Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νικο να με συγχωρεις δεν σε καταλαβα ... με την πρωτη ευκαιρια θα σου το ποσταρω ... παντως καλη μαγκια ειναι να κανεις και ενα backup με cwm manager ... νικο σωθηκα ... κυριολεκτικα ... τι titanium backup και @@ μεντολες ... με την πρωτη πατατια επαναφορα και παλι πισω ....(γνωμη μου ε ;) :lol:

 

 

 

κανε ενα καλο φορματ και ολα θα στρωσουνε ειδαλως http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Memory-Cards/Transcend-microSDHC-8GB-with-SD-adaptor-class6-TS8GUSDHC6.htm και σωθηκες :wink:

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Μα εχω παρει ηδη αλλη καρτουλα..8GB class 10 δεν ειναι αυτο το προβλημα αλλο ειναι το προβλημα..οτι μερικες εφαρμογες δουλευοουν μονο στην μνημη του κινιτου και θελω να τις κανω Link στην SD

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθησα και στο mac μου με το Disk Utility αλλα τπτ.. Οσο για το αν με μπερδευει το οτι δεν μπορω να δω στα Windows το partition ΟΚ αλλα μηπως θα μου εδειχνε το υπολοιπο οτι εχει λιγοτερη χωρετηκοτητα? Μου δειχνει ολοκληρη την καρτα!

 

 

 

Θα τσεκαρω κι αυτα τωρα αν και ηδη ειδα ενα βιντεο που δειχνει για 3 partitions! Παντως επειδη αναγκαστηκα να ξανακατεβασω ολα τα apps απο την αρχη επειδη με ολες αυτες τισ προσπαθειες η συσκευη μου εγραφε πως η καρτα ειναι κατεστραμμενη, φοβαμαι να ξαναδοκιμασω! εκτος αν κανω κανα καλο backup που οταν το κανω restore να ειναι ολα οπως ηταν!

 

Ερώτηση, προσπαθείς να το κάνεις με την sd μέσα στο κινητό;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, προσπαθείς να το κάνεις με την sd μέσα στο κινητό;

 

Ναι! Αυτο λες να φταιει? στις οδηγιες σε αυτό το αρθρο λεει οτι μπορεις να το κανεις με την καρτα μεσα στο κινητο! Δυστηχως δεν εχω card reader που να δεχεται το MMC converter! μονο το Laptop μου αλλα ειναι mac που σημαινει οτι εκει δεν μπορω να χρησιμοποιησω το partition wizard! :S

 

Edit: τωρα σκεφτηκα οτι εχω περασμενο VMware Fusion στο mac κι εχω Virtual Windows περασμενα για μικροδουλειες!

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Αυτο λες να φταιει? στις οδηγιες σε αυτό το αρθρο λεει οτι μπορεις να το κανεις με την καρτα μεσα στο κινητο! Δυστηχως δεν εχω card reader που να δεχεται το MMC converter! μονο το Laptop μου αλλα ειναι mac που σημαινει οτι εκει δεν μπορω να χρησιμοποιησω το partition wizard! :S

 

Μα το λέω καθαρά στο Post μου ότι στο κινητό μας δεν δουλεύει, μέχρι να πάρω χαμπάρι τι παίζει είχα φάει την κοτσίδα μου. Θέλει sd reader. Βρες κάποιο ανάλογο tool για Partitioning για Mac ή πάρε reader για το PC σου.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μα το λέω καθαρά στο Post μου ότι στο κινητό μας δεν δουλεύει, μέχρι να πάρω χαμπάρι τι παίζει είχα φάει την κοτσίδα μου. Θέλει sd reader. Βρες κάποιο ανάλογο tool για Partitioning για Mac ή πάρε reader για το PC σου.

 

Ρε φιλε deathangel εισαι σωτηρας! Ολο το απογευμα δηλαδη κι εγω τραβουσα τα μαλλια μου! Θα δω τι θα κανω ισως δουλεψει στο Virtual Machine των windows που εχω στο mac.. τελικα ομως χρειαζεται 3 partitions και δλδ κι ενα linux swap ή τα 2 τα κλασσικα FAT32 και ext2?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε εγω εχω περασει αυτην την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1263292, για να περασω την δικια σου απλα κανω flash απο πανω της ε ? και κατι αλλο,οταν συνδεω τα ακουστικα δεν ακουγεται ηχος μηπως εχεις βρει την λυση ; αααα επισης οταν παταω το δεξιο κουμπι τερματιζει η κληση ξερεις κατι κ γι αυτο ? σε ευχαριστω εκ των προτερων ....

