Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμισω τα startup applications? Να σταματησω δλδ καποια απο αυτα που εχω εγκαταστησει εγω να ξεκινουν μαζι με το τηλεφωνο?

 

ναι με το autostarts (απαιτει root)

ειναι πολλα τα rights και οχι μονο για startup. αλλες ανοιγουν οταν φοριζεις το κινητο, αλλες οταν ανοιγεις wifi κλπ κλπ.

να εισαι προσεχτικος ομως με events που δεν γνωριζεις και αρχεια συστηματος.

μολις ανοιξεις το προγραμμα, πατα κουμπι μενου-group by application (καπως ετσι) για να βλεπεις τα rights ανα εφαρμογη και κουμπι μενου-view-hide unknown events<-- ΞΕτικαρε το, για να τα βλεπεις ολα.

την χρησιμοποιω πολλους μηνες σε ολα τα κινητα μου και πραγματικα μπορω να πω οτι ειναι καταπληκτικη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια...κανενα νεο για flash player? Υπαρχει περιπτωση να παιξω on line games με αυτο το τηλεφωνο?ευχαριστω..

 

υπαρχουν αρκετοι μονταρισμενοι flash players αλλα δεν ξερω αν χρειαζονται root,custom rom,custom kernel ή παιζουν κανονικα σε stock roms.

δεν νομιζω να καταφερεις να παιξεις καποιο On-line ομως ετσι. ειναι και λιγο τα ζωα μου αργα το κινητο, οποτε δεν νομιζω να την παλεψει με flash player.

υπαρχει περιπτωση να βρεις και εφαρμογη βεβαια για καποια παιχνιδια (πχ το zynga poker του facebook)

πες μας τι ψαχνεις μηπως βρουμε λυση :)

Link to comment
Share on other sites

κατ" αρχης ευχαριστω για το ενδιαφερον..,ειμαι νεος εδω.Παιζω παιχνιδια απο goodgames studios(το empire)αλλα δεν παιζει στο κινητο

 

δεν βρηκα καποια εφαρμογη για αυτα τα παιχνιδια.

υπαρχει μια μικρη περιπτωση να μπορεις να δεις περιεχομενο flash κατεβαζοντας απο το μαρκετ τον browser "Dolphin HD" (οχι τον μινι) ή τον skyfire.

 

Καλως ηρθες στο φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες σου κρατάει με την CM7.2???? εμένα με 2.3.5 stock μου κρατάει περίπου 2 ημέρες και με CM7 δεν έφτανα τις 15 ώρες. Αν το δούλευα κι αρκετά (ανοιχτό WiFi, emails, κλπ) ούτε 10ωρο δεν κρατούσε. Βασικά είναι ο λόγος που δεν την έβαλα ποτέ ξανά: η μπαταρία. Επίσης, μια κινέζικη, άντε γειά, ROM που είχε ποστάρει ένας φίλος εδώ, ακριβώς επειδή "πατάει" στην CM7 είχα πάλι ίδια θέματα με μπαταρία και την έστειλα... Μαμίσια 2.3.5 και ξερό ψωμί μόνο μπορώ να την παλέψω για να λέω πως με χρήση καλή κρατάει μια ημέρα. Λες να κάνω κάτι λάθος; Βέβαια όταν φορούσα CM7 δεν είχα σπάσει την κάρτα σε ext αλλά ήταν 16GB σε FAT32.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537913 ??

 

Μου 'κατσε καλά φαίνεται.. ;)

 

Επίσης, έκανα την 1η μου αγορά (SwiftKey X Keyboard). Να κάνω όμως μια ερώτηση. Εκτός από το μισό € μου χρέωσε και 1€ για Google Checkout. Γνωρίζετε τι χρέωση είναι αυτή; Γίνεται την 1η φορά που αγοράζεις κάτι ή σου στέλνει κωδικό μετά στο χαρτί του statement όπως γίνεται και στο paypal? ..

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι με το autostarts (απαιτει root)

ειναι πολλα τα rights και οχι μονο για startup. αλλες ανοιγουν οταν φοριζεις το κινητο, αλλες οταν ανοιγεις wifi κλπ κλπ.

να εισαι προσεχτικος ομως με events που δεν γνωριζεις και αρχεια συστηματος.

μολις ανοιξεις το προγραμμα, πατα κουμπι μενου-group by application (καπως ετσι) για να βλεπεις τα rights ανα εφαρμογη και κουμπι μενου-view-hide unknown events<-- ΞΕτικαρε το, για να τα βλεπεις ολα.

την χρησιμοποιω πολλους μηνες σε ολα τα κινητα μου και πραγματικα μπορω να πω οτι ειναι καταπληκτικη :)

 

Να 'σαι καλα! Τελεια η εφαρμογη! με βοηθησε πολυ! :dance::up:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ και τον nikos 523 και ns 11.

