Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχω κατεβασει ηδη..Θα ψαξω και τις οδηγιες τωρα πως γινεται το partition και μετα θα τις μεταφερω ολες..με class 10 καρτουλα κιολας δε νομιζω να εχω κολληματα ε;

 

Παιδιά καλησπέρα... για πιο λόγο θα πρέπει να δημιουργήσω ext διαμερισμα στην SD? εγώ που τα μεταφέρω με το titanium κανω χαζομάρα που δεν το έχω χωρίσει σε διαμερίσματα?

Link to comment
Share on other sites

αν βρείτε οδηγίες ανεβάστε και εδώ γιατί θέλω και εγώ :)

 

Εχει κανει ο deathangel edit το ποστ απο πανω και εχει λινκ με τις οδηγιες φιλε μου.. εδώ το link

 

Παιδιά καλησπέρα... για πιο λόγο θα πρέπει να δημιουργήσω ext διαμερισμα στην SD? εγώ που τα μεταφέρω με το titanium κανω χαζομάρα που δεν το έχω χωρίσει σε διαμερίσματα?

 

Εγω φιλε μου δεν ξερω απλα εκει που διαβαζα για αυτη τη διαδικασια ελεγε οτι καλο ειναι να κανεις ext partition! φανταζομαι θα σου απαντησει καποιος που τα ξερει καλυτερα απο μενα!

Επισης επειδη δεν ξερω το titanium, σου μεταφερει ολες τις εφαρμογες απο την internal στην sd? γιατι το προβλημα που εχουμε εδω ειναι οτι μερικες εφαρμογες δεν τις αφηνει να αποθηκευτουν σε external μνημη! και για αυτο ισως να θελεις το partition ωστε να "ξεγελασεις" το συστημα!

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Επισης επειδη δεν ξερω το titanium, σου μεταφερει ολες τις εφαρμογες απο την internal στην sd? γιατι το προβλημα που εχουμε εδω ειναι οτι μερικες εφαρμογες δεν τις αφηνει να αποθηκευτουν σε external μνημη! και για αυτο ισως να θελεις το partition ωστε να "ξεγελασεις" το συστημα!

 

Αυτό ακριβώς εγώ έχω περάσει στο παρτίσιον μέχρι και το μάρκετ και δουλεύουν όλα jet. Αυτό που κάνει ουσιαστικά το Link2sd είναι να κάνει Link τις εφαρμογές στο σύστημα, όταν πάει και διαβάζει το σύστημα ότι πρέπει να τρέξει το τάδε αρχείο το βλέπει σαν να είναι στην κύρια μνήμη και το λινκ το κάνει να τρέχει από το παρτισιον. Είναι σούπερ νομίζω ότι καλύτερο σε εφαρμογή. :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα παραπάνω κατέβασε το Link2sd και πέρνα του. θα βρεις την υγειά σου. Με 100 aplications έχω 103 ΜΒ ελεύθερα. Το κινητό σου πρέπει να είναι root (αν δεν είναι και δεν ξέρεις πως να το κάνεις πες μας να σου πούμε) και μετά να κάνεις ότι λέει εδώ με την sd . Για να μην έχεις μπλεξίματα σου λέω να βάλεις την sd σε ένα reader εκτός κινητού γιατί μέσα από το κινητό δεν κάνει αλλαγές στα παρτίσιον.

 

ωραιος........

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εγώ έχω περάσει στο παρτίσιον μέχρι και το μάρκετ και δουλεύουν όλα jet. Αυτό που κάνει ουσιαστικά το Link2sd είναι να κάνει Link τις εφαρμογές στο σύστημα, όταν πάει και διαβάζει το σύστημα ότι πρέπει να τρέξει το τάδε αρχείο το βλέπει σαν να είναι στην κύρια μνήμη και το λινκ το κάνει να τρέχει από το παρτισιον. Είναι σούπερ νομίζω ότι καλύτερο σε εφαρμογή. :)

 

Αρα καλα καταλαβα περιπου τι παιζει..Καταπληκτικο οντως..ειδικα για εμας που η συσκευη μας εχει πολυ μικρη internal μνημη. Ηθελα να 'ξερα τι σκεφτηκαν και την αφησαν τοσο λιγη? 2012 ρε ****το..Android που σημαινει το παιρνεις για τις εφαρμογες που σου προσφερει..αν δεν αφηνεις να εγκατασταθουν σε external μνημη τουλαχιστον καντην 4gb το λιγοτερο! anyway ακομα δεν το εκανα εγω γιατι ειμαι σε mac προς το παρον και μεχρι αυριο δλδ μαλλον οποτε δεν μπορω να τρεξω το minitool partition wizard! οταν κανω τι διαδικασια αν δεν τα καταφερω θα ζητησω περαιτερω βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

εχω ρυθμισει να βλεπω μονο επαφες της sim

ενω οταν ψαχνω τις επαφες ειναι οκ και τις βλεπω μονες.........οταν παω να στειλω μηνυμα και ψαχνω επαφη να προσθεσω φενονται διπλες.......ξερει κανεις γιατι ?