 

Δυστυχώς προσωπικά δε γνωρίζω φίλε μου. Το κινητό ήταν σα να είχε βγει από το κουτί όταν την πέρασα. Με τα ακουστικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άμα ψάξεις μέσα στις ρυθμίσεις, έχει επιλογή με ποια κουμπιά να απενεργοποιείται η κλήση. ( Καλή μαγκιά )

 

καλημερα σε ολη την παρεα δυο μερες τωρα εχω αυτην την ρομ και εχω μεινει κατενθουσιασμενος .... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1493143 τρεχει απιστευτα γρηγορα και δεν εχω βρει κανενα κολημα ... για τους κολημενους συμφουριτες μου ας την δοκιμασουν ... :)

 

Αυτήν έχω κι εγώ κι είναι τα περισσότερα κομπλέ. Από την άλλη δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη για να συγκρίνω αλλά μ' αρέσει.

 

Σε πολλά firmware της Samsung για κινητά που έχουν και αρχείο ops, έχουν βρεθεί τέτοια αρχεία (dll). Δεν χρειάζονται πουθενά όμως.

 

 

 

 

Αν μπορείς, μετά από 2-3 κύκλους φόρτισης, βγάλε ss τα battery stats (1η σελίδα, προβολή,wifi,κλήσεις, όλα ξεχωριστά) όταν φτάσει 5% και κάτω η μπαταρία.

 

Χθες κοίταξα τα stats όταν έμεινα με 4-5% (gr2).

2 μέρες ακριβώς ανοιχτό, χωρίς data και λειτουργία πτήσης.

4 ώρες και κάτι προβολή :dance:

1 ώρα κλήσεις

8 ώρες wifi

 

Το θεωρώ άθλο για το ace! :D

 

2 μέρες κρατάει για πλάκα πλέον και με χρήση του κινητού (ίντερνετ κλήσεις μνμ). Με τη στοκ ρομ του μια μέρα με το ζόρι κι ας μην το πείραζα καθόλου..

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι.αγορασα απο την Vodafone 1 ace αλλα του εβαλα καρτα wind.δεν ηξερα οτι εχει μεσα εφαρμογες και ρυθμισεις για αυτην.το προβλημα ειναι οτι δεν με αφηνει να στειλω μηνυματα σε νουμερα της wind οπως το 12012 κ.α. τι μπορω να κανω?το εκανα root με το superoneclick 2.3.3 ,φοραει την 2.3.5.εκανα σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Τελευταία πήρα το ace και σιγά σιγά μαθαίνω.

Έχω διαβάσει 127 σελίδες και προχωράω.

 

Θέλω όμως βοήθεια για αναβάθμιση.

Έχω την 2.2.1 και όταν συνδέομαι στο Kies μου βγάζει η συσκευή σας δεν υποστηρίζει ανaβάθμιση μέσω Kies.

Η αλήθεια είναι ότι στο Kies μπορώ να συνδεθώ μόνο σε debug mode - δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό ή λάθος.

Δοκίμασα απεγκ. και επανεγκατάσταση του Kies μήπως και αλλά τζίφος.

 

Έχετε καμια ιδέα;

Απ' την άλλη μήπως δεν αξίζει να ασχολούμαι με την 2.3.3 και το kies και να πάω απ' ευθείας σε 2.3.5;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε deathangel εισαι σωτηρας! Ολο το απογευμα δηλαδη κι εγω τραβουσα τα μαλλια μου! Θα δω τι θα κανω ισως δουλεψει στο Virtual Machine των windows που εχω στο mac.. τελικα ομως χρειαζεται 3 partitions και δλδ κι ενα linux swap ή τα 2 τα κλασσικα FAT32 και ext2?

 

Τα δύο FAT32 και ext2.

 

Γεια σας παιδιά.

Τελευταία πήρα το ace και σιγά σιγά μαθαίνω.

Έχω διαβάσει 127 σελίδες και προχωράω.

 

Θέλω όμως βοήθεια για αναβάθμιση.

Έχω την 2.2.1 και όταν συνδέομαι στο Kies μου βγάζει η συσκευή σας δεν υποστηρίζει ανaβάθμιση μέσω Kies.

Η αλήθεια είναι ότι στο Kies μπορώ να συνδεθώ μόνο σε debug mode - δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό ή λάθος.

Δοκίμασα απεγκ. και επανεγκατάσταση του Kies μήπως και αλλά τζίφος.