τα διαβασα πολυ προσεκτικα αλλα να σας πω την μαυρη μου αληθεια ( πως κανω root

στο ace gt -w 5830 με εκδοση androit 2.3.5) φοβαμαι να το κανω μπας και κατι παει στραβο. Με μπερδεψες νικο σχετικα με τα πληκτρα

Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες σου κρατάει με την CM7.2???? εμένα με 2.3.5 stock μου κρατάει περίπου 2 ημέρες και με CM7 δεν έφτανα τις 15 ώρες. Αν το δούλευα κι αρκετά (ανοιχτό WiFi, emails, κλπ) ούτε 10ωρο δεν κρατούσε. Βασικά είναι ο λόγος που δεν την έβαλα ποτέ ξανά: η μπαταρία. Επίσης, μια κινέζικη, άντε γειά, ROM που είχε ποστάρει ένας φίλος εδώ, ακριβώς επειδή "πατάει" στην CM7 είχα πάλι ίδια θέματα με μπαταρία και την έστειλα... Μαμίσια 2.3.5 και ξερό ψωμί μόνο μπορώ να την παλέψω για να λέω πως με χρήση καλή κρατάει μια ημέρα. Λες να κάνω κάτι λάθος; Βέβαια όταν φορούσα CM7 δεν είχα σπάσει την κάρτα σε ext αλλά ήταν 16GB σε FAT32.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537913 ??

 

Καλημερα, την εχω βαλει εδω και δυο μερες, μεχρι τωρα ειναι μια χαρα και απο οτι βλεπω ειναι μια χαρα και με την μπαταρια.

Θα ξερω ομως καλητερα σε λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ και τον nikos 523 και ns 11.

τα διαβασα πολυ προσεκτικα αλλα να σας πω την μαυρη μου αληθεια ( πως κανω root

στο ace gt -w 5830 με εκδοση androit 2.3.5) φοβαμαι να το κανω μπας και κατι παει στραβο. Με μπερδεψες νικο σχετικα με τα πληκτρα

 

Τα πλήκτρα που σου είπα είναι τα πλήκτρα της πλοήγησης μέσα στο recovery. Δεν γίνεται με τη αφή γιατί θα ήταν δύσκολο να πατάς αυτό που πρέπει σε τόσο μικρό χώρο.

Δεν κάνει κάτι φοβερό το root. Απλά βάζει 3 αρχεία στο σύστημα.

Το μόνο που θα μπορούσε να πάει στραβά (λεμε τώρα ), είναι να μην γίνεις root. Τίποτα παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πλήκτρα που σου είπα είναι τα πλήκτρα της πλοήγησης μέσα στο recovery. Δεν γίνεται με τη αφή γιατί θα ήταν δύσκολο να πατάς αυτό που πρέπει σε τόσο μικρό χώρο.

Δεν κάνει κάτι φοβερό το root. Απλά βάζει 3 αρχεία στο σύστημα.

Το μόνο που θα μπορούσε να πάει στραβά (λεμε τώρα ), είναι να μην γίνεις root. Τίποτα παραπάνω :)

NIKO εαν μπορεις δωσμου το post με τις αναλυτικες οδηγιες (στα ελληνικα ) για να το κανω root.

Εχω μερικους ενδιασμους (προς εμε ) για το αν θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

NIKO εαν μπορεις δωσμου το post με τις αναλυτικες οδηγιες (στα ελληνικα ) για να το κανω root.

Εχω μερικους ενδιασμους (προς εμε ) για το αν θα τα καταφερω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4023172

 

το λινκ του οδηγού για την gr2 (απο εκεί που σου είπα να πάρεις το zip) είναι στην υπογραφή μου.

 

Φυσικά και θα το καταφέρεις!

Είναι το πιο απλό πράγμα. Απλά στον γραπτό λόγο μπορεί να φαίνεται μεγάλη (σχετικά) διαδικασία :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4023172

 

το λινκ του οδηγού για την gr2 (απο εκεί που σου είπα να πάρεις το zip) είναι στην υπογραφή μου.

 

Φυσικά και θα το καταφέρεις!

Είναι το πιο απλό πράγμα. Απλά στον γραπτό λόγο μπορεί να φαίνεται μεγάλη (σχετικά) διαδικασία :)[/QUOT

 

 

 

ενοειτε οτι οποιαδηποτε στιγμη θελησω μπορω να γυρισω εργοστασιακα...

ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Ενοειτε οτι οποιαδηποτε στιγμη θελησω μπορω να γυρισω πισω στην εργοστασιακη εκδοση...

ετσι ?

 

Μόνο root δεν θα κάνεις?

Με τον ίδιο τρόπο, απλά κάνοντας apply ένα άλλο αρχείο φεύγει το root.