(οχι δεν ειμαι πιωμενος:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

απέκτησα και εγώ πρόσφατα το galaxy ace!

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε, πως μπορώ να συνδεθώ με το pc μου διότι δεν συνδέεται το κινητό!

Έκανα την διαδικασία (settings-applications-development) και ξετίκαρα το usb debuging αλλά τιποτα....και παλι δεν συνδέεται!

Θέλω να συνδεθώ χωρίς kies/pc suite!

Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

απέκτησα και εγώ πρόσφατα το galaxy ace!

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε, πως μπορώ να συνδεθώ με το pc μου διότι δεν συνδέεται το κινητό!

Έκανα την διαδικασία (settings-applications-development) και ξετίκαρα το usb debuging αλλά τιποτα....και παλι δεν συνδέεται!

Θέλω να συνδεθώ χωρίς kies/pc suite!

Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει!!!:):):)

 

Μολις το βαλεις στο usb αν κατεβασεις με το δαχτυλο σου το παραθυρακι με τα notifications (αυτο που κατεβαινει απο το status bar) θα σου γραφει κατι για το USB. Πατησε εκει πανω και μετα πατα την επιλογη που σου εχει λιγο πιο κατω, ειναι μια και μοναδικη. Τοτε το σημα του android θα γινει απο πρασινο πορτοκαλι και θα εισαι συνδεμενος σε Storage Mode σαν να εχεις βαλει ενα αφαιρουμενο μεσο στον υπολογιστη σου.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι σχεδόν όλα τα firmware για τα samsung άλλα δεν θυμάμαι να είχε ελληνική unbranded ρομ. Αυτή που μάλλον είδες έχει άλλο μοντεμ και csc. Δηλαδή μόνο το pda είναι ίδιο με την ελληνική.

 

Πατώντας *#1234# βλέπεις rom/modem/csc.

Αν τελειώνει σε

eur=unbranded ελληνικό

Vgr=voda

Cos=cosmote

 

Βρήκα τη δική μου με ίδιο pda, modem, csc που αναφέρει ως χώρα την Ουγγαρία. Παίζει να τα φέρνει η cosmote από εκει?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη δική μου με ίδιο pda, modem, csc που αναφέρει ως χώρα την Ουγγαρία. Παίζει να τα φέρνει η cosmote από εκει?

 

Τι σου βγάζει πατώντας *#1234#?

Link to comment
Share on other sites

Τι σου βγάζει πατώντας *#1234#?

 

PDA: S5830XWKPY

PHONE: S5830XWKP8

CSC: S5830OXXKPA

Στο sammobile το βρήκα στη λίστα με τα firmware για το ACE πρώτο αλλά χωρίς να γράφει έκδοση android που είναι 2.3.3 με χώρα την Ουγγαρία και εντελώς κουλή ημερομηνία έκδοσης, Δεκέμβριος του 1969 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

σε κάθε εκκίνηση του κινητού μου πετάει το εξής μήνυμα...

 

"Λυπούμαστε η διαδικασία com.android.phone τερματιστηκε με μη αναμενομενο τρόπο. Προσπαθηστε ξανα"

γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

σε κάθε εκκίνηση του κινητού μου πετάει το εξής μήνυμα...

 

"Λυπούμαστε η διαδικασία com.android.phone τερματιστηκε με μη αναμενομενο τρόπο. Προσπαθηστε ξανα"

γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό?

 

Δεν έχεις πειράξει καθόλου το /system?

Είσαι root?

Rom?

 

 

PDA: S5830XWKPY

PHONE: S5830XWKP8

CSC: S5830OXXKPA

Στο sammobile το βρήκα στη λίστα με τα firmware για το ACE πρώτο αλλά χωρίς να γράφει έκδοση android που είναι 2.3.3 με χώρα την Ουγγαρία και εντελώς κουλή ημερομηνία έκδοσης, Δεκέμβριος του 1969 αν θυμάμαι καλά.