 

Έχετε καμια ιδέα;

Απ' την άλλη μήπως δεν αξίζει να ασχολούμαι με την 2.3.3 και το kies και να πάω απ' ευθείας σε 2.3.5;

 

Από που το πήρες; Για να μην υποστηρίζει πάει να πει ότι δεν φοράει μαμά ρομ αλλά κάποια άλλη. Αν θες την άποψη μου κατέβασε από εδώ την S5830XWKS9 και πέρασε την. Οδηγίες έχει στο πρώτο post για το πως γίνεται.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προσωπικά δε γνωρίζω φίλε μου. Το κινητό ήταν σα να είχε βγει από το κουτί όταν την πέρασα. Με τα ακουστικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άμα ψάξεις μέσα στις ρυθμίσεις, έχει επιλογή με ποια κουμπιά να απενεργοποιείται η κλήση. ( Καλή μαγκιά )

 

 

 

Αυτήν έχω κι εγώ κι είναι τα περισσότερα κομπλέ. Από την άλλη δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη για να συγκρίνω αλλά μ' αρέσει.

 

 

 

2 μέρες κρατάει για πλάκα πλέον και με χρήση του κινητού (ίντερνετ κλήσεις μνμ). Με τη στοκ ρομ του μια μέρα με το ζόρι κι ας μην το πείραζα καθόλου..

Δύο μέρες σου κρατάει με την CM7.2???? εμένα με 2.3.5 stock μου κρατάει περίπου 2 ημέρες και με CM7 δεν έφτανα τις 15 ώρες. Αν το δούλευα κι αρκετά (ανοιχτό WiFi, emails, κλπ) ούτε 10ωρο δεν κρατούσε. Βασικά είναι ο λόγος που δεν την έβαλα ποτέ ξανά: η μπαταρία. Επίσης, μια κινέζικη, άντε γειά, ROM που είχε ποστάρει ένας φίλος εδώ, ακριβώς επειδή "πατάει" στην CM7 είχα πάλι ίδια θέματα με μπαταρία και την έστειλα... Μαμίσια 2.3.5 και ξερό ψωμί μόνο μπορώ να την παλέψω για να λέω πως με χρήση καλή κρατάει μια ημέρα. Λες να κάνω κάτι λάθος; Βέβαια όταν φορούσα CM7 δεν είχα σπάσει την κάρτα σε ext αλλά ήταν 16GB σε FAT32.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537913 ??

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια! Από την ώρα που εγκατέστησα την GingerReal-2 το τηλέφωνο δε συνδέεται με το Kies. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου απλά πήρα από ένα παιδί το εν λόγω κινητό και μου κάνει το εξής πρόβλημα ,όταν το γυρνώ πλάγια πηγαίνει σε wide mode ,αλλά όταν το γυρνώ σε κανονικό κάθετο ,δεν επανέρχεται δυστυχώς ,ότι και να κάνω.Επίσης το γυροσκόπιο (accelometer) δεν λειτουργεί στο παιχνίδι atilt 3d labyrinth.

 

Δυστυχώς δεν έχω καλώδιο και θέλω να του περάσω μια επίσημη ρομ μπας και σταματήσει να το κάνει.Τώρα έχω την cyanogen mod 7 2.3.7.

 

καλημερα φιλε μου, υπαρχουν καποιες εφαρμογες που δεν δουλευουν στον ασσο.Τωρα πες μου το κινητο το πηρες με ολα τα παρελκομενα καλωδιο κα ? αν ναι 1ον) κατεβασε το Odin_Multi_Downloader_v4.38 μετα το Cooper_v1.0.ops και μια ρομ απο δω http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona αν εχεις vodafone εχει ρομ (S5830BUKS2 ## 2.3.5 2011 November S5830VGRKS3 Greece (Vodafone) αν οχι κατεβασε αυτη (S5830XWKS9 2.3.5 2011 October S5830XENKS1 Netherlands) (πρεπει να γραφτεις) ... 2ον) αν δεν εχεις το καλωδιο του ασσου βρες ενα καλωδιο micro usb ... http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Sentio-Micro-USB-Charge-Data-Cable-Black.htm .... ετσι θα περασεις μεσα του μια ρομ.το πως θα περασεις μια ρομ ακολουθησε αυτον τον οδηγο ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3820143#post3820143... για μετα οταν τελειωσεις ρωτα τι θελεις να κανεις το κινητο σου .... περιμενω νεα σου ...

Edited by MCGITYS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια! Από την ώρα που εγκατέστησα την GingerReal-2 το τηλέφωνο δε συνδέεται με το Kies. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

καλημερα φιλε.το kies για ποιον λογο το χρειαζεσαι ? υπαρχουν καλυτερο προγραμμα απο το kies να χρησιμοποιησεις (http://www.fjsoft.at/en/).

