλλά από χτες έχω ένα μικρό πρόβλημα, μέχρι τώρα όταν έμπαινα στις επαφές για να πάρω κάποιο τηλέφωνο, πριν αρχίσει να καλεί, έβγαζε ένα παράθυρο στο κέντρο τις οθόνης που έγραφε: ολοκληρώστε την ενέργεια χρησιμοποιώντας - αυτόματη κλήση ή Viber ή Skype ή ανταλλαγή μηνυμάτων. ( αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι ήταν ),

έπρεπε να επιλέξω κάτι για να προχωρήσει στην κλήση.

Κάτι έχω κάνει τώρα και πλέων δεν το εμφανίζει αυτό το παράθυρο, μόλις επιλέξω από τις επαφές αυτόν που θέλω να πάρω τηλέφωνο, αμέσως καλή.

Στο εντωμεταξύ είχα κατεβάσει το Antivirus free και το TrustGo και από τότε άρχισε το παραπάνω προβληματάκι, μήπως είναι απλή σύμπτωση? :wacko:

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος,

Ευχαριστώ.

 

Σε κάθε τέτοιο παράθυρο υπάρχει από κάτω ένα τικ για να ορίσεις μια προεπιλογή.

 

Έστω ότι έχεις βάλει μόνο το skype στο κινητό.

Αν πας να κάνεις κλήση θα σου βγάλει αν θέλεις να την κάνεις με το τηλέφωνο (κανονική κλήση δηλαδή) ή με το skype.

Αν εσύ πχ βάλεις το "τικ" και πατήσεις skype, το τηλέφωνο θα κάνει συνέχεια κλήση skype χωρίς να σου βγάζει αυτό παράθυρο.

 

Για να το βγάλεις αυτό (και να ξαναδεις το παράθυρο επιλογής) πρέπει να πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείριση-ολα-βρίσκεις το skype-μπαίνεις σε αυτό και κάτω θα δεις "διαγραφή προεπιλογών".

Το πατάς και έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...