 

Ε εντάξει μωρέ.. Είναι ρομ του 1969! :lol:

Αν θυμάμαι καλά, η συγκεκριμένη δεν είχε kp8 modem (δεν πρέπει να το γράφει) αλλά νομίζω το csc,pda είναι ίδια. Θα το κοιτάξω το μεσημέρι το θέμα καλύτερα.

 

Πάντως έχεις ελληνικό unbranded κινητό.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει μωρέ.. Είναι ρομ του 1969! :lol:

Αν θυμάμαι καλά, η συγκεκριμένη δεν είχε kp8 modem (δεν πρέπει να το γράφει) αλλά νομίζω το csc,pda είναι ίδια. Θα το κοιτάξω το μεσημέρι το θέμα καλύτερα.

 

Πάντως έχεις ελληνικό unbranded κινητό.

 

:lol: :lol: :lol: Μέχρι χτες που το κοίταξα τελευταία φορά στο sammobile, κάνοντας κλικ στο εικονίδιο του Kies που βρίσκεται δεξιά από κάθε firmware άνοιγε ένα παραθυράκι με όλα τα στοιχεία του. Εκεί έλεγε οτι είναι kp8 το modem. Μέσα στο Kies εκεί που δείχνει την current firmware version του τηλεφώνου μου, στο τέλος έχει και ένα (EUR). Τελοσπάντων το κατέβασα για να το έχω και είναι ένα zip με 2 αρχεία μέσα του, ένα mds και ένα dll. Έτσι πρέπει να είναι? Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα αρχεία που χρειάζεσαι είναι τα .tar η τα .md5 (το .ops είναι στανταρ πάντα)

Θα κοιτάξω τώρα για να βεβαιωθώ για τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα αρχεία που χρειάζεσαι είναι τα .tar η τα .md5 (το .ops είναι στανταρ πάντα)

Θα κοιτάξω τώρα για να βεβαιωθώ για τη ρομ.

 

Τα αρχεία που είχε μέσα το zip είναι τα εξής: S5830XWKPY_S5830OXXKPA_S5830XWKP8_HOME.tar.md5 και SS_DL.dll

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολη την παρεα δυο μερες τωρα εχω αυτην την ρομ και εχω μεινει κατενθουσιασμενος .... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1493143 τρεχει απιστευτα γρηγορα και δεν εχω βρει κανενα κολημα ... για τους κολημενους συμφουριτες μου ας την δοκιμασουν ... :)
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία που είχε μέσα το zip είναι τα εξής: S5830XWKPY_S5830OXXKPA_S5830XWKP8_HOME.tar.md5 και SS_DL.dll

 

Σε πολλά firmware της Samsung για κινητά που έχουν και αρχείο ops, έχουν βρεθεί τέτοια αρχεία (dll). Δεν χρειάζονται πουθενά όμως.

 

 

καλημερα σε ολη την παρεα δυο μερες τωρα εχω αυτην την ρομ και εχω μεινει κατενθουσιασμενος .... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1493143 τρεχει απιστευτα γρηγορα και δεν εχω βρει κανενα κολημα ... για τους κολημενους συμφουριτες μου ας την δοκιμασουν ... :)

 

Αν μπορείς, μετά από 2-3 κύκλους φόρτισης, βγάλε ss τα battery stats (1η σελίδα, προβολή,wifi,κλήσεις, όλα ξεχωριστά) όταν φτάσει 5% και κάτω η μπαταρία.

 

Χθες κοίταξα τα stats όταν έμεινα με 4-5% (gr2).

2 μέρες ακριβώς ανοιχτό, χωρίς data και λειτουργία πτήσης.

4 ώρες και κάτι προβολή :dance:

1 ώρα κλήσεις

8 ώρες wifi

 

Το θεωρώ άθλο για το ace! :D

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

σε κάθε εκκίνηση του κινητού μου πετάει το εξής μήνυμα...

 

"Λυπούμαστε η διαδικασία com.android.phone τερματιστηκε με μη αναμενομενο τρόπο. Προσπαθηστε ξανα"

 

γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό?

Δεν έχεις πειράξει καθόλου το /system?

Είσαι root?

Rom?

 

Καλησπέρα Νίκο!

 

ΝΑΙ είμαι ROOT :)

 

PDA S5830XWPKY

PHONE S5830XWKP8

CSC S58300XXKPA

 

ΕΚΔΟΣΗ ANDROID 2.3.3

AΡ.ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ GINGERBREAD.XWKPY

 

Με το πρόγραμμα AntTek App Manager έχω παγώσει τις εξής εφαρμογές...