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο FAT32 και ext2.

 

 

 

Από που το πήρες; Για να μην υποστηρίζει πάει να πει ότι δεν φοράει μαμά ρομ αλλά κάποια άλλη. Αν θες την άποψη μου κατέβασε από εδώ την S5830XWKS9 και πέρασε την. Οδηγίες έχει στο πρώτο post για το πως γίνεται.

Είναι της εταιρίας ο κινητό οπότε δεν γνωρίζω την ιστορία του.

Θα περάσω αυτήν που προτείνεις, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε.το kies για ποιον λογο το χρειαζεσαι ? υπαρχουν καλυτερο προγραμμα απο το kies να χρησιμοποιησεις (http://www.fjsoft.at/en/).

 

Απλά δεν ήξερα αν είναι φυσιολογικο, δηλαδή αν η συγκεκριμένη rom δεν υποστηρίζει τη σύνδεση μέσω Kies.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ήξερα αν είναι φυσιολογικο, δηλαδή αν η συγκεκριμένη rom δεν υποστηρίζει τη σύνδεση μέσω Kies.

 

Λογικό είναι, παρεμπιπτόντως ρε παιδιά να οκ υπάρχουν ένα σορό τρόποι να υποκαταστάσεις το KIES αλλά δεν χρειάζεται κάθε φορά που κάποιος ρωτάει να του λέτε γιατί, ε κάποιο λόγο θα έχει...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν κανεις backup με το Titanium backup τις εφαρμογες του χρηστη? Που αποθηκευεται το backup?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν κανεις backup με το Titanium backup τις εφαρμογες του χρηστη? Που αποθηκευεται το backup?

 

Στην κάρτα μνήμης στο φάκελο Titanium Backup.

Κάνουμε backup ΜΟΝΟ εφαρμογές χρήστη με το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω καποια πραγματα.

Εχω γυρω στα 32 mb ελευθερα στο κινητο, ειναι λιγα λετε? μεχρι ποσα απο τα 180 που δινει μπορουν να μεινουν ελευθερα. Επισης δειχνει να μην τα μετραει σωστα, καθως καποια στιγμη ηταν 29 ελευθερα και εγκατεστησα μια εφαρμογη και μετα οταν την εσβησα ηταν 32 ελευθερα, δηλαδη πιο πολλα απο πριν.

Επισης υπαρχει καποιο προγραμμα για να σωσω την προοδο των παιχνιδιων μου ωστε αν τα βγαλω και τα ξαναβαλω να μπορω να τα συνεχισω απο εκει που τα ειχα αφησει?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα μνήμης στο φάκελο Titanium Backup.

Κάνουμε backup ΜΟΝΟ εφαρμογές χρήστη με το titanium.

 

Ευχαριστω..και ευτυχως ειχα κανει μονο τις εφαρμογες χρήστη! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω φαει τα λυσακα μου να βρω τις οδηγιες για root στο ace 5830. αν θελει καποιος χριστιανος ας μου γραψει το ling
Link to comment
Share on other sites

εχω φαει τα λυσακα μου να βρω τις οδηγιες για root στο ace 5830. αν θελει καποιος χριστιανος ας μου γραψει το ling

 

Αν έχεις 2.3,

Κατεβάζεις από τον οδηγό μου για την gr2 το zip με τα αρχεία (cwm,root κλπ)

Παίρνεις το αρχείο που είναι στο φάκελο root και το βάζεις στην κάρτα μνήμης σου.

Κλείνεις το κινητό και πατάς το home (το μεσαίο κουμπί) και το on/off για να μπεις σε recovery.

Από το μενού που θα εμφανιστεί θα επιλέξεις apply update.zip (η πλοήγηση γίνεται με τα κουμπιά έντασης,η επιλογή με το home και πίσω με το back).

βρίσκεις το αρχείο και το επιλέγεις

Πατάς yes

Μόλις τελειώσει, back,back και reboot system now.

Είσαι root :)

Link to comment
Share on other sites

εχω φαει τα λυσακα μου να βρω τις οδηγιες για root στο ace 5830. αν θελει καποιος χριστιανος ας μου γραψει το ling

 

είναι ο τρόπος για την 2.3 --->

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1282011

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμισω τα startup applications? Να σταματησω δλδ καποια απο αυτα που εχω εγκαταστησει εγω να ξεκινουν μαζι με το τηλεφωνο?

 

Και κατι ακομα..οταν αρχισω να κανω link τις εφαρμογες με το link2sd χρειαζεται καποια διαδικασια μετα για να τις βλεπει το market?

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...