 

Το root/unroot είναι απλή/άφοβη διαδικασία.

Το θέμα είναι ΤΙ θα πειράξεις μετά από αυτό.

Δηλαδή δεν φταίει το root αν εσύ μπεις στο system και αρχίσεις να πειράζεις αρχεία συστήματος.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μόνο root δεν θα κάνεις?

Με τον ίδιο τρόπο, απλά κάνοντας apply ένα άλλο αρχείο φεύγει το root.

 

Το root/unroot είναι απλή/άφοβη διαδικασία.

Το θέμα είναι ΤΙ θα πειράξεις μετά από αυτό.

Δηλαδή δεν φταίει το root αν εσύ μπεις στο system και αρχίσεις να πειράζεις αρχεία συστήματος.

 

μου εχει φορτοθει αρκετα η ram και θα ηθελα τις εφαρμογες να τις περασω στη καρτα sd.

απο οτι καταλαβα με το root αυτο το προβλημα το λυνεις.

Link to comment
Share on other sites

μου εχει φορτοθει αρκετα η ram και θα ηθελα τις εφαρμογες να τις περασω στη καρτα sd.

απο οτι καταλαβα με το root αυτο το προβλημα το λυνεις.

 

η ram ή η εσωτερικη μνημη?

root και κατεβασε το link2sd.........εγω μονο αυτο δουλευω και ειμαι οκ ..........και ασχετος

Link to comment
Share on other sites

link2sd ακριβως. το ξερω πως λειτουργει αυτο το προγραμματακι. Οταν πηγα να κανω μεταφορα αρχειων μου ελεγε πως πρεπει να ειμαι root. Eτσι και εγω αποφασισα να γινω root....
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το link2sd.Καθε φορα που το ανοιγω γραφει παντα τα ιδια και τα ιδια , δηλαδη πρωτα με βαζει να επιλεξω τον τυπου του δευτερου διαμερισματος ακει παταω ext2 μετα βγαζει ενα μηνυμα επανεκκινησης και μετα απο αυτην ξανα τα ιδια.Τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το link2sd.Καθε φορα που το ανοιγω γραφει παντα τα ιδια και τα ιδια , δηλαδη πρωτα με βαζει να επιλεξω τον τυπου του δευτερου διαμερισματος ακει παταω ext2 μετα βγαζει ενα μηνυμα επανεκκινησης και μετα απο αυτην ξανα τα ιδια.Τι κανω λαθος?

 

Ποια έκδοση android έχει το κινητό σου;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το link2sd.Καθε φορα που το ανοιγω γραφει παντα τα ιδια και τα ιδια , δηλαδη πρωτα με βαζει να επιλεξω τον τυπου του δευτερου διαμερισματος ακει παταω ext2 μετα βγαζει ενα μηνυμα επανεκκινησης και μετα απο αυτην ξανα τα ιδια.Τι κανω λαθος?

 

εχεις κανει καποιο partition στην καρτα σου ; και αν ναι ποιο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω την εντύπωση οτι έφαγα φόλα με μια από τις stock rom του sammobile. Η rom που φορούσε το κινητό μου όταν το αγόρασα απο κατάστημα της cosmote είχε τα εξής στοιχεία: PDA: S5830XWKPY, CSC: S5830OXXKPA, PHONE: S5830XWKP8. Μετά από κάποιους πειραματισμούς με custom rom, είπα να δοκιμάσω να ξαναπεράσω με το odin τη stock rom που είχα εν το μεταξύ κατεβάσει απο το sammobile (εδώ μπορεί να κάνω και λάθος καθώς η μόνη που βρήκα και ταίριαζε με την εργοστασιακή του τηλεφώνου μου, ήταν μια που δεν έγραφε ποιά έκδοση android ήταν, είχε περίεργη ημερομηνία έκδοσης και χώρα την Ουγγαρία!!). Τέλοσπάντων είπα να τη δοκιμάσω. Την πέρασα χωρίς προβλήματα με το odin και όλα φαίνονταν μια χαρα. Ίδιο PDA, CSC, PHONE, έκδοση android, ίδιος kernel. Το πρόβλημα είναι οτι συνδέοντάς το στο kies μου βγάζει οτι η συσκευή μου δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω kies ενώ πριν μου έδειχνε τη έκδοση του firmware που είχα εγκατεστημένη καθώς και την πιο πρόσφατη διαθέσημη για τη συσκευή μου. Έχει κανένας καποιά ιδέα για το τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

εκανα ακριβως οτι λεει ο οδηγος ποιο πανω.partition ext2 primary και το υπολοιπο οπως ηταν.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Cygl0qZnbaM κανε το ext3 ... εγω παντως με ext3 δουλευω το link2sd και δεν εχω κανενα προβλημα ....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...