Allshare

Yahoo Finance

User Dictionary

Street View

Swype

SNSAccount

SIM Toolkit

Samsung Apps

Pico TTS

Internet

com.sec.android.app.lcdtest

Συμβουλές αρχικής οθόνης

 

 

Σε κάθε επανεκκίνηση μου πετάει το παρακάτω

Λυπούμαστε! η διαδικασία com.android.phone τερματιστηκε με μη αναμενομενο τρόπο. Προσπαθηστε ξανα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ρε παιδια πρεπει να κανουμε και μια λιστα με τις εργοστασιακες εφαρμογες που μπορουμε να απεγκαταστησουμε με ασφαλεια? O zxr εχει κανει μια προσπαθεια, αλλα οχι σε smasung συσκευη! εδώ μπορειτε να δειτε το παραδειγμα του! Οποιος εχει βγαλει προεγκατεστημες εφαρμογες λοιπον και δεν αντιμετωπισε προβλημα ας το γραψει ή και το αντιθετο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο!

 

ΝΑΙ είμαι ROOT :)

 

PDA S5830XWPKY

PHONE S5830XWKP8

CSC S58300XXKPA

 

ΕΚΔΟΣΗ ANDROID 2.3.3

AΡ.ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ GINGERBREAD.XWKPY

 

Με το πρόγραμμα AntTek App Manager έχω παγώσει τις εξής εφαρμογές...

Allshare

Yahoo Finance

User Dictionary

Street View

Swype

SNSAccount

SIM Toolkit

Samsung Apps

Pico TTS

Internet

com.sec.android.app.lcdtest

Συμβουλές αρχικής οθόνης

 

 

Σε κάθε επανεκκίνηση μου πετάει το παρακάτω

Λυπούμαστε! η διαδικασία com.android.phone τερματιστηκε με μη αναμενομενο τρόπο. Προσπαθηστε ξανα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ :worry:

 

Περίεργο.

Υπάρχει το "ενημέρωση λογισμικού"? Στο ace για κάποιο λόγο δεν πρέπει να το βγάλεις.

 

Το μόνο από αυτά που "θα μπορούσε" (δεν στέκει πάλι όμως) να κάνει τέτοια ζημιά, είναι το sim toolkit.

 

Δοκίμασε να το επαναφέρεις και κάνε ένα reboot.

Ενημέρωσε και θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε αλλιώς αν δεν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο.

Υπάρχει το "ενημέρωση λογισμικού"? Στο ace για κάποιο λόγο δεν πρέπει να το βγάλεις.

 

Το μόνο από αυτά που "θα μπορούσε" (δεν στέκει πάλι όμως) να κάνει τέτοια ζημιά, είναι το sim toolkit.

 

Δοκίμασε να το επαναφέρεις και κάνε ένα reboot.

Ενημέρωσε και θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε αλλιώς αν δεν γίνει.

 

Ξεπάγωσα το sim toolkit και στην επανεκκίνηση πάλι μου το πέταξε το μήνυμα...

 

Το "Ενημέρωση Λογισμικού" υπάρχει κανονικά... όταν πατάω μου εμφανίζει είσοδο με λογαριασμό Samsung (Δεν Διαθέτω :confused:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά χαιρετώ την παρέα , έχω μεγάλο πρόβλημα με το κινητό που πήρα , δεν γυρνά αυτόματα η περιστροφή της οθόνης και μάλλον δεν δουλεύει το γυροσκόπιο.Το κινητό έχει την cyanogen mod 7 2.3.7. ,δυστυχώς δεν έχω καλώδιο για να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου.Μπορείτε να με βοηθήσετε ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα hard reset! Εκανα μετα και τη διαδικασια με το MiniTool Partition Wizard για να μπορω να βαζω εφαρμογες στην SD και απο την ωρα που ανοιξα το τηλεφωνο, μου ελεγε οτι η καρτα SD ειναι κατεστραμενη. Πατησα να την κανει διαμορφωση και μετα πατησα συνδεση. Ολα καλα την αναγνωρισε. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν κατεβαζει καμια εφαρμογη απο το μαρκετ! Λεει ληψη ανεπιτυχης σε ολα! και στα updates αλλα και σε εφαρμογες που απλα θελεις να κατεβασεις! τι μπορει να φταιει? :S

 

Edit: Μηπως οταν εγινε διαμορφωση της καρτας..σβηστηκαν τα παντα ακομα και οι φακελοι και τα περιοχομενα που ειναι απαραιτητα για την ορθη λειτουργεια της συσκευης?